Forum Machete,Modelism,Hobby: CINE POATE SA MA AJUTE SA FAC O PUMA SOCAT ? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

CINE POATE SA MA AJUTE SA FAC O PUMA SOCAT ?

#21 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 11 December 2007 - 12:31 PM

Vezi postareajester, la 11 Dec 2007, 09:56, a spus:

SNIP
macheta de puma 1:32 era singura cea de la revell, acum vad ca nu se mai produce, eu o comandasem acum 4 ani si nu am mai primit-o nici acum, tocmai in acest scop am comandat-o. insa..... vestea buna, sper este urmatoarea...pe un site totdin germania, moduni.de am vazut ca se va scoate o puma 1:33, diferenta de scara e o practic foarte mica, http://www.moduni.de...ucts_id/6130121 si e tot puma bgs...ma gandesc poate ca matrita e aceeasi cu cea de la revell, iar scara e tot 1:32.... pretul este insa inimaginabil pt o maketa la scara asta, nu stiu ce caliutate va avea, ramane de vazut, eu o voi comanda cand apare.


jester,
Macheta "Revell" (de fapt eu ai scos doua, una "Tigermeet" si una "BGS") este de fapt vechea macheta Matchbox, pe care o mai gasesti si pe Ebay. Macheta aceea de pe Moduni este de fapt o macheta din carton scoasa de GPM cu ceva timp in urma.

In timpul week-endului am avut ocazia sa merg si pe la magazinul de modelism radiocomandat din Dublin (de unde imi iau eu piesele si masinile mele radiocomandate) si am stat de vorba pe indelete cu proprietarul despre cum se poate pune o coca de Puma (kit) pe un elicopter. Concluzia lui a fost ca nu este posibil sa o faci cu unul electric, ci trebuie neaparat un elicopter cu motor termic - sunt sasiuri destul de mici de elicoptere cu motor termic care pot fi modificate pentru asa ceva.
Avea cateva elicoptere acolo, si am incercat si eu sa ridic unul electric de la sol - e al naibii de greu! L-am trantit de cateva ori, dar era destul de rezistent.
Un elicopter electric se poate cumpara acum la circa 100 de euro, cu tot ce trebuie in cutie, dar e slab tare de tot. Are o autonomie de vreo 5 minute si nu merge decat in camera, afara chiar si o briza lenesa il poate destabiliza.
HTH
Radu

#22 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 12:55 PM

pai atunci trebuie sa mai astept :)ca tehnologia tot avanseaza si cine stie...

#23 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 11 December 2007 - 01:01 PM

faza cu maketa 1:33 de puma, gresala mea..nu am fopst atent :mellow: , faza cu puma acela zburator...cel care l-a facut vad ca a ales varianta electrica....varianta termica nu stiu cum ai pune un motor termic in asa fel inca sa si aibe aerisire cum trebe sa nu topeasca plasticul si in acelsi timp sa reziste la vibratii..poate doar acea varinata cu coca de polistiren....

Aceasta postare a fost editata de jester: 11 December 2007 - 01:03 PM


#24 Useril este offline   Razeer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 546
  • Inregistrat: 04-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2007 - 01:17 PM

nu stiu cum dar nu prea am incredere in ce e de polistiren , ma batea gandul o data sa imi cumpar un avion radiocomandat model Carrefour :mellow: pt uzul meu personal , dar cred ca mai mult de trei-patru busituri nu rezista

#25 Useril este offline   skywalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 10-December 07
  • Location:Brasov

Postat 28 January 2008 - 11:27 AM

rezista mult mai mult cele din polistiren, si se pot lipi cu bison poliuretanic.
Dar nu trebuie sa folosesti de carrefour, poti apela la firme specializate, iti trimit acasa,iar preturile pt cele de inceput sunt jenant de mici, cu tot echipamentul RC inclus.
cateva idei de unde poti gasi: www.phoenixmodels.ro, www.sierra.ro

ontopic: si mie imi ajunge sapt asta de la moduni o macheta de SA330 si vreau sa o fac SOCAT,inca ma mai gandesc cum sa fac sa nu o stric prea tare :search:.
Puma zburator e f tare, dar...cred costisitor de realizat...palele si rotorul anticuplu cred ca sunt de-alea standard, cu 2 pale , rotor cu mai multe pale nu am gasit pe nicaieri. Puma mare de la Revell e OK, dar pretul de 1.5 mil....nu e de ici de colo.
Despre transformare in SOCAT, nimeni nimic?

#26 Useril este offline   skywalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 10-December 07
  • Location:Brasov

Postat 28 January 2008 - 12:00 PM

iata unul foarte interesant, facut de cineva dintr-un Heller....il gasiti in linkul alaturat,undeva mai jos...

http://ivan.brocot.free.fr/Maquette_helico...tte_helico.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR_Puma_SOCAT__Modif_Heller_.jpg


#27 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 28 January 2008 - 12:24 PM

Uite aici niste Pume facute de Gopo!

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 28 January 2008 - 12:27 PM


#28 Useril este offline   skywalker 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 10-December 07
  • Location:Brasov

Postat 28 January 2008 - 01:32 PM

nu le vazusem....interesante.....felicitari Gopo, sper sa imi iasa si mie. daca-l stric pe 330, il fac din superpuma, si tot il fac pana la urma...

Aceasta postare a fost editata de skywalker: 28 January 2008 - 01:33 PM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi