Forum Machete,Modelism,Hobby: Sugestii pentru imbunatatirea site-ului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sugestii pentru imbunatatirea site-ului

#121 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2007 - 10:36 PM

Vezi postareaalaur, la 30 Oct 2007, 22:26, a spus:

1. Unde pot sa setez sa-mi salveze automat o copie in "Sent" a mesajelor trimise. E enervant sa stai mereu sa bifezi casuta aia.
Se poate?

2. Se poate pune un link aici in forum catre site ?

Corectie: Scuze ! Acum l-am vazut dar e cam inghesuit in coltul ala. Ar trebui mai vizibil.



1. rezolvat, am editat codul si acum e implicit bifata casuta

2. E acum link-ul micut, dar o sa fie si logo-ul tot cu link catre site. Cum e pe skin-ul Blue-Gray

#122 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 04 November 2007 - 02:55 PM

Am vreo doua sugestii despre cutiutza "Ultimele postari pe forum" de pe pagina principala.
Atunci cand apas pe un link se duce la prima postare din thread. E posibil sa se duca la cea mai recenta postare din thread?
De asemenea, e posibil sa fie mai mult de 5 "ultime postari", asa cum era pe forumul vechi?
Radu

#123 Useril este offline   admin 

  • Administrator
  • Grup: Admin
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14-April 04

Postat 04 November 2007 - 03:20 PM

Ref. la prima parte, am modificat link-ul implicit sa afiseze postarile noi. Era intr-adevar neplacut sa-ti afiseze de la inceput.
Pentru a vedea postarile noi, insa mai mult decat cele 5 de pe prima pagina, exista pe forum optiunea " Vizualizati ultimele postari ..." in bara de sus.

#124 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 04 November 2007 - 05:43 PM

Vezi postareaadmin, la 4 Nov 2007, 13:20, a spus:

Pentru a vedea postarile noi, insa mai mult decat cele 5 de pe prima pagina, exista pe forum optiunea " Vizualizati ultimele postari ..." in bara de sus.


Mersi, aia voiam, dar nu m-am uitat ca lumea :8P:
Radu

#125 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 16 November 2007 - 10:56 PM

Ar fi bine, daca e posibil, pe prima pagina sub sectiunea "Ultimele postari pe forum" sa fie pusa legatura "Today's active topics" din forum.

#126 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2007 - 11:46 PM

Asa ceva e acceptabil?Imagine atasata: monthly_11_2007/post-3-1195249531.jpg

PS: Sa inteleg ca ai forumul in engleza? Vezi ca are si optiune de limba romana.

#127 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 17 November 2007 - 12:23 AM

Multumesc Cartula.
E foarte bine.
Lam dat si in Romana, multumesc, nici nu observasem ca are si limba Romana, nu ma deranja engleza dar parca e mai bine in limba noastra. :friends:

O intrebare: uneori pt a raspunde am butoane jos "Fast reply" si "Add reply" alte ori am doar "Add reply" De ce nam mereu ambele butoane? E de la site sau de la mine?

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 17 November 2007 - 12:26 AM


#128 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2007 - 12:32 AM

Buna observatia, fiecare sectiune de forum are setarea asta, daca sa permita sau nu "Fast Reply". Se pare ca pe unele le-am mai ratat, si nu le-am activat "Fast Reply"-ul. O sa le iau din nou la mana sa vad unde am uitat de el.

#129 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 17 November 2007 - 01:01 AM

Citeaza

Buna observatia, fiecare sectiune de forum are setarea asta, daca sa permita sau nu "Fast Reply". Se pare ca pe unele le-am mai ratat, si nu le-am activat "Fast Reply"-ul. O sa le iau din nou la mana sa vad unde am uitat de el.

Ok! multumesc mult pt raspuns. :friends:

#130 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 17 December 2007 - 11:27 AM

Salut Cartula
Am o propunere care s-ar putea sa fie de ajutor pentru membrii forumului. Intru de multe ori pe un forum francez care se cheama "Fighters". Ceea ce ma ajuta de fiecare (aproape) data cand vreau sa-mi procur un nou kit este sectiunea intitulata "revue des kits", adecatelea, tradus "revista kit-urilor". Continut: poze cu cutia, grilele, decalul, instructiunile de montaj si comentarii fata de produs (fara asamblare sau alte chestii) referitoare la acuratetea machetei, pret, etc. Consider ca deschiderea unei astfel de sectiuni in forum ar putea fi utila pentru membrii afiliati cat si pentru ceilalti cititori.
Dan Catalin

#131 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2007 - 11:39 AM

O sectiune de "kit review" am luat-o in calcul... In zona de articole, sa separ ce e strict "kit review" (si sunt cateva), de cele axate pe constructia machetei. Stiu cel putin inca 2-3 persoane care au fost doritoare de asa ceva, si probabil sunt in realitate mult mai multi.
Problemele aici ar fi ca:
- nu sunt suficient de multe articole pe tema asta.
- majoritatea kit-urilor se gasesc descrise prin lume, prin alte parti, si lumea nu se prea inghesuie sa posteze asa ceva. Decat la noutati, si nici acolo tot timpul.

Daca onor membrii (sau nu) vor dori sa posteze kit review-uri (asa cum ai zis tu, pozele cu ramele, din care sa se inteleaga totusi ceva, si cateva cuvinte despre kit), si se vor strange ceva mai multe, vor primi in mod cert o sectiune separata, doar a lor.

#132 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 December 2007 - 11:53 AM

Poate n-ar strica daca s-ar putea atasa la un post si fisiere .xls, .cdr, .doc, .pdf...

P.S. Am "testat": pdf, doc si zip merg, .rar nu.

Aceasta postare a fost editata de eugen: 17 December 2007 - 12:02 PM


#133 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 December 2007 - 12:36 PM

Fisierele RAR le-am adaugat.
Am adaugat de asemenea fisierele de tip XLS.
Insa pentru CDR-uri nu gasesc nici un MIME Type asociat, fara de care nu am cum sa le adaug in soft=ul forumului.

#134 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 December 2007 - 12:57 PM

Multam'! Pana la urma nu-i asa mare tragedie. Orice tip de fisier se poate arhiva si posta in forma arhivata...

#135 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 December 2007 - 01:21 PM

Daca s-ar posta cdr-uri ar fi exceptional, as putea sa postez fisierele sa le vad si eu, nu de alta dar nici macar acasa nu am Corelul instalat. Asta e din ciclul "Cu proteza cea noua o sa pot canta la pian? Da, ce bine, ca inainte nu stiam." Sa nu exageram, e suficient cat si ce putem posta.

#136 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 26 February 2009 - 09:52 PM

Vezi postareacartula, la 9 May 2007, 11:12, a spus:

@alexie:
- o sa existe posibilitatea de atasare de fisiere la PM. Insa cum orice lucru bun are si niste 'chichite', odata cu asta apare si o limita maxima total per utilizator la atasamente. Toate astea sunt configurabile, o sa vad ce limite vor fi stabilite. PM-urile nu sunt controlabile direct, sau vizibile administratorilor, asa ca trebuie instituita o modalitate de control referitoare la dimensiunile atasamentelor.

Revin cu vechea mea problema, nu vreau sa devin insistent (doar din 2 in 2 ani) dar mi-ar fi de real folos si ma refer la atasarea unei foto de max. 70 KB (cat sa inteleaga agresatul despre ce vorbesc).
Este destul de penibil sa acostez un user prin PM: Poti sa-mi dai si mie adresa de mail ca vreau sa te intreb ceva, nu, nu pot sa-ti spun prin PM, trebuie sa vezi :thumbsup: (asta nu inseamna ca n-am recurs la astfel de metode, am martori).
Exemplificare
Imagine atasata: Dilema_cc.jpg
Ce-s petlitele alea?
Daca deschid un topic, primul care-l citeste ofera raspunsul si topicul devine balast.
In mod normal l-as aborda pe Panzer Grenadire dar musai cu foto ca altfel in veci nu intelege omul ce vreau sa intreb.
Intre timp am aflat care le este scopul (pentru fixarea camuflajului, gen crengute, ierbute etc.)
Problema majora este ca eu am destul de des astfel de dileme ...

#137 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 02 March 2009 - 10:03 AM

Te referi cumva la atasarea unei foto unui mesaj privat? Solutia e gazduirea pozei pe un site extern sau chiar pe cartula si apoi inserarea link-ului in mesaj.

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi