Forum Machete,Modelism,Hobby: GMC-urile mele 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

GMC-urile mele 1/72 Neterminatele..."terminate"

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 March 2007 - 11:12 AM

Din acelasi ciclu "Neterminatele..."terminate",prezint 2 GMC-uri superbe[parerea mea],cel de la PST si cel de la Airfix.Desi,in general,Airfix le face in 1/76,se pare ca ,in cazul acestui GMC,a "nimerit-o" la fix pe 1/72...de aceea m-am decis sa le prezint pe amandoua in acelasi topic pt o mai buna comparatie...cel din fata e Airfix,iar cel din spate e PST-ul...

Imagine postata

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 23 March 2007 - 11:39 AM

Imi place mai mult Airfix-ul din cauza cabinei cu mitraliera.
Ai observat diferente intre cele 2 kituri ?!
Erau perefct identice ?

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 March 2007 - 11:46 AM

Voi incepe cu GMC-ul de la PST...Achizitionat de la Pavel,in urma cu 1 an,la suma de 200000 lei, este un kit destul de corect ,ca dimensiuni si detalii.Un kit frumos,usor de montat,cu bavuri neglijabile,mi-a luat cca 3 ore la montaj...Instructiunile sunt detaliate si precise,iar piesele se imbina aproape perfect...nu raman "spatii",de aceea nu necesita kit.Montajul s-a facut direct din cutie,fara alte lucrari "aditionale"...Vopsirea s-a facut in acelasi mod [la pensula],cu aceasi combinatie de vopsele Agama-Zvezda.Prelata e inca "provizorie"[cand reusesc sa ma hotarasc daca va ramane sau nu],probabil ca voi face alta din servetel[sau o voi "imbraca pe asta]...

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#4 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 23 March 2007 - 01:00 PM

Am sa continui cu Airfix-ul...Cu toata vechimea lui,acest "bunic" e absolut superb[parerea mea],oferind 2 variante...Achizitionat [tot] de la Pavel,la 240000 lei,acum 2 luni, este un kit detaliat si corect,din toate pctele de vedere.Comparativ cu PST-ul este aproape identic ca dimensiuni,deci scara este clar 1/72[mai putin fig.,care pare 1/87 :-D ].Ansamblat direct din cutie,fara nici un fel de "adaosuri",cu "ceva" bavuri,nu prezinta "dificultati" in montaj[cca 2-3 ore],nesolicitand kit.Am optat pt varianta "deschisa" si probabil,cand voi mai gasi unul,il voi lua pt a face si cealalta varianta[diferita de cea de la PST]...oricum amandoua variantele sunt frumoase...si merita realizate.Vopsirea...idem cel de la PST...

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Concluzie finala...2 kit-uri frumoase si detaliate...dar ...Airfix[Heller] e absolut superb,"depasind" cu mult PST-ul[si nu numai]...Il recomand cu caldura tuturor pasionatilor de "braille-scale"...Desi par terminate,nu sunt,inca astept un raspuns in privinta unor accesorii din rasina pt. ele,pt a le finaliza ...asa cum merita. :hammer:

#5 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 23 March 2007 - 02:17 PM

Super! Iata inca doua exemplare veritabile!
Am si eu o mica carcoteala pt. modelul de la Airfix: :-D
Soferul o poate incasa in ceafa de la ceva lunetist ratacit prin santuri.N-ar trebui sa aiba acea parte din spate inchisa?

#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 23 March 2007 - 03:20 PM

dani, la Mar 23 2007, 01:00 PM, a spus:

Am sa continui cu Airfix-ul...Cu toata vechimea lui,acest "bunic" e absolut superb[parerea mea],oferind 2 variante...


De fapt, acest "bunic" este mult mai tanar decat PST, a iesit pe piata acum trei ani... Deci este un kit absolut NOU.
Sunt de aceeasi parere cu Dani, este EXCELENT, de fapt cel mai bun model la 72 in plastic.

http://www.smallscal...ky9/72_GMC.html

http://modelshelves.free.fr/analyses/MS200..._GMC/index.html

In cutiile Airfix si Heller este ABSOLUT acelasi model... si este ABSOLUT la 1/72. Matrita este facuta de Heller in Franta, nu de Airfix.
Prima sarja de turnare, a avut o eroare stupida, rotile din fata aveau 5 alveole in loc de 6, asa cum este CORECT. Dar frantujii, dovedind ca pot fi si baieti seriosi, AU CORECTAT aceasta eroare la urmatoarea sarja, rotiile acum au in mod corect 6 alveole.
Asta-i un lucru care se intampla destul de rar, in lumea producatorilor de kituri de plastic injectate la inalta presiune... Bravo lor !
Dani a avut noroc si a cumparat un kit corectat.

Pentru cei interesati, uite aici un EXCELENT articol comparativ al tuturor kiturilor de "Jimmy Deuce'n'half" la 1/72, scris de nenea Stephen Brezinski:

http://www.ontheway.org.uk/reviews/SBrezin...bakerReview.htm

................................................................................
.........

PS. Ultimul kit de Jimmy iesit pe piata, este cel Academy, in aceeasi varianta (cabina inchisa) cu cel PST, dar... mult superior... Eu totusi, tot pe cel Heller il prefer !

Kitul Academy:

http://www.ontheway.org.uk/reviews/Academy...ruckpreview.htm

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 23 March 2007 - 03:26 PM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 March 2007 - 08:13 PM

Dani, frumoase masini! Toate sunt atit cit trebuie! Felicitari!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi