Forum Machete,Modelism,Hobby: King Tiger Porsche-Revell 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

King Tiger Porsche-Revell 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 03 March 2007 - 09:44 PM

Dupa doua dupa-mese si patru nopti nedormite (lucru efectiv- noroc cu liberele), mi-am pus "mintea" cu KT Porsche de la Revell... un tanc pe care aveam de mult "boala". Un kit superb, bine detaliat, din nou, o adevarata placere in a lucra la el. Dupa prima zi terminasem zimeritul, dar a 2-a zi am luat-o de la capat refacandu-l din chit pt. plastic. De abia seara am fost multumit de cum arata zimm-ul, dupa o comparatie cu un kit Dragon. Primul meu kit care mi-a luat atata timp, incat de vreo 2, 3 ori am fost pe punctul de a renunta...dar cum pitbull-ul e tot pitbull...azi dimineata la 6 l-am finalizat :-) . Multa munca, pt. un tip "puturos ca mine"...Ii multumesc lui Dragos pt informatii si pt. faptul ca m-a "suportat"...cred ca l-am "stresat" destul...insa sper ca rezultatul final imi va oferi o scuza mai plauzibila. Sper sa va placa si voua...eu personal am fost super incantat de rezultatul final. Sper ca imaginile urmatoare sa vorbeasca pt. mine si va urez tuturor: Happy Modelling!!!!

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 04 March 2007 - 10:28 AM

"Un tip puturos ca tine" zici ... Daca toti am fi la fel de puturosi ca tine ar trebui vreo 3 forumuri ca sa incapa realizarile. Chiar ma intrebam ce mai invirti ca nu am auzit de tine de-o vreme. Machetele arata la fix. Si tigrii si nea Emil.

#3 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 04 March 2007 - 04:55 PM

La acest KT, chiar ma simnt frustrat de calitatea fotografiilor !
Aici chiar merita admirat cum trebe, atat zimm-ul "home made" cat si camuflajul de iarna. Impreuna cu detaliile suplimentare, pe care clar ca le-ai adaugat !

Carcoteala:
- Pe langa carcoteala cu grilele solide de la celalalt KT, adaug aici si ceva legat de camuflaj. Revell a imprimat decalul cu numele tancului, pe un fond verde... pentru ca sub camuflajul de iarna, era unul standard in doua (poate trei) culori...
Deci... acelasi lucru trebuia sa faci si tu... in loc sa faci doar un fond monocrom galben, sub cel de iarna... Asa, acea pata verde pe care este numele, n-are nici o logica...

De rest, un mare BRAVO, fratioare !

#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 04 March 2007 - 06:10 PM

Si, inca un mare BRAVO, pentru debutul tau (cu acest model), in doua forumuri de pe alte meleaguri...

Adica aici:

http://www.unosettantadue.net/component/op...28/lang,en/#new

Si aici:

http://www.smallscal...opic.php?t=2333

#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2007 - 12:52 AM

Am refacut citeva poze,sper sa se vada mai bine detaliile....

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

...sincer,mai clare de atat nu merge[sau nu ma pricep eu la fotografii :-) ]

#6 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 05 March 2007 - 12:14 PM

Ufff... :-) Ce pacat ca acel inel de protectie lipseste din Kit... :-D

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1173089675.jpg


#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2007 - 04:25 PM

Da,mare pacat...din pacate tocmai l-ai pozat...E adevarat ca nu mi-a iesit chiar cum trebuie[mai lipsesc si niturile],dar...exista...mersi pt. imagine,iar daca studiai pozele cu Porsche-ul din fata,il vedeai si tu...dupa calculele mele[gresite,desigur],nu prea ar avea voie,sa fie mai mare de atat...Dar,ca sa convingi,daca cumva ai kitul,monteaza-i turela si pune-o pe cutia blindata....sunt convins ca ai sa vezi diferenta...iar cand ai sa-i faci acel inel de protectie,fi dragut si trimite-mi si mie valorile diametrelor interior si exterior ale acestuia...probabil c-am gresit la calcule[la 35 de ani ai mei te mai lasa memoria :-) ]

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi