Forum Machete,Modelism,Hobby: 1/72 ARMOURFAST-WWII German Mortar Team - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1/72 ARMOURFAST-WWII German Mortar Team Imagini noi (WSS camo) si link review

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 07 March 2007 - 10:54 AM

Ptr. cei interesati iata linkul cu recenzia in lb. engleza a setului.

http://www.network54.com/Forum/47210/threa...fen+SS+Cammo%29

Aceasta varianta este mult imbunatatita fata de cea in romana, care a fost postata acum ceva timp pe aici pe undeva.

De asemenea, imaginile sunt noi si sper eu, mai bune. :-)

Sper sa va placa si orice comentariu/critica privind imaginile si recenzia sunt mai mult decat binevenite. :roll:

Cristian Florescu


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 07 March 2007 - 04:16 PM

Frate Grenadire, io nu inteleg un lucru...
De ce te incapatanezi sa faci aceste detaliate recenzii, sub forma de postari ?

Ti-am mai sugerat acest lucru, cred ca ar avea o MARE VALOARE, daca ar fi facute (la toate) articole, postate in sectiunea cuvenita a forumului.
Si daca ai adauga si fotografii cu figurinele nedesprinse de pe culee, dimpreuna cu fotografia ambalajului ("in the box" carevasazica), ar fi AUR, deadreptul !

Te rog, considera asta...

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 07 March 2007 - 04:28 PM


#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 March 2007 - 07:44 PM

Pe linga observatiile lui Dragos mai adaug
- de remarcat stradania cu care ai desenat detaliile, unele ti-au iesit chiat foarte bine. Din pacate asta a adus dupa sine si unele neajunsuri: ochii, buzele....La aceasta scara, zau nu isi au rostul, ba chiar creza imagini ilare! :-) Vezi soldatul din dreapta, imaginea 5.
- incearca sa debavurezi figurinele. E pacat de munca depusa la vopsire. Imaginea 5, soldatul din stinga.
- daca tot te stradui cu vopsitul, deci ai rabdare, incearaca sa imbunatatesti si unele componente. Exemplu: in loc sa faci gaura la aruncator, te-ai multumit sa o vopsesti! Si aici sunt multe, prea multe bavuri vizibile.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 07 March 2007 - 07:49 PM


#4 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 07 March 2007 - 11:15 PM

Frate Dragos, ai vazut ca le postez si sub forma de articole, stii tu unde.... :-)

Aici ma incapatanez sa nu le pun in sectiunea articole, deoarece am vrut sa le imbunatatesc mai intai. In plus, cel putin momentan, nu mai scriu in romana dintr-o acuta lipsa de timp, astfel ca recenzia ar fi in engleza, iar acesta e site in romana si nu stiu daca si-ar avea locul un articol in engleza.... :lol:

Totodata, nici nu cred ca ii intereseaza pe prea multi, cel putin de pe la noi, cu exceptia catorva "zumbalai", suntem destul de putini.... :-D

si nici nu cred ca se inghesuie lumea sa citeasca pe linkul dat... :-)

Intr-adevar, o sa tin cont de sfatul tau, sa postez poze cu ei pe culee precum si poze cu "box art"/ul.... :-)

Singurul set la care am facut acest lucru este cel de la Pegasus Hobbies, German Infantry 1939. Acest set l-am "recenzat" cu putin inainte de a fi lansat pe piata si din acest motiv am crezut a fi util sa prezint atat cutia cat si culeele...

Dar o sa tin cont pe viitor, o sa le fac poze cand sunt pe culee la urmatoarele seturi pe care o sa mi le iau...

In ceea ce priveste cutia, le mai am la majoritatea seturilor....

Z-mare, ai dreptate in ceea ce priveste debavuarea, se mai intampla sa mai ratez din diverse motive....

Oricum, cu aceasta activitate imi petrec foarte mult timp, in general figurinele la aceasta scara avand destul de multe bavuri, dar probabil aceasta o stii...

Singurele seturi referitoare la germani in WWII care nu au aproape deloc bavuri sunt cele de la Caesar... :angry:

De asemenea, unele fete pot parea oarecum ciudate fie datorita greselii mele fie datorita modului in care cade lumina (cateodata nefericit).

Ca termen de comaparatie, in realitate o fata de soldat 1/72 este mai mica decat emoticon :angry:
In poza 5 soldatul este marit de aproox. 4 ori, asa ca e normal sa apara toate greselile :lol:

Insa in poza 1, acelasi soldat, marit doar de peste doua ori arata destul de bine....

Intr/adevar la fata mitraliorului se vede o bavura de/a lungul mutrei .... :-D

Si in ceea ce priveste mortierul ai dreptate, dar nu am vrut inca sa il gauresc, insa in mod sigur o voi face... :-)

Multumesc mult pentru sfaturi, chiar m-au ajutat si ma vor ajuta si in continuare foarte mult.

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 07 March 2007 - 11:18 PM


#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 08 March 2007 - 02:25 AM

Frumos fratioare,multa munca,se pare ca stai bine cu nervii...Dar cred ca o usoara spalare cu ceva umbre a fetelor,ar fi mai usoara si ar reda mai bine trasaturile...sau cu alte cuvinte ce spunea si Z-mare...

#6 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 08 March 2007 - 04:13 AM

Atat fetele cat si mainile sunt spalate cu Burnt Sienna iar umbre pe uniforme (la cei in camuflaj doar la pantaloni) sunt adaugate cu Ivory Oil :: :-)

#7 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 10 March 2007 - 03:52 PM

Nu pot sa-mi dau seama de scara...e 1:72?
Un lucru nu inteleg...de ce te-ai chinuit sa le faci niste buze asa rosii cand ei oricum sunt cam mutilati la fata de la matrita.Se merita sa le faci la fata mai mult decat niste umbre sau efecte la riduri?Mi se pare ca la 1:72 la figurine e de prisos sa insisti pe fata cu astfel de detalii.Nu ca ar fi scara prea pretentioasa,dar e strident.

doar o parere... :-o

#8 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 10 March 2007 - 09:27 PM

Scara este 1/72

Buzele nu sunt chiar atat de rosii, cum apar in unele poze, sunt facute cu Matt rust de la Humbrol... :lol:

Depinde de cum pica lumina si de cat de mult contrast, luminozitate si alte setari mai bag la poze...Cateodata scap prea mult si intr-adevar, in unele poze chiar ca astia au buze rosii... :-o

Dupa parerea me se merita, si in plus au si riduri si umbre (facute cu uleiuri)... :-o

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi