Forum Machete,Modelism,Hobby: Intalnirea lunii IANUARIE - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intalnirea lunii IANUARIE MAv

#1 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 22 December 2006 - 09:29 AM

La intalnirea din 20 ianuarie va veni si Dl Director al Muziului Aviatiei, vrea sa afle
cum stam cu DENUMIREA , EMBLEMA ... . Poate incepeti discutii la tema asta, ar fi pacat sa veniti nepregatiti.

Cei de la muzeu nu vor sa se ocupe de denumire si emblema :whistle: :-D :-)

#2 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 22 December 2006 - 10:59 AM

E cam normal sa ne ocupam noi de denumire si sigla! :whistle:
Putem deja sa reluam o discutie mai veche si poate chiar sa o finalizam. :hammer:

#3 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 22 December 2006 - 04:45 PM

Pai sa ne gandim, clubul asta o sa includa modelisti doar din Bucuresti (s-ar putea numi MCB "Modelers Club Bucuresti" ---- sau CMB "Clubul Modelistilor Bucuresti" etc.) sau din toata tara? (MCR "M. C. Romania" etc.).

Cu sigla e mai dificil spun eu; sunt de parere ca pe sigla ar trebui sa apara si aero si tancuri si vapoare, nu doar una sau alta, ca sa se vada ca suntem o "societate" a modelistilor diversificata, si ca sunt membrii din toate "clasele" modelistice.

O sa incerc eu o sigla azi si o sa postez daca iese ceva mai calumea.

Bafta

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 December 2006 - 04:53 PM

Pe noi astia cu figurine nu ne primiti pe sigla?
Si vezi ca am copyright la ...
Bafta!

PS :whistle:

#5 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 22 December 2006 - 08:10 PM

Sigla ar putea cuprinde silueta unui om,o elice,o roata motoare de Tigru 1 sau Panther,silueta unei nave si evident culorile drapelului national.Cluburile din vest sint organizate pe regiuni sau orase tocmai din ratiuni de logistica.Oricum am da-o distantele de peste 300km sint greu de acoperit chiar si pentru un modelist foarte pasionat.De aceea cred ca ar trebui sa avem cluburi in toate orasele mari care sa formeze o asociatie la nivel national, cu un MASTERCONCURS anual.Tinind cont ca in sudul tarii Bucurestiul e singurul oras mare cred ca baietii din Craiova si Constanta vor trebui sa vina alaturi de noi.De fapt ar fi bine sa avem 4 mari cluburi:Muntenia,Banat,Transilvania si Moldova.Deci CLUBUL MODELISTILOR din MUNTENIA.

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 22 December 2006 - 08:34 PM

Hai sa-mi dau si eu cu parerea...
Daca se cauta o signl care incorporeaza toate ramurile modelismului, e mai greu, ca sunt tot felul de modele... In plus, este riscul sa ajungem la genul de embleme cu care ne-am obisnuit pe alte vremuri in care erau o bucata de roata dintzata, un ciocan, o secera, un compas, o flacara, etc.
IPMS are ca sigla un glob pamantesc, clubul IMSS din Dublin din care fac parte eu are ca sigla silueta unui tobosar irlandez de pe vremea razboaielor napolenice, etc.
Eu zic sa alegeti un simbol care sa simbolizeze creativitatea in sine, ca pana la urma asta e trasatura modelismului, indiferent de ramura. Un exemplu ar fi coloana infinita, dar cred ca daca ne punem toti mintea, se poatea ajunge la un simbol al creativitatii romanesti.
Cat despre aspectul "national" sau "regional" al clubului... eu zic sa incepeti local.
Ceilalti din alta tara pot participa la competitii si intalniri ca oaspeti.
IPMS UK permite de exemplu cehilor, polonezilor, olandezilor etc sa participe fara sa fie membri ca atare. IMSS in Dublin de asemenea are oaspeti din America, Belgia, Italia si Marea Britanie la competitia anuala.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 22 December 2006 - 08:39 PM


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 December 2006 - 09:24 PM

Inca "un dat cu parerea" : O inima de culoare rosie (pasiunea...), asezata pe o rigla ( scala) de culoare albastra (visarea ...) ,iar cifrele ( doua coloane ; de-o parte si de cealata ) de culoare galbena (pe o parte de la 1 la 10 ,pe cealalta de la 10 la 1 ) , simbolizeaza trecutul prezentulsi viitorul.

#8 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 22 December 2006 - 09:41 PM

Radub, i-mi pare rau ca trebuie sa te contrazic.First, desi nu am plecat din tara, nu m-am gindit nicio clipa ca simbolurile pe care le-am propus ar putea avea reminescente comuniste sau ceausiste.Pur si simplu ar fi reprezentative,ca si o masina,o racheta pt toate ramurile modelismului.Second,nu putem fi locali pt ca, in afara Bucurestiului,unde sintem peste 100, in celelalte orase sint mult mai putini.Deci cei din orase ca Pitesti,Craiova,Brasov,Ploiesti,Constanta si alte orase nu ar stringe minimul de 50 oameni pentru inregistrarea unui club.Third,mi se pare stupid sa nu folosim simboluri nationale cu specific militar,si nu coloana infinitului,pentru ca nu sintem Clubul Infinitilor sau Clubul iubitorilor artei in piatra.Totusi pasiunea noastra este ISTORIA MILITARA.Cu respect pentru maiestria cu care faci machete,DANIEL MINEA.

#9 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 22 December 2006 - 10:04 PM

Daniel,
Poti sa ma contrazici, ca eu doar am dat o parere nu o solutie. :whistle:
Treaba nu e ca am zis ca o emblema facuta din fragmente de scule si simboluri era ceva ceausist, ci ceva hidos. Acele embleme erau aiurea si ridicole. Iar asta nu are nici o treaba cu plecare mea din tara, ci are de-a face cu estetica.
In plus, nu cred ca modelismul este exclusiv militar. Da, e adevarat ca multe dintre machete reprezinta articole militare, dar sunt si modelisti care construiesc si machete civile. Acum o saptamana cineva a postat o masina. De curand cineva a postat un dragon. Mai sunt si orci, nave spatiale, nave cu panze, figurine, cineva ne-a aratat un excavator, etc. etc.
De aia ma refeream la un element comun ce simbolizeaza creativitatea care transcede intregul spectru al modelismului. Dar aia a fost doar o idee. Oricine poate veni cu alte idei. Nu am impus nimic.

Cand zici, te citez: "Second,nu putem fi locali pt ca, in afara Bucurestiului,unde sintem peste 100, in celelalte orase sint mult mai putini.Deci cei din orase ca Pitesti,Craiova,Brasov,Ploiesti,Constanta si alte orase nu ar stringe minimul de 50 oameni pentru inregistrarea unui club." la ce te referi? Cred ca nu ai citit cum trebuie ce am spus si dupa aia nu m-ai inteles. Discutia de aici este despre o intalnire in Bucuresti cu directorul muzeului din Bucuresti. Cand am zis ca trebuie sa fie ceva local, ma refeream la Bucuresti. De unde ai inteles ca atuinci cand am zis "local" ma refeream de fapt la "national"?

Radu

#10 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 22 December 2006 - 10:17 PM

La intilnirile noastre din Bucuresti participa si baieti din Craiova,cum e Laure, sau Brasov,cum e Horia,Pitesti,cum e Danu, si altii.Deci nu poate fi vorba de intilnirea modelistilor din Bucuresti.Cred ca toti cei care sint din orase aflate la mai putin de 300km de Bucuresti vor vrea sa fie membri alaturi de bucuresteni, in Clubul de Modelism Muntenia.Da,e adevarat,am uitat de "civili" pt eu intotdeauna am gindit militar.SCUZE modelistilor civili,nu a fost intentionat.

#11 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 22 December 2006 - 10:30 PM

In ceea ce priveste oaspetii din strainatate,deocamdata sa ne punem noi la punct ,si peste vreo 2-3 ani,daca lucrurile vor merge bine,sa invitam modelisti din afara.In acest moment nu prea avem ce sa le aratam.Cu organizarea sintem aproape de zero,asa ca trebuie sa invatam multe si sa avem vointa si,mai ales,BANI, ca sa facem ceva frumos.

#12 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 22 December 2006 - 10:51 PM

Am o idee: de ce nu facem un concurs pe tema siglei? Venim cat mai multi cu o idee, iar pe cea mai originala o adoptam prin vot la urmatoarea intalnire.

#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 December 2006 - 11:27 PM

Inca o idee , oarecum o divagatie a primei : Un cerc sau un patrat albastru (sugereaza ideea de club), in care pe verticala - o penseta stilizata galbena (ideea de potir sau caus al palmelor ,sau instrument de masura ) , tine intre bratele sale un scut , al carui blazon e o inima rosie .

#14 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 December 2006 - 12:16 AM

Ca sugestie, ar prinde bine o sigla care "merge" si are sens si in alb-negru, pe stampile, fotocopii, etc. Culorile devin irelevante in alb-negru. :whistle:

Radu

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2006 - 01:11 AM

Eu fac de la figurine (1/72 - 1/12) pana la nave spatiale cam orice. Sa nu considerati deci ca prin propunerea pe care o fac incerc sa avantajez machetismul aero.
Ar fi interesant zic eu sa fie silueta avionului reactiv al lui Coanda. E simpla si se vede si intr-o stampila, e elegant si in plus popularizam creativitatea romaneasca in domeniu.
Daca o sa te intrebe un .....Irlandez :whistle: ce e sitiuletele ala din sigla ii vei explica ca ala e un avion reactiv construit si zburat (putin) de un roman pe vremea cand altii credeau ca daca trenul depaseste 60 Km/h oamenii din vagoane se sufoca din cauza ca tot aerul iese afara....
Nu stiu cum sa o fac electronic dar o voi face pe hartie si o voi posta.....Poate-poate.

Ca un tanc renault nu putem pune si nici Bricul Mircea (facut la Blohm & Voss parca)...Rachete n-am prea avut (decat Nastase si Tiriac), Maibach-ul lui Jiji e si ala facut in alta parte si doar pe motiv de coincidenta cu Pipera - nu merge.....
Deci.....Ganditi-va

Aceasta postare a fost editata de wurger: 23 December 2006 - 01:12 AM


#16 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 23 December 2006 - 01:17 AM

voiam sa zic de discutia asta:http://cartula.net/modules/ipboard/index.php?showtopic=1167 care sa o finalizam nu sa o reancepem :whistle:

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 December 2006 - 01:21 AM

Pai discutia aia e vizibila doar pentru cei care am vorbit atunci, fata in fata... Lasa, ca e mai bine sa o luati de la inceput, in primavara nu s-a legat nimic :whistle:

#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 December 2006 - 04:08 AM

Radub , traducerea in alb si negru nu e o problema atit de complicata.Problema reala este cred traducerea in simboluri(1,2) a unei intregi sfere de activitate si a sentimentelor noastre legate de aceasta . Nu cred ca este adegvat sa introducem imagini cu elici,senile ...etc(chiar si stilizate),intrucit se v-a crea o aglomeratie inutila care nu v-a reusi sa cuprinda tot domeniul de activitate; si atentie!- inainte de toate trebuie conceput un simbol care sa sugereze reducerea la scara (a unui mic univers,neconditionat de un timp precis),pasiunea, creatia ,constituirea unui grup,si ar mai fi...hmm.

#19 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 23 December 2006 - 08:46 AM

Poate ar merge ceva care contine tot si nimic concret.
O rama (plastic injectat) care contine ceva din fiecare domeniu: un fuzelaj, o senila, o figurina, ceva de la nava ..... si in jurul ramei instrumente care sunt folosite de toti (cei care fac machete!) cuter, cleste, pila, un tub de lipici, pensula, aerograf ... :-?

#20 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 23 December 2006 - 10:43 AM

:hammer: :hammer: Pavle iti dai seama cat de mare ar trebui sa fie sigla aia care sa le contina pe toate ... E complicata treaba asta cu sigla oricum. Eu zic ca tot mai simplu e mai bine; din pacate nu pot sa fac nimic ca nu imi merge Photoshopul. Sper sa rezolv repede problema si sa incropesc ceva.

Bafta,

Bogdan

Arata acest topic


  • 12 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi