Forum Machete,Modelism,Hobby: Aeronave cu insemne romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aeronave cu insemne romanesti Yak-52,An-2, L-29, Alouette III

#161 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2007 - 10:26 PM

pai asa ziceam si eu ca Lynxul era alegerea potrivita , dar pe de alta parte chestia asta a revitalizat chiar daca numai un pic , industria de aparare , gandeste-te numai , ce faceam noi cu niste elicoptere(probabil 3) care nu aveau decat piese care se faceau in GB , acrosajele erau numai pentru arme din vest nu polivalente si in plus costau cam cat 10 Pume cu tot cu echipamentul de bord(asta ca sa nu luam unele nemodernizate si la mana a doua ) ca daca stai sa te gandesti nitel cam nu te joci cu marina , pe mare nu ai unde ateriza iar fregata nu e tocmai un portavion de clasa Illustrous

#162 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 06 December 2007 - 01:07 AM

omul meu de la bv lucreaza in fabrica si zicea ca se asmableaza de la zero cele pt emirate.... banueisc ca stie ce zice...

#163 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 December 2007 - 01:27 AM

se asambleaza de la zero poate doar motoarele. alea de emirate vin cu motoare vechi si pleaca cu Makila.

#164 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 08:23 AM

pai stai sa vad daca am inteles bine , pana la urma cate Pume au fost facute la noi si unde au ajuns ele?inclusiv alea din Africa de Sud care habar nu am unde ar putea fi

#165 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 06 December 2007 - 06:25 PM

Sa lamurim cateva lucruri:
- Puma navalizata este DOAR o Puma (cu instalatie de flotabilitate, bord de Socat si inca ceva specific zborului pe mare - harponul de apuntare).
- Pumele pentru Emirate NU sunt facute de la zero. Sunt aduse hoaştele, sunt supuse unui proces de RK, sunt montate motoare Makila (noi), bord identic cu cel de Cougar, scaune anti-crash cu kit de blindaj, pilot automat in 4 axe si gata! Transmisia e aceeasi. Nu se schimba nici CTP-ul, nici CTI-ul, nici CTS-ul (cutiile de transmisie principala, intermediara si spate).
- in ceea ce priveste reparatia Pumelor englezesti, asta e doar o chestie asa, de imagine. NU cred ca s-au reparat mai mult de 3 bucati, si asta cu indulgenta!

#166 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 December 2007 - 06:39 PM

Vezi postareaRazeer, la 6 Dec 2007, 08:23, a spus:

pai stai sa vad daca am inteles bine , pana la urma cate Pume au fost facute la noi si unde au ajuns ele?inclusiv alea din Africa de Sud care habar nu am unde ar putea fi


la Ghimbav nu s-au produs Pume decat pentru Romania si Sudan, atat. Alea cumparate din Africa mai mult ca sigur erau facute in Franta. ai nostri le-au luat si au incercat sa faca o afacere reparandu-le si apoi revanzandu-le. cum s-a terminat totul stiti singuri. iar cele pentru Coasta de Fildes nu stiu ce-i cu ele. ori au fost romanesti si revandute dupa RK ori straine(Franta?) .

#167 Useril este offline   Eurofighter 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 15-January 07

Postat 06 December 2007 - 07:31 PM

si care mai e faza cu Makila?
"Nu mai trage de pas ca depasesti cuplul maxim!" ?

#168 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 08:45 PM

apropo de aviatie romaneasca , chiar eram curios asa sa stiu o parere , cred ca sunteti la curent cu planurile de3 achizitie ale unor avioane noi pt RoAF ,ce parere aveti voi , care e cel mai bun?
am in vedere ofertele
- Jas 39 Gripen - varianta C ultima aparuta , programe de offset , armamant cu transmitere de licenta catre Romania , banii ajung pentru 40 de aparate simpla si 8 duble (ce e drept la mana a doua) cadou
- Eurofighter - principalul ofertant Alenia aerospace , s-au oferit sa le dea in leasing ;-) plus preluarea fabricii de la Craiova , banii ajung pentru cam 26 de aparate in ambele variante
- Rafale - nu stiu mare lucru despre oferta doar ca era pe lista , cam 30 aparate
- F-16 Falcon de la americani , desi Block 52 , sunt totusi avioane la mana a doua care vor necesita intretinere si modernizare , numar nespecificat decizia se asteapta sa fie politica (de la Basescu)
- F-16A de la Israelieni modernizat si adus la standarde, toate tip A aduse la Block 32 si C D aduse la Block 40 , avantajul este ca ne ofera si doua AWACS-uri de ale lor Nachsom Eitam

#169 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 06 December 2007 - 09:28 PM

Avand in vedere ce stii despre aceasta problema, ma intreb ce sens are intrebarea ta? Adica, altfel spus, stii suficient de multe ca sa-ti raspunzi singur. ;-)

Eu as opta (daca m-ar intreba pe mine ministrul apararii ce sa cumpere :sorry: ) pentru Eurofighter (din lista ta). Celelalte sunt carpeli. Bunica mea avea o vorba: "Suntem prea saraci sa cumparam ieftin", si cred ca stia ceva...

#170 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 06 December 2007 - 09:47 PM

Citeaza

Eurofighter - principalul ofertant Alenia aerospace , s-au oferit sa le dea in leasing


Eeeee, daca e vorba de leasing ma duc la MApN sa le fac o oferta de finantare! ;-) :sorry: :pardon:

#171 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2007 - 11:50 PM

ehh intelegi ca nu e leasing de masini, ca doar costa o carutza de bani, apropo de carpeli , pai dintre ele doar doua oferte sunt reconditionate , daca stiam sa imi rapsund singur imir apsundeam ;-) dar eram curios sa aud si alte parareri , tu ai zis eurofighter, e bine sa vedem altii ce prere au :sorry: nu ca am putea noi schimba ceva , daca ma intrebi pe mine insa eu as lua Gripen , e mai iefftin , e mic e solid si oferta e avantajoasa dupa cate ii stiu eu pe suedezi, si nu uita ca a fost si optiunea Cehiei, Ungariei si Africii de Sud numai ca noi vom avea cel mai mare numar dupa patria muma :DEu unul ma incred in cehi , nu numai ca au femei frumoase dar stiu sa faca si masini bune

#172 Useril este offline   George_nkl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 257
  • Inregistrat: 07-May 07

Postat 07 December 2007 - 01:29 AM

Gripen. Totusi cred ca va fi F-16 la mina a doua.

#173 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 08:22 AM

culmea ca exact asta zic si americanii , adika ei asteapta ca decizia sa fie politica, probabil ca in stilul pur romanesc vom opta pentru F-16 varianta A si B din SUA si Olanda modernizate in Israel si la pret de Eurofighter bucata , din care vom pierde 4 in prima luna , si vom avea armamant la fel cum avem si pentru Lanceruri adika bombe nedirijate si rachete ghidate IR din lotul ramas odata cu livrarea Migurilor 19 in anii 60

#174 Useril este offline   Mikoian_Gurievici 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 127
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:tot ce zboara, Formula 1, Trabant, masinile vechi...

Postat 07 December 2007 - 09:04 AM

din cele de mai sus si eu as opta pentru Gripen, desi imi pare rau ca nu se mai pot lua in calcul variantele rusesti...MiG 29 SMT cred ca era cea mai buna varianta pentru RO....plus o duzina sau doua de SU 27.....

#175 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 10:17 AM

pai salut si eu aceasta optiune a ta , ma refer la Mig-uri dar sunt fff greu de intretinut , dovada ca nu prea multe tari au optat pentru ele , plus ca principiul e urmatorul,iei ceva esti dependent de piese , mai ales de la rusi, daca vorba aia nici chinezii nu au fost in stare sa faca Su-27 (J-11) nici macar in licenta(ma refer la motoare), in cea ce priveste avionul multirol eu zic ca nu e neap nevoie sa importi cine stie ce scula complicata , e drept ca Eurofighterul ca si Rafale au doua motoare , dar chiar e necesar? ca doar nu zburam peste tari ca sa lovim tinte

#176 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 07 December 2007 - 10:27 AM

De ce bagam in discutii daca nu stim depre ce e vorba ;-)
Se prefera solutia cu 2 motoare la un avion pentru a putea iesi basma curata dintr-o situatie in care poti sa pierzi un motor. Daca ala al tau e singurul, iti mai ramane doar scaunul de catapultare.
Din acest punct de vedere Eurofighter-ul ar fii de preferat Gripen-ului. Marile si tarile nu au absolut nicio treaba cu o pasare ingerata in zbor de un motor, cu o lovitura de tun sau un defect de fabricatie la o pala.

#177 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 07 December 2007 - 10:37 AM

Vezi postareaRazeer, la 7 Dec 2007, 10:17, a spus:

[...] e drept ca Eurofighterul ca si Rafale au doua motoare , dar chiar e necesar? [...]


Cateodata, poate destul de des, asta face diferenta intre "traiesti sau mori". Dar acum fiecare isi da, I.A.R., cu presupusu'! Mai bine n-am lua nimic. Ca de... bugetu Coane Fanica...;-)

#178 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 12:03 PM

cunosc si eu diferenta asta, dar poate nu aveti idee ce greu se intretin e un avion cu doua motoare fata de unul cu un motor , apropo de pasari nu stiu cine are prize de absorbtie mai generoase , si daca ai ingitit o pasare salut, e posibil sa pici chiar daca ai doua motoare , chiar, vreau sa stiu cate avioane au mai fost lovite de pasari in ultima vreme , moderne ma refer , gabarit mai mare inseaman si hangar mai mare si multe altele lista ar putea continua, cat despre bimotare sunt mai necesare atunci cand zbori deasupra marii sau peste regiuni salbatice , exemplu F-18 , ce state il au? cele care au zone salbatice sau mari

#179 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 07 December 2007 - 12:23 PM

Ca un bimotor creeaza mai multe probleme la intretinere, de acord. Nu achizitionezi insa un bimotor motivand "protectia fata de pasari"! Cat despre F-18... Elvetia!

P.S. Daca ar fi dupa mine F-35 (A si B). Si daca suntem cuminti si ascultatori poate si C! Pentru SFRo Ship "Cuib de Vulturi" ;-)

Aceasta postare a fost editata de eugen: 07 December 2007 - 12:33 PM


#180 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2007 - 02:02 PM

pai banuiesc ca elvetienii nu au asa multe aerodromuri ;-), sunt numai munti, dar ei sunt si departe de eventualele lovituri directe , deci probabil aviatia lor se baza pe lovituri de sprijin , un fel de lovitura chirurgicala la cerere de catre vecini daca erau atacati de rusi de ex, pentru ca aia oricum nu s-ar fii uitat ca Elvetia e neutra

oricum am ras de m-am prapadit de un american de pe aici care facea un lobby superagrsiv vis-a-vis de F-16 in timp ce noi faceam misto de el , i-am oferit un CD de prezentare cu Gripen si un Post-it cu Eurofighter si era cat pe aici sa ne bata :sorry:
asa ca de craciun ii facem cadou niste machete , ma gandeam eu la cei trei rivali in culori romanesti da cu F-16 in mijloc :pardon:, asa ca o impaciuire

Arata acest topic


  • 28 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi