Forum Machete,Modelism,Hobby: PZ 4 H nr 441 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PZ 4 H nr 441 rog ajutor

#1 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 March 2007 - 11:37 PM

Influentat de "Tancuri in flacari "-Ion S. Dumitru(Merci M.W.! :hammer: :-D ) si o coala de decal-uri pe care tocmai am primit-o ( avind reprezentate si "crucea lui Mihai" ,atit pe negru cit si pe alb ) ,m-am decis(in sfirsit) sa construiesc un PZ 4 H"romanesc "(macheta Revell 1/72).M-am oprit (din lipsa de altceva) asupra arhicunoscutului (dar putin "intelesului "-foto de proasta calitate)nr 411 -frontul de est ;vara 1944.Cum nu pot sa ma lamuresc in privinta unor detalii si avind in vedere ca acest tanc a apartinut diviziei SS Totenkopf ( posibil Corpul blindat 57- in carte se face referire la acesta ca actionind pe linga unitatile romanesti in acea perioada ), rugamintea mea este :1------------------ aveti cumva foto sau profile referitoare la PZ4 - SS Totenkopf vara lui 44 .De fapt ceea ce doresc sa aflu este daca aceste tancuri aveau preponderent ZIMMERITT pe scutul anticumulativ din jurul turelei ( pentru ca nr 411 ar parea ca are ...;de asemenea multe PZ4 ce actionau in Franta in vara lui 44 aveau) .2-----------------------------Unde se afla "Crucea lui Mihai " ,pe acest tanc ? Daca se poate va rog sa o figura-ti pe fotografie ( eu m-am chinuit sa o descopar dar nu am reusit ). -----------------------------------------Va multumesc foarte mult , anticipat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: yyy_roum_T_4_reparatii_l.jpg


#2 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 27 March 2007 - 03:44 AM

dany, la Mar 26 2007, 11:37 PM, a spus:

...De fapt ceea ce doresc sa aflu este daca aceste tancuri aveau preponderent ZIMMERITT pe scutul anticumulativ din jurul turelei...


Dany... nu-i obligatoriu !
De fapt, desi UNELE Pz.IV H - J-timpuriu, au avut zimm pe sorturile turelei... inclin sa cred ca era o zmecherie la nivel de unitate sau centru de reparatii/up-grade.
Tancul din poza, are clar zimm acolo unde in mod NORMAL un Pz.IV in vara lui 44 ar fi trebuit sa aiba... dar pe sorturi... nu-mi dau seama... totusi uitindu-ma la cifre... cred ca are !

Cat despre kit... EXCELENTA alegere ! Este minunat, o BIJUTERIE !
Atentie, in cutie reprezinta un H tarziu. Cred ca pentru ce vrei tu sa faci, ar trebui sa-l modifici un pic... macar sa elimini suporturile "pilzen"-ului (macaralei) de pe acoperisul turelei. Si mai poate fi adaugat cate ceva, pe ici-pe colo...
Uite, imi permit sa-ti arat pozele acestea, pentru posibila inspiratie...

http://cartula.net/modules/xcgal/albums/us...10113/Pz4_1.jpg
http://cartula.net/modules/xcgal/albums/us...10113/Pz4_3.jpg
http://cartula.net/modules/xcgal/albums/us...10113/Pz4_2.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 27 March 2007 - 03:46 AM


#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 March 2007 - 06:07 PM

Multumesc mult de raspuns DRAGOS.As mai avea o rugaminte(stiu,ma repet ,dar ar rezolva multe nelamuriri inclusiv camuflajul si marcajele ):--------------------------Aveti cumva foto sau profile ale PZ4 apartinind SS Totenkopf vara 1944?

#4 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2007 - 07:16 PM

Ce parere ai de acest camo (ce-i drept e F) ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PZ_IV__FI.JPG


#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 27 March 2007 - 08:11 PM

Alaur, arata foarte bine , insa mie mi s-a pus pata (irecuperabil deocamdata) pe un tanc PZ4 ,apartinind armatei romane ,participant la marile batalii din Moldova (vara lui 44). Multumesc oricum de preocupare .

#6 Useril este offline   alaur 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 738
  • Inregistrat: 07-February 07
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2007 - 11:05 PM

Uite si unul din Romania

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pz_IV__Ausf.H.JPG


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 March 2007 - 01:50 AM

Hmm, devine interesant . Acest tanc pare un J timpuriu sau un H tirziu .L-am luat in calcul (ca posibil candidat ) mai demult ,insa stau in expectativa,intrucit am anumite probleme in ce-l priveste.1-----Nu am roata intinzatoare spate de acest tip .-------2 nu cunosc anumite detalii cum ar fi obloanele laterale ale turelei (functie de asta si capacul suplimentar de pe turela in dreapta cutiei ventilatorului). A se remarca si felul in care se deschide oblonul comandantului de tanc - rar la H si foarte rar la J. ----------3 Esapamentul - doua ,cu stingatoare de flacare sau lung ?---------------4Absenta/ prezenta tobei de esapament suplimentare ?------------------------------------5 E greu sa-mi dau seama daca are 3 sau 4 role de retur ------------------------6Are zimmeritt pe blindajul suplimentar? --------------------7 Camuflajul ( aici la alegere ) - avea si pete maro ( vezi linia unduita orizontala sau turela ) . Inafara de partea fata , spate , foile de blindaj , restul tancului era lasat in culoarea de baza ?---------------------------------------------------------------------8Aveti mai multe informatii privind acest tanc?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pz_4_2748505330063387170AjyVfr_ph.jpg


#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 March 2007 - 02:43 AM

Cu scuzele de rigoare (daca de vin iritant ) doresc sa ramina in vigoare si rugamintea mea privind foto sau profile ale pz 4 SS Totenkopf (Romania vara lui 44) . Deasemenea aratati-mi va rog unde se afla dispusa(se) "Crucea lui Mihai " pe tancul nr 411 ( daca o avea ).

#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 28 March 2007 - 07:33 AM

dany, la Mar 28 2007, 02:43 AM, a spus:

Cu scuzele de rigoare (daca de vin iritant ) doresc sa ramina in vigoare si rugamintea mea privind foto sau profile ale pz 4 SS Totenkopf (Romania vara lui 44) . Deasemenea aratati-mi va rog unde se afla dispusa(se) "Crucea lui Mihai " pe tancul nr 411 ( daca o avea ).

Doar ca parere personala, NU cred ca acel tanc 411 sa fi avut Crucea lui Mihai.
Pare un tanc "imprumutat" de la baietii din SS in care au luptat romanii. Nu prea mai era timp atunci de reinmatriculari, etc.
Si nici alte poze sau mai mult, profile color cu acest tanc, nu cred ca se gasesc.

Va trebui sa-ti asumi un risc si sa-l faci, asa cum crezi tu ca a fost.
Cine va sustine ca a fost altfel, sa-ti dovedeasca cu poze ! 8-) :-D

#10 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 28 March 2007 - 08:31 AM

Blue-Max, la Mar 28 2007, 07:33 AM, a spus:

Va trebui sa-ti asumi un risc si sa-l faci, asa cum crezi tu ca a fost.
Cine va sustine ca a fost altfel, sa-ti dovedeasca cu poze ! 8-) :-D

Inainte sa faci ceva ,mai asteapta putin.poate pe pot ajuta eu.

#11 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 28 March 2007 - 09:23 AM

dany, la Mar 28 2007, 01:50 AM, a spus:

Acest tanc pare un J timpuriu sau un H tirziu .L-am luat in calcul (ca posibil candidat ) mai demult ,insa stau in expectativa,intrucit am anumite probleme in ce-l priveste...


Dany, daca aceasta este SINGURA fotografie a acestui tanc, orice indicatie data in orice carte, este (vorba lui Radub) "supta din pix".
Singurul element cert dupe care ne putem ghida in incercarea de a face "ghiceli educate", este data la care a fost facuta fotografia... Chiar si celebri nenici Jentz&Doyle, care au scris "biblia" la Pz.IV (si la altele), pe langa fotografii isi bazeaza "sentintele" pe data de productie (sau numarul sasiului) si de aici pe cele mai logice combinatii de "chestii caracteristice"...
Daca INTRADEVAR putem considera ca-i facuta (fotografia respectiva) in vara lui '44... atunci sa incercam niste "ghiceli"...

In primul rand, din acest unghi, NU VOM PUTEA spune niciodata SIGUR, daca-i H sau J-timpuriu ! Singurul unghi propice pentru asta, ar fi fost din spate sau spate-dreapta.
Astfel, am fi putut vedea daca exista sau nu, mica toba auxiliara de la motorul pentru rotit turela. NICI UN J nu a avut-o, pen'ca la J, turela se rotea "ad-labam". Deasemenea doar H-urile aveau in partea dreapta-spate, filtrele de aer pentru admisie.
In rest, modelul rotii intinzatoare... nu-i un indiciu... si H-urile tarzii au folosit-o... cum putem vedea pe J-uri tarzii, modelul din teava sudata ! Sigurul indiciu care-mi atrage atentia, este modelul franei de recul, care PARE cam cilindric... deci... cam de J !
DECI, daca-i din vara '44, putem presupune REZONABIL, urmatoarele:
- Este un H-tarziu sau J-timpuriu (deci cu sau fara toba mica si filtre de aer), cu siguranta spoit cu zimm, in locurile STANDARD. Pe sorturile turelei nu pare sa aiba, asa cum am mai zis, zimm-ul acolo, NU CRED ca era aplicat standard in uzina, ci "in the field".
- Trapele laterale a le turelei... pot fi mai mai mult "model clasic" cu vizoare si "ambrazura pentru pistol", cele simplificate si "chele" au aparut un pic mai tarziu, spre sfarsitul verii... Nu inteleg ce zici de trapa comandantului, este "model clasic", cu basculare. Cea cu deschidere prin pivotare, a aparut MULT MAI TARZIU, pe J-urile tarzii-finale.
- Pe acoperisul turelei, acel "capac suplimentar din dreapta ventilatorului" este un aruncator de grenade pentru "aparare apropiata" (Nahverteidigungswaffe). In vara lui 44 nu aparuse inca, cum nici cei trei suporti pentru pilzen nu trebe sa fie prezenti, daca-i o productie din iunie.
- Nici esapamentele "verticale" cu stingator de flacara nu erau inca prezente ! J-urile timpurii si chiar unele mijlocii, aveau inca toba de esapament standard, orizontala.
- Pentru perioada de care vorbim, rolele de retur sunt SIGUR, in numar de 4 ! Simplificarea cu 3 role, este deasemenea, mult mai tarzie.

Deci... atat acest tanc, cat si cel "romanesc" din prima fotografie, poti sa-l faci fara probleme din kitul de H Revell, adaugand SAU NU, toba mica si filtrele de aer... si eventual eliminand (sau nu) suportii de Pilzen. Singurul lucru care-ti lipseste (in cazul celei de-a doua fotografii), este roata intinzatoare "model final"... Pe aceasta o gasesti in kitul de J de la Revell, care are o alta culee cu toate piesele caracteristice pentru J-ul mijlociu-tarzior. Nu poti face un J tarziu-final din acest kit, decat daca modifici niste chestii suplimentare. Ai acolo, inclusiv "nahverteidigungswaffe", vezi piesa 103 in fotografia de mai jos.
Si... DOAR pentru rotile intinzatoare... poti oricand incerca sa apelezi la rubrica "Cutia cu surplusuri" pentru oarece ajutor fratesc... In kitul de J, se gasesc AMBELE modele...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pz4j_culee4.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 28 March 2007 - 09:29 AM


#12 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 28 March 2007 - 11:09 AM

' H Tarziu ' ziec eu mai ales dupa data fotografiei + sunt singurele fotografii care le ai asa ca fa-l cum vrei, la spate nu poate decide nimeni cum era de fapt.
Uite aici... Poate te ajuta cu ceva niste poze cu 'J Tarziu' in care vezi si capacul care se deschide prin pivotare.. :-?

#13 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 28 March 2007 - 11:10 AM

parca tebuia si link:

http://www.worldwar2...topic=1970&st=0

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 March 2007 - 08:53 PM

Multumesc mult fratilor de informatii si ajutor. Cred ca ma reorientez asupra 624 . -------Dragos -----ceea ce ma nedumerea in legatura cu oblonul comandantului de tanc era ca acesta basculeaza spre spate (624 ). Cum este destul de rar (cunosc citeva fotografii cu H -uri vara 44 a caror oblon se deschide astfel si nu spre stinga ) , ma gindeam ,ca face parte dintr-o serie mai redusa si astfel as putea determina alte detalii tehnice . -------Cata ------ cunosc acel thread (foarte bun ) .Cum acel J are roata intizatoare spate de tip "vechi" , deja ma si gindesc la urmatorul "candidat" (pe care inca nu il am).--- :-D ---

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 March 2007 - 10:27 PM

Oblonul comandantului ,basculeaza spre spate .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pz_4__h.jpg


#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 March 2007 - 10:58 PM

Sau

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pzIV2929__4_.jpg


#17 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 29 March 2007 - 05:34 AM

dany, la Mar 28 2007, 08:53 PM, a spus:

-----ceea ce ma nedumerea in legatura cu oblonul comandantului de tanc era ca acesta basculeaza spre spate (624 ).


Pai... Dany... cupola comandantului este rotitoare... deci capacul poate sa basculeze in orice parte...

Faina alegerea cu "624" ! Si buna ideea (daca am inteles io bine), sa-ti iei si kitul de J si sa-l folosesti ca sursa pentru roata intinzatoare "finala"!
Iar din el sa faci (tot daca am intelrs io bine) acest J tarziu:

http://img235.images...93/pz4on4hi.jpg

DAR, atentie ! Acela este un J - tarziu/final, deci va trebui sa modifici kitul Revell de J !
Adica:
- Trei role de retur.
- Capacul cupolei comandantului cu deschidere prin pivotare.
- Ventilatorul de pe turela, MAI MARE.
- Posibil sa aiba si sasiul final, FARA urechi de remorcare in fata... ci cu extensii laterale ale sasiului, ca la Pz.III J/L/M/N.

Totusi, nici una din aceste modificari, nu este cu adevarat FOARTE dificila...
Succes !

PS. Tare faina fotografia aceea (probabil din Normandia), cu "Sherman V" -ul acela inglezesc...

#18 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 29 March 2007 - 08:23 AM

Ai pus o intrebare despre Crucea lui Mihai. Cineva spune ca nu prea putea sa fie in alt loc decat in locul in care erau crucile nemtesti(vezi poza lui alaur pt referinta)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi