Forum Machete,Modelism,Hobby: "Cutting Mat" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Cutting Mat"

#21 Useril este offline   Vernier 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 119
  • Inregistrat: 03-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 06 January 2009 - 07:21 PM

Vezi postareamarhaba, la 6 Jan 2009, 16:57, a spus:

...suprafata taiata se "autoregenereaza" ...


Asta e foarte relativ. N'are cum sa se regenereze ca doar nu e soparla sa'i creasca la loc coada dupa ce se rupe... Pe dreptunghiul din poza am tras mii de taieturi si nu l'am perforat nici acum. Nu fac nici reclama, nici antireclama, ci prezint un fapt cat de cat obiectiv, nu numai pentru userul michi ci si pentru alti eventuali cititori care se tin la curent cu informatia in general, poate cuiva ii va folosi chestia asta. Am glumit cu zgarcenia, ca exemplu am si 3 cuttingmat-uri japoneze, dar mi s'a parut absurd sa incep sa insir "ce mai am eu p'acasa", in fond esenta modelismului e DIY-ul, nu? In plus, urasc conceptul "cel mai scump e cel mai bun". Sunt rau, na! :drinks:

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 January 2009 - 08:28 PM

Si eu cred ca treaba cu regenerarea e mai mult gaselnita! Poate asa niste zgirieturi superficiale, ca daca ai scapat cutitul mai adinc, s-a dus naibi regenerarea! :drinks:

#23 Useril este offline   michi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 29-June 08

Postat 06 January 2009 - 10:44 PM

Taietura de pe cutting mat n'are cum sa se regenereze, ca doar nu'i facut din piele de om vie.
Este vorba de elasticitatea mateialului si de alte proprietati fizice.
Daca tai intr-un burete cu o lama foarte subtire si apoi il lasi in stare libera, netensionat, taietura nici nu se cunoaste. Ceva asemanator cred ca se intimpla cu Cuttin mat-ul in discutie
Iar daca este adevarat ca se regenereaza, n-am sa-mi cumpar pentru ca imi e frica sa nu ma manince. :drinks:
Revenind la ideea si experienta lui Vernier, cred ca este o varianta foarte buna.
In general Cutting Mat-ul meu este plin de resturi de vopsea, adeziv, tus de marker..., deci un Tamiya nu se preteaza.
Cred ca in uichend fac un tur pe la "amenajari" si "materiale de constructie" si caut linoleum.

PS: daca nu incerci sa gasesti lucruri noi tot timpul, viata ar fii plictisitoare

Aceasta postare a fost editata de michi: 06 January 2009 - 10:44 PM


#24 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 07 January 2009 - 08:19 AM

Vezi postareamarhaba, la 6 Jan 2009, 16:57, a spus:

... "autoregenereaza" ...

Alea dinainte si dupa erau ghilimele . Nu e cazul sa intram in SF.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

10 useri citesc topicul
0 membri, 10 vizitatori, 0 utilizatori anonimi