Forum Machete,Modelism,Hobby: Muzeul Aviatiei - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muzeul Aviatiei inceputurile - platforma Otopeni

#61 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 09 September 2009 - 12:19 PM

Mig, pozele au fost vazute, la vremea respectiva, de multi oameni care nici cu ele in fata nu erau convinsi ca spun adevarul.
Oricum, in scurta vreme, are sa-si inchida portile si IAR Brasov, ca atatea alte fabrici de pe la noi. O sa ramana doar Eurocopter Romania (sau EC Rom). Sunt tare curios daca mai exista si acum ramasitele de IAR-317, Ka-126 etc.

Parerea mea: Sandachi NU A FOST DUS CU ZAHARELUL, ci A DUS (pe altii, pe noi...) CU ZAHARELUL.

#62 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 10 September 2009 - 07:56 PM

Mare dreptate ai jupine.

#63 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2009 - 08:48 PM

Cu tot respectul...cred ca multi pe aici vorbesc prostii sau sunt prea coplesiti de entuziasm sau frustrari.
In ani de zile am vazut pe forumul asta atit de multi care vorbesc, dar NICIUNUL (cu o exceptie-Pavel) care si face.

Nu ma intereseaza ce a facut Sandache sau nu a facut cu banii muzeului, daca si-a facut sau nu vila sau si-a luat masina.
Sau pe cine a dus cu zaharelul. Multi il injura...mi se rupe!

Ce ma intereseaza e ca am vazut hangarul doi gata, cu cele trei Miguri (21-f13, 19P si un 17) restaurate EXEMPLAR.
Am vazut citeva muzee de aviatie si sincer n-am vazut vreun 17, 19 sau 21 sa arate mai bine.

Ma intereseaza ca Migul 29 Sniper si Batrina Doamna au scapat de casare si au ajuns aici. indiferent ca stau afara in soare si ploaie.
Macar sint salvate. Probabil ca in viitor toate isi vor gasi loc indoor.
La fel si multe alte raritati (precum 21R cu tot cu podurile aferente).
Straduta interbelica dintre hangare mi se pare o idee superba. N-am vazut pe nimeni de aici sa laude initiativa asta.

Felul in care arata ultimile trei avioane restaurate imi spune clar ca exista deja oameni devotati si priceputi care se ocupa.
Probabil ca nu le pot face pe toate in ritmul dorit de noi.

Despre faptul ca lucruri bune se intimpla totusi, vad ca nu vorbeste nimeni...asa e la noi.

Un muzeu se conduce ca orice alta institutie de stat de la noi. Dosare, birocratie, liste de prioritati si mai ales bugete strinse si stabilite mult inainte.

#64 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 11 September 2009 - 07:47 AM

Edi, ai si tu dreptatea ta! Dar intr-un Muzeu al Aviatiei nu-si au locul doar jeturile, mai EXISTA si alte zburatoare.
In ceea ce ma priveste, am descris doar situatia (asa cum am inteles-o eu) legata de ,,damblaua'' legata de Airfox.
N-am de ce sa ma laud cu asta. Probabil ca puteam face mai multe. Dar cu regret am constatat ca multe vorbe de duh legate de armata sunt valabile si pentru muzeu.


PS Daca vrei neaparat sa-ti spun TOT ce am incercat sa fac pentru salvarea Airfox-ului (si pot dovedi), vorbim pe PM, mail sau la o bere. :whistle:
:blink:

#65 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2009 - 09:14 AM

De acord! la o bere suna mai bine :)

Si eu astept Migul 23 de citiva ani la muzeu.
Mi s-a spus ca totul e aranjat ca hirtzoage, are locul in muzeu stabilit, dar cu toate astea nu poate fi adus de la MK deocamdata.
De ce? RKurile la 23 se faceau in Bulgaria si nu gasesc pe nimeni aici calificat sa-i desfaca deriva pentru a putea fi transportat pe platforma.
La prima vedere pare o explicatie absurda, nu?

#66 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 September 2009 - 12:20 PM

Vezi postarea1-0-9, la 10 Sep 2009, 19:48, a spus:

In ani de zile am vazut pe forumul asta atit de multi care vorbesc, dar NICIUNUL (cu o exceptie-Pavel) care si face.


Ba mai fac si ALTII. Pe cati i-ai sprijinit? :whistle:
Radu

#67 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 11 September 2009 - 01:12 PM

:whistle: s-a mai lucrat la coperta. ne apropiem de final.
http://www.cartula.ro/forum/IAR-POTEZ-25-t...3184#entry93184

#68 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2009 - 01:34 PM

Imi cer scuze Radub si Horia !

Apreciez munca voastra si in nici un caz nu voi erati cei vizati negativ de remarca mea.

Reformulez deci:

In ani de zile am vazut pe forumul asta atit de multi care vorbesc, dar doar citiva care si fac .

In legatura cu sprijinul, nu cred ca mi-a cerut cineva de aici vreodata ajutorul si m-am dat lovit.

#69 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2009 - 06:08 AM

Cam pe la mijlocul lui iulie 2010 "lucram" la Muzeul Aviatiei. "Voulntir". Cica "restauram" niste "piese" de la un avion. Le curatam cu smirghel de rugina si alte jeguri. Nu stiu nici ce piese erau, nici de la ce avion, ca nu mi-a zis nimeni, iar dupa forma... In fine, erau multe al dracului si nu prea aveam spor. Intr-o zi, vine un tip. Cu elan cat Casa Poporului...
- Vreau si eu, vreau si eu! Ca... sa vedeti... inca de cand... si nu-i admisibil... Si trebuie...
Avea omu' o logoree... Incerc sa-i scurtez discursul:
- Bine, bine, bine! Uite, vezi fieru' asta? E cam ruginit...
- Aoleuuu! In ce hal arata! Cum e posibil sa...
- Nene, las-o balta! Uite piesa, uite o coala de smirghel, vezi sa-ti ajunga, ca alta n-am! Dai cu smirghelu' pana cureti rugina! Pricepi? Adica, te pricepi?
- Daaaa!
Dupa vreo juma' de ora ma duc sa vad ce face. Tinea omu' piesa cu mana stanga. Ferm si hotarat! In dreapta avea smirghelul facut sul. Si da-i, si da-i, si da-i!
- Ce faci, bre?
- Cum ce fac? Dau cu smirghelu'! N-ai zis asa?
- Ba da... Asa am zis... N-as mai fi zis...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 12 September 2009 - 06:17 AM


#70 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2009 - 07:38 AM

Aaa! Mai e o chestie! Acu vreo cateva luni, matus'mea, tanti Mara, mi-a dat niste bani! Multi, foarte multi! Ca de, io-s nepotu ei preferat! In fine, neavand eu ce face cu banii, ce zic? Hai sa cumpar un tablou, sa fie in casa! Ma duc frumusel in piata (nu io-s frumusel, ma duc doar frumusel! Adica ma duc frumusel, desi nu-s frumusel… intelegeti voi!), gasesc la unu un tablou misto, colorat frumos, cu rosu, cu galben, alea, alea. Zice omu ca e tare valoros. Ca e de Van Gogle… sau Van Alen… Ma rog, il cumpar, desi arata cam naspa! Cred ca mitocanu il folosise pe post de fata de masa si daduse cu ciorba pe el. Ma gandez acu sa-l restaurnez si sa-l dau pe degeaba la un muzeu. Da se baga cineva sa-i faca operatia estetica? Nu moca, pe bani! Ca mi-au mai ramas destui!

P.S. Intre timp am aflat, tabloul e de Van Go. E o imagine dintr-o carciuma. Are si masa de biliard!

Aceasta postare a fost editata de eugen: 12 September 2009 - 07:50 AM


#71 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 12 September 2009 - 08:22 AM

N-am mai scris demult asa ca incerc sa recuperez! Apropo de tanti Mara...
I-am vazut pe unii pe Discoveii care cauta epave scufundate. Ultima data gasisera una care carase plumb. Ziceau ca plumbu ala e foarte valoros, ca e vechi si nu mai e radioactiv. Ma gandez sa-i cer niste bani imprumut lu tanti Mara si sa cumpar si eu un vapor sa caut epave cu comori din astea valoroase. Voi ce ziceti, se merita? Mai vine cineva sa cautam?

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi