Forum Machete,Modelism,Hobby: pzkpfw IV Ausf D - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

pzkpfw IV Ausf D era obligatoriu?

#1 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 31 December 2006 - 09:14 PM

Este gresit din punct de vedere tehnic si istoric ca la Panzer IV D sa nu pun chestiunea (nu stiu cum se numeste) incercuita cu rosu? (bara aia de sub tun)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Left.jpeg


#2 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 31 December 2006 - 09:15 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Top.jpeg


#3 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 31 December 2006 - 11:50 PM

Cadrul cu pricina era responsabila cu rabatarea antenei in lacasul ei(de aici forma asimetrica) si a fost montata pe toate modelele de Pz IV cu tunul de 75mmL24.

#4 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 01 January 2007 - 04:31 PM

Cred ca mai corecta ar fi urmatoarea explicatie: folosirea profilului din metal cu forma asimetrica cu prinderea fie direct pe tun sau cu prinderea pe blindajul frontal al tunului servea la impiedicarea antenei de a ramane prinsa intre MG 34 de langa tun si teava tunului in momentul in care turela se rotea, cat si impiedicarea antenei de a lua contact cu teava MG care in momentul unei lupte putea sa fie incinsa, astefel stricand invelisul de cauciuc al antenei sau chiar existand posibilitatea sudarii sale de teava MG fapt care ducea in mod direct la ingreunarea rotirii turelei si ruperea antenei. :pint:
Se stie si faptul ca profilul standard pus din fabrica nu prea era popular prin randul tunarilor pe pe PZ IV existand voci care sustineau ca ingreuna tragerea, dadea vibratii suplimentare tevii care nu erau benefice, se desprindea din colierul cu care era prins si se pierdea,etc. Astfel, unii au recurs la metode improvizate, facandu-si cam acelasi tip de profil, dar sudat direct de blindajul frontal al tunului, altii l-au exclus/pierdut pur si simplu, altii au mers mai departe cu profilul standard.
Acum revenind la ce ai intrebat tu, Alex, ai toate informatiile necesare sa decizi singur daca o sa-l pui sau nu. In rest o poza istorica face cat 1000 de cuvinte. Ar fi fost bine sa o ai! :-D Atunci vedeai exact daca tancul tau avea sau nu acel element.

#5 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

  Postat 01 January 2007 - 08:14 PM

La variantele A, B si C nu am vazut acea "chestiune". Numai la D, E, ... . :-?

Acuma, daca tot nu e gresit nici asa, nici asa, atunci aspectul o sa decida - cum arata mai frumos ! :pint:

Multumesc de informatii :-D

P.S. : La avatarul meu nu vad acea "chestiune". :-?

Aceasta postare a fost editata de AlexGiuglea: 01 January 2007 - 08:16 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi