Forum Machete,Modelism,Hobby: albumul meu! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 20 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

albumul meu!

#301 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 September 2010 - 11:16 PM

inc 2 poze de la mine au intrat pe airliners.net

http://www.airliners...hoto/1780034/L/

http://www.airliners...hoto/1780035/L/

#302 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 October 2010 - 10:58 PM

si inca 2



http://www.airliners...hoto/1791560/L/

si

http://www.airliners...hoto/1791559/L/

#303 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 07 October 2010 - 10:10 AM

felicitari Horia,

frumoase avioane, pacat ca nu exista mai multe informatii despre serviciul lor in aviatia romaniei

#304 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 13 October 2010 - 11:20 PM

Inca una
http://www.airliners.net/photo/LARES/Avia-...5130c81db8f5a4d

Apropo de acest avion, in cel mia recent numar din Lumea Aviatiei, nr 36 la capitolul aeronave d ela A la Z apare si Avia BH 25.
Acolo se mentioneza ca au fost construite 4 aparate pentru Serviciul National de Navigatie Aeriana din Romania. Gresit, au fost 6 aparate de acest fel si anume: C- RENO/ RIBI/ RITA/ RIXA/ RIZA/ ROIU/ ROVA. Cand a fost creata LARES mai erau in serviciu tot 6 avioane BH-25. Si anume (purtand noua inmatriculare CV-ADI/ AGA/ ANA/ ANY/ AUP/ AUR si posibil AVA-deci al saptelea neconfirmat.)

Deasemenea profilul cu avionul vopsit rosu mi se pare nerealist. Eu cred ca avioanle au fost vopsite in albastru, sau poate unele au fost rosii , unele albastre. Nici deriva galbena cu dunga rosie nu e confirmata de niciuna din pozele din colectia mea.

#305 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 14 October 2010 - 08:42 AM

Horia, cred ca la descrierea (remark) s-a strecurat o gresala...vad ca inmatricularea spusa de tine e C-RITA...dar pe corpul avionului e C-RIZA. Cat despre culoarea avionului din poza...fuselajul este 90% albastru, la fel si capota motorului, mai exact in codul culorilor PANTONE BLUE 072 C, iar directia este rosie (PANTONE 485 C).

#306 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 October 2010 - 08:54 AM

corect. am gresit eu. cum ai determinat exact culorile avionului?

#307 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 October 2010 - 09:17 AM

O poza cu C-RITA.


Imagine atasata: bh25_3.jpg

#308 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 October 2010 - 09:42 AM

si inca una in care se vede cum inmatricularea romaneasca s-a scorojit si a aparut de dedesubt vechea inmatriculare ceheasca.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: cart.jpg


#309 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 October 2010 - 01:56 PM

dupa apel, a mai intrat una
http://www.airliners...hoto/1795755/L/

#310 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 14 October 2010 - 08:05 PM

referitor la culori ...am folosit photoshop-ul si verdele ierbii, aerodromului...avantajul este ca pozele sunt de o foarte buna rezolutie si asta ajuta foarte mult in a identifica culorile. Ar fi interesant cum ar arata fotografia colorata digital ...

#311 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 October 2010 - 12:40 AM

si pentru iarba ce etalon ai folosit, ca daca poza e facuta primavara iarba e mai altfel decat toamna. ca vorba aia: iarna nu-i ca vara!

#312 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 15 October 2010 - 09:51 AM

am luat ca etalon iarba din partea stanga jos a imaginii...acolo poza nu este asa supraexpusa ca si in centru...cat priveste anotimpurile nu am mers chiar asa de departe...oricum am mai mers si prin excludere...din experienta pot spune ca la pozele alb negru poti afla daca o anumita nuanta de gri...este un gri rece (cool gray) sau culoare calda (warm gray)..plecand de aici te poti orienta spre ce spectru de culori mergi...cum la poza respectiva tot fuselajul imi arata o nuanta de gri rece...aveam de ales intre albastru si verde...verdele il aveam de la iarba...si ma ducea catre o nuanta de gri 400...iar eu aveam la fuselaj coll gray 10...adica o culoare rece ca naiba...concluzia mea e ca e albastru...

In ghidul culorilor de aici, poti sa te orientezi asupra culorilor in combinatii cu gri...

DAR IN PRINCIPAL 50% DIN TOATA RECONSTITUIREA CULORILOR ESTE DATA DE O POZA DE REZOLUTIE BUNA, cum e cazul pozelor tale.

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 15 October 2010 - 09:54 AM


#313 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 15 October 2010 - 10:07 AM

Claudiu vad ca te pricepi ,poate ne bucuri ochii,cu o poza colorata...

#314 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 October 2010 - 10:34 PM

inca una
http://www.airliners...hoto/1796325/L/

#315 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2010 - 08:58 AM

Ce n-o sa inteleg niciodata e cum de exista fotografii din WW1 cu aero rom la o rezolutie MULT mai buna decat cele la 30 ani dupa...

#316 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 18 October 2010 - 09:08 AM

Vezi postareamuggs, la 18 Oct 2010, 09:58, a spus:

Ce n-o sa inteleg niciodata e cum de exista fotografii din WW1 cu aero rom la o rezolutie MULT mai buna decat cele la 30 ani dupa...

Probabil au fost facute pe placi de sticla, un suport care permitea rezolutii f bune chiar si pentru ziua de azi si care era destul de rezistent. S-a renuntat la ele din motive evidente de greutate, fragilitate, etc.

#317 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2010 - 09:20 AM

Asta intradevar e o posibilitate...dar poze atat de proaste ca astea ro din perioada ww2 mai rar, comparand cu ce se vede de "afara"...decat daca nu cumva e alterata voit calitatea :hi:

#318 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 20 October 2010 - 09:14 PM

Foarte frumoase foto Horia . De remarcat "fluturasul" Bleriot Spad 51 polonez ce insoteste Breguet-urile intr-una din foto si inmatricularile cu o tenta actuala ( "Critza" si " Criza") ale acelor superbe Avia .---- Muggs , din cate am auzit eu mai demult ,"noi" am avut si marea nesansa ca prin anii '60 vreo cativa " dastepti " de mogaldani de " origine" sanatoasa ( printre altii Ceausescu -insa nu mai tin minte daca era sau nu presedinte pe atunci) , sa considere ca tara noastra nu mai are nevoie de istoria trecuta , drept urmare ,pentru a se inalta mai bine ,( de parca nu aveau sufletele atat de goale cat sa se inalte ca un balon de sapun si capetele atat de pline de rahat cat sa pluteasca), spre "luminosul" viitor , au ars/distrus si arhiva foto si cinematografica ( ?) ,iar de aici si precaritatea de acum a informatiilor( doc. /foto) din surse oficiale . Din cate am inteles cea mai mare parte ale fotografiilor de buna calitate provin din colectii particulare ; cate au mai supravietuit .

Aceasta postare a fost editata de dany: 20 October 2010 - 09:35 PM


#319 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 26 November 2010 - 09:55 AM

Dupa ce am citit...topicul referitor la sectiunea cartii "Romania Fighter colours" si discutiile referitoare la interpretare culorilor din pozele alb negru, m-am hotarat sa incerc (fiind si in concediu) o interpretare coloristica a unei fotografii, foarte frumoase, atasata de Horia in postul 308. Acum rezolutia mai mica a fotografiei m-a impiedicat sa transform poza "de parca a fost facuta ieri"...dar culorile avioanelor si urmele de ulei de pe avioane si din iarba se pot vedea foarte bine.

Ca atare cu acordul lui Horia postez aici interpretarea mea asupra culorii avionului Avia BH-25J.


Multumesc


PS..."programul folosit este Photoshop CS4"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Avia_BH_25a.jpg


#320 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 26 November 2010 - 11:41 AM

Clasudiu , asa cum am spus deja poza arata superd. Daca esti dispus sa ma incerci colorarea si a aaltor foto, te rog sa ma anunti si-ti pot pune la dispozitie acea foto la rezolutie foarte buna. Felicitari inca o data. bafta!

Arata acest topic


  • 20 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi