Forum Machete,Modelism,Hobby: Acetona nu ataca plasticul? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Acetona nu ataca plasticul?

#1 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 14 January 2007 - 09:39 PM

Ma scuzati ca pun o intrebare atat de tampita, dar, ca sa curat vopseaua de pe un MiG 21, dupa ce ma saturasem pana peste cap de smirgheluit am incercat si cu nitrosolv dar fara rezultat, si m-am hotarat (din intamplare... am vazut o sticluta langa mine) sa incerc si cu acetona. Spre surprinderea mea acetona nu a atacat plasticul (sau, poate, foarte putin, fara sa-mi dau seama) si vopseaua s-a curatat surprinzator de bine. O sa postez si o poza cu aparatul dupa tratamentul cu acetona.

In principiu, am luat o pensula careia i-am taiat foarte scurt perii, am bagat-o in acetona si am inmuiat putin vopseaua aplicata cu ea, apoi am frecat putin cu aceiasi pensula si s-a curatat.

Singura explicatie care imi vine in minte e ca acetona se usuca atat de repede incat nu are timp sa atace plasticul :whistle: :-D (acetona ar trebui sa atace plasticul, nu?)

Acum ..... poate am spus o serie de tampenii mai mari ca mine; nu stiu insa ce sa zic.

Ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de alecu_ultras06: 14 January 2007 - 09:40 PM


#2 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 14 January 2007 - 09:48 PM

Cu siguranta, din experienta proprie, daca vrei sa strici un kit: CURATA-L CU ACETONA! Daca lasi stila deschisa sa se mai evapore din tarie ( dar nu sa se evapore toata acetona :-D ), mai ai sanse!! :whistle:

#3 Useril este offline   ikarus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 299
  • Inregistrat: 05-December 06

Postat 14 January 2007 - 10:39 PM

macar ii bine ca ai scos vopseaua

#4 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 14 January 2007 - 11:36 PM

alecu_ultras06, la Jan 14 2007, 09:39 PM, a spus:

Ma scuzati ca pun o intrebare atat de tampita, dar, ca sa curat vopseaua

Intrebarea este buna... :idea:
Acum 2 ani, cand am "construit" un He 111 H6 (1/72, Italeri), am dat vopsea peste vopsea peste vopsea pana cand stratul s-a ingrosat mult prea tare. :-x
Asa ca mi-a venit o idee: sa dau cu tinner peste avion si sa-l curat. :-D
Am luat o carpa, am inmuiat-o in tinner, si am sters foarte rapid avionul (nu am insistat pe anumite locuri, ca se gaurea :-P .Pana la urma s-a curatat toata vopseaua si din cate imi aduc aminte, nici nu s-au stricat prea rau detaliile. Am putut sa aplic din nou vopsea si a iesit destul de bine.
Dupa ce terminasem de curatat, suprafata plasticului devenise lucioasa si putin lipicioasa, da a mers (decat deloc... :-? ).
Alta data, la alte piese, mai mici, am insistat cu tinner si... ;-) ...s-au cam dizolvat; nu mai ramasese aproape nimic din ele. :lol: :whistle:

Oricum, nu recomand folosirea acestei metode decat in momentul in care nu mai este nimic de pierdut; si dupa ce a fost incercata pe plastice mai vechi. :-D

Repet:
Nu este o metoda cu succes garantat. :idea: :idea: :idea:

PS: Tinner-ul cred ca este mai puternic decat acetona, deci ar putea functiona si cu acetona - dar nu garantez. :-?

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 14 January 2007 - 11:37 PM


#5 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 14 January 2007 - 11:52 PM

Daca ai de curatat emailuri cel mai bun e lichidul de frana tip DOT3 (tii piesa de la 5 min la 2 zile in lichid si apoi o cureti cu pensula aspra cu peri scurti, atentie ca lichidul e cam toxic), pt acrilice alcool izopropilic(pt zvezda si agama cel putin merge)

#6 Useril este offline   Mandark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 01-November 06

Postat 14 January 2007 - 11:55 PM

de la intelepti citire, (din sectiunea de articole din sait), acetona nu e pt machetarit. folositi pensetele, forfecutele, pilele, daca vrei si fardurile partenerei de viata dar lasati acetona unde e. asa vorbesc inteleptii in sectiunea articole a acestui sait.

#7 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 15 January 2007 - 07:29 AM

Ba bine ca nu! Acum niste ani buni am diluat niste vopsea de la un kit redegist 1/100
MI 4 si... am vosit. Suprafata respectiva a iesit semanand cu circumvolutiunile de pe creier. In schimb acum vreo doua luni am curatat o macheta de vopsea (Humbrol diluat cu benzina!..., macheta primita de la un coleg de forum) cu spuma de curatat aragazul si a iesit f. bine.
Cassin

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 January 2007 - 09:58 AM

Stirenul este "atacat", mai mult sau mai putin, de toti "diluantii" pe care ii folosim in mod curent. Nitrosolvul, benzenul, acetona sint cei mai rai. Chiar daca aparent se pot folosi, riscul este mare. "Atacul" lor depinde si de cit de "trezita" este solutia. Probabil Alecu a folosit "acetona" din comert care are apa la greu. Eu am folosit D509 cu daune minime. La o noua incercare, cu o sticla cumparata ulterior, rezultatul era sa fie catastrofal! Probabil retea era alta sau cel folosit initial era deja "trezit"! "Atacul" unui diluant asupra plasticului se everifica usor prin pensularea acestuia pe un rest de rama.
Eu am folosit in unele cazuri Color Mixt de la Revell cu destul succes. O vopsea proaspat depusa se duce mult mai repede si fara daune asupra suportului, fata de una veche, bine "polimerizata".
S-ar parea ca cea mai buna rezolvare vine de la lichidul de frina sau solutiile alcaline. Atentie insa cum lucrari la ele, feriti ochii si pielea de contactul direct cu ele.

#9 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 15 January 2007 - 11:14 AM

Folositi cu incredere lichidul de frana DOT3. Daca aveti mai mult timp la dispozitie merge si Ace-ul folosit de neveste/mamici/bunici pentru albit. Le-am folosit pe ambele fara probleme. Cu as am curatat in mai 2006 o macheta vopsita cu emailuri in 1993 (schema de vopsire gresita). Se scufunda macheta complet in lichid si se lasa intr-un recipient etans 7-15 zile. Se curata cu o perie moale si se spala cu jet de apa. Nu folositi solventi. Riscul de distrugere este f. mare :hammer: .
Spor la treaba.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi