Forum Machete,Modelism,Hobby: Jagdpanther - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jagdpanther

#1 Useril este offline   SkyLord 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-January 07

Postat 04 January 2007 - 10:35 PM

In primul rand salut tot membrii acestui forum si pot sa spun ca sunt fff impresionat de ceea ce am vazut in acest forum si nu credeam ca o sa apara asa ceva si la noi. Am auzit de acest forum dupa ce un prieten care este un maniac al zborurilor, si posta pe rhc mi-a spus ca in rhc sunt care discuta despre kituri. Si asa am ajuns si aici, pana acum cautand informatii de pe meleaguri straine.
Sunt de prin 90 in "bransa" :-D ca sa spun asa si am inceput cu avioane in general vanatoare WW2 scara 1:72, dar de vreo 6 ani am luat pauza si doar am strans materiale. Acu vreo 2 luni mi s-a facut un dor nebun sa mai pun mana pe pensula si sa imi pun in aplicare un vis mai vechi cu o diorama pe care il aveam cu un Jagdpanther. Incepusem unul cu un prieten care acum e plecat in Belgia din plastic si aluminiu care a ramas numai la stadiul de corp principal. Acu 2 luni am vazut intrun magazin kitu de Jagdpanther de la Italeri si l-am luat fara sa mai stau pe ganduri. Pe langa diorama mai aveam luati si niste pionieri germani de la Revell, care drept sa spun cand am inceput acum lucru la ei trebuie finisati bine si vreo 2 sunt turnati asimetric.
Si bineinteles pana acum am strans documentatie cu tot ce se putea gasi pe net cu privire la Jagdpanther, aproape totul ;-) si nu numai.
Daca cineva este interesat de vreun document sau poze sa-mi scrie pe e-mail adresa si-i trimit cu placere un dvd.
Cand am sa incep lucrul la tanc am sa postez poze cu el, deocamdata am inceput lucrul la soldatei. Ideea dioramei este cu o pregatire de lupta in timpul Operatiunii Market-Garden, in care este implicat si un Jagdpanther.
A, am uitat sunt din Iasi si pe aici nu a ramas decat un magazin cu kituri cu o vanzatoare tipic erei trecute, care cand o intrebi ceva nu isis ridica ochii de pe ceea ce face si iti zice ca n-re desi eu luasem niste vopsele cu vreo 2 saptamini inainte. La diorama as fi vrut a folosesc parasutisti germani dar nu am gasit nici un kit cu ei.
:pint:

Ce lac folositi pentru final la un model am vazut la un magazin de arte plastice un lac pentru vopsele in ulei si acrilice mat da costa vreo 400.000? Intr-un forum am vazut ca cineva spunea de Pronto care sa scrie pe el "cera pavimenti" ca ar fi la noi un produs care sa inlocuiasca Future.

Pe curand!

#2 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 05 January 2007 - 12:36 AM

Salut,

Bine ai venit.
Daca vrei sa vaci un tanc sau ceva asemantor trebuie sa folosesti la final un lac cit mai mat.
Dar si asta depinde de cit de proaspata e vopseaua de pe tanc.

Oricum daca la machetele de avion se mai practica un strat final semilucios ca sa scoata in evidenta modelul eu personal cred ca gradul de maturie a ultimului strat de lac trebuie sa il dea fotografiile de epoca dupa care te inspiri.

Toti marii producatori de vopsele pentru machete au lacuri transparente de vinzare.

Asta daca am inteles bine intrebarea ta.


Christian

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 January 2007 - 12:00 PM

Eu folosesc lac auto Sinto, dat cu aerograful. Se gaseste de toate "categoriile": mat, semimat si lucios.
Lacuri foarte bune au cei de la Polly Scale. Mai poti folosi lac lucios Tamiya (X 22) in care adaugi agent de matuire (X21), tot de la Tamiya. Ai avantajul ca poti sa-l faci cit de "mat" doresti.

#4 Useril este offline   romeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 27-January 05

Postat 09 January 2007 - 02:00 PM

Dupa cum i-am promis lui raz1ro am adunat cam tot ce am despre subiect si iata ce a iesit:
http://rapidshare.com/files/10916920/Jagdp...part.1.zip.html
http://rapidshare.com/files/10917838/Jagdp...part.2.zip.html
http://rapidshare.com/files/10918550/Jagdp...part.3.zip.html

Partea 1 cuprinde cam tot ce am scos de pe net.Linkurile sunt editate dar mai pot aparea probleme din cauza Word-ului.Partea 2 - foto si ceva carti iar partea 3 carti.
Tornado - Jagdpanther vol2 trata ...bergepantherul asa ca nu am mai pus-o.
Daca cineva are cumva cartile lui Trojca (de Jagdpanther) sau profile ori fotografii cu jagdpanther de pe frontul de est as fi foarte interesat.

Romeo

#5 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 09 January 2007 - 02:58 PM

romeo, la Jan 9 2007, 02:00 PM, a spus:

... am adunat cam tot ce am despre subiect si iata ce a iesit ...


Sa traiesti, Coane Romeo, prea-multumim pentru gestul matale de impartasanie !

Adevarul este ca, multi (nu spun cine) s-au adapat de-alungul anilor, din migaloasa matale agoniseala documentara...

#6 Useril este offline   SkyLord 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-January 07

Postat 09 January 2007 - 06:08 PM

Multumesc despre informatiile despre lac
Mai jos am pus un link de la o arhiva cu cateva imagini si scheme de camuflaj pentru Jagdpanther, luate din diferite surse.

http://rapidshare.co...Jagdpanther.zip

Cat priveste alta documentatie am scoasa de pe net mult mai mult da-ti pe pm si va dau informatii cu ce carti am in format pdf. Pot sa va fac un dvd si va trimit daca va intereseaza ceea ce am.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 January 2007 - 07:34 PM

Nu pot vedea nimic. La primele trei imi apere aceeasi pagina de reclama, iar la cea a lui raz1ro spune ca nu e descarcata compect sau are eroare. :whistle:

#8 Useril este offline   SkyLord 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-January 07

Postat 09 January 2007 - 08:08 PM

Le-am pus din nou pe doua linkuri diferite acelasi material
http://www.megaupload.com/?d=PG6CJSUP
http://d.turboupload...anther.zip.html

#9 Useril este offline   SkyLord 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 03-January 07

Postat 09 January 2007 - 08:14 PM

C-am asta sunt documentele care le am eu in format pdf

Fisiere atasate



#10 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2007 - 09:04 PM

As prefera ca discutiile despre materiale piratate sa nu se desfasoare in vazul lumii. Ce face fiecare in particular e treaba lui.
Mersi.

#11 Useril este offline   romeo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 27-January 05

Postat 10 January 2007 - 10:24 AM

Scuze pentru postarea un pic prea entuziasta a unor materiale ce pot incalca legea copyrightului.Vom fi mai discreti...
Linkurile merg totusi.Le-am verificat personal.Multumesc raz1ro pentru ajutor si oferta.

Romeo

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi