Forum Machete,Modelism,Hobby: Primavara ... panterelor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primavara ... panterelor

#1 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

  Postat 27 March 2007 - 09:37 AM

Fratilor, se pare ca primavara asta au inflorit corcodusii devreme, si ....Pantherele :hammer:

Ca sa nu raman dator fratelui Horia si spre bucuria ochiului vostru, stiu eu pe cineva care apreciaza scara asta :-D, postez si eu ultima mea realizare care se inscrie in tendintele de la Perish pentru primavara-vara 2007. Doar nu era sa ramana T34 ala de unul singur

Este vorba de o masina de la Tamiya, achizitionata de la confratele Dan Andronescu (oare toate astea la 48 se dau pe sub mana :whistle: ), scara 1/48...o bijuterie.

Nu e finalizata, mai trebuie oarece tarmoceala, ceva prafuri si noroaie si bineinteles o inmatriculare, la care astept ceva sugestii tinand cont de camuflaj si tipul masinii. Pozele e de dimineata asta, fresh, cu o ranga de aparat, dar macar lumina a fost buna.

Enjoy si dati...da' pozitiv :hammer:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Succes tututo in toate intreprinderile :-D

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 27 March 2007 - 09:37 AM


#2 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 27 March 2007 - 09:49 AM

:-D

#3 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 27 March 2007 - 10:36 AM

Citeaza

si bineinteles o inmatriculare, la care astept ceva sugestii tinand cont de camuflaj si tipul masinii


Sa zicem asa: La un model gata facut pentru care nu ai impartit cu noi fazele constructiei.. :-D .. si nu ti-a putut spune nimeni de: manere, antene, plase, planuri, camuflaj, etc.. sa-l potrivim intr-un peisaj cam dificil dar... nu imposibil.. :-D
Si uite cum te ajuta eu: pentru ca ti-a iesit un Panther G 'Erly' care astea de obicei purtau inca sorturile laterala si zimmeritul cu forme patrate..( al tau canci! ); in Ardeni am gasit cam acelasi camuflaj si cateva asa cum e al tau.. :-(
Inmatriculari la alegere:
- SS Pz.Reg.12 din SS Pz.Div.12 Hitlerjunged disturuse in satucul Krinkelt, doua bucati: Nr. 154 si al doilea fara numar doar cu crucea aplicata pe turela in centru ei
- Pz.Div. 2 distrus langa Celles fara inmatriculare
- Pz.div. 116 numarul 421 (alb) avansand pe drumul: La Roche-Marche.

Pozele nu arata foarte clar camuflajul deci al tau e unul dintre ele. :whistle:

Cam cu atat te pot ajuta eu in acest scurt timp de cautari... Toate cele de mai sus le gasesti in cartea: Pz.Kppfw.V Panther Vol.7, editata de Aj Press ( daca nu o ai se rezolva..) :-) .
In rest felicitari, murdareste-l bine si data aviatoare cand iti lipseste ceva poate ne intrebi la faza de constructie.. :-D

#4 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2007 - 10:55 AM

Buna tragerea de urechi, dar ideea era ca au existat si variante fara sorturi si fara zimmerit :whistle:

Multumesc frumos Cata, data viitoare, cand voi avea timpul necesar, o sa pun etapele.

As mentiona totusi ca este vorba despre Acest KIT

Pe de alta parte uite si niste poze gasite de mine - copyrightul la cine se cuvine... :-D

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Si cred ca o sa il fac pe asta, dar in zilele-i de glorie :-D

#5 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 27 March 2007 - 10:58 AM

Bravo tati !
A iesit f. frumos . Si vad ca esti mai avansat in constructie decat mine :whistle: .
Singurul lucru care nu-mi place la pozele prezentate de tine este tigara :-D .

#6 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 27 March 2007 - 11:02 AM

E fainut de tot,astept cu nerabdare..."Jegul" final[DRAGOS,fratioare,sa nu ma... :-D ,ca incerc sa-l corup].Spor in continuare!

#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 March 2007 - 05:18 PM

Flyboy ,pina acum arata foarte bine . Din pacate insa exponatele acelea nu constituie o baza veridica in ce priveste inmatricularea sau culoarea tancurilor reale . Cum insa modelul tau seamana di punct de vedere coloristic ,destul de mult cu 407 , eu iti propun sa-l reprezinti pe acel tanc exact asa cum este el acum (reprezentind inclusiv garduletul cu lant cel inprejmuieste -daca vrei o mica diorama). Spor in continuare :-D

#8 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 March 2007 - 05:52 PM

Traiasca si-nfloreasca afevismo-pasoptismul militant... si multilateral-dezvoltat !

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 27 March 2007 - 08:48 PM

Flyboy, ia zi mata de unde vine numele asta, ca la cita engleza stiu eu, nu vine de la ....facator de tancuri!
Fain! Chiar prea fain! :-D

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 27 March 2007 - 08:49 PM


#10 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2007 - 11:02 PM

Va multumesc, astaseara i-am facut ceva spalari, s-a lacuit cu mat si maine ii dau cu praf in oki...

Am facut un 211 negru....era in cutie...dar data viitoare, o sa ma documentez mai bine :-D

#11 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 28 March 2007 - 11:19 AM

Ti-am dat cu istorie, cu imatriculare, fara inmatricualre, cu carte pentru referinta.... si tu l-ai facut 211 din cutie... Marfa !! :-x

#12 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2007 - 12:32 PM

Hai ma nenea Cata, nu mai fi suparat. Mi-era o lene de muream aseara sa ma apuc sa fac de mana toata inmatricularea aia... :whistle:

Dar imi poti da, in masura in care ai ceva info despre un Hetzer.... :-D

#13 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 29 March 2007 - 09:10 AM

Citeaza

info despre un Hetzer
fa un topic separat sa vedem ce vrei sa faci si .... se rezolva.. :-D

#14 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 05:56 PM

Revin cu povestea mea...

Este primavara....1945...pe undeva prin ceea ce avea sa devina Germania de Vest...o masina blindata se opreste in mijlocul campului care dadea deja semne ale trezirii la viata...

"Horst, opreste...cred ca am ajuns la marginea liniilor noastre..."
"Dar Herr Hauptmann, comandantul a ordonat o recunoastere a liniilor americane...nu ar trebuie sa..."
"Tu crezi ca o sa mai castigam razboiul ?"
"Asta e defetism, striga Torsten tunarul. Fuhrerul ne va conduce spre victoria finala"
"Mai taci din gura...De 5 ani zac in cutii blindate si nici nu mai stiu cum arata soarele. Eu , unul m-am cam saturat de victorii..."
"Ai dreptate Jurgen, cred ca arfi timpul sa mergem acasa..."


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 01 April 2007 - 05:58 PM


#15 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 05:57 PM

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata


...si duduind din toate incheieturile, gigantica masina de lupta se indrepta incet spre liniile yankeilor...incet...pasnic...ca o primavara linistita...

Restul e deja istorie !!! smiles-wink.gif

#16 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 01 April 2007 - 06:05 PM

La tine acasa iarba e mai mare decit casa?Ha!Ha!Ha!

#17 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 01 April 2007 - 09:21 PM

De dragul lui danusmaximus modificam putin povestea - ce sa-i faci daca unii are profunzime... :-D

Deci este ... toamna, 1956...dupa imense eforturi si nenumarate schimburi de chiloti - re Olaf :pint: - Hitler despresureaza Berlinul, cucereste Rusia, si se gaseste blocat in extremis in Amazonia...

Vechiul Panther al companiei a XXIV-a de recunoastere ramase blocat intr-o portiune de teren arid..."Sefu, eu cred ca aici si-au testat americanii bombitele alea cu care i-au gadilat pe aliatii japoni..."

"Si de ce crezi tu asta obermasturbahnfuhrer Rectus ?"
"Pai Spielmannfuhrer, nu vedeti ce mare e iarba aia si ce arid e solul aici, mai mult ca sigur ardere puternica urmata de mutatii...NU zicea raposatul profesor Hahn, macaronarul de Fermi si cu untermensch-ul ala de Einstein ca nu e bine sa te joci cu nucleul ? Io zic asa, hai sa o stergem si sa ne spalam bine matele cu Bariu si cu Iod...i dupa aia bagam si o bere"

Si au intins-o, ca protectia NBC nu se inventase inca...si am incalecat pe un atom si am plecat la rasadit de U235.

Asa e mai bine???

Disclaimer:
Pozele au fost facute in gradina ca sa dau un sens povestii si ca sa am lumina naturala, cum spuneam, junghi de aparat si fotograf prost :lol: Intentionat nu am mai facut diorama...DE LENE :pint:

Totusi eu am timp si disponibilitate la alte comentarii...sa fiti sanatosi :lol:

#18 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1366
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2007 - 06:58 AM

Buna treaba Gaby. Uzura la senile ti-a iesit chiar bine. Astept sa-l vad pe viu.

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2007 - 09:16 AM

Statui, ma uitai, si tot n-am reusit sa-mi dau seama de ce galetii exteriori sunt jegosi la propriu, pana si cauciucul pare ruginit, iar cei interiori sunt impecabili. Imi scapa fenomenul....
E prea mare contrastul...

#20 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2007 - 10:48 AM

Pai pentru ca acolo nu am mai ajuns cu pigmentu'...Greseala destul de serioasa daca e sa ma gandesc mai bine...dar si tu esti foarte atent !!! :-D

O sa remediem problema...cumva... :pint:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi