Forum Machete,Modelism,Hobby: Machete neterminate - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Machete neterminate

Sondaj: Cate machete neterminate aveti?

Cate machete neterminate aveti?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 February 2007 - 01:10 PM

:-D :-P :-( :lol: :lol:

Citeaza

9, cam putin; n-am stiut ca nu sunt singurul  . Initial m-am gandit ca deja 8 ar putea fi prea mult
:lol: :lol: :lol:
Lasa o sa "imbatrinesti" si tu! ;-)
Dragos, faci sa plaleasca Everestul! Cred ca o sa ai nevoie de Hillary sa iei ultima cutie! :-P

Citeaza

nu mai iau pana nu le termin pe cele actuale
:lol: I se pare cuiva cunoscut angajamentul asta????? :whistle:

#22 Useril este offline   cid 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 357
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:Aviatie

Postat 21 February 2007 - 01:45 PM

:whistle: DA !

#23 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 21 February 2007 - 02:08 PM

Pai sa facem o socoteala
Machete (1:72):
- Su-47 Berkut - inceput
- F-86F Sabre - inceput
- F-15 E - de reparat, a avut un accident (impact cu o carte)
- UH-60 - de reparat, acelasi obiect :-P
- F-86A Sabre (Matchbox) - asta e de aruncat, nimic (decent) nu se poate scoate din kitul ala
- F-14A Tomcat - neinceput si nu ma apuc de el :-D
- Set NATO Pilots & Ground Crew - neinceput, va servi la diorama cu F-14 :whistle:

Se mai adauga proiecte Cod3 de la Hongwell (1:72):
- LandRover 90 military version - inceput
- Mercedes Actros Car Recovery - inceput
- GMC Sierra ACR - inceput
- VW Microbus Camper version - inceput.

De unde concluzia ca agitatia te ia nu numai la machete ci si la masinute :roll:

#24 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 21 February 2007 - 02:23 PM

La categoriile enumerate mai sus (neincapute si neterminate) ar mai fi de adaugat inca una: "machete care nu vor fi niciodata facute"

#25 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 21 February 2007 - 02:53 PM

Mie mi-e si rusine sa scriu aici... Am destule in cutii... Cateva le-am inceput. Dar am 2-3 mari probleme: nu ma prea pricep la machete (asta e cea mai grava, si mi-ar fi ciuda sa le stric), nu am spatiu si desigur timpul liber e SF... Si chiar ma necajeste treaba asta... Unele machete ar fi ceva super daca r fi finalizate cum trebuie (Olaf cred ca mai tine minte cateva dintre ele, dioramele SW de exemplu...). Gata, am scris, accept orice mustrare...

#26 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 21 February 2007 - 03:15 PM

Nu prea stiam ce sa votez si nici nu prea mi-a fost clar ca sa nu zic ca n-am avut rabdare sa citesc tot.
Pana la urma am bifat peste 9 gandindu-ma doar la machetele incepute si aflate in diverse faze de executie. :whistle:
Bafta!

#27 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 21 February 2007 - 03:21 PM

Frumos barlogul, Dragos! DAR CE E CU TONA DE ZBURATACIUNI?!!

#28 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 21 February 2007 - 03:56 PM

Salut tuturor celor de pe aici!
Am inceput demuuult, prin vremuri imemoriabile, cu un Saab J 35 de la Veb Plastikard (R.D.G.). Am facut o pauza de citiva anisori - acum sunt spre sfirsitul ei, sper - timp in care am sapat internetul, am invatat ce nu stiam (si mai am de invatat, de la fiecare dintre voi) si nu m-am oprit din cumparat. Nici nu ma voi opri vreodata, chiar daca nu voi ajunge sa fac toate machetele din stoc.
Nimic nu se compara cu emotia simtita la desfacerea unei cutii, la prima inspectie, la prima pipaire a bucatelelor minunate de plastic!
Am trecut binisor de 100 de bucati nefacute, vreo 3 in lucru si cam 10 care necesita reparatii sau refacere.
E adevarat, cred ca modelismul e mai tare decit orice drog. Costa, dar nu ucide.

#29 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 21 February 2007 - 04:54 PM

Cum a spus si Crios,am urmarit sa vad la ce se refera poll-ul (la stiva sau la cele "in progress).Recunosc ca stiva e foarte mare,dar in progress nu am decat 6 :


-Hummer commando 1:35 Italeri 40%
-M4 A1(76) 1:35 Italeri 95%
-Br 01 Revell 1:87 30%
-Leopard 2A4 1:35 Italeri 60%
-A1 skyraider 1:48 Italeri 70%
-An 24 Veb Plasticard 70%

#30 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 05:24 PM

Daca ati stabilit regulile jokului revin si eu cu precizarea...

3 in lucru, si vre-o 40 neincepute...

Na! Sic!

BTW, DRAGOS, nu dai din aveoanele alea :whistle:

#31 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 21 February 2007 - 08:02 PM

Citind repede am votat numai cele in diverse stagii de executie.Adica 3.Dar cu numarul total e alta poveste.Dupa ce am vindut in ianuarie si februarie circa 150 machete,tot am ramas cu 40.Si chestia cea mai tare e ca dupa ce le-am vindut m-am apucat sa-mi cumpar altele,vorba lu' Z-Mare, atirna portofelul prea greu,si nu stiam ce sa fac cu banii.Si e adevarat,ma simt rau daca nu cumpar cel putin 2-3 pe luna.

#32 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 February 2007 - 09:18 PM

Stiti cum sta treaba la kit-collectrii astia (persoanele de fata se exclud, se iuntelege nu???) :whistle: :-D Pai cam asa:
Pavel a dus marfa. Te uiti pe site si ce vezi? Un nu stiu ce pitropopircalitzan varianata B/2-a5 de noapte!! AAA....pe asta nu-l am IMI TREBE! Gata, zis si faut, nu mai poti ca-ti trebe si nimic mai mult! Fugi de la slijba, lasi copilul in holul blocului, fluieri dupa un taxi, alergi dupa tramvai si, cu gindul ca nu ti-a luat-o nime inainte, bati la usa...stim noi care! Am venit dupa macheta ai ca-mi trebe! Dai banutii, mai schimbi o vorba, te mai uti pe la cutii, poate mai e vreo varianta pe care nu o ai si-ti trebe. AAAA, ai mai gasit si varianta B/3-a5.b varianta de zi, o iei si pe asta ca-ti trebe!
Fugi acasa, recuperezi plodu, noroc ca nu-i nimeni sa te deranjeze, deschizi febril cutiile, intorci machetele pe toate fetele, citesti prospectul de-a fir a par, chiar si pe cant, ahaha, varianta asta de inmatriculare o sa o fac. Aduni ramele, le pui in cutie. Cutia o pui undeva in debara, departe de ochii antiaerienei si...gata. Cinva o sa-i vina rindul si ei, cum o a le vina si la cele citeva zeci de machete ce au aceeiasi eticheta:imi trebe.
La...era sa zic mai multe kit-uri :-P

#33 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 21 February 2007 - 09:19 PM

4 in lucru si vreo 40-50 neincepute (da' nu sunt sigur ca mi-e frica sa le numar :roll: ).

#34 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2007 - 10:15 PM

Z-mare, la Feb 21 2007, 09:18 PM, a spus:

Stiti cum sta treaba la kit-collectrii astia (persoanele de fata se exclud, se iuntelege nu???) ........Fugi de la slijba, lasi copilul in holul blocului.......Fugi acasa, recuperezi plodu....departe de ochii antiaerienei si.....gata. Cinva o sa-i vina rindul si ei, cum o a le vina si la cele citeva zeci de machete ce au aceeiasi eticheta:imi trebe.

Tipar frate, curat tipar !!! :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :lol: :-( :whistle: :hammer: :hammer: :hammer:

Toata treaba seamana destul de mult a TIDAL WAVE, mai ales cand antiaeriana te asteapta cu vanatoare de insotire sub forma de facalet, polonic, sau mai stiu eu ce blid....si cu fum mult de camuflare...de la nervii incinsi !!!!

:hammer: :lol: :-D :hammer: :-P

Vorba aia, noi sa fim sanatosi :lol: (oriunde in afara de cap) ca le facem pe toate :lol:

#35 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 21 February 2007 - 11:32 PM

6 :whistle: Cine m-o crede... :roll:

#36 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2007 - 01:46 AM

Sati sa-ti spun eu tipar.
Inca de pe drum suni si intrebi: Mami, sa iau ceva ? Ala micu ce face ? In cazul celor mai cinic-nesimtiti - pe mama (soacra) o mai doare maseaua ? Foarte bine......A, nu. Foarte bine ca doarme ala mic ca sa te mai odihnesti si tu.......
- Auzi ma, (sotia) ce ti-ai mai luat acu ?
E, de-acu poti sa le lasi sub scaun in masina si o sa te uiti la ele maine la servici.
Bine, o sa trebuiasca sa faci fata tirului de telefoane de la "ailalti" (eventual burlaci) care vor sa te intrebe : E, cum sunt ?(ca de obicei sunt mai multe firar ma-sa a draq). Cum, nu te-ai uitat ?!?!? Eventual cu un ton in crescendo si tu fiind obligat sa-ti bagi telefonul hat, pana intre scaritza si nicovala, in aparatul lui Golgi.
A doua zi dupa ce ai jonglat la servici cu diversi colegi (mai cu polen in urechi) care te taxeaza ca te joci cu "avioNELE", reusesti cu greu sa arunci un ochi la prospect cand apare seful ......Sau mai rau amanta.....Deci, machetele e alungator de gagici frate !!!
In fine, ajungi acasa si in geanta pe care o trantesti neglijent pe jos ca si cum nu ar fi nimic valoros in ea, se afla in sfarsit plasticul / prospect/ decal si cutia eventual pliata si bagata intre niste dosare/reviste.

Si dupa ce te uiti de zece ori la ea, cum tocmai am facut eu acu' 15min cu Nanzanu', o bagi frumos in dulap/debara/masinadespalatdezafectata, si......Ramai cu planurile (din cap).
In plus - cele mai dorite machete stau de pomana pt. ca mai bine ma apuc de unele mai nashpa pe care pot sa le gresesc decatr sa rasolesc diamantele colectiei din lipsa de timp si stres parental.
Am omis perversitatile ......Se putea si mai rau deci.
Aveti grija cine citeste peste umarul vostru in timp ce se face ca croseteaza (vai ce demodat) :whistle:

#37 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2007 - 10:21 AM

Cata intelepciune zace in romani.... :whistle: Cat adevar transcedental, cat simt vibrant al sacrificiului... :-D

Am zis intotdeauna, ce-si face omul cu mana lui, lucru manual se cheama, ca de stricat si tzipat ...au grija ....altele :hammer:

#38 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 February 2007 - 11:16 AM

4 in lucru si 160 nefacute

#39 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 22 February 2007 - 11:37 AM

Salut fratilor,
Ma prezint.....2 in lucru si 98 nefacute. Am un ritm de 2-3 cumparate pe luna si termin o lucrare aproximativ in 2 luni. In ritmul asta.........
Va doresc SPOR la fel cum imi doresc si mie.... :whistle:
Bill :-D

#40 Useril este offline   Robotzel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 175
  • Inregistrat: 18-April 06

Postat 02 March 2007 - 05:20 PM

mici adaugiri la cele spuse de z-mare si wurger :-)

http://web.archive.org/web/20010413222820/...com/musings.htm

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

13 useri citesc topicul
0 membri, 13 vizitatori, 0 utilizatori anonimi