Forum Machete,Modelism,Hobby: Elicopter SMURD - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Elicopter SMURD EC-135

#1 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 05 January 2007 - 04:22 PM

Se-ncumeta cineva la o astfel de diorama?

PS Sa mai zica cineva ca nu exista minuni!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dec2006_014.jpg


#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 January 2007 - 04:28 PM

:pint: Chiar minune... Din tot balamucul de la TV, intelesesem cu totul altceva, dar vad ca in realitate a fost mult mai nasol decat imi imaginam...
Bine ca toata lumea e in regula...

#3 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 05 January 2007 - 04:39 PM

Au avut noroc in adevaratul sens al cuvantului, bine ca EC-ul 135 era asigurat.

#4 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 05 January 2007 - 04:47 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dec2006_007.jpg


#5 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 05 January 2007 - 04:48 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dec2006_026.jpg


#6 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 05 January 2007 - 04:51 PM

... si ultima.
Cred ca o sa fac rost si de poze cu Socatul cazut in 2001 la Boteni.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dec2006_028.jpg


#7 Useril este offline   Mandark 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 133
  • Inregistrat: 01-November 06

Postat 05 January 2007 - 05:23 PM

bai nene aia e aterizare fortata???? frate cata varza cu carne au mancat aia pe la tv.....bine ca au scapat oamenii cu bine....jesus christ!!! au facut ancheta de ce a cazut??

#8 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 05 January 2007 - 06:11 PM

Bune poze Gopo, si la mai mare. I-mi aduc aminte de imaginile de la stirile TV al Socatului din 2001, cateva poze postate sunt binevenite.URA!

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12641
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 January 2007 - 08:26 PM

Acuma sa stiti, eu nu ma mir deloc de stiristi nostri. (am mai auzit eu de Radiu 2004 in tigari, acid azotic inflamabil si cite si mai cite....) Dupa cum arata elicopterul, eu cred ca mare minune s-a intimplat. Ferice de ei!
In alta ordine de idei, astfel de aparate nu au un sistem de localizare prin satelit? Toti manelisti au pe bengoasele lor asa ceva, pe cind un aparat de salvare nu! Asta imi aduce aminte de povestea parbrizelor blindate din WWII.
Stii ceva de cauzele accidentului?? Ca si aici si-au dat cu parerea stiristii!

#10 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 05 January 2007 - 09:22 PM

Cauze?Versiunea neoficiala ar fi din cauza conditilor meteo grele poate dezorientare spatiala practic se ajunge la un eveniment de acest gen din mai multe motive!!!Legat de cauzele accidentelor "adevararul este cu circuit inchis" Oare de ce a cazut ultimul Puma? :pint:

#11 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 05 January 2007 - 09:57 PM

@Z-mare: Nu, nu au un dispozitiv de localizare. Si asta costa. Nu mult da' costa.. :pint: La altii fiecare pilot are o jucarie d-aia in vesta.
In ceea ce priveste cauza, a zis Tomcat ceva-ceva; uita-te la poza de mai jos, e tot de acolo si totul e alb. Cand intri intr-un banc de ceata si pe jos e zapada, crezi ca mai deosebesti pamantul de cer? Ei s-au prins in ultimul moment de situatie, dar tot au ciugulit cu rotorul niste varfuri de brazi. De aici...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dec2006_013.jpg


#12 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 05 January 2007 - 10:11 PM

@Tomcat: De ce a cazut Puma 03? A scris si in ziare, si au spus si adevarul :pint: O greseala...
Si inca o chestie: medicul si asistentul chiar si-au facut datoria. Nu stiu ce s-ar fi intamplat cu pilotii fara ei. Un exemplu:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dec2006_011.jpg


#13 Useril este offline   zapacitu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 335
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 05 January 2007 - 10:19 PM

gopo, pozele astea sunt facute de unul din cei 4 din elicopter? Ca cei trimisi sa-i caute i-au gasit pe la 6 seara, cand deja trebuia sa fie bezna...
Inca ceva - asta e EC-135 nr. 328 de la Targu Mures?
adica asta:
http://www.myaviation.net/search/photo_sea...9504&size=large

#14 Useril este offline   Samyr444 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 11-November 05

Postat 05 January 2007 - 11:09 PM

Gopo,

Conditiile meteo au total neprielnice(acoperire totala 8/8 plafonul nu era mai mare de 200ft cred,aer cetos, viz. redusa etc, etc) asemanatoare cu catastrofa de la Posta Calnau (alb sus, alb jos) cu IAR-UL 316B de la Boboc in urma cu catva ani, din pacate soldata cu victime. Conditiile meteo au jucat un rol nefast cu un alt Alouette apartinand SMURD la inceputul anului 2004 precum si cu Puma 104 de la MK, care a cazut langa Castelu, Jud Constanta in apr.'04.

#15 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4795
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 January 2007 - 12:32 AM

Incredibil , la cit de "varza" arata (in prima poza , elicopterul pare "decapotat" complect;nu mai exista nici urma de motor ... cu toate astea echipajul e aproape teafar ... ; pe poza in care se vede coada apare un nr . de fabrica (B 328) . Si eu m-am intrebat ,daca pozele sint facute imediat dupa accident ,de catre un membru al echipajului ,intrucit nu exista pompieri,militari ,politie , panglici de incercuire ,sau repere fotografice pt reconstituire...

#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4795
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 January 2007 - 12:33 AM

In adoua poza,pardon.

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12641
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 January 2007 - 08:52 PM

Cred ca acele conditii meteo nefavorabile au dus la accident, dar aparatul nu are un altimetru real, un orizont artificial, un radar? Ori astea sunt bune la ceva numai in filme ?
Si cit de mult ar costa un indicator de pozitie? Eu cred ca e suficient unul pe aparat, ar putea salva vieti mult mai valoroase decit un bot de siliciu!

#18 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 07 January 2007 - 03:40 PM

@Samyr: Pai exact asta am zis si eu, conditiile meteo erau nashpa, combinate cu albul zapezii de pe jos. Si, daca nu ma insel, Puma 104 a cazut din cauza givrajului, pentru ca pilotii nu au facut ce scrie cartea: daca intri intr-o zona cu givraj, faci repede 180 si o tai de acolo (Pumele noastre nu au degivrare la pale).
@Zapacitu: Da, pozele au fost facute de unul din membrii echipajului. Nu stiu ce numar a avut elicopterul.
@Z-mare: Orice elicopter are giroorizont si altimetre(baro si radio). Sa stii ca multe tipuri de elicoptere NU au radar de bord. La chestia ''cu cat de mult poate sa coste''... :-? (nu eu hotarasc ce si cum se cumpara ceva) .

#19 Useril este offline   Fly-by-wire 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 07-January 07

Postat 07 January 2007 - 04:10 PM

EC-135 nu are anti-givraj(dar givrajul nu a avut nici un rol in cazul de fata).In ceea ce priveste sistemul de localizare prin satelit , il puteati vedea in a 2-a poza in mana pilotului (cred), deci fireste ca au sistem de localizare.GPS'ul iti spune unde te afli pe harta, nu iti arata si brazii si inaltimea lor.Ei nu au avut probleme in localizarea lor pe harta Romaniei, ci pur si simplu au intrat in plafon si nu au mai vazut nimic in jur.
Daca va referiti la sistemul acela folosit in caz de accident(ELT -Emergency Locator Transmitters ), pentru a localiza aparatul, ei bine, aveau si acest sistem.Pilotii au activat baliza de semnalizare, dar din cate am inteles la noi in tara nu exista inca mijloacele de a receptiona acest semnal.
@Gopo: Ec-urile 135 au si radar meteo, acesta fiind localizat in botul aparatului (se poate vedea o mica "umflatura")Ei nu se puteau folosi de el, pentru ca , fiind intr-o vale, semnalele transmise de catre acesta se loveau de versanti si indicau tot felu de prostii.
@Z-mare: Ba da...are toate acestea, dar un radio-altimetru indica distanta fata de sol, nu fata de varfurile copacilor.
@Zapacitu: Da, era elicopteru din poza de pe myaviation.net.328
In sfarsit, e bine ca au scapat cu viata, putea sa fie mult mai rau (dupa cum vedeti si in poze, elicopterul e "varza").Nu ne ramane decat sa asteptam raportul oficial cu privire la acest accident.
Pana atunci, sanatate si numai bine!

Aceasta postare a fost editata de fly-by-wire: 07 January 2007 - 04:22 PM


#20 Useril este offline   Griff 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 07-January 07

Postat 07 January 2007 - 05:26 PM

Salut la toata lumea. Sint nou aici..asa ca...luati`ma usor. Am vazut pozele cu 328 si am zis sa postez si eu.

FBW are dreptate in materie de EC-135, nu are anti-grivraj...si are multe deficiente aparatul asta intre care submotorizarea si sensibilitatea la temperatura. In a 2a poza cmdr Lupu pare a tine un Garmin GPS in mina. Elicopterele astea sint, cum le zice tata, elicoptere de promenada. Ptr o raza de max 100 km si pe vreme buna sint foarte bune.

Asta era 328 la cateva zile dupa ce a fost adus in tara. Scuzati calitatea...pe vremea aia aveam o ghena de aparat.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi