Forum Machete,Modelism,Hobby: Neterminatele..."terminate" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Neterminatele..."terminate" Jagdpanzer IV

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2007 - 09:04 PM

Tot din ciclul "Neterminatele..."terminate"",vin cu o noua lucrare terminata ...mai avea nevoie doar de o mica doza de uzura...Sper,totusi sa nu fie chiar iesita din comun...Vopsirea s-a facut[din nou :-) ] cu aceasi pensula si aceasi combinatie de vopsele Agama-Zvezda.Din pacate nu sunt un foarte bun vorbitor,de aceea las sa vorbeasca imaginile in locul meu...A era sa uit ce era mai esential :Unknown unit,Hungary 1945...Happy modelling tuturor!!!

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 16 March 2007 - 11:41 AM

Salut!Am facut recent un Jagdpanzer IV de la Italeri si e o varianta de Normandia(bineinteles - unknown unit) si avea tot numarul 313 rosu.Se poate sa fie 312(nu pot sa verific acum).Se putea sa fie din divizii diferite 2 blindate cu numere identice?
Am vazut ca lucrezi in principal pe 1/72(din ce am vazut pana acum) si am vazut ca si T-32/76(UM) al tau e facut in acelasi stil(ma refer la uzuri).
Trecand peste bine meritatele felicitari o sa vin totusi cu o intrebare:
Nu era putin mai definita vopseau pe margini(la camuflaj)?Galbenul ala se intrepatrunde prea mult cu albul,parca trebuia sa fie o diferenta putin mai clara intre ele.La 1/72 intrepatrunderea asta trebuie sa fie mai discreta(asa cred eu)
In rest a iesit super.La comandat nu pot sa nu observ ca nu i-ai facut buze sau ochi - ceea ce e bine(ca mai stim noi pe cineva pe aici care face asa).

Am observat ceva ciudat la primele 2 perechi de roti(cele fara tractiune) care sunt diferite de celelalte.De ce erau asa?

Sunt curios ce varianta de Jagdpz e,ca la mine are altfel esapamentul.
stiu ca la Jgdpz IV sunt 2 variante de tun - unul scurt cu orificiile si altul destul de lung.cred ca e o simpla impresie,dar cred ca al tau e intre ele.S-ar putea sa gresesc,deci revin la intrebarea:ce varianta e?

ganduri bune!

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 16 March 2007 - 01:57 PM

Salut,daca ai facut Jagd-ul de la Italeri sunt convins ca i-ai facut si zimm-ul[mie nu mi-a prea placut pe al meu]...311-le de Normandia.In privinta "din divizii diferite 2 blindate cu numere identice",iti spun sincer ca nu stiu...
Lucrez exclusiv 1/72,1/76 numai vehicule militare si fig.WWII,la fig.am avut anul trecut o evadare scurta in antichitate si evul mediu[dupa expo Bucuresti].
In privinta camo-ului de iarna,de obicei se dadea cu vopsea,var,etc direct peste camo-ul initial,deci ...mie mi se pare ok.Uita-te si la Kt-ul Porsche[desi banuiesc ca l-ai vazut]... e un camo de iarna aproape identic.Sau la Famo si KV,doua camo-uri diferite de iarna[vezi postari mai vechi]...
In privinta celor 2 roti metalice nu stiu ce sa-ti spun,iar privitor la varianta la fel...Desi au existat 2 variante oficiale[tun scurt si tun lung],s-ar parea ca au mai fost si alte "derivate"...probabil din cauza pierderilor,reparatiile s-au facut cu ce au avut la indemana.Acesta a fost facut dupa o poza din fosta revista Uniunea Sovietica,dar asta e tot ce pot sa-ti spun...probabil un fel de "frankestein" intre cele 2 variante.
Numai bine si spor!

#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 16 March 2007 - 02:59 PM

Galetii aceia "altfel" din pozitiile 1 si 2, au fost folositi la versiunea L/70 construit la Vomag. Datorita tunului mai lung si mai greu, greutatea era mai mare pe fata si galetii "normali" cu bandaj de cauciuc se uzau foarte rapid. Asa ca, au fost introdusi acestia, metalici, cu inele de cauciuc IN INTERIOR, pentru amortizare.
Erau conceputi pe acelasi principiu, cu galetii tarzii de Tigru, Panther... si cei de Tigru II.
In cazul L/70 construit la Alkett, cu suprastructura inalta, greutatea era si mai mare pe fata, iar galetii metalici erau in pozitiile 1,2,3 si cateodata si 4.

Esapamentele veriticale, cu "stingator de flacara", sunt tot caracteristice pentru L/70 tarziu.

Daca va uitati mai cu atentie in sectiunea de blindate a forumului, gasiti topicuri mai vechi, cu ceva informatii utile.
Cum ar fi cel al lui Bogy:

http://cartula.net/m...?showtopic=1717

Si mai ales cel al Zetului, care trateaza si L/48 si L/70. Informatii multe, mai ales in ultimele pagini:

http://cartula.net/m...?showtopic=1682

Este fascinant sa afli cat mai multe despre modelul pe care-l construiesti, nu-i asa ?!?
Un articol istoric excelent, pentru ca este condensat, iote-l acilea:

http://www.achtungpa.../pz10.htm#jagd4

Lectura placuta !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 16 March 2007 - 03:01 PM


#5 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 20 March 2007 - 02:09 PM

Dani:si eu lucrez exclusiv pe 1/72,dar mai dau chiulu si pe la aviatie.Am facut o manie din figurine(acum mai mi-a trecut).Banuiesc ca nu ai ezitat sa treci la diorame.
Am vazut si care e treaba cu varianta asta - tunul de imprumut.
Nu stiam ca mai dadeau si cu var si asa se mai explica treaba.
Zimmeritul s-a speriat de mine si a luat-o la fuga.Nu l-am pus,am zis sa nu stric nimic,desi puteam sa incerc.Asa modelul si-a mai pierdut din autenticitate( :cry: )
Am vazut si "311-le" tau.Al meu este destul de diferit si probabil ca ai vrea sa revin cu o poza clara...cu cea mai mare placere,dar pentru ceva timp chiar nu am posibilitatea.


Dragos:Multumesc pentru link-uri.M-am lamurit acum.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi