Forum Machete,Modelism,Hobby: T 34/76 m.40[F-34 Gun]-UM 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T 34/76 m.40[F-34 Gun]-UM 1/72 Neterminatele..."terminate"

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 14 March 2007 - 10:56 PM

Din acelasi ciclu,al "Neterminatele..."terminate"",va prezint un alt blindat T-34/76 m.40.Desi,nu de mult timp pe piata,firma Um intra in "forta" cu o serie de vehicule militare detaliate si bine realizate,"sensibil"mai bune si mai frumoase,decat ale altor firme renumite...Mare parte din ele le am si eu,multumita lui Pavel,si,personal, am fost incintat de calitatea lor .Atentie mare,nu am spus ca sunt perfecte,partile "sensibile" ale unui Um sunt decalurile si,uneori, acuratetea "istorica".
Dar sa revin la T-34-ul meu...Un kit frumos,fara bavuri[mai putin partea cauciucata a galetilor],usor de montat[mi-a luat cca3 ore-montajul],cu instructiuni clare si precise...totul a fost perfect,pana am ajuns la senile :-o ...sunt total gresite[se vedea clar si pe cutie-acolo erau corecte] si... mi-a parut rau ca nu mi-am luat un Dragon.In final i le-am montat pe alea ce le avea,in speranta ca intr-o viitoare dio nu se vor observa :lol: :lol: :-P ...sau poate il voi transforma intr-un Utz.Dar, fara sa va mai plictisesc cu "tanguiala" mea[asa merita cei ca mine care se apuca de lucru,fara o verificare prealabila],va prezint acest kit ,asa gresit cum e :-o ...si ...sper sa va placa-mie la final mi-a placut :hammer: ...

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 15 March 2007 - 07:06 AM

Mai frate "tovaras" :-o Dani !
Ce ofensiva naprasnica de primavara ai ! Sa te tot tina !!!
Ti-a iesit vopsirea excelent. Imi place !
Bravos !!

#3 Useril este offline   Ronin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 288
  • Inregistrat: 08-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 15 March 2007 - 08:30 AM

Arata bine, imi place wheatering-ul! Felicitari!

#4 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1367
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2007 - 08:39 AM

Salut si felicitari, chiar a iesit super!

M-ai convins sa-mi iau si eu T 34 de la UM

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 March 2007 - 08:47 AM

Nu vorbesc din punct de vetere tehnic, habar nu am daca nu-stiu-ce-surubel trebuia sa fie mai incolo sau mai incoace, treaba e ca ti-a iesit de milioane! Foarte faina uzura, foarte faina evidentierea detaliilor!
O mica circoteala: senilele, nu tehnic!
Noroc ca mai e unii care si munceste! :-o

#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 15 March 2007 - 10:26 AM

Fratioare, stii bine ca sunt un mare fan al modelelor tale, in general... dar, de data aceasta, trebe sa te critic oleaca...
Este impresionanta viteza ta de lucru... dar, cred ca ar trebui sa treci la o etapa superioara... si sa lasi viteza pe ULTIMUL PLAN. Deja ai o colectie ENORMA, cred ca ar fi timpul acum, sa-ti abordezi proiectele dintr-un punct de vedere mai rafinat si mai sofisticat... Sa incepi sa acorzi mai mult timp, in primul rand, studierii surselor de informatii despre masina REALA, apoi sa-ti alegi kitul potrivit...

Intorcandu-ne la acest T-34, zic ca este sub standardul pe care l-ai atins, sa executi de mantuiala operatiuni elementar-modelistice... Se vad imbinarile dintre anumite piese (ex. mantaua tunului, turela la spate, imbinarea dintre puntea motorului si carcasa transmisiei, etc...), altele nu-s debavurate bine (ex. galetii, elementele senilei, etc.), altele sunt montate neatent si defectuos ( ex. senilele si aripile din fata la imbinarea cu elementul vertical, etc.)...
Iar asta-i de BAZA ! Mai departe, tot datorita standardului la care ai ajuns, ar trebui sa incepi sa corectezi si sa rafinezi unele piese... Dau exemplu, doar belele alea de "urechi" de remorcare din fata si din spate... care UM le-a reprezentat doar ca niste bumbi diformi... Era suficient, ca macar sa tai un canal intre cele doua elemente... dar se puteau face mai multe... Sau nemerniciile alea de faruri, care le-ai lasat cu defectul acela de turnare NASOL, chiar pe "lentila" ! Grilajul de pe capacul compartimentului motorului (destul de eronat facut de UM), l-ai lipit prea in fata, trebuia sa se curbeze mai mult in spate... Deasemenea ar fi meriatat sa GRAVEZI limitele acelui capac, reprezentat de UM (de kkat) in pozitiv...
Si, deasemenea, ar fi meritat sa mai faci si alte mici adaugiri... cum ar fi inelele de ridicare ale turelei, ceva manere pentru desant, cablurile farurilor... etc. Lucruri mici si simple, care ridica MULT nivelul modelului !

Cat despre seria de T-34 de la UM... io personal n-am o parere asa de grozava... le consider chiar niste semi-rateuri...
Am si io cateva... si le folosesc ca sursa de piese (mai bune) pentru alte kituri mai bengoase, cum ar fi Revell si Dragon.

Fratioare Dani, sper sa nu intelegi gresit SPIRITUL mult-prea-lungii mele postari... el este TOTAL POZITIV ! Si, am scris atat de mult, TOCMAI pentru ca te apreciez si... te simpatizez !
Sper sa consideri sugestiile mele ca pe ceva pozitiv pentru viitoarele tale proiecte !

Sa fii sanatos !

#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 15 March 2007 - 11:22 AM

Fratioare Dragos,orice "carcoteli" sunt bine-venite,iar ,din partea ta,criticile[facute intotdeauna cu mult bun simt] sunt mai mult decat constructive si pozitive...Sunt complet de-acord cu tot ce-ai spus,dar deocamdata sunt sub influenta "impactului" cu acrilicele...imi place cum iasa uzura pe ele.Probabil de aici si graba de a le finaliza,in detrimentul calitatii,e-adevarat...Probabil ca in scurt timp imi voi reveni :-o :-o :lol: .Tu stii ca nu sunt un tip "ofticos"[e-adevarat ca ma deranjeaza misto-urile],dar pt mine ,orice sut in f..d e un pas inainte :hammer: ...Numai bine si succes tuturor.
Cu respect pt.toti membrii acestui forum,
Dani

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 March 2007 - 12:57 PM

Citeaza

care le-ai lasat cu defectul acela de turnare NASOL, chiar pe "lentila"
Nu ca sa fiu gigi-contra ci doar ca sa ma lamuresc, "defectul" ala nu trebuia sa fie ferestruica din masca de camuflare a farului, deci greseala e mai degraba ca a vopsit intreg farul in argintiu???

#9 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 15 March 2007 - 01:05 PM

"Ferestruica" de care zici ar fi trebuit sa fie dreptunghiulara. Ce se vede acolo e "defect de turnare".

#10 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 15 March 2007 - 04:47 PM

dani, la Mar 15 2007, 11:22 AM, a spus:

...imi place cum iasa uzura pe ele.Probabil de aici si graba de a le finaliza,in detrimentul calitatii,e-adevarat...


Vezi tu, fratioare Dani... acum, este adevarat ca fiecare-si face modelele cum vrea muschiuletul lui... si daca-i face un strop de placere, apoi ASA este bine pentru el...

Tocmai de aceea, in general, mai niciodata nu-mi dau cu presupusul in mod negativ, atunci cand NU-MI PLACE un model prezentat pe dragul nostru forum...
Exceptia de la aceasta proprie-mi regula, o fac atunci cand autorul mi-este aproape de suflet, intr-un fel sau altul... doar ATUNCI, daca este cazul, mai emit cate-o critica...
Iar cazul tau si simpatia mea pentru tine, cred ca au oarece notorietate...

Este adevarat, este spectaculos sa ne jucam in mod realist spre suprarealist, cu noroaie, rugini si mizerii... DAR, daca o facem, acestea ar trebui sa fie o incoronare a unui model perfect studiat, construit, detaliat si vopsit... un fel de cireasa de pe tort !
Daca sub spectaculoasa "moroiala", se ascund vicii bazice de constructie si finitie... atunci, moroiala respectiva, nu poate sa fie decat un mod trist de a abate atentia...
Zic "trist"... nu neeficient, din pacate... avem exemple mai sus...
Este ca in zicala aia binecunoscuta cu "afara-i vopsit gardul, inauntru... etc."

Tony Greenland, unul din "parintii legendari" ai afevismului dus spre dementa, unul dintre genitorii maniei supradetalierii si conversiei, desi avea finitii foarte frumoase, acestea erau foarte cumintele, retinute si de bun-simnt in "departamentul superuzurii suprarealiste".
Intrebat de ce se lasa mai prejos decat unii baieti din "scoala spaniola" care ieseau mult mai in evidenta cu modelele lor flamboiante, a zis ca el nu poate muncii un an ca sa detalieze un sasiu si un tren de rulare... pe care sa-l acopere apoi cu noroi... asa ca-i lasa pe cei care habar nu au ce ar trebui sa se afle sub noroiul pe care il aplica "cu atata arta"...

Tu esti un fratior plin de resurse si cu multa daruire in ale afevismului braillist. De aceea, cred ca ar trebui sa reflectezi la cele zise. Altfel, crede-ma ca nu mi-as fi permis sa-ti atrag atentia asupra catorva PROPRII OPINII !

Sa fii sanatos !

#11 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 15 March 2007 - 06:47 PM

DRAGOS,fratioare,e adevarat tot ce spui tu...ti-am mai zis ...criticile tale nu deranjeaza,dimpotriva.Sincer, eu nu cred ca ma ridic la standardele ,mai sus amintite de tine...sunt un tip prea neatent si "puturos".Mai am "iesiri",dar daca nu ma ambitioneaza cineva,imi pierd rabdarea si abandonez...ca sa reiau din nou cand "misca neuronul".Niciodata rabdarea n-a fost pctul meu forte si asta probabil din cauza ca lucrez mai mult noaptea-prietenii stiu de ce :lol: :lol: :lol: ...Dar ,pt ca exista un mare dar,am vazut multi care si-au supradetaliat "lucrarile",cu motoare si interioare complete,dar in final,dupa vopsire,au aratat mai putin spectaculos...daca nu-ti spuneau ce-au facut inainte, nici macar nu-ti dadeai seama...E-adevarat ca la scara asta e o cruda realitate,dar asta e... :lol: sunt "chestii[defecte]"pe care pozele le scot in relief,dar privite cu ochiul liber sunt inobservabile...Din pctul meu de vedere,prefer o macheta mai bine vopsita[arata mai real] decat una perfecta ,dar fada...Oricum,aici chestia tine de treaba cu "gustibus non discutandum"...cu alte cuvinte tine de gustul fiecaruia...Sper ca n-am suparat pe nimeni nimeni cu ce-am spus mai sus...Numai bine si spor tuturor...intotdeauna criticile sunt mai mult decat bine venite,fiindca[ma scuzati ca ma repet]...un sut in "f..d"e un pas inainte :hammer:

#12 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 15 March 2007 - 08:41 PM

Am facut si eu modelul asta de la UM(al tau e mai reusit).
Dani,ai spus ca montarea nu ti-a facut probleme.Mi-e mi-a luat 2 ore sa montez tunul (cu tot ansamblul) in turela datorita unor evidente greseli de matrita.
Au schimbat astia matritele?Ma mir ca ti-a luat atat de putin pentru ca la mine a luat ceva timp si "faurirea " rotilor...
Imi place cum le "noroiesti"

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi