Forum Machete,Modelism,Hobby: MiG-21F-13 in culori romanesti - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MiG-21F-13 in culori romanesti intrebari despre culori si altele

#1 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

  Postat 29 August 2007 - 07:42 PM

Salut tuturor cititorilor si fratilor intr-ale modelismului!

Vreau sa fac un MiG-21F-13 romanesc nou-nout, asa cum a venit de la mama lui sovietica, in vara lui '62 si bineinteles ca am o sumedenie de intrebari generale legate de primele MiG-uri 21 romanesti. Tot invartindu-ma prin carti si pe net am ametit de tot si n-am reusit sa gasesc raspunsuri transante. Stiu ca istoria primelor MiG-uri 21 romanesti e precum istoria antica acum si multe informatii utile modelistilor sunt greu de gasit sau pierdute definitiv dar sper ca cineva, de aici de pe forum, sa fi avut ocazia sa afle cu mult mai multe decit stiu eu acum.

1. In ce culoare/culori au fost inital vopsite cockpit-urile MiG-urilor 21F-13 romanesti?
2. Ce culori aveau numerele tactice initiale? Erau doar rosii sau aveau si bordura alba?
3. Erau MiG-urile 21F-13, pe care le-a primit Romania, noi sau "second hand"?
4. Erau stencil-urile initiale scrise cu litere chirilice la fel ca pentru exemplarele sovietice sau au fost adaptate special pentru romani?
5. Ce culori au avut stencil-urile initiale, originale? Erau vreunele albastre? Primele batch-uri de MiG-21F-13 aveau majoritatea stencil-urilor albastre mai apoi au devenit negre.

Bafta in toate si spor la modelit!

Aceasta postare a fost editata de skyray: 29 August 2007 - 07:43 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi