Forum Machete,Modelism,Hobby: Compresor - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Compresor putin ajutor va rog

#1 Useril este offline   simistef 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 18-July 06

Postat 18 November 2006 - 11:19 AM

Salutare tuturor !

Saptamana aceasta mi-am achizitionat un airbrush pentru incepatori de la Paasche. toate bune si frumoase pana cand sprayul Revell s-a terminat.

Imagine postata

Sunt interesat acum de un compresor, insa habar nu am unde pot gasi ceva la un pret mai acceptabil si pentru ce am eu nevoie. Pe cutia aerografului scrie ca opereaza la 15-50 psi.

Please help !

#2 Useril este offline   szek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 241
  • Inregistrat: 09-May 05

Postat 18 November 2006 - 01:47 PM

chiar aici la Tehnici, vreo 2-3 pagini mai in urma, sunt niste articole detaliate, cu compresoare cumparate, modificate sau contruite de la zero.

#3 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 18 November 2006 - 03:52 PM

salut
Poti lua niste spray0uri cu gaz de bricheta cu care sa incarci spray0ul de la revell
Ieri mi-am cumparat si eu acelasi airbrush si mi-am comandat deja un spray de 750 de la revell, pe care am de gand sa-l umplu cu gaz cand se termina
deja fac asta cu un spray de la revell de 200 ml si merge beton :-D

#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 November 2006 - 04:03 PM

Gazul de bricheta nu prea in regula, pericol de incediu.
Cea mai buna solutie ramine, totusi, compresorul. Daca ai trecut pe la cercul miini indeminatice iti mesteresti singur unul, daca nu cumperi. De exemplu la la magazinul Modelism sau gasit unlele destul de bune. Am inteles ca se pot aduce la comanda. Sau, daca ai o mama (sotie) intelegatoare si nu ai vecini poti cumpara un compresor de la cora/Metro/Practiker. Pe care, cu putina munca pui un motor de frigider si ai o treaba ca lumea.
Ar mai fi o solutie, provizorie :-D , cumperi in motor de frigider si il folosesti ca atare.

#5 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 18 November 2006 - 09:42 PM

Citeaza

Gazul de bricheta nu prea in regula, pericol de incediu.

Dar cand cumperi spray-ul original tot cu asa ceva e umplut, are pe eticheta simbol si spune cu ce este umplut, exact ca la sprayurile de bricheta

Aceasta postare a fost editata de corsar: 18 November 2006 - 09:43 PM


#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 November 2006 - 10:02 PM

Nu, gazul original este un compus "neutru". Cum crezi ca in vest, unde legile se aplica nu ca la noi, cineva isi permite sa umple o incapere cu gaz metan???? :-D

#7 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 468
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 18 November 2006 - 10:50 PM

Nu-mi place sa contrazic....cat de neutru o fi, dar pe el scrie clar "buttan" si la acele spray-uri cu aer comprimat pentru tastatura, calculator...tot asta scrie pe el. e un semn mare de atentionare sub care scrie buttan. de aici si logica romanului...fac refill cu spray de bricheta ca tot buttan scrie si pe ala :-D

#8 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 18 November 2006 - 11:21 PM

Ma bag si eu in discutie... dar nu in necunostinta de cauza.
Am avut si eu un set de la Revell, cu care am facut experimente la flacara de la aragaz. Era un mini aruncator de flacari bheeeeeton! Bine ca nu am continuat joaca!
In schimb, am facut acelasi tip de experimente cu spray cu gaz comprimat pt. suflat tastaturi, circuite electronice etc. Nu arde! De fapt scrie si pe el ca e gaz inert!

#9 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2006 - 01:40 AM

Ala pentru tastaturi e aer chior !!!

Ala pentru revell scrie cat China pe el ca e butan, si este asa pentru ca e mai compresibil ca aerul, intra o cantitate mai mare si deci te tine mai mult ...

Sau nu ..?

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 19 November 2006 - 01:41 AM


#10 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 November 2006 - 09:00 AM

Citeaza

acele spray-uri cu aer comprimat pentru tastatura,
Ma intreb cit aer comprimat poti baga intr-un rezervor de o juma de litru cu peretii din tabla de 0,5 mm? :-D

#11 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 19 November 2006 - 09:18 AM

Z, ai pus punctul pe ''Y''! :-D
Acum, serios vorbind, cand am folosit spray-ul cu aer in Bosnia ca sa vopsesc A-10 (care a avut cam 35 cm lungime) si Mig-ul 29 (cam de 30), un tub mi-a ajuns pt. ambele. Alea aveau 500ml, astea cumparate cu 150.000 bucata de pe Maica Domnului au 400ml.
E adevarat, e cam scump un tub la 2-3 machete 1/72 (estimarea mea :-D ).

PS Pe A-10 si Mig-29 am dat cate 2 straturi de gri deschis cu sufliciul Revell. Schemele de camuflaj le-am ''rezolvat'' cu pensula, ulterior.

#12 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2006 - 09:43 AM

Eu din cate am vazut, "aer comprimat" care sa fie "aer comprimat" in spray-uri nu prea exista.
E fie variata butanului, care e extrem de spectaculoasa cand ajunge langa o sursa de foc, fie cum spune Z-Mare gaz inert (oarecum inert), am vazut pe o eticheta mentionat tetrafluoretan. Cel putin asa aveam un spray cu "dry compressed air" care-l foloseam ca sa curat obiectivele foto.

Dar hai sa revenim la ce a intrebat omul, ca nu cred ca e interesat ce contin spray-urile :-D
Mai exista varianta de a vopsi cu tub de CO2. Intereseaza-te in orasul prin care esti cam cat te-ar costa un tub de CO2 si un regulator de presiune pentru el... Poate iesi mai ieftin decat un compresor. Un compresor profi prin Metro este la 350lei.

#13 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 19 November 2006 - 10:06 AM

Cel mai probabil, solutia cea mai ieftina si sigura, asa cu zice si cartula, este o butelie umpluta cu CO2 cu un regulator de presiune. Eu am incercat sau folosit ca surse de aer plaminii personali, pompa de bicicleta, minge de fotbal, camera de masina, tot soiul de butelii si pina la urma tot la compresor am ajuns... Asa ca nici tu nu cred sa scapi de compresor pina la urma.
Numai bine si mult spor!

#14 Useril este offline   simistef 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 18-July 06

Postat 19 November 2006 - 11:17 AM

350 RON pentru un compersor profi nu mi se pare foarte mult. La magazinul Modelism mi s-a spus ca vor aduce compresoare "tunate" dintr-un frigider :-D si la un pret de numai 200 RON.

Problema e ca majoritatea ocupa foarte mult spatiu si ma gandeam daca nu se poate folosi si compresorul de umflat rotile de la masina :)

Varianta cu reumplerea tubului de la Revell nu mi se pare foarte buna...probabil ca reumplut cu gaz miroase foarte urat in timp ce vopsesti :)

#15 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2006 - 12:26 PM

Pai si mic, si bun, si fara zgomot, si ieftin, si frumos, si mai ce? :-D

Daca 200RON aia sunt doar pentru capsula compresor frigorifica, nu merita. Gasesti un second bun la 30-50RON

Despre optiuni, s-a mai vorbit...
Uite, un topic recent ar fi asta:
http://cartula.net/m...p?showtopic=862

Eu stiu oameni care si-au vopsit toate avioanele doar cu o capsula de frigider, si un aerograf rusesc... Si le-au iesit foarte frumos... Se poate si cu compresorul de masina, dar o sa vezi ca o sa te limiteze foarte repede. Mai bine ia un compresor de frigider calumea.

#16 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 November 2006 - 04:46 PM

Citeaza

Pai si mic, si bun, si fara zgomot, si ieftin, si frumos, si mai ce?
pai...gratis si sa vopseasca singur! :-D
Compresorul auto nu e o solutie prea buna, pe linga ca ai nevoie de un trasformator 220V/12V la cel putin 5 A (care ocupa loc destul :-D ), se va incalzi destul de repede....

#17 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2006 - 04:46 PM

Deci schema cel mai frecvent intalnita, si pe care am aplicat-o si eu, este: compresor de 24 l care in medie e 350 RON (apropo poate mai gasesti al oferta la 250 RON la METRO), de pe care scoti motorul lui cel zgomotos si pui motor de frigider. Avantajul e ca ai toate fitingurile pe el plus manometrele montate in cicruitul corect. Ideea e ca trebuie sa scapi de motorul original fie prin vanzare fie prin schimb :-D

Cum zice Gabi e f bine pentru inceput, mai toti am inceput asa!

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2006 - 05:03 PM

Flyboy, la Nov 19 2006, 05:46 PM, a spus:

Deci schema cel mai frecvent intalnita, si pe care am aplicat-o si eu, este: compresor de 24 l care in medie e 350 RON (apropo poate mai gasesti al oferta la 250 RON la METRO), de pe care scoti motorul lui cel zgomotos si pui motor de frigider.

Deci (ca sa te citez) cred ca ai incurcat sumele nitel... Cel mai ieftin compresor de genul asta la oferta e 350RON (in jur de). In medie e cam 450RON :-D

#19 Useril este offline   radian 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 01-August 06

Postat 19 November 2006 - 08:56 PM

Tot la "Tehnice" s-a mai dezbatut subiectul surselor de aer.
Cel mai usor de folosit si cele mai curate sunt - pentru aerografe- tuburile cu aer comprimat. Au dezavantajele ca in timp sunt mai scumpe si ca te cam lasa cand iti este lumea mai draga.
Compresoarele au dezavantajul pretului (pentru inceput investitia este destul de mare), dar , odata achizitionate, ai scapat de griji.
Daca lucrezi putin si rar, investitia pentru un compresor nu se justifica.
Daca ai mai mult de lucru, atunci este indicat un compresor. Alegerea o faci in functie de locul unde iti desfasori activitatea - acasa sau "pe teren"- si de natura activitatii - machete mici sau mari, unul sau mai multe aerografe etc.
Eu ma numar printre cei care au ales solutia compresorului manufacturat, avand un motor de frigider. Efortul pe care l-am depus pentru a-l construi a meritat din plin. Investitia a fost sub 1.000.000 lei vechi si imi functioneaza foarte bine (am aratat acolo si de unde am procurat materialele si cum l-am facut). Face fata chiar si unui mini pistol de vopsit.
In ceeace priveste folosirea de butelii umplute cu altceva in afara de gaze neutre (aer, azot, "codoi" etc) este si periculoasa si daunatoare sanatatii.
reiau aici si o pza cu impricinatul meu:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vedere1.jpg


#20 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12654
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 November 2006 - 08:35 AM

Tunurile cu gaz sunt rentabile, intradevar, cind ai putin de lucru.In caz contrar, ce iei pe mere, dai pe pere! :-D
Faina realizare Radian!

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi