Forum Machete,Modelism,Hobby: Spitfire Mk. IX de la ICM 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Spitfire Mk. IX de la ICM 1/48 merita?

#1 Useril este offline   AnD200E 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 30-October 06

Postat 01 November 2006 - 06:06 PM

Buna fratilor,

am strins si inca mai string machete in 1/72 dar de mai demult ma roade dorinta sa incerc o macheta in 1/48. Fiind in treacat azi pe la un ghiseu am zarit un ICM Spitfire Mk. IX 1/48. Imi place acest avion si am cerut sa vad cum arata macheta. E turnata parca binisor si piese parca sunt multicele, dar asi vrea sa aud parerea celor care au incercat sa-l stringa deja. Cum e? - se aseaza bine piesele, corespunde macheta prototipului? Ar fi bun ca o prima incercare in 1/48? nu ma voi dezamagi din cauza ca va arata avionul sarac fara aftermarket? cam cum e complectatia lui in comparatie cu alte machete in 1/48? caci pretul e suspect de atragator pentru o macheta la asa scara.

Va multumesc anticipat!

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2006 - 06:29 PM

Pai... Parti bune:
Dimensional e cam cea mai corecta macheta de Sptfire Mk. IX la 48 de pe piata
Din cutie poti sa faci un Mk VII, Mk VIII sau Mk IX in cam orice configuratie (nu-mi vin in minte acum chestii care sa lipseasca)
Ai toate cele 3 tipuri de cap de plan, 2 tipuri de stabilizatoare, 2 tipuri de directii, etc, etc... Toate tipurile de capace pentru armamentul din aripi...
Plus armament (rachete/bombe), rezervor suplimentar... Ce sa mai... Tot ce vrei.
Mai nasol ca aici se termina partile bune si incep alea rele.
Fuselajul din spatele firewall-ului pana la coada e o copie dupa kit-urile Tamiya Mk I / Mk V... cockpit-ul nu e deloc stralucit, ca sa fiu bland. E acceptabil doar.
Plasticul (daca ai vazut plastic alb) e absolut kkcios. Gravura e cam inconsistenta intre kit-uri...
Tot multumita plasticului o sa ai 'infundaturi' in piese, eu am gasit la roti si la eleroane.
Eleroanele pozitionabile suna a idee buna pana incerci sa le montezi. Sunt prea groase.
Varfurile de plan insa sunt mai subtiri decat aripa (cel putin cel standard e cu buba rau). Parca doar cel 'taiat' se potriveste bine.
Kit-ul e facut sa aiba un motor inauntrul botului, si sa fie prezentat cu capacele deschise. Daca vrei sa-l inchizi, ai de munca.
Mici probleme mai sunt pe la elice (de forma), si rotile care necesita inlocuire. Despre decal-uri nu comentez.

Contrar aparentelor, imi place kit-ul, cred ca am cel putin vreo 10. Dar eu le combin cu Hasegawa / Tamiya / tona de rasini ca sa iasa ceva care sa ma multumeasca pe mine.

#3 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 01 November 2006 - 06:36 PM

DA CARTULA ARE PERFECTA DREPTATE INSA

Citeaza

Kit-ul e facut sa aiba un motor inauntrul botului, si sa fie prezentat cu capacele deschise. Daca vrei sa-l inchizi, ai de munca.
MAI MULT DACA PUI MOTORUL INAUNTRU NU VEI REUSI SA INCHIZI CAPACELE , DECI MAI BINE PUNE MOTORUL PE UN STATIV SI INCHIDE CAPOTELE SAU NU INCHIDE CAPOTELE, FACI CUM VREI.

#4 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 01 November 2006 - 10:23 PM

O sa ai ceva de munca! Dar ia-l, nu mai sta pe ganduri!
Oricum e cel mai bun kit de Spitfire IX la 1/48!
Misu

#5 Useril este offline   AnD200E 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 30-October 06

Postat 02 November 2006 - 10:57 AM

Va Multumesc baieti!

dar reesind din cea ce spune cartula ma cam sperie macheta... mai erau acolo de la ICM in 1/48 un YaK 7B si un P51 Mustang. Nu stiti - nu au careva din ele mai putine nejunsuri decit Spitfire-ul? Acum, ca macheta de debut in 1/48, vreau sa iau ceva in ce sa nu bag aftermarket sau sa combin kituri, dar sa obtin o macheta cit mai aproape de adevar si cu o complectatie cit mai bogata.

respectele mele,
AnDy

#6 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2006 - 11:17 AM

Daca vrei o macheta simpla si buna, ia Mustang-ul.
Spitfire-ul are dezavantajul cu montajul mai complicat, dar poate fi o oportunitate de a invata mult mai multe decat lucrand o macheta simpla.
Nici Yak-7B-ul nu e de aruncat... Doar ca e mai slabut detaliat.

#7 Useril este offline   AnD200E 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 30-October 06

Postat 02 November 2006 - 12:34 PM

acum cind situatia e clara e cu mult mai usor de decis - o sa iau Spitfire-ul totusi - imi plac machetele cu multe piese si optiuni, iar erorile le vom corecta noi cumva.. sper ca ma veti sfatui si la asta. :roll:

multumesc tuturor!

#8 Useril este offline   AnD200E 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 30-October 06

Postat 02 November 2006 - 02:47 PM

am luat Spitfire-ul, dar e o mica problema - ghidul de asamblare e o copie tare proasta unde practic nu se poate de deslusit nimic, cred-ca se poate de spus ca el lipseste in genere.
Draga cartula - ti-asi fi foarte recunoscator daca ai avea posibilitatea sa scanezi cele 2 foi cu ghidul de asamblare a machetei.. ori poate stie cineva unde se poate de le gasit pe net?

Multumesc!

#9 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 02 November 2006 - 03:15 PM

AnD200E, vezi PM

#10 Useril este offline   AnD200E 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 30-October 06

Postat 03 November 2006 - 09:42 AM

S-a rezolvat!

Merci mult lui Pavel

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi