Forum Machete,Modelism,Hobby: Carton - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Carton Sfat pt un incepator

#1 Useril este offline   repan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-October 07

Postat 13 October 2007 - 09:36 AM

Ce carton se foloseste pentru modelism si de unde as putea sa-l achizitionez?
Am incercat sa folosesc carton obisnuit de dosar plic pentru modelul meu. Am printat
pentru inceput cea mai complicata piesa a modelului si dupa ce am decupat-o, rezultatul este groaznic.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ex.jpg


#2 Useril este offline   cristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 02-September 07

Postat 13 October 2007 - 01:59 PM

spune-mi si mie pentru ce vrei sa folosesti chestia asta, ca sa stiu daca te pot ajuta...
pentru vopsit
?
pe post de sablon sau ce?





toate cele bune !

#3 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

Postat 13 October 2007 - 02:10 PM

Pare a fi un schelet de carlinga.

******************** :-) Yupi !!!!! Al 400-lea post !!! :-( *********************

#4 Useril este offline   repan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-October 07

Postat 13 October 2007 - 02:32 PM

e un schelet de carlinga intr-adevar, un Bristol Blenheim, planurile de la GPM. Ei zic ca e de dificultate 2 din 3. scuzati calitatea pozei. da, si probabil ca trebuia sa pun si altceva in poza aia ca sa se vada dimensiunile reale. De fapt bucata aia e mult mai mica, cam 7 cm pe 5 cm. Si muchiile cele mai groase, acolo unde ar trebui sa indoi, au cam 2 mm. Am taiat cu o lama din imaginea atasata. Sunt niste lame de duzina, nu e otel sau altceva serios, dar ma gandesc ca e de ajuns pentru ca sunt totusi ascutite. Daca franjurii care ramana pe la colturi as putea sa-i evit poate daca as fi taiat cu mai multa grija, in schimb faptul ca s-a rupt in nu stiu cate locuri nu stiu daca puteam sa evit. de asta m-am gandit ca poate cartonul nu e bun.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tools.jpg

Aceasta postare a fost editata de repan: 13 October 2007 - 02:53 PM


#5 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 13 October 2007 - 02:36 PM

Cei care construiesc machete din carton le tiparesc pe hartie Bristol alba de 0.3mm, fara acid, mata.

Oricum, problema ta pare sa fie ca nu ai o lama destul de ascutita. Cand tai rame, mai intai tai partea din interior si dupa aia cea din exterior. De asemenea, se pare ca tu tai fara ghid. Incearca sa tai cu lama de-a lungul unei rigle de metal. Iti trebuie neaparat un cutit de modelism ascutit.

arunca-ti o privire si pe la FAQ aici http://www.zealot.co...=cardmodels.net

HTH
Radu

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 13 October 2007 - 02:37 PM

Pare sa fie Bristol Blehneim de la GPM
Radu

#7 Useril este offline   cristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 02-September 07

Postat 13 October 2007 - 02:48 PM

de asta mi-am dat si eu seama, la ce ma refeream era ca ori vrei sa o folosesti ca sablon pentru vopsit o carlinga, sau sa o modelezi, adica sa-i dai forma unei carlingi, si apoi s-o lacuiesti sau s-o vopsesti....

#8 Useril este offline   repan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-October 07

Postat 13 October 2007 - 04:58 PM

Am mai incercat o data, de asta data folosind o rigla de metal. A ajutat mult, dar rezultatul este inca neutilizabil. Taierea interiorului merge relativ OK, insa la decuparea exteriorului partile mai fragile se rup. Iar pe anumite laturi, partea superioara se exfoliaza si nu cred ca mai poate fi reparata. In plus am anumite muchii dupa care ar tebui sa indoi piesa si, desi am trasat cu lama muchia, ma indoiesc ca voi putea obtine un unghi decent. Crezi ca imi trebuie alte lame si unde le gasesc? Stii cumva de unde as putea obtine hartie de tipul celei pe care ai recomandat-o? Intreb mai ales pentru ca acum ceva timp am intrat intr-o librarie de aceea de tip vechi, ramasa printre niste blocuri si am intrebat vanzatoarea daca are carton. Mi-a oferit ea ceva acolo si am indraznit sa insist dupa un material ceva mai gros, pt ca ce imi oferise era cat 2 coli de imprimanta puse una peste alta numai ca de calitate mai proasta decat hartia de imprimanta si mai ca am fost dat afara. Probabil o intrerupsesem de la cafea. :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: incercare.jpg


#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 October 2007 - 06:53 PM

Ai nevoie de asa zisa hirtie/carton ciocan sau, eventual, cea din care se fac cartile de vizita de calitate. Cauta la distribuitorii de birotica seriosi.
Cit despre scula taietoare iti recomand un bisturiu cu lama interschimbaila. Se gasesc la magazinele de tehnica medicala. Lama recomnadata e nr 11.





Tizule, eu, la cele 3970 (cu asta 3971 :-( ) postari, ce trebuie sa fac, sa ma urc pe bloc? :-) :-( Oricum, la mai multe si cit mai bune!

#10 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 13 October 2007 - 07:07 PM

Hai sa-mi dau si eu cu parerea...( multa vreme am fost si eu pasionat de modele de carton...); mai intai, cartonul: vezi ca multi producatori de modele iti indica grosimea cartonului ( nu se refera neaparat la calitate dar pana la urma piesele trebuie sa se potriveasca...); stiu ca la majoritatea modelelor se foloseste limba poloneza (pe care cred ca n-o cunosti) dar daca esti putin atent vei putea sa identifici exact ce carton ( ca grosime) sa folosesti la fiecare piesa...; ca tipuri de carton.... ma indoiesc sincer ca cel "lovitura de ciocan" sa fie bun ( gandeste-te cum ar arata un fuselaj cu toate denivelarile alea..., in schimb sunt o gramada de tipuri cu suprafata plana...; referitor la taiere: incearca sa tii rigla peste partea care ulterior va fi folosita ( la tine rama ) , astfel incat prin presiunea aplicata riglei sa protejezi partile mai firave....; la muchiile unde urmeaza sa indoi piesa incearca sa perforezi cartonul cu varful lamei, sa-ti iasa ceva in genul biletelor, astfel se vor indoi mai usor; sper sa te ajute si chiar vreau sa vad continuarea...; bafta

yeeeeeeeeeeeee ..... al n-spelea post yupiiiiiiiiiiiiiiiiiii ce tare sunt :-) :-( :-( :-D ;-) :angry: :angry:

#11 Useril este offline   repan 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 13-October 07

Postat 13 October 2007 - 07:39 PM

Multumesc tuturor pentru ajutor. O sa incerc sa gasesc bisturiul si cartonul pentru carti de vizita, iar daca iese ceva acceptabil o sa dau de veste. Cu timpul stam cam prost.

#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 13 October 2007 - 09:36 PM

Repan,
Ca bisturiu, nu iti trebuie cine stie ce scula speciala. Se gasesc cu usurinta scule de genul asta http://www.olfa.co.j.../kind/4_p1.html chiar si pe la chioscuri la colt de strada.

Hartia Bristol este o hartie groasa de 0.2 sau 0.3mm, plana pe amandoua partile. Asa cum s-a sugerat si mai sus, e genul de hartie folosita pentru carti de vizita. Unele magazine de unde se poate lua hartie de imprimanta au si hartie pentru carti de vizita.

Hartia Bristol are avantajul ca are fibrele foarte fine, de aceea la taiere are marginile foarte bine definite. Cartoanele de calitate mai slaba, cu fibra mai groasa, fac "frajuri" pe margine la taiere.

O librarie mai cu shtaif trebuie sa stie ce e aia Bristol. Unii au avut succes cu hartie de bloc de desen - cauta hartie pentru Aquaforte groasa.

Cat despre fragilitatea pieselor, e inerenta la genul asta de machete, dar cu timpul o sa iti dai mana. Un secret e sa nu incerci sa tai dintr-o sinura miscare - cateodata doua taieturi cu presiune relativa redusa duc la un rezultat mai bun decat o singura taietura cu multa presiune. Asta este in special ceva la care trebuie sa te gandesti cat tai piese foarte fine.

HTH
Radu

#13 Useril este offline   cristi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 02-September 07

Postat 14 October 2007 - 09:50 AM

si daca vrei un cutter bun , vezi ca vindea "mielu" cuttere X-Acto , americane , otel foarte bun, foarte ascutite + plus inca 5 lame de rezerva numai cu 15RON, eu unnul mi-am cumparat de la el si sunt foarte multumit de el

Aceasta postare a fost editata de cristi: 14 October 2007 - 09:52 AM


#14 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 14 October 2007 - 11:05 AM

Ai vreo foto sau un link cu produsu' x-acto? Ca mi-ai starnit curiozitatea la max :-)

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2007 - 12:07 PM

Radud, acele cutite, cel putin pe la noi sunt mai degraba jucarii taietoare. La cele mai multe lama joaca in miner :-) . Avantajul lor este ca poti "schimba" usor lama prin ruperea virfului.
Kamikaze, nu incurca vopseaua ciocan cu hirtia/catonul ciocan. Acesta din urma este un carton cu fibra foarte fina, de densitate mare, lucios si de un alb stralucitor. Noi cel putin, faceam pe ele desene pentru placile de circuit integrat pentru a putea fi apoi fotografiate. Iti dai seama ca aici nu se pune problema de denivelari! :-(
De acest tip de bisturiu vorbeam. (iari nu am avut aparat foto)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bisturiu_1.jpg


#16 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 14 October 2007 - 01:59 PM

Z, m-ai bagat in ceata.... :-P
De ceva vreme lucrez intr-un centru, care pe langa altele se ocupa si cu carti de vizita...; cartonul pe care-l avem noi si se numeste "lovitura de ciocan" are denivelari ( cum zice si numele, exact cum ar aparea daca ai lovi cu un ciocan o coala pe o suprafata destul de dura..); acum, ce sa zic, poate exista mai multe tipuri????!!

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2007 - 07:17 PM

Kamikaze, confuzia vine exact din semantica cuvintelor folosite de amindoi: una este hirtia ciocan si alta este hirtia lovitura de ciocan. Da, cea lovitura de ciocan are denivelari.
No, lamurit? :-P

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2007 - 07:21 PM

Mai Z, cum te pricepi tu la absolut toate...

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 October 2007 - 07:42 PM

:-P :-D :-D Cartula, inainte de a fi machetist amator am fost electronist amator, apoi fotograf amator, apoi amble...impreuna si abia mai la urma .... :-P

#20 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 October 2007 - 10:17 AM

Hartia ciocan este folosita in domeniul artelor plastice si este buna tocmai pentru ca ofera "valoratzie" desenului in carbune. face acest lucru datorita rugozitatii sale si continutului mic de clei (aproape ca o sugativa). Mai exista si semiciocan adica e semigros si semirugos.
Astfel descrierea ca lucioasa mi se pare mai apropiata de cartonul cretat sau duplex.
De unde stiu ? Pai am facut desen la facultate de mi-a iesit pe trompa si folii de amprentare mai tarziu pe acelasi tip de carton.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi