Forum Machete,Modelism,Hobby: Nardi F.N. 305 romanesc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nardi F.N. 305 romanesc

#1 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 17 September 2007 - 08:09 PM

Salutare,

Mi-am luat nu de mult o macheta de Nardi F.N.-305 (Azur, 1/72) - daca intereseaza am sa pun niste poze cu ce se gaseste prin cutie (dar mai la sfarsitul saptamanii). Dar nu despre asta este vorba. Normal ca mi-a trecut prin cap sa-l fac "romanesc" si gandul nastrusnic s-a dus spre unul din cele doua aparate monoloc (de raid) - YR-MAH, YR-POP. Daca pentru primul exista o cunoscuta fotografie alb-negru din care se poate estima grosier cam cum arata aparatul (despre vopsire, doar supozitii) referitor la cel de-al doilea (un Piaggio FN 305 DM cu motor Walter Bora, zic unii) n-am auzit - sau vazut - niciodata nimic.

Acum nu ma astept sa apara zeci de fotografii cu avioanele acestea, sau desene tehnice si profile cu inmatricularile, dar o mica dezbatere despre cum trebuie abordat "cazul YR-MAH" mi-ar fi de mare folos.

Ce va invit eu sa comentati:
1. Culori/ inmatriculare:
- la ghici - Argintiu integral, cod negru YR-MAH pe lateralele fuselajului si alb YR pe ampenajul vertical. Atat.

2. Configuratia avionului:
- in lipsa unor date tehnice care sa-mi spuna cat de lung trebuie sa fie, m-am gandit sa tai fuselajul imediat in spatele motorului, sa adaug un segment intermediar (lung de - am sa vad eu) si sa grefez un capotaj generic "motor Argus" (Me-108 Taifun sau Fi-156 Storch, inca nu m-am hotarat)
- cabina din fata acoperita, cabina aII-a cu parbriz, cupola rabatabila si coama dorsala tip "Nardi Verde"

mack

#2 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 10 December 2007 - 01:15 PM

Salutare,

Are cineva cartulia despre Nardi F.N 305 scoasa in seria Mini ALI D'ITALIA (No. 6 ?!)?

multam,
mack

#3 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 19 December 2007 - 07:02 PM

Salutare,

Cateva imagini cu primele interventii asupra kit-ului (Azur 1:72). Orice comentarii sunt binevenite.

mack

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image001.jpg
  • Imagine atasata: image002.jpg
  • Imagine atasata: image003.jpg


#4 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 19 December 2007 - 08:01 PM

Salut!
Cum/ din ce ai facut portiunile rotunde ale peretilor de la baia trenului de aterizare?

Numai bine si spor la treaba :diablo:

#5 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 19 December 2007 - 08:26 PM

Vezi postareaniki, la 19 Dec 2007, 20:01, a spus:

...Cum/ din ce ai facut portiunile rotunde ale peretilor de la baia trenului de aterizare?


Hmmm, nisa trenului, nu-i cine stie ce tehnologie, practic doar extinderea unei metode pe care am mai folosit-o: http://www.cartula.ro/forum/index.php?show...c=3068&st=0 (aici, pentru realizarea cablului bobinat pe tambur).

In putine cuvinte, am ales un burghiu cu diametrul pe masura, am croit o fasie din polistiren (grosime cred 0.5 mm, a fost o cutie de inghetata), lunga "PI*d fara un pic" si lata cat adancimea nisei. Fasia cu pricina a fost infasurata din scurt pe coada burghiului si tinuta "in pozitie" cu banda adeziva. Ansamblul magic a fost scufundat pret de cateva secunde in apa clocotita. Voila.

mack

#6 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 24 December 2007 - 01:28 PM

proiectul a avansat pana la genunchiul broastei

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image020.jpg
  • Imagine atasata: image021.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi