Forum Machete,Modelism,Hobby: sfat aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

sfat aerograf

#1 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 19 April 2005 - 04:27 PM

Bucuros ca v-am regasit, salut calduros pe toata lumea. Vad ca lipseste emoticonul care-si da pumni in cap ca a ratat toate intrunuirile de la Alexie incoace....sper sa nu mai patesc asa :hammer:
Si , pentru ca nu vreau sa irosesc spatiul , o sa pun tot aici si o intrebare, sau ,mai degraba, voi cere un sfat:ce aerograf ati recomanda domniile voastre unuia care face 1/72 ? Daca aveti impresii , laude/ponegriri, idei, simpatii in ce priveste un model sau altul de aerograf, care ar folosi atat la planuri cat si la "carnati", va rog din suflet sa le impartasiti.Multumesc.

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 April 2005 - 05:21 PM

Bine ne-ai regasit sorint, sau bine ai reaparut.
Ai aici un site destul de util care este posibil sa te faca sa te horarasti asupra ce cauti
Bafta!

#3 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 19 April 2005 - 07:13 PM

Eu ceream mai degraba un sfat....tintit. Pentru ca nu am lucrat deloc cu un aerograf, nu stiu la ce anume sa ma astept din partea unuia. Am vazut site-ul Badger indicat de Crios (multumiri), dar asta nu a facut altceva decat sa-mi adanceasca angoasa necunoasterii :-D . Deci, daca ati putea sa ma ajutati sa si selectez unul anume de acolo, v-as fi si mai recunoscator

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 April 2005 - 08:31 PM

Un prim sfat: nu exista aerografe minune! Exista aerografe de diferite tipuri, fineturi si preturi, care in mina unui om priceput si cu talent fac minuni!

Asta ca introducere. Acum depinde ce vrei si, mai ales, de citi bani ai!
Poti lua un aerogarf destul de bun de la parcmodels (d-nul Pavel) cu care, cu nitel talent, se pot face lucruri foarte bune! Poti achizitiona un aerograf simpla actiune de tipul Student Plus ISB 55o de la Revell, un aerograf destul de bun dar duza e cam mare (o.7mm) sau Master Plus IDG 950 un aerograf cu dubla actiune alimentat gravitational. Exculs BEGINER, acesta e un suflai!
Ar mai fi un Badger model 150 cu dubla actiune si trei duze 0,3mm, 0,5 mm si 0,7 mm, alimentat prin absorbtie. Apoi Aztek, cu mai multe capete specializate pentru acrilice, emailuri, pulverizari fine sau grosiere, etc.
Nu recomand Paasche H care, in fond, este un fel de suflai (defapt face trecerea de la suflai la aerograful propiu-zis). Din aceeasi categorie face parte si Badger 250. Mai este Iwata Eclipse, dubla actiune, alimentat gravitational, aerograf foate bun, cu duza de 0,3 mm.
Badger 200NH, simpla actiune, alimentare prin absorbtie.
Crescendo 360 care, prin rotirea capului, poate deveni. fie cu alimentare gravitationala. fie prin absorbtie, cu duza foarte fina, dubla actiune. Nu mai insir si alte tipuri deoarece ele sint destul de asemanatoare, diferid doar acuratetea partiii mecanice.
Acum din propia experienta: am un aerograf simpla actiune, tip ALEX, copie dupa cel de la parcmodels, din pacate in prezent inutilizalil din cauza de duza crapata. Am lucrat cu el destul de mult timp, chiar si camuflaje tip pastrav (luftwaffe). Am achizitionat un AZTEK dubla actriune, dubla alimentare. Lucreaza foarte bine, am facut pete de camuflaj, "din mina", pe V-1 (macheta cu lungimea de 10 cm si diametrul de 1cm). Avantaje: capetele se schimaba "din mers", la fel rezervoarele cu vopsea sau tipul "absorbtie" sau "gravitational", duze de la 0.3mm la 0,7mm, curatare rapida. Dezavantaje: capetele din plastic , banuiesc ca dupa un timp vor trebui schimbate datorita "decalibrarii" (lucrez cu el de cel putin 7 ani si inca nu am probleme cu nici o duza!); acumularea de vopsea in spatele tijei de actionare a acului. Daca nu este curatata la timp, duce la defectiuni ale trigherului. (lucru descoperit pe propia piele de curind, remediat extrem de simplu!)
Am achizitionat si un Badger 150 cu trei capete. Dubla actiune, alimentare prin absorbtie. Lucreaza foarte bine, dar se curata foarte greu, necesitind un dispozitiv suplimentar de blocare al trigherului cind sint nevoit sa scot acul. De asemenea, schimbarea capetelor nu se poate face din mers, e nevoie de acelasi dispozitiv si de reglari suplimentare.
Cam asta deocamdata! Daca mai ai intrebari...intreaba!
Alexandru

#5 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 April 2005 - 08:07 AM

@sorint, pe site-ul respectiv exista, in format pdf, catalogul de produse unde sunt date si ceva detalii despre fiecare model, la ce poate fi folosit (detalii, grosier, etc), tip de vopsele recomandat, ce contine pachetul, ce marime de duze, etc si o lista de preturi.
Si asa este. Nu exista aerograf minune. Fiecare are plusuri si minusuri.
Aerografele de la Revell nu sunt Revell pentru ca ei nu fabrica asa ceva. Sunt Badger cu designul putin diferit, scris pe ele Revell si la pret mult mai mare (cel putin de 2 ori).
Bafta!

#6 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 20 April 2005 - 08:47 AM

Salut,
Iata si alte citeva 8-) siteuri ale unor firme producatoare de aerografe:
http://www.paascheairbrush.com/
http://www.harder-airbrush.de/
http://www.medea-artool.com/iwata.htm
http://www.testors.c...se.asp?ictNbr=1
Si 2 magazine online unul din SUA si unul din Marea Britanie.
www.bearair.com
www.airbrushes.com

Cit despre sfaturi cred ca postarea lui Z este cuprinzatoare.
Cu oricare dintre ele trebuie sa exersezi mult pina ajungi la rezultatele dorite.
Spor,
Bill :-D

#7 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 20 April 2005 - 01:00 PM

Uite si o comparatie intre diferite aerografe, poate iti e de ajutor:

http://modelingmadness.com/others/features...brushsurvey.htm

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 April 2005 - 01:29 PM

Eu as avea o propunere. Cei care aveti aerografe spuneti citeva cuvinte despre ele: tipul lor (simpla sau dubla actiune), alimentarea (gravitational, absorbtie), diametrul duzei/duzelor, cum merg, cit de usor se spala, cu ce vopsele merg mai bine, ce greutati ati intimpinat cu ele si, eventual, pretul (la zi) sau alte observatii pe care le puteti face. Poate, parerile voastre vor fi nitel subiective, dar reclamele sint sigur pe calapodul "tot tiganu'-si lauda marfa"!
Apoi se poate face un articol, ca incepatori care sa ceara sfaturi vor fi mereu (si asta nu e rau :-D )!
Alexandru

#9 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 20 April 2005 - 01:42 PM

Z-mare, la Apr 20 2005, 01:29 PM, a spus:

"tot tiganu'-si lauda marfa"!

In zicala nu era vorba de marfa ci de ceva scula da-mi scapa acum care era aia. Sigur nu patentul :-D
In rest, ideea nu este rea.
Bafta!

#10 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 20 April 2005 - 11:06 PM

Multumesc tuturor pentru bunavointa. Si cum zice Alexandru, fiecare posesor/utilizator mandru sa-si faca nitel timp si sa-si laude scula. De aerograf zic.....Ca orice sugestie prinde bine si scoate incepatorii la lumina :cry: :roll:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi