Forum Machete,Modelism,Hobby: Sugestii pentru imbunatatirea site-ului - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sugestii pentru imbunatatirea site-ului

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2007 - 05:28 PM

Acest site implineste 3 ani de 'serviciu activ' in configuratia actuala... Intreaga sa conceptie, ca si programele folosite, dateaza cam de prin aceeasi perioada, si impresia mea personala e ca a venit timpul sa fie aduse la zi.
De cateva luni se lucreaza la o versiune noua de site, care implica foarte multe schimbari atat in zona 'nevazuta' a lucrurilor, cat si in partea care o vedeti si o utilizati zi de zi. Mi-ar fi de un mare ajutor sa aflu care e parerea voastra, cei care utilizati sau doar vizitati acest site, referitor la lucrurile care ar trebui schimbate, care ar trebui imbunatatite, sau care ar trebui sa dispara. Ce v-ati dori sa apara nou?
Sugestiile sunt binevenite atat referitor la partea care tine de functionalitatea site-ului, cat si la partea estetica a acestuia.

In speranta ca veti raspunde cat mai deschis si sincer acestei mici rugaminti, va multumim anticipat.

PS: ... sau oricare alte sugestii care le aveti referitoare la site...
PPS: In acest topic pot posta si cei care nu au un cont inregistrat...

#2 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 08 May 2007 - 05:36 PM

Citeaza

  Acest site implineste 3 ani 


Bravo ! la multi ani :)

Prima sugestie: daca tot e website romanesc, tradu totul de la inbox, login/logout, search pana la butoanele add new post/pool add reply etc etc

A doua, sa mai introduci cativa zambareti!

Despre design, nu ma prea pricep ! dar eu as zice ca un stil nou petru titlu ar fi bine venit

Bafta !

Aceasta postare a fost editata de ikarus: 08 May 2007 - 05:37 PM


#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 May 2007 - 06:50 PM

Trei ani? Asta insemna ca merge si a inceput sa si vorbeasca, nu? :pint:
Observatiile mele:
- usurarea postarii articolelor (la siteul clip era simplu de tot)
- usurarea cautarii unui anume subiect. Sincer, acum imi este aproape imposibil sa caut ceva, mai ales daca nu stiu in ce sectiune se afla tema
- imaginile de la galerie sa poata fi mai mari
in rest...toate bune!
Si la mai mare!

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2007 - 07:15 PM

@ikharus
- varianta noua sper sa fie integral SI in limba romana (care va fi limba implicita). Componentele principale ale site-ului (pagina principala, galeria de imagini, forumul) vor fi, in mod clar.
- forumul va fi versiunea "la zi" de IPB, asa ca o sa fie zambareti noi :-D

@Z-Mare
- la siteul clip era simplu de tot cu postarea articolelor pentru ca lipsea cu desavarsire :pint: Aveai doar forum. Sau imi scapa mie ceva?
Articolele de prima pagina vor fi trimise doar pe mail. Varianta cu editarea de catre fiecare a articolelor, online, suna bine in teorie dar in practica s-a dovedit a fi un cosmar pentru toate partile implicate (atat utilizatori cat si administratori).
In rest, pe partea de forum, va exista posibilitatea sa atasezi mai mult de un fisier/imagine pentru fiecare postare (ex. atasarea a 10 imagini intr-o singura postare, direct de pe disc, fara a le incarca in prealabil in galerie)
- cautarea va fi functionala, daca ne referim la cautarea in cadrul articolelor.
- referitor la imaginile mai mari la galerie, te referi ca rezolutie sau ca si dimensiuni in KB?

Multumesc pentru opinii.

#5 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 08 May 2007 - 08:42 PM

Saitul este structurat bine si acum,dar o reinprospatare a lui ar fi binevenita.Pentru cine umbla frecvent pe sait accesu la diferite subiecte nu este complicat,incepi sa le stii care pe unde sunt.Problema apare insa la vizitatorii spontani sau utilizatorii ocazionali.Spun asta pentru ca i-am recomandat saitul unui prieten,iar acestuia,i sa parut rubrica galeri cam ascunsa sau din multe clicuri de ajuns la ea.Deci asta ar fi prima mea sugestie:sa faci o rubrica galerie generala unde sa fie postate toate machetele,pe sectiuni separate navo,aero ,blindate etc..Aranjate in ordine alfabetica dupa denumirea machetei si scara,avind mentionat autoru si data postarii.A doua sugestie ar fi ca topicuri deschise pe motive ca:"cu ce sa i-mi vopsesc geaca de piele" sau "cu ce lac sa-mi dau stiloul";sa le anulati voi din start.A treia ar fi crearea unei rubrici "in progress" ,unde sa postam subiectele in lucru,avind apoi ca finalitate postarea in galeria generala.Si bineinteles la rubrica articole se poate prezenta in continuare tot firul povestii,cu poze,dificultatii ,istoric etc.Spor la sait si astept noua versiune.Paul.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 May 2007 - 07:51 AM

Citeaza

Aveai doar forum. Sau imi scapa mie ceva?
S-ar putea sa-mi scape mie :pint: . Tin minte ca pe ultimul forum, cel hecarit, puteam a pun singur articolele. Probabil era o sectiune separata numita "articole" si de aici confuzia!
Ma refeream la cautarea in general. Ex, caut ceva despre Patafix, sa zicem, dar nu mai stiu in ce sectiune s-a vorbit de el: Tehnici, Discutii libere, Aviatie, Blindate, Vinzari. Nu pot face o cautare generala, pe intreg forumul, ci trebuie sa iau fiecare sectiune in parte. Asta cere timp.
La imagini "mari" ma refer la dimensiuni in primul rind, apoi la rezolutie.

Citeaza

A doua sugestie ar fi ca topicuri deschise pe motive ca:"cu ce sa i-mi vopsesc geaca de piele" sau "cu ce lac sa-mi dau stiloul";sa le anulati voi din start
Referitor la ce zice Hartman-ace, poate astfel de topicuri nu ar trebui sterse ci mai degraba creata o sectiune separata, cu o denumire sugestiva gen: diverse, discutii la limita temei, discutii off topic

#7 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 09 May 2007 - 08:22 AM

Imi este foarte bine aici, dovada ca nici n-am simtit cum trece timpul.

Sa stii ca ma rog zilnic pentru sanatatea ta: Cand a avut crios probleme, am simtit ca un fior rece ....daca se intampla ceva...raman fara forum :pint: :-D . Aceasta intrebare este stict autentica (nu este o poanta in stilul alexie) sa vezi cat de important este acest forum pentru mine (tot de aici se pot trage niste concluzii privind egoismul uman).
Referitor la site, eu resimt (acut) imposibilitatea atasarii de fotografii/fisiere la trimiterea de PM-uri.

#8 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 09 May 2007 - 09:05 AM

Pai La Multi Ani serverului :pint:
O parte din lucrurile care consider ca pot fii imbunatatite au fost deja mentionate de 'tovarasii' de forum:
* Niste zambile ar fii binevenite :-D
* Navigarea in casuta de mesaje mie imi pare greoaie, se poate imbunatatii ceva in acest mod?

#9 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 09 May 2007 - 09:53 AM

Gabi, ar fi posibil uploadul de gif animat sau animatii flash? Exemplu concret: Sunt acele animatii in care vezi obiectul respectiv si se invirte singur sau il invirti cu mouse-ul sa-l vezi pe toate partile. Softurile care prelucreaza fotografii in sensul asta, salveaza fisierul final in format gif animat sau flash si se face upload simplu ca la orice fisier (ex. jpeg) asta evident daca permite softul forumului. Ar fi practic zic eu, in loc de 5-10 fotografii in care sa se vada modelul din toate partile, un singur fisier cu care sa te joci cum vrei. Desigur cu conditia unei bune dimensionari a fotografiilor, pentru ca fisierul final sa se incadreze in limite rezonabile ca marime.

Aceasta postare a fost editata de marhaba: 09 May 2007 - 09:54 AM


#10 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 09 May 2007 - 09:56 AM

1. E musai sa-mi pui zambaretul cu coif cu coarne. :pint: :-D

2. Dupa cum s-a mai zis, pe la Galerie ar mai trebui ceva de lucru. Acolo nu ma uit deloc, chiar am uitat ca exista, deoarece pentru poza mai "mare" trebuie sa dau click pe poza mai mica care poza mai mica se schimba pe rand. Deci practic intru in galeria omului, deschid prima poza, dau click pe ea sa o fac mai mare, o inchid, dau click pe butonul de poza urmatoare, dau click pe ea, apara marita, o inchid, iar dau next, si tot asa. Ar fi bine sa dau click pe poza urmatoare direct in pozele mari.

#11 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 09 May 2007 - 10:31 AM

La multi, multi, ani! :pint:

Trebuie sa zic ca mie imi place asa cum e! :-P Dar, daca s-ar putea realiza treaba cu optimizarea cautarilor poate cu o casuta pe prima pagina ar fi un lucru minunat.
O alta problema care mie mi se pare "de imbunatatit" pentru respectarea integritatii si limbajului pe forum ar fi obligativitatea completarii campurilor de la 'profile' cu cateva datele personale reale. Din moment ce este deja un lucru public, aflat in vazul opiniei generale ar trebui ca acesti "publici anonimi" cum imi place sa-i numesc pe cei care scriem :lol: pe acest forum sa poate fi identifiacati si cu o persoana reala. Nu rare au fost situatiile cand nou veniti sau vechi reveniti au reusit sa strice buna dispozitie prin limbajul lor. Poate prin aceasta idee am putea tempera unele iesiri si am impune mai mult respect. :-)
Asteptam noua varianta ca sa nu mai dormim o saptamana, cautand micile bunataturi tehnice care vor face lucrurile sa mearga mai bine. :-D

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2007 - 11:00 AM

Z-mare, la May 9 2007, 08:51 AM, a spus:

Ma refeream la cautarea in general. Ex, caut ceva despre Patafix, sa zicem, dar nu mai stiu in ce sectiune s-a vorbit de el: Tehnici, Discutii libere, Aviatie, Blindate, Vinzari. Nu pot face o cautare generala, pe intreg forumul, ci trebuie sa iau fiecare sectiune in parte. Asta cere timp.

@Z-Mare
Sa am pardon, dar cautarea merge bine-mersi. Ii dai de sus "Search", si in pagina care iti apare ai asa (de la stanga la dreapta, de sus in jos):
- cuvintele de cautare ("keywords")
- filtrare dupa nume utilizator ('Member Name')
- aria de cautare ('Search Where')
- filtrele de cautare ('refine search')
Cand dai 'Search', in aria de cautare este implicit forumul curent. Ca sa cauti pe INTREG forumul, te duci sus in caseta, prima intrare fiind ">> All forums". Bifezi si optiunea 'Search in child forums if sub category is chosen?' daca e cazul.
Inca un aspect, in zona filtrelor de cautare, implicit la "Search posts from..." ai "30 day sago and newer", ceea ce inseamna ca el va gauta doar postari din ultimele 30 de zile. Daca vrei sa cauti indiferent de perioada, se alege "Any date"

#13 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2007 - 11:12 AM

alexie, la May 9 2007, 09:22 AM, a spus:

Referitor la site, eu resimt (acut) imposibilitatea atasarii de fotografii/fisiere la trimiterea de PM-uri.

@alexie:
- o sa existe posibilitatea de atasare de fisiere la PM. Insa cum orice lucru bun are si niste 'chichite', odata cu asta apare si o limita maxima total per utilizator la atasamente. Toate astea sunt configurabile, o sa vad ce limite vor fi stabilite. PM-urile nu sunt controlabile direct, sau vizibile administratorilor, asa ca trebuie instituita o modalitate de control referitoare la dimensiunile atasamentelor.

#14 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 09 May 2007 - 11:15 AM

Si eu sunt tot pt scoaterea galeriei mai "in fata", respectiv sa fie mai putini pasi in utilizarea ei.
Si daca s-au putea grafica ma bogata (poze de dimensiuni mai mari) pe pagina de home.

Si eu sa multumesc celor ce s-au ocupat si se ocupa in continuare de intretinerea acestui site.

Aceasta postare a fost editata de MiG: 09 May 2007 - 11:51 AM


#15 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2007 - 11:36 AM

O sa dau si eu cu sugestia desi cred ca s-au acoperit:

1. Ceva usurinta mai mare, la postare de poze
2. Navigarea in galerie mai facila
3. Attach la PM :-? Mda, ar fi o idee
4. Poate marit putin Inbox-ul ? Si ceva posibilitati de arhivare ?
5. Un topic extra pe auto, cred ca unii s-ar bucura sa aiba asa ceva...
6. Separat topicul de figurine de cel de diorame
7. Eventual o impartire pe scari a topicelor la fiecare sectiune... :lol:

Eh, cam atat, daca mi-aduc aminte mai zic :-D

Oricum felicitari Gabi pentru ce ai reusit sa intretii aici, si imi pare sincer bine ca am descoperit acest loc minunat si acesti co-pasionati...

Bafta in continuare si "LA MULTI ANI" Cartula.net si implicit CARTULA :pint:

#16 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 09 May 2007 - 11:53 AM

Eu as vrea sa propun , daca-mi permiteti , obligatovitatea completarii orasului din care este fiecare.
Ar fi mai usoara crearea unor noi "celule" :pint: si in alte orase .

#17 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 09 May 2007 - 11:59 AM

Obligativitate? Cei vor sa faca parte din celule isi vor expune singuri datele.

Gaby, mie mi se pare ca trebuie sa dam prea multe clickuri pana vedem o poza la galerie sau pana gasim un articol. Ai putea eventual grupa articolele cate 20-30 pe pagina? Pozele fiecarui membru la galerie nu stiu cum pot fi reorganizate dar e extrem de dificil de cautat acolo ceva, sunt prea putine disponibile pe pagina, trebuie sa dai 2 clickuri pana la poza de maxima dimensiune si tot asa.

My 0.02 $.

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2007 - 01:08 PM

Ma bucur sa vad ca s-au strans destule sugestii... O sa incerc sa raspund la toate, daca e sa sar peste vreuna nu e cu intentie, e doar neatentie.

@AdyAero
- Navigarea in casuta de mesaje mie imi pare greoaie. Versiunea noua a forumului e mult superioara celei actuale, insa daca ai putea sa imi spui mai exact la ce te referi... Ar fi de mare ajutor.

@Marhaba
- GIF-uri animate merg si acum pentru upload, sau vor merge in versiunea noua. Din pacate insa, Flash-uri NU. Din motive de securitate, nu vor fi permise atasamente de tip Flash (sau orice altceva poate contine cod executabil). Am vazut mult prea multi troieni/virusi raspanditi asa, si prea multe forumuri crapate in acelasi mod.

@Olaf
- softul pentru galerie este complet nou, si e o versiune actuala a celui care e folosit acum la "Walkarounds". Va fi un singur program folosit pentru imagini, care se va ocupa si de imaginile pentru articole, si de imagini de genul walkarounds, cat si de galeriile personale ale utilizatorilor (care apropos, se creaza automat)
Imaginile vor fi vizibile la rezolutii multiple fara sa apara efectul enervant de pop-up cum e la galeria actuala pentru utilizatori.

@Cata
- va exista posibilitatea de cautare atat pentru site (articole, noutati, etc...), cat si pentru forum. E deja implementat.
- ref. la date reale... Nu cred, doar e un forum... Cu bunele si relele care decurg de aici.

@Mig
- ref. galerie, vezi mai sus. Eu personal cred ca noul program e o imbunatatire radicala atat ca aspect, cat si ca functionalitate. O sa vedem care e si parerea voastra cand o sa il vedeti.
La lucru, puteti sa-l vedeti aici: http://gallery.menal...lery/demosites/

@Flyboy
- la postarea pozelor in forum, mai simplu de atat nu o sa fie. Daca vorbim de postarea in galerie, apai o sa fie banal. O sa poti face upload la mai multe simultan (pana la 10), o sa poti sa faci upload la un fisier ZIP continand pozele (care va fi desfacut, si fiserele imagine extrase si inserate automat in galerie), sau direct cu "Publish to web"-ul de WindowsXP
- posibilitati de arhivare la Inbox ai si acuma. Vezi "Archive Messages"... Practic nu o sa se schimbe lucrul asta, cred. Sau la ce te gandesti?
- topic de auto o sa fie, ca si sectiune speciala de articole. Plus inca cateva...

@Yety
- vezi mai sus, nu ai cum sa obligi pe cineva sa dea date reale pe net...

@Ahmed
- Referitor la galerie, vezi raspunsurile de mai sus.
- Pe partea de articole, o sa fie un cu totul alt stil de prezentare, si probabil in cazul listelor voi pune limita cat mai mare.

Multumiri pentru sugestii si observatii.

#19 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 09 May 2007 - 03:14 PM

cartula, la May 9 2007, 01:08 PM, a spus:

@Flyboy
- la postarea pozelor in forum, mai simplu de atat nu o sa fie. Daca vorbim de postarea in galerie, apai o sa fie banal. O sa poti face upload la mai multe simultan (pana la 10), o sa poti sa faci upload la un fisier ZIP continand pozele (care va fi desfacut, si fiserele imagine extrase si inserate automat in galerie), sau direct cu "Publish to web"-ul de WindowsXP
- posibilitati de arhivare la Inbox ai si acuma. Vezi "Archive Messages"... Practic nu o sa se schimbe lucrul asta, cred. Sau la ce te gandesti?
- topic de auto o sa fie, ca si sectiune speciala de articole. Plus inca cateva...

BEEETOOONNN la faza cu upload-ul de poze...

Deci imparti pe scari sectiunile, si de-grupezi Dioramele de Figurine ???

Sa inteleg ca limita de mesaje o sa ramana tot la 100 ??? :pint:

#20 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 09 May 2007 - 03:53 PM

Ar fii bine daca in pagina de Inbox s-ar putea afisa ceva de genul:
[ ] Titlu mesaj 1   |    Autor mesaj 1   |    Data mesaj 1
    Primele 200 de caractere ale mesajului 1
[ ] Titlu mesaj 2   |    Autor mesaj 2   |    Data mesaj 2
    Primele 200 de caractere ale mesajului 2
........................................................

Ar ajuta foarte mult zic eu la organizarea casutei de mesaje.

Iar referitor la zambile... am patit-o pe un alt forum, au fost introduse altele care se formau prin alte combinatii de simboluri, in consecinta posturile mai vechi aratau ciudat. Daca se introduc alte combinatii de simboluri macar sa se inlocuiasca in posturi, de exemplu
Replace [ :-) ] cu [ :) ]
in toata arhiva forum-ului.

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi