Forum Machete,Modelism,Hobby: sfaturi pentru salvarea panterei - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

sfaturi pentru salvarea panterei

#1 Useril este offline   ECM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 09-December 06

Postat 03 March 2007 - 03:52 AM

Salut si bine v-am gasit!
Urmaresc acest forum cu placere de ceva vreme, dar abia acum ca am dat de probleme m-am hotarat sa si postez ceva :angry:

Eu sunt un incepator cu doar cateva avioane facute pana acum. Felina de mai jos e dintr-un kit de Panther D de la ICM care a avut ghinionul sa ajunga in mainile mele :angry: in calitate de primul meu AFV. Nu este inca terminat si are multe probleme de executie pana acum, una singura insa care ma deranjeaza in mod deosebit: nuantele camuflajului.

Am exagerat cu murdarirea :-D si au devenit foarte sterse si inchise, nu mai exista contrast intre ele aproape deloc, nu-mi place cum se vede. Maroniul l-am corectat (vorba vine... :lol: ) cu niste praf "orange rust" de la Tamiya, dar verdele e mai problematic - a devenit un cenusiu verzui care nu-mi spune nimic si nu stiu cu ce sa-l corectez.

Cu alte cuvinte, as vrea sa pot "reaprinde" cumva culorile, fara sa o iau de la inceput cu vopsirea - exista vreo solutie?
De asemenea, orice alte sfaturi critici sau observatii in beneficiul chinuitei pantere si a viitoarelor surate sunt binevenite :lol:. Multumesc!

:-)

p.s. mai mentionez ca vopsirea am facut-o cu Africa Brown si un verde pe care nu-l mai gasesc de la Revell, iar spalarea cu un amestec de Revell Brown Earth si tempera negru.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: felina1.JPG


#2 Useril este offline   ECM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 09-December 06

Postat 03 March 2007 - 03:54 AM

poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: felina2.JPG


#3 Useril este offline   ECM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 09-December 06

Postat 03 March 2007 - 03:55 AM

poza

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: felina3.JPG


#4 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 03 March 2007 - 03:36 PM

Nu trebuie să-i mai faci nimic, arată foarte bine aşa.

#5 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 03 March 2007 - 04:34 PM

Zici ca esti incepator? Mie mi se pare ca arata bine.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 March 2007 - 07:03 PM

Singura critica ar fi acea ca te lauzi ca esti incepator! :-D
Tu cum crezi ca arata un tanc dupa un oarece serviciu prin noroaiele stepei ruse, batut de ploaie si arsita soarelui???
O obiectie: daca nu e de vina aparatul :-) , insemana ca trebuie sa dai cu lac mat, nu lucios!

#7 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 03 March 2007 - 07:30 PM

ECM ? Vreo legatura cu .... casa de discuri ?! 8-) :-D

In primul rand, din viteza maxima am citit eronat titlul topicului ca: sfaturi pt. salvarea ... planetei :-)

Dom'le nu stiu cum arata "live" macheta, dar din poze e bine de tot. Daca esti incepator, te-ai intrecut pe tine insusti. Las-o asa !!
Si treci la urmatoarea ....

PS: fiindca ai insistat, hai sa zic ca ai putea sa-i faci ceva spalari, sa-i accentuezi unele linii (in adancime) colturi, fante, ... chestii din astea.

Aceasta postare a fost editata de Blue-Max: 03 March 2007 - 07:36 PM


#8 Useril este offline   ECM 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 09-December 06

Postat 03 March 2007 - 10:34 PM

Multumesc tuturor pentru aprecieri :lol:

Da, chiar sunt incepator asa cum am spus. Intrebati-l pe Flyboy, ca suntem prieteni vechi.
Iar macheta arata mai bine in poze decat in realitate. Dar daca va place cum iese, e pentru ca am invatat de la el si de la acest forum.

Problema e reala (in capul meu :-) ) - in lumina destul de slaba din zona in care va sta, macheta e cam... camuflata. Inainte de murdarire iesea bine in evidenta si ma gandesc ca daca as reusi sa mai deschid o idee verdele pe alocuri as obtine din nou efectul. Pozele sunt in lumina puternica, de aceea poate parea ca bat campii :-D

Mi-au mai venit idei intre timp, plecand de la sfatul lui Blue-Max. O sa incerc mai intai sa vopsesc unele zone cu un verde deschis foarte diluat, cu aerograful. Daca nu merge o sa incerc sa slefuiesc aceleasi zone pana ajung la verdele original de sub noroi. Si daca nici asa nu merge, o las in pace si imi iluminez biblioteca :angry:

@Z-mare
Ai dreptate, la sfarsit o voi da cu lac mat, dar mai am cateva de facut pana atunci. Si apropo, afurisitii aia de se dadeau cu tancurile acum 60 de ani nu s-or fi gandit ca eu voi avea nevoie de culori mai vi ca sa le reproduc? :angry:

@Blue-Max
ECM vine de la Ermaliuc Ciprian Mihai sau Electronic Countermeasures, nu m-am hotarat inca 8-)

#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 04 March 2007 - 07:21 AM

ECM, la Mar 3 2007, 10:34 PM, a spus:

@Blue-Max
ECM vine de la Ermaliuc Ciprian Mihai sau Electronic Countermeasures, nu m-am hotarat inca 8-)

Am inteles .....
Eu credeam ca vine de la ... www.ecmrecords.com :-)

#10 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 12 March 2007 - 12:42 PM

Hai ca imi placi monser...:-o

Trebuia sa specifici ca esti incepator pe forum. sau incepator in "Display". Ti-a iesit o super treaba...ma faci sa imi rod unghiile de invidie si nu numai.

ECM = cred ca mai bine aia cu Cotramasurile... :-o

BRAVO! Super macheta neica!

#11 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 12 March 2007 - 01:01 PM

Iarta-ma, dar cred ca ai pus invers suportul tunului...

#12 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 12 March 2007 - 03:16 PM

Da, este invers suportul. Dar modelul este splendid. :-o

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi