Forum Machete,Modelism,Hobby: Filme - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Filme cu si despre ww2

#121 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 22 June 2009 - 06:35 PM

Va recomand un film mai vechi:Acel Blestemat Tren Blindat (1977) sau 5 Pentru Infern(1969)

#122 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

  Postat 22 June 2009 - 09:50 PM

Ce parere aveti de Tobruk varianta ceha ? http://www.imdb.com/title/tt1224376/
si de Passchendaele : http://www.imdb.com/title/tt1092082/

#123 Useril este offline   PIGS 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 07-August 07

Postat 24 June 2009 - 07:58 PM

A mentionat cineva "Hart's war"?
Sau "Valurile Dunarii"? Si cred ca mai sunt cateva titluri la capitolul Liviu Ciulei.
Sau "The bunker"?

#124 Useril este offline   puffy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Al doilea razboi mondial,Blindate si avioane militare rusesti(ww2),basket si fotbal,marsuri militare

Postat 29 June 2009 - 12:27 PM

A vazut cineva Eroii lui Kelly???
Un film unde sunt tancuri Tiger si tot felul de minunatii pe care nu le prea putem vedea in filmele obisnuite. :hi:

#125 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 29 June 2009 - 10:23 PM

Daca te uiti pe TMC, adica pe Cartoon Network, sigur o sa vezi filmul, dar cei de pe wikipedia spuneau ca acele tancuri Tiger, erau de fapt niste T-34 modificate de catre sarbi, pentru ca filmul a fost turnat in Yugoslavia. si daca te uiti bine vei vedea ca senilele aduc a T-34.

Asta imi aduce aminte de filmul vazut duminica, la national TV "Pe aici nu se trece"...unde o gramada de T-55 erau modificate in "Panther" sau "Tiger".

#126 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 29 June 2009 - 10:39 PM

Va recomand filmul Zvezda, acolo veti vedea tancuri Tigru si Panther, citeva sd kz-uri,as spune ca sint originale

De asemenea T 34, Wills, Studebeker,subiectul filmului este cit se poate de real,realizat intr-o maniera specific ruseasca

#127 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 29 June 2009 - 11:57 PM

Vezi postareaClaudiu, la 29 Jun 2009, 22:39, a spus:

Va recomand filmul Zvezda, acolo veti vedea tancuri Tigru si Panther, citeva sd kz-uri,as spune ca sint originale

De asemenea T 34, Wills, Studebeker,subiectul filmului este cit se poate de real,realizat intr-o maniera specific ruseasca


Probabil Sdkfz-urile sunt de fapt OT 810.

#128 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 30 June 2009 - 08:56 AM

Vezi postareaclaudiu_ne2000, la 29 Jun 2009, 23:23, a spus:

Daca te uiti pe TMC, adica pe Cartoon Network, sigur o sa vezi filmul, dar cei de pe wikipedia spuneau ca acele tancuri Tiger, erau de fapt niste T-34 modificate de catre sarbi, pentru ca filmul a fost turnat in Yugoslavia. si daca te uiti bine vei vedea ca senilele aduc a T-34.


Prea adevarat... nu am vazut pana acum NICIUN Tigru adevarat, in NICIUN film. Toate au fost "replici", mai mult sau mai putin coafate...

In schimb, cele trei Sherman ( M4A3(substitut76)W ) din film, sunt cat se poate de ADEVARATE. Asta deoarece, armata RSFY din vremea lui Tito, capatase o groaza de armament american de surplus, in cadrul programelor MAP.
De fapt, tancul lui Donald Sutherland, "Oddball", a capatat o celebritate anume printre shermanomaniaci.
Mai jos, pe langa fotograma din scena celebra a ambuscadei la iesirea din tunelul de cale ferata, postez si fotografia epavei unuia din din cele trei Shermane cinematografiate :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: NDVD_014.jpg
  • Imagine atasata: yu_m4a3.jpg

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_06_2009/post-113-1246344965.jpg


#129 Useril este offline   Claudiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 999
  • Inregistrat: 20-February 07

Postat 02 July 2009 - 04:35 PM

Ai perfecta dreptate
,prin 94 am fost in Serbia si intimplator am trecut pe linga o unitate militara sirbeasca si pe platoul unitati erau 2 Sherman,am fost foarte mirat atunci, savad tancuri Sherman ,alaturi de T34

#130 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 August 2009 - 01:06 PM

Un ("adevarat") film de razboi ( cum doar parintii nostrii mai vedeau :shifty:) . Tankova Brigada - cehesc 1955 . Multe "shcule". http://www.youtube.com/watch?v=k_6_eNphXhw...feature=related si http://www.youtube.com/watch?v=wyfhYa8fNRA...feature=related

#131 Useril este offline   Cypri 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 14-December 07
  • Location:Rm Valcea, Sibiu

Postat 23 August 2009 - 09:31 PM

Un nou film WW2 la orizont "Inglourious Basterds": http://www.youtube.c...h?v=5sQhTVz5IjQ

#132 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 August 2009 - 03:29 PM

A, filmuletul lui Tatantino . Credeam ca a aparut deja ( stiam de el de prin primavara ) . Sper sa nu fie unul dintre tampeniile acelea in care dupa ce au facut tot felul de lucruri oribile ( imbatat pe alocatia copiilor , violentat neveste , pus piedica la batrini ... etc .) , reprezentantii DIIAVoLuuuLUI , cad cu sutele ,ca popicele , dardaind spasmodic , sub prima rafala tintita aiurea a Binelui . Va rog , (cei cu DC++ , etc .) sa-mi spuneti ce impresie v-a facut , fiindca nu m-am mai dus de foarte mult timp la cinematograf si m-ar bate gandul sa vad filmul acesta pe ecran mare .

Aceasta postare a fost editata de dany: 24 August 2009 - 03:33 PM


#133 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 24 August 2009 - 04:38 PM

O productie tipic holywoodiana. Nu spun mai mult...

#134 Useril este offline   Marder 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 215
  • Inregistrat: 29-May 07

Postat 24 August 2009 - 10:22 PM

The Hill (1965)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hill06.jpg
  • Imagine atasata: hill07.jpg
  • Imagine atasata: hill08.jpg
  • Imagine atasata: hill12.jpg


#135 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 25 August 2009 - 07:45 AM

Vezi postareaDegrelle, la 24 Aug 2009, 17:38, a spus:

O productie tipic holywoodiana. Nu spun mai mult...


Exact. O fi el Tarantino, dar la capitolul documentare, nu si-a facut treaba prea bine.
-Fuge americanu' ala tragand cu MG 42 cu o mana, de parca ar tine matura lu' bunica, nu alta.
Comercial si atat.

#136 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 25 August 2009 - 09:39 AM

Vezi postareaAdiP, la 25 Aug 2009, 08:45, a spus:

Exact. O fi el Tarantino, dar la capitolul documentare, nu si-a facut treaba prea bine.
-Fuge americanu' ala tragand cu MG 42 cu o mana, de parca ar tine matura lu' bunica, nu alta.
Comercial si atat.

A cataloga filmul ca si comerical atit de repede doar pt ca americanu fuge cu mg 42 intr-o mina mi se pare cam exagerat:). L-am vazut filmul ieri si tot ce pot sa spun este ca nu stiu daca acest film isi are locul in acest topic. Cine se asteapta la un film istoric ii recomand `Mihai Viteazu` , cine crede ca armata americana i-a pus la dispoztie lui Tarantino de la Aberdeen Proving Ground un Tigru, 10 Pantere, un Sturmtiger si poate un Maresal scapat cumva miraculos pe acolo ei bine va fi dezamagit. Dupa parerea mea Tarantino a profitat de decorul tip WW2 pt a face un film caracteristic lui...daca acesta este comercial sau nu...nu ma pot pronunta eu mai ales pentru ca sint subiectiv fiind un fan.Ceea ce ma deranjeaza insa este faptul ca filmul pare o refulare dusa la extrem.

#137 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 25 August 2009 - 10:28 AM

Nu m-am raportat la respectiva imagine pentru a-l aprecia (nu cataloga) virgula, ca fiind unul comercial. Culmea e ca si eu sunt fan Tarantino, stii ?

-Mihai Nacazu' nu-mi starneste fiori prea mari pe coloana, deci, nu ma asteptam ca productia americana sa fie in acelasi context. In genere, americanii nu prea stiu face filme istorice, fara a fi si putin romantate. Exceptie face (poate) doar Pearl Harbour.
Daca raportez productia asta dezbatuta mai sus, la "mesajul" transmis-in context istoric-, din punctul meu de vedere ramane doar un film bun de vizionat vinerea seara, in lipsa de altceva. Indiferent ca pe generic scrie Quentin Tarantino, Sergiu Nicolaescu, Spielberg, sau altcineva.
E doar punctul meu de vedere, fiecare din noi apreciaza poate altceva la un film, chiar si catalogat "istoric".

PS:
Tigri functionali la Aberdeen, nu prea sunt. Poate T-34 ;-) .Oricum, asta-i alta poveste ce nu-si are locul aici.
:shifty:

#138 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 September 2009 - 12:42 AM

O scena ce mi s-a intiparit in minte , din perioada copilariei . Va mai aduceti aminte de acest film ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me_ss_2.JPG
  • Imagine atasata: me_ss.JPG
  • Imagine atasata: me_ss_1.JPG

Aceasta postare a fost editata de dany: 29 September 2009 - 12:48 AM


#139 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 29 September 2009 - 10:43 AM

Exceptie face (poate) doar Pearl Harbour Harbour. ??? AdiP
Imi pare rau ca trebuie sa va atrag atentia, dar este unul dintre filmele care au foarte multe greseli in a respecta punctul de vedere istoric. A propose de Pearl Harbour, ideea de baza ramane tot "Tora tora, tora"-1970.

#140 Useril este offline   orogos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 20-May 08
  • Location:Brasov

Postat 29 September 2009 - 03:59 PM

Pearl Harbour e cumplit din punct de vedere istoric.

Iar din pacate partea romantioasa  ca sa nu zic chiar sogoria domina multe scene ale filmului. Eu zic ca eu un film clasic american in care un negru apuca si el sa se emancipeze, toata drama suferita de poporu american nu ramine asa ca de.....pleca populatia cu un gust amar in gura de la cinematograf asa ca ne arata un pic si de razbunare prin bombardamentul asupra Japoniei....si nu in utimu rind sindromul Rambo in care micutul de Ben Affleck salveaza o escadrila engleza de la dezastru devenind ass cu 100 de victorii aeriene de la prima decolare, plus este unu dintre cei 2 aviatori care doboara avioane inamice la Pearl Harbour, plus ia parte la radiu asupra Japoniei...sincer daca aparea ca piloteaza si un zeppelin ...nu mai eram mirat.



Vezi postareaCassin, la 29 Sep 2009, 11:43, a spus:

Exceptie face (poate) doar Pearl Harbour Harbour. ??? AdiP
Imi pare rau ca trebuie sa va atrag atentia, dar este unul dintre filmele care au foarte multe greseli in a respecta punctul de vedere istoric. A propose de Pearl Harbour, ideea de baza ramane tot "Tora tora, tora"-1970.

Aceasta postare a fost editata de orogos: 29 September 2009 - 04:01 PM


Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi