Forum Machete,Modelism,Hobby: Filme - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Filme cu si despre ww2

#101 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 03 December 2008 - 09:01 PM

Vezi postareaDegrelle, la 3 Dec 2008, 15:04, a spus:

Cu toate astea, cartile lui sunt unanim recunoscute ca reprezentand o imagine extraordinara a soldatului german vazut din interior, ceea ce pentru literatura postbelica a fost (si ramane in mare masura) unic.

Subiectul HASSEL a mai fost dezbatut, pe raposatul forum, eu vreau sa mentionez doar ca nu sunt putini cei care au prezentat o imagine identica cu "neamtul made in Hassel" , si tin sa-i mentionez pe:
Erich Maria Remarque
Hans Werner Richter
Hans Hellmut Kirst
si inegalabilul Henrich Boll
<_<

#102 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 03 December 2008 - 10:44 PM

Eu ma refeream strict la cel de-al doilea razboi mondial, n-am fost suficient de explicit, scuze. Evident, nu e singurul care a abordat subiectul, dar fiecare in maniera lui...asta ii face mari scriitori pe toti, inclusiv cei enumerati - foarte corect - de tine.

#103 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1778
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 04 December 2008 - 11:09 PM

L-am citit de prea multe ori, si foarte relaxat.
Ma supara faptul ca niciodata nu a avut taria sa spuna: "fratilor, ce scriu eu e cam fiction, exista niste puncte de adevar, thank you for buying"
El nu da interviuri, nu da replica in media, el e intangibil.
Inca o data, le-as reciti oricand, dar au aceeasi cadere ca "Cei trei veseli naparstoci".
Alexie, nu am avut cunostinta de polemica anterioara pe acest subiect. Daca m-am aberat prea tare, scuze.

Va mai propun ceva filme: JARHEAD, ESCAPE FROM SOBIBOR, CASUALTIES OF WAR, GLORY, PATRIOT, GETTYSBURG, GODS AND GENERALS, BROTHERHOOD OF WAR, THREE KINGS.
Am lasat la sfarsit un film excelent realizat, al lui Sergiu Nicolaescu - CAPCANA MERCENARILOR.
Bineinteles ca e foarte tare inspirat din cartile lui Hassel.

#104 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 05 December 2008 - 01:48 AM

Un film neasteptat de bine realizat este 'When trumpets fade' (avand in vedere ca este facut pentru TV), despre luptele din Padurea Hurtgen. Surprinde latura intunecata si confuza a razboiului, fara sa fie idealist sau plin de curaj aberant si mandrie americana (asa cum mi s-a parut 'The lost battalion').

Filmul despre Yamato se numeste 'Otoko-tachi no Yamato', si pe mine m-a dezamagit, poate ca ma asteptam sa vad macar o batalie intre Yamato si alte nave de suprafata. Secventele de lupta sunt doar 2 atacuri ale aviatiei americane - inclusiv ultimul - (ma rog, avand in vedere ca personajele principale sunt servanti la tunurile AA usoare, este oarecum justificat), desi intre datele acestora (daca imi aduc aminte bine...) operatiunea din golful Leyte este total trecuta cu vederea. In timpul scufundarii se pune accent mai mult pe atacurile cu tunurile si mitralierele de bord ale avioanelor si macelul pe care-l provoaca, ca si cum asa ar fi distrus nava... Desi modelul navei arata binisor de departe, de aproape lucrurile stau mai putin stralucit, iar tunurile AA de 25mm se misca total nerealist, ca si cand ar fi actionate electric, nu manual (si nici macar nu si-au prea dat silinta sa sincronizeze actionarea motorului cu miscarea servantului).

Despre fidelitatea vehiculelor 'germane', sunt rezervat... Pana la urma, sunt filme, nu documentare, insa recunosc ca prefer sa vad un efort cat mai sustinut din partea producatorilor de a 'converti' ce au la indemana, decat sa tranteasca doar niste cruci pe vehicule rusesti sau americane. Mi-a placut T34-Tiger-ul din 'Saving private Ryan' (desi secventa in care personajul lui Tom Hanks trage prin vizorul soferului si-l omoara strica totul!), cele doua Mardere, Panzer 3-urile din 'Enemy at the gates'. De multe ori nici la aliati lucrurile nu stau historically accurate - T34/85 sunt parca mereu folosite fara sa se tina cont de perioada razboiului...

#105 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 05 December 2008 - 06:07 PM

Am vazut un trailer pentru Walkiria, iar acolo e o scena cu un Panzer IV, in Africa de Nord, excelent realizat. Abia astept sa apara filmul.

#106 Useril este offline   Avantul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 142
  • Inregistrat: 12-June 07

Postat 15 January 2009 - 11:09 AM

Der Rote Baron
varianta de 2008

#107 Useril este offline   gojira 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 27-December 08
  • Location:Calarasi

Postat 15 January 2009 - 11:43 AM

Der Rote Baron mi s-a parut foarte slab. Il prezinta pe Manfred von Richthofen ca un baiat foarte cuminte si sufletist.

#108 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 19 January 2009 - 06:23 PM

Vezi postareaDegrelle, la 5 Dec 2008, 18:07, a spus:

Am vazut un trailer pentru Walkiria, iar acolo e o scena cu un Panzer IV, in Africa de Nord, excelent realizat. Abia astept sa apara filmul.


Pai aia e cam singura scena mai de Doamne-ajuta, in rest mi s-a parut slabut, ca mai toate filmele cu Tom Cruise din ultima vreme.


Vezi postareagojira, la 15 Jan 2009, 11:43, a spus:

Der Rote Baron mi s-a parut foarte slab. Il prezinta pe Manfred von Richthofen ca un baiat foarte cuminte si sufletist.


Scenariul e slab intr-adevar , dar regia e buna , dupa mine....

#109 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 January 2009 - 06:54 PM

-------A vazut cineva TALI-IHANTALA 1944 ? -----Sint curios cum e ca si actiune/realism, caci la capitolul recuzita , m-am lamurit -- SINT TARI !

#110 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 19 January 2009 - 07:01 PM

Vezi postareadany, la 19 Jan 2009, 18:54, a spus:

-------A vazut cineva TALI-IHANTALA 1944 ? -----Sint curios cum e ca si actiune/realism, caci la capitolul recuzita , m-am lamurit -- SINT TARI !


Da, e destul de ok! Pentru cineva obisnuit cu productiile hollywoodiene e cam neinteresat! Spun ca e ok pt ca traducerea pe care o am eu e cam deficitara! De vazut Stug-urile III, Sotka (T34) si extraordinarele Kv si ISU facute pe sasiu de T-55! Super realizate!Mai apare si T26!
Uite aici

Aceasta postare a fost editata de mersu: 19 January 2009 - 07:04 PM


#111 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 19 January 2009 - 08:55 PM

---------Pentru cineva obisnuit cu productiile hollywoodiene e cam neinteresat!-------- Hm , s-ar putea sa fie interesant atunci :-( .

Aceasta postare a fost editata de dany: 19 January 2009 - 09:26 PM


#112 Useril este offline   blue wolf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 13-March 06

Postat 19 January 2009 - 11:37 PM

Nu stiu daca ati mentionat " Odessa in flacari " o productie italiano- romana din 1942

#113 Useril este offline   kill3r000 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-February 09
  • Location:Constanta
  • Interests:Spotting, Modelism (foarte la inceput, aproape nehotarat)

Postat 25 February 2009 - 07:40 PM

Va rog frumos, cine ma poate ajuta sa gasesc filmul "Ziua Z" (1985) in orice forma a lui (DVD, Avi, torrent, etc.). Il caut de ceva ani fara reusita - http://www.imdb.com/title/tt0139750/
Multumiri anticipate!

#114 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 13 March 2009 - 11:21 AM

ce parere aveti de "THE FINAL COUNTDOWN"?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: The_Final_Countdown_R1__cdcovers_cc__front.jpg


#115 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2009 - 12:48 PM

Vezi postareascorpio, la 13 Mar 2009, 11:21, a spus:

ce parere aveti de "THE FINAL COUNTDOWN"?


Ca film... E decent.

Ca parte de aviatie, e in Top 10-le meu. Nu de alta, dar toate scenele sunt filmate cu aparate reale, totul e cum trebuie. Din punctul asta de vedere e mai mult un documentar privitor la USS Nimitz in anii '80.

A fost zilele trecute la TV, pe Prima parca.

#116 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2009 - 11:40 PM

Vezi postareagojira, la 15 Jan 2009, 11:43, a spus:

Der Rote Baron mi s-a parut foarte slab. Il prezinta pe Manfred von Richthofen ca un baiat foarte cuminte si sufletist.


Daca vroiai sa il vezi demonizat, ti-ai gresit filmul...in vremea aia se facea trecerea de la razboiul de domni, cu reguli clare de predare si infrangere - vezi a nu mai trage in avion daca esti sigur ca l-ai dat jos: "we are pilots not butchers" - la razboiul total si inuman care il cunoastem noi.
Si avea si el dumele lui: "I want them to be scared", daca tot vorbim de vopsit avioane in rosu.

In ceea ce priveste Valkirya, filmul respecta corect realitatea istorica fara a bate campii excesiv. Foarte la obiect.

#117 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 16 March 2009 - 02:56 PM

Salut!
Am vazut acum mai bine de 15 ani, pe un canal nemtesc,un film (probabil american) despre un pilot arab (irakian,iordanian...nu mai stiu),ce satul fiind de ai lui a hotarat sa fuga intr-o tara mai libera (Israel???).Mi-au ramas in memorie secventele cu Mig-ul 15 tarcat cu verde si maro fugarit pe pista si apoi prin aer de ai lui pana a reusit sa treaca granita si sa scape.
Aveti idee ce film este? Tare as vrea sa-l revad!

Vali

#118 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1778
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 May 2009 - 02:56 PM

Am vazut saptamana trecuta "9 rota" (2005) - aka "the 9'th company" / rusesc, razboiul din Afganistan, excelent.
Am vazut aseara "Sink the Bismarck" (1960) / pentru anul in care e facut, si lasand la o parte multele greseli, merge.

#119 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 16 June 2009 - 08:55 PM

90% din cele scrise in acest topic am vazut...

Recomand cateva care nu se regasesc:
Europa Europa sau Hitlerjunge Salomon
http://www.imdb.com/title/tt0099776/

The Last Drop - filmat in romania
http://www.imdb.com/title/tt0398029/

The Longest Day
http://www.imdb.com/title/tt0056197/

The Great Raid
http://www.imdb.com/title/tt0326905/

Hell in Normandy
http://www.imdb.com/title/tt0062357/

etc.

vizionare placuta :)

#120 Useril este offline   tommy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 16-June 08
  • Location:Iasi

Postat 16 June 2009 - 09:07 PM

Mie nu mi-a placut "The last drop"...prea hollywoodian

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

10 useri citesc topicul
0 membri, 10 vizitatori, 0 utilizatori anonimi