Forum Machete,Modelism,Hobby: IMPORTANT - Mutare site/forum - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IMPORTANT - Mutare site/forum

#21 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 24 October 2007 - 09:46 AM

Eu tot mare il vad. Banuiesc ca pe undeva prin setarile pe care le are cartula e si o casuta cu automatic resize avatars care nu e activata.

#22 Useril este offline   admin 

  • Administrator
  • Grup: Admin
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14-April 04

Postat 24 October 2007 - 10:21 AM

Avatarele le-am redimensionat de ieri, direct pe server. Al lui mersu e regulamentar, 90 pixeli pe orizontala.Daca va mai apare mare, e de la voi :lol: Adica, imaginea a ramas prin cache-ul browser-ului si o sa mai stea pe acolo cale de vreo luna sau ceva. Sau ii dati un clear cache, sau un refresh complet (CTRL+SHIFT+R in Mozilla, parca un CTRL-F5 in IE)

Vezi postareaBlue-Max, la 24 Oct 2007, 06:12, a spus:

Pt. cine s-a simtit "apasat" (ca mine) de culoarea IPB 2.2 Blue-Gray a skin-ului forumului, poate in stanga jos de tot a pagini, din Combo-Box-ul de langa cel al alegerii limbii forumului, sa schimbe culoarea !! :-P Incercati, experimentati !
Neaparat trebuie sa punem de un poll, ca mai mult de 2-3 variante NU o sa ramana :-(

#23 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 30 November 2007 - 05:58 PM

:clapping:
Salut tuturor!!
Am incercat sa postez o imagine si n-a mers...cind m-am uitat mai bine am vazut ca avea 1,05Mo;nu s-ar putea mari dimensiunea fisierelor atasate la 1.1Mo??Am incercat s-o comprim dar tot n-am adus-o la 1Mo...Ar fi pacat daca nu s-ar putea ,pt. ca poza-i SUPERBA!!! Cu bine,
:spiteful: ... :clapping:

#24 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2007 - 06:04 PM

Ce poza nu poate fi postata la dimensiunea de sub 1MB? :spiteful: Nu o sa maresc limita. se poate posta in mod sigur o versiune care sa se incadreze in limitele existente, fara discutie. Exista poze la 1600x1200 care au ~350KB, si compresie foarte buna. Iar daca cineva doreste un original la rezolutie mare, poate sa-l ceara individual.

#25 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 30 November 2007 - 06:26 PM

Vezi postareacartula, la 30 Nov 2007, 18:04, a spus:

Ce poza nu poate fi postata la dimensiunea de sub 1MB? :clapping: Nu o sa maresc limita. se poate posta in mod sigur o versiune care sa se incadreze in limitele existente, fara discutie. Exista poze la 1600x1200 care au ~350KB, si compresie foarte buna. Iar daca cineva doreste un original la rezolutie mare, poate sa-l ceara individual.



:clapping:
Poza, e un fisier JPEG de 2320x1740 pix...eu,care-s incepator in ale calculatorlui,am incercat s-o comprim cum m-am priceput,dar ..."Nu orice musca face miere!!"Daca nu mai maresti spatiul, NO PROBLEMO!! Salut! :spiteful: ... :clapping:

#26 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2007 - 06:50 PM

Pai daca problema e ca nu ai cele necesare la dispozitie sa redimensionezi poza, trimite-o pe mail la cartula @ cartula.net si o rezolv pentru postare. (adresa de mail nu contine spatii)

Un articol pe tema aceasta, a redimensionarii imaginilor, a fost scris de Marhaba, si il poti gasi aici:
http://www.cartula.ro/index.php?option=com...4&Itemid=67

#27 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 01 December 2007 - 08:02 AM

Sau cauta pe google "resize picture software" si vei gasi multe softuri de redimensionat fotografii, dintre care citeva gratuite.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi