Forum Machete,Modelism,Hobby: Mig 31 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mig 31 aviatie

#1 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 20 May 2007 - 07:48 PM

Stie cineva daca Mig31 ICM,KOPRO,ZVEZDA,REVELL 1-72 e una si aceeasi macheta?

#2 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 20 May 2007 - 08:21 PM

Zvezda & Revell este acelasi lucru :idea:

#3 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 20 May 2007 - 10:59 PM

Nu nu sunt aceleasi kit-uri. La 1/72 sunt acum pe piata o multitudine de reimpachetari a doua kit-uri principale si originale:

1) Condor (ICM si Extern Express au reinbuteliat kit-urile Condor) - sunt bunicele, cu linii de panouri si detalii foarte fine... Poate prea fine. Plasticul cupolei e foarte prost iar unele detalii sunt simplificate sau inexistente. Decal-urile sunt simpliste.
2) Zvezda (Revell a reinbuteliat kit-urile Zvezda cu alte decaluri foarte detaliate) - sunt bunicele si mai detaliate decit originalele de la Condor dar liniile de panouri sunt cumplit de ingrozitor de grosolane... Adevarate transee.
In concluzie, daca veri sa faci un MiG-31, poate ce-a mai buna solutie este sa combini, cu modificarile de rigoare, a celor doua tipuri de kit-uri (Condor si Zvezda) preluind de la fiecare ce-i mai bun si potrivit. Ca decal-uri, le-ai putea folosi pe cele de la Revell sau cele de la Begemot daca le gasesti.
Numai bine si mult spor.

PS. Daca ai nevoie de mai multe informatii, eu am cele doua variante de kit-uri, asa c-as putea sa-ti dau mult mai multe detalii despre fiecare.

Aceasta postare a fost editata de skyray: 20 May 2007 - 11:27 PM


#4 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 20 May 2007 - 11:10 PM

Mersi.Si Kopro?

#5 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 20 May 2007 - 11:39 PM

N-am vazut inca kit-ul de la Kopro dar s-ar putea sa fie o reimpachetare kit-urilor Condor pentru vad ca au exact acelasi numar de piese (108) si deci este foarte probabil ca kit-urile Kopro sa fie de fapt de la Condor (ICM sau Eastern Express).
Numai bine.

PS. Am corectat prima post-are... In viteza de a raspunde prompt am bagat toate MiG-urile in aceasi oala confundind, in mod cu totul nepermis si imi cer scuze pentru asta, vechiul kit de MiG-25 de la Hasegawa (si copia lui proasta de la Hobbycraft) cu noul kit de MiG-25P/PD tot de la Condor si apoi mai departe cu kit-urile relativ recent aparute de MiG-31!!!

#6 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 21 May 2007 - 02:55 AM

Se pare ca intr-adevar kit-ul Kopro este un Condor reimpachetat. Iata si ce spune cineva in cunostinta de cauza pe www.arc.com la http://www.arcforums.com/forums/air/index....ic=103084&st=30

"I have the MAC Distribution and Kopro kits. Both are the Condor reboxes in different coloured plastic. MAC distribution gives you a PE for front and rear instrument panels (no side panels), ejection seat handles and some antennas. The Kopro kit came with this Russian modern weapons set (don't know who makes it originally). - ijozic"

Mult spor la modelit!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi