Forum Machete,Modelism,Hobby: King Tiger Henschell - Revell 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

King Tiger Henschell - Revell 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 03 March 2007 - 09:17 PM

Multumita discutiei "aprinse" legata de topicul lui Cata (King Tiger Dragon), m-am apucat
sa-mi refac (revopsesc) :-D KT 1/72 de la Revell...informatiile mi le-au oferit altii (saru'mana fratilor-stiti voi care :angry: ) asa ca nu am aproape nici un merit...eventual vopsire si montaj (daca... :angry: ). Dupa ce am montat pe el toate "prostiile" (agatatoare senile turela, antene, fir electric far fata, etc.) i-am "tras" (din nou la pensula:-P ) un camo de ambuscada, utilizand aceeasi combinatie de vopsele acrilice Agama-Zvezda (de care personal sunt foarte multumit). Inmatricularea apartine batalionului greu de tancuri SS-Pz.Abt. 501 implicat in luptele din Ardeni (Bulg)... din pacate in momentul pozarii a fost "afectat" de niste lovituri, G-ul din fata fiind irecuperabil, so sorry :lol: . Sper sa va placa si asa... :-)

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 03 March 2007 - 09:20 PM

Imi cer scuze pt. prima poza (se vad noptile nedormite :-) ), e vorba despre K T Porsche 1/72 Revell...a fost o eroare "iertabila"-voi continua intr-un nou topic...

#3 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 04 March 2007 - 04:46 PM

Asta da curaj, sa faci un "camuflaj ambuscada", din pensula !
Desi, fotografiile nu ne lasa sa apreciem cum trebuie nici finitia, nici multele detalii adaugate in plus, din ce se vede pot spune ca mie-mi place.

Carcoteala: Dani, daca nu ai adaugat plase de protectie pe ventilatoare si radiatoare... mai bine renuntai si la cele doua din "plastic solid", din spatele turelei... chiar arata grosolan fata de toate "fineturile" pe care te-ai straduit sa le adaugi !

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 March 2007 - 06:38 PM

Rabdare...banui fara tutun :roll:
Ti-a iesit foarte bine! Imi place cu ai evidentiat detaliile.

#5 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 04 March 2007 - 11:33 PM

[QUOTE]Multumita discutiei "aprinse" legata de topicul .....[/QUOTE]
Si cata informatie era acolo.. :-) . 008 versiune de comandat...cu 3 antene...inclusiv cea de pe turela in partea opusa fata de cea facuta de tine cu mula truda,.. :lol: . Cred, ca daca imparteai cu noi ceva etape din constructie, puteam corecta mai mult de atat.. Si ma zic ca mai bine ma opresc din carcotit aici si ca adevarta valoare sta in modul de realizare si in maiestria pensulei cu care in mod clar ne-ai uimit! Ambele modele sunt realizate in mod deosebit. Bravo si la mai multe!!! :hammer:
[QUOTE]Asta da curaj, sa faci un "camuflaj ambuscada", din pensula.. [/QUOTE]
Mai corect de atat nu cred ca se putea. Din foto pe care le am se vede clar ca aecel camuflaj este facut din linii si puncte bine definite ( fara urme de gazare pe margini), ceea ce ma face sa sustin ca si 008 original (cifre verzi cu margini albe) era vopsit la pensula... :angry:
Nu inteleg insa :-D de ce deasupra rotilor in prima poza nu se vede senila?? Nu ai pus acea bucata, sunt prea putine in kit...??? :angry:
[/QUOTE]implicat in luptele din Ardeni [QUOTE] de acel 008 singurul lucru care-l stiu este ca a participat la opertiunea " Wacht am Rhein" = De garda pe Rin, 13.12.1944. Nu stiu sa fi fost 008 "rosu" in ardeni...

#6 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 04 March 2007 - 11:53 PM

Salut,

Felicitari, de mult nu am vazut un model asa de frumos, scos din pensula.


Christian

#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2007 - 12:00 AM

Nu cunosc atatea ca si altii,m-am orientat dupa documentatia avuta la dispozitie...

Imagine postata

...dar pt.cei care au mai multe informatii,mi-ar fi si mie[si probabil si altora]deosebit de utile...sunt convins ca s-ar putea face un topic separat,pt. cei care ar vrea sa ajute cu informatii...

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2007 - 12:24 AM

...din pacate daca au mintit si altii,probabil am mintit si eu-Ardeni...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tiger2_hvonholdt2.jpg


#9 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2007 - 12:43 AM

...mie mi se par rosii...stiam ca au mai fost nre albastre si galbene[sincer sa fiu eu vroiam un 304 albastru],dar numai pe astea le-am avut...In schimb mi-ar[ne-ar] fi de un real folos sa vedem si o inmatriculare "cifre verzi cu margini albe".

#10 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 05 March 2007 - 11:01 AM

Intradevar!! Acel 008 de care vorbeam eu avea cifrele albastre!! :-D Imi amintise-m ca 008 rosu se regasea la Tigrul 1,.. rosu, galben, verde... :angry: si nu am zis albastru... :angry: .. Oricum nu mai conteaza culoarea, daca vrei imediat le faci cu pensula...realizarile sunt de exceptie.. :-)
Cu istoriucul lor, cam greu.. :lol: cartea mea e in poloneza :lol:
De 304 mai nimic... cica: au fost doua inmatriculari: Abt.506 15.12.1944, dupa 3 urma steaua germana ( cifre rosii ) si a doua 04: Abt.501 14.12.1944, 304 (de culoare.. nu se stie) apartinand se pare unui domn Barbarowski al doilea la comanda Abt 501.

Citeaza

fi de un real folos sa vedem si o inmatriculare "cifre verzi cu margini albe".
e in lucru... dar pe Tigru 1. :-D

#11 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2007 - 04:50 PM

Te rog sa ma scuzi ca trebuie[din nou :-) ]sa te corectez,dar in cartea mea de referinta{Osprey publication-New Vanguard 01-Kingtiger heavy tank 1942-1945] apare[vizavi de nrele cu 00 in fata] numai 003 cifre albastre cu bordura alba[de care se... presupune c-ar fi fost de comanda].E adevarat ca poz. in care este prezentat tancul,se poate confunda acel 3 cu 8...dar probabil si cartea mea e gresita,caci vorba aceea :"Erare humanum est"...

#12 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 05 March 2007 - 05:31 PM

Citeaza

E adevarat ca poz. in care este prezentat tancul,se poate confunda acel 3 cu 8...
Ca sa ma corectezi in mod corect si nu im mod gresit, te rog, Dani spune-ne si noua macar la ce pagina e acea poza in care numerele se pot confunda.
Fac si eu aceleasi kit-uri si nu vreau sa fac vre-o gresala!! :-D Si dupa cum ai mai vazut, mie-mi place cu exemple... Eu asa inteleg, ca aia mici de pe la "30
+"... SCRIS+POZA... Si vazand cu atentie caretea :-) , acum ca ai atras atentia asupra ei... Incep lucrurile sa se explice... :-?

#13 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 March 2007 - 06:06 PM

Te rog sa ma scuzi pt."insensibilitatea mea"[legata fireste,de "cautarea adevarului istoric"],dar am sa-ti las tie placerea de a descoperi "30
+"... SCRIS+POZA... "...nu de alta, dar ,prefer sa-mi economisesc timpul liber[ pretios si destul de putin]",utilizindu-l mai mult pt. satisfacerea hobby-ului meu,decat sa-l irosesc in "adevarate si sincere cautari de adevar istoric"...Inca odata scuze,dar,sincer,nu vreau sa te lipsesc de aceasta placere...dar am o rugaminte:cand ajungi la finalul cautarilor,te rog sa ne impartasesti si noua rezultatul...bineinteles ,ca si la " aia mici de pe la "30+"... SCRIS+POZA."Mult succes si ...asteptam nerabdatori[mai am niste amici pasionati de KT] rezultatul final...multumiri anticipate...
:hammer:

#14 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 05 March 2007 - 07:09 PM

Pacat! :angry: Eu daca eveam o informatie, preferam sa o impart cu ceilalti, nu sa o tin doar pentru mine... :lol:
Ps: Dani cautarile mele deja luasera sfarsit inainte sap-ti scriu. Acea poza nu exista! Singurul lucru care exista este un Art-work in culori care imita un 008 facut 003. Deci m-ai corectat cumva dupa un art-work sau dupa o fotografie reala?? :angry: .
Oricum promit sa reiau acest subiect la rubrica mea si vom dezbate acolo pro si contra: variante, culori, metode, etc. Cred ca o sa-ti placa sa constuim un material solid de care sa se poate folosii orice frate care va vrea sa se apuce de acest subiect... Din pacate atunci cand m-am apucat nu am putut pune informatii complete deoarece nu aveam scaner... :-D Dar acum lucrurile s-au schimbat.. si subiectul va ramane de actualitate pentru ceva timp.:-)

#15 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 11 March 2007 - 01:50 PM

Ei,... si fiindca deocamdata,se pare ca nu s-a ajuns la rezultatul final al "sincerelor si adevaratelor cautari ale adevarului istoric",m-am decis sa inchei acest topic...In primul rand pt.ca s-a incheiat in..."aer",si in al doilea rand pt.a elucida acel " Art-work in culori care imita un 008 facut 003".Sa ma scuze Cartula pt.aceasta poluare,dar n-as vrea sa se zica ca nu impart informatiile cu ceilalti frati de "suferinta"...

Imagine postata

...Succes tuturor si scuze pt.aceasta intarziere[voita-intr-adevar].So sorry...

#16 Useril este offline   catalind 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 25-September 06

Postat 11 March 2007 - 06:03 PM

Foarte interesant, pot spune ca este o macheta foarte reusita pt scara asta... Cred ca ai putea sa faci unul si la 1:35 cred ca ar iesi foarte bine.
Mult spor in continuare.

#17 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 11 March 2007 - 11:17 PM

Am "boala" intr-adevar pe un Tiger I[007-le lui Wittman],dar numai la 1 /48,si pe cat posibil,sa aiba tot echipajul...probabil ca in momentul in care am sa gasesc asa ceva,voi face o mica "incursiune" intr-o scara mai mare...si sunt convins ca trebuie sa iasa mult mai bine si cu detalii mult mai clare ca un 1/72.Sa ma scuze admin-ul ca sunt off-topic ,dar stie cineva unde as putea gasi asa ceva?

#18 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 11 March 2007 - 11:40 PM

Iote! http://www.hobbyeasy...prod/25593.html Si ieftin!!
se mai poate cauta: echipaj, teava de metal, senile,etc. :-o S-a gasit!... :lol:
Mai ramane sa cauti recenzii, poze, etc sa vezi daca e corect.. Si daca mai e ceva fa topic separat si vom vedea.. :-o

#19 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 12 March 2007 - 11:45 AM

Deci,dupa ce s-a ajuns la un consens -008 a facut parte din sPzAbt 501 si a luat parte la luptele din Ardeni-a mai ramas culoarea nrelor ... neclara[sustin eu]dar asta e o chestie care preocupa inca si pe multi altii,cat si firmele producatoare...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi