Forum Machete,Modelism,Hobby: mirage 2000 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

mirage 2000

#1 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 14 October 2007 - 12:31 PM

salutare. deoarece consider ca am destula experienta in..privit subiecte pe forumul acesta, imi permit sa deskid si eu un topic despre o maketa a unui avion de care m-am indragostit de curand, dupa vizionarea unui film in care el aparea: chevaliers du ciel...:) este vorba despre mirage 2000, dubla.
am cumparat kitul de la revel..cu mentiunea ca acelasi kit, l-am primit un urma cu 10 ani..(ce vremuri) de craciun...pe vremea aia l-am montat in 2ore, am lipit toate decalurile pe el si apoi..am lipit piese lego sa arate mai fain...peste ceva timp am dat jos piesele lego cu tot cu bucati din avion si l-am dat cu bronz argintiu pe tot...dupa inca 3 ani, l-am aruncat :-P
deci, revenind la kit, este destul de bine facut, cu gravuri in negativ, in unele locuri poate putin incorect, insa nu are prea multe detalii, cel mai mult ma deranjeaza ajutajul care pe dinauntru e plat, fara pic de detalii, iar acel disc al efuzorului cred ca se numeste, este imediat la intrarea in ajutaj...deci iarasi incorect.

pentru inceput as dori sa intreb daca stie cineva daca exista vreun set de asta de rasini pentru mirage 2000D/N scara 1/72...eu am gasit ceva la eduard insa nu stiu ce contine ca nu zice exact si nici poze nu are...

revin putin mai tarziu cu ceva detalii si maine cu niste poze sa va faceti o parere..

pana atunci.... el mi-a furat mintile...Imagine postata

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4947
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 02:14 PM

Nasol...nu stiu sa existe pentru mirage altceva decit scaune generice (MB.10) . Setul de la Eduard e din ala ZOOM (din cele simplificate- deci de obicei doar tablou de bord si ceva prin cockpit) si in plus e de C - deci un singur post de pilotaj e prevazut.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-3-1192364079.jpg


#3 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

  Postat 14 October 2007 - 04:13 PM

Se intampla cumva sa mai ai filmul? Sau serialul???
Discul de care zici e rampa de postcombustie, si merge facuta dupa planuri si fotografii destul de usor. Cat despre interioare la 1/72 (iar o sa sara lumea in aer) eu cred ca daca te caznesti un pic cu niste stiren, niste chit si ceva pila iti faci singur scaunele, care oricum nu o sa se prea vada la scara asta daca faci cu cabina inchisa.

#4 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 14 October 2007 - 04:23 PM

salutare. da, am filmul, e pe DVD. daca il vrea cineva, facem cmva sa ajunga si la voi.
nu interiorul ma deprima, cupolele vor fi inchise, da. cel mai mult nu-mi place ajutajul cu discul ala..voi face poze zileel astea ca n-am aparatu acasa si va arat despre ce este vorba exact.
explicativ, discul acela este in dreptul inelului de la care incepe spre spate ajutajul, cand in realitate, el este mult mai in interiorul avionului.

#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4947
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 05:05 PM

Nici la Heller treaba nu e mai roza...
Oricum man, nu te opreste nimeni sa prelungesti un pic (cu un tub) ajutajul cu inca 1 cm si sa-i pui discul in capat, sau sa zgirii un pic inelul prin interior.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF1031.JPG


#6 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

  Postat 19 October 2007 - 10:58 AM

1-0-9, la Oct 14 2007, 05:05 PM, a spus:

Nici la Heller treaba nu e mai roza...
Oricum man, nu te opreste nimeni sa prelungesti un pic (cu un tub) ajutajul cu inca 1 cm si sa-i pui discul in capat, sau sa zgirii un pic inelul prin interior.

Din poza ta se vede clar ca ajutajul facut de Italeri e mult mai aproape de realitate dar ai grija ca inelul ce "stringe" voletii ajutajului la baza nu e crenelat ci doar usor valurit(se vede clar chiar pe poza postata de tine!) deci...dai cu chitul neamule!Spor la modelit si numai bine! 8-)

#7 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 19 October 2007 - 11:10 AM

Discul de care vorbiti este treapta de iesire o turbinei motorului(de regula turbina are 2 trepte,mai ales la motoarele de generatie mai noua).P.S.Mesajul anterior e pentru JESTER!

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2007 - 11:19 AM

Ali_baba, la Oct 19 2007, 12:10 PM, a spus:

Discul de care vorbiti este treapta de iesire o turbinei motorului(de regula turbina are 2 trepte,mai ales la motoarele de generatie mai noua).P.S.Mesajul anterior e pentru JESTER!

Discul care se vede (defapt structura de inele concentrice) face parte din dispozitivul de postcombustie, ultima treapta a turbinei e in genere mult mai in spate si mai greu vizibila.

#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 October 2007 - 11:33 AM

http://guide.dada.net/modellismo_statico/i...06/215655.shtml
http://www.bourget.free.fr/
http://ivan.brocot.f.../siege_mk10.htm
http://fanakit.ovh.o...ge2000tigre.htm

http://www.airliners.net/search/photo.sear...&new_maxres=rem

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 October 2007 - 11:44 AM


#10 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 19 October 2007 - 11:42 AM

salutare. am revenit. multumesc @1-0-9 pentru poza cu cele 2 ajutaje, la un moment dat ma gandeam sa cumpar si kitul heller sa vad pooate arata mai bine,dar dupa cateva poze m-am razgandit.
trebuie sa modific ajutajul ,iar acel disc sa-l mut mai in spate si mai am de facut unele corecturi.
ideea e ca desi pe cutie scrie mirage 2000D, el nu e D nici in macar in poza de pe cutie, D-ul are niste antenute desupra de acel dreptunghi transversal de pe deriva(ce exprimare de necunoscator am avut aici :-P ), iar pe coama are o portiune in care sectiunea nu e rotunda, se poate vedea bine in poza de la inceputul postului....deci mirageul poate fi N sau B, pentru D trebuie facute modificari.
apoi la bordul de fuga de la aripa trecderea e facuta incorect, el are un fel de dreptunghi prin care probabail se avacueaza ceva gaze.
nici antenutele nu sunt corect facute, ele fiind de varianta N.
voi reveni cu poze zi cand ajung acasa, pana atunci, daca stie cineva dupa cod culorile de pe avionul din poza.... cam asa vreau sa iasa.
va multumesc pt interes :-P


intre timp mi-a aparut si ultimul post al lui @eugen, si tin sa-i mulumesc si profit de ocazie ca sa postez poza cu acel dreptunghi de la bordul de fuga al aripii de care ziceam, care e prezent la toate variantele de dubla comanda si care la kit lipseste, trecerea fiind facuta direct.
Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de jester: 19 October 2007 - 11:53 AM


#11 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 19 October 2007 - 11:51 AM

cartula, la Oct 19 2007, 11:19 AM, a spus:

Ali_baba, la Oct 19 2007, 12:10 PM, a spus:

Discul de care vorbiti este treapta de iesire o turbinei motorului(de regula turbina are 2 trepte,mai ales la motoarele de generatie mai noua).P.S.Mesajul anterior e pentru JESTER!

Discul care se vede (defapt structura de inele concentrice) face parte din dispozitivul de postcombustie, ultima treapta a turbinei e in genere mult mai in spate si mai greu vizibila.

Corect!Am neglijat faptul ca M53-P2 e cu postcombustie! Ultima treapta de turbina se vede bine la cele fara postcombustie...scuze! 8-)

#12 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 19 October 2007 - 12:03 PM

jester, la Oct 19 2007, 11:42 AM, a spus:

salutare. am revenit. multumesc @1-0-9 pentru poza cu cele 2 ajutaje, la un moment dat ma gandeam sa cumpar si kitul heller sa vad pooate arata mai bine,dar dupa cateva poze m-am razgandit.
trebuie sa modific ajutajul ,iar acel disc sa-l mut mai in spate si mai am de facut unele corecturi.
ideea e ca desi pe cutie scrie mirage 2000D, el nu e D nici in macar in poza de pe cutie, D-ul are niste antenute desupra de acel dreptunghi transversal de pe deriva(ce exprimare de necunoscator am avut aici :-P ), iar pe coama are o portiune in care sectiunea nu e rotunda, se poate vedea bine in poza de la inceputul postului....deci mirageul poate fi N sau B, pentru D trebuie facute modificari.
apoi la bordul de fuga de la aripa trecderea e facuta incorect, el are un fel de dreptunghi prin care probabail se avacueaza ceva gaze.
nici antenutele nu sunt corect facute, ele fiind de varianta N.
voi reveni cu poze zi cand ajung acasa, pana atunci, daca stie cineva dupa cod culorile de pe avionul din poza.... cam asa vreau sa iasa.
va multumesc pt interes :-P


intre timp mi-a aparut si ultimul post al lui @eugen, si tin sa-i mulumesc si profit de ocazie ca sa postez poza cu acel dreptunghi de la bordul de fuga al aripii de care ziceam, care e prezent la toate variantele de dubla comanda si care la kit lipseste, trecerea fiind facuta direct.
Imagine postata

Draga Jester,"dreptunghiul" de pe deriva e containerul ECM(contramasuri electronice) iar "antenutele" de deasupra sunt specifice vaiantei 2000-5 sau2000-9 ! Din imaginile postate de Cartula si Eugen se vede f.bine si inelul de care-ti vorbeam!Spor la modelit! 8-)

#13 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 19 October 2007 - 12:14 PM

In ceea ce priveste "dreptunghiul" de la imbinarea aripii cu fuselajul,din dreptul bordului de fuga,e vorba de un dispersor de "pleava" antiradar (capcane) pe care-l au in general toate!

#14 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 08 November 2007 - 09:48 PM

salutare. am revenit, imi cer scuze, am istit ceva vreme. Kamob mi-a cerut filmul chevaliers du ciel, i-am promis ca i-l dau, nu stiu cum trimit MI pe noul forum asa ca am apelat la metoda asta...Kamob tata, lasa-mi o aderasa daca mai vrei filmul sa ti-l trimit sau spune cum vrei sa ti-l dau.
imi cer mii de scuze pt intarziere.
numai bine, astept sa fac compresorul, sa primesc niste piese ca sa ma pot apuca de maketa. :innocent:

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 November 2007 - 08:26 AM

Citeaza

nu stiu cum trimit MI pe noul forum
Simplu: clic stinga 1 apoi clic stinga 2 !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mes.JPG


#16 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 09 November 2007 - 02:24 PM

mii de multumiri si scuze pentru deranjul cauzat :innocent:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi