Forum Machete,Modelism,Hobby: PZL-23 Karas - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PZL-23 Karas IBG 1/72

#21 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 July 2023 - 10:25 PM

Hai că mă bag și eu.am citit pe undeva că peste kakyul polac romānii au pictat pete verzi.o fii real?logic da dar cine știe?ar fii interesant sa descpopere cineva misterul.si de mare ajutor.oricum vizavi de vopsirea avioanelor care au servit forțele aeriene Romāne īncă e un subiect complicat

#22 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 July 2023 - 09:53 AM

Eh , prieteni , cred că asta este o chestie generală, un produs , chiar sub licență, nu va fi întocmai la fel cu originalul.
Eu însă nu mă refeream la calitatea produsului în sine ( cum am mai zis, rezistență la factorii externi, reziliență, durabilitate, densitate de pigment, etc.) ci la CULOAREA lui.
Aceea ar fi trebuit să fie la fel, cel puțin în măsura în care puteau fi la fel două bidoane de vopsea, chiar de la același fabricant, în acea epocă , cînd nu exista aparatura de acum.
Ideea este asta : DACĂ s-au folosit la reparații vopsele Cerrux fabricate în țară, atunci PZL-urile cu siguranță vor fi arătat fix ca și avioanele britanice , Dark Earth / Dark Green.
Dacă NU s-au folosit vopselele britanice, și s-au vopsit cu cele Arson-Sissi, fie s-au dat doar pete cu Verde Mimmetico 53192 ( aprox.FS 34227-care este însă un verde deschis, practic echivalentul italian al Interior gray-green-ului britanic), care ar arăta în pozele A/N ca pete deschise peste fondul original polish khaki, fie vopsire integrală , bicoloră, Verde Mimmetico 53192 / Marrone Mimmetico 53193 ( FS 30140- aceiași culoare ca Terre de Seine folosit în camo tricolor al Armee de l'Air în 1940)...
Dacă nu s-au folosit nici vopselele italiene , mă dau bătut și-mi fac Karas-ul , cînd îi va veni vremea , ROZ cu dungi VIOLET. Io-te așa...

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 14 July 2023 - 09:53 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi