Forum Machete,Modelism,Hobby: He 111 H-6 Revell vs. Italeri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

He 111 H-6 Revell vs. Italeri

#21 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 29 October 2006 - 09:55 PM

:-) Iata deci ca a aparut o discutie foarte constructiva despre calitatea kiturilor. Si, cand ma gandesc ca-i propuneam lui cartula un topic referitor la asa ceva in urma cu ceva vreme... Chestia cu "advertising"-ul spusa de Gabi o consider insa absolut gratuita. In primul rand am in colectia personala toate cele trei kituri He-111 care conteaza: Hasegawa/Revell, Italeri si Roden. Deci n-am vorbit doar sa-mi fac publicitate la ceva de pe lista mea... In al doilea rand, singurii care mi-au comandat kitul respectiv au fost Z-mare si Wurger! Pentru doritori, mai am doua bucati. Asta da afacere, Gabi! Apoi, din respect pentru comunitatea de pe acest Forum si pentru initiatorul lui, n-am pus lista cu ce am de vanzare pe nici un alt forum de profil sau alta pagina de internet, cum au facut si fac altii...
Revenind la calitatea kiturilor, consider ca trebuie "gustat" din toate cate putin. Cu timpul, inveti ca sunt firme mai putin cunoscute cu kituri bune sau foarte bune si firme mari, dar care iti fac si surprize neplacute. :-x Cam asta e lectia de care ne lovim cu totii. Principalul e sa ai de unde alege, cum spuneam...

#22 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 29 October 2006 - 10:16 PM

111-le il am si eu tot de la dvs. de tura trecuta :D:D:D tot hasegawa reboxat de revell. Si mi-a placut. Chiar si in cadrul aceleiasi firme se gasesc kituri din aceeasi aproximativ perioada cu gravuri diferite, de exp gravura la F15 cu F18E. Nu mai spun ce face Revell cu alea de pasageri la capitolul asta. Ma gandesc ca "de vina" e si "scluptorul" care a facut masterul, nu ca e neaparat politica de companie.

Aceasta postare a fost editata de MiG: 29 October 2006 - 10:17 PM


#23 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 October 2006 - 11:44 PM

Arhi, ti-am zis ce-am avut de zis... Reclama se face in forumul pentru asa ceva.
Sunt de acord ca esti si machetist si comerciant, insa aici fii doar machetist. Simplu.

Cat despre pus lista si-n alte parti, serios, care-i faza? Pune-o unde vrei, nu cred ca se supara cineva :-)

#24 Useril este offline   Arhi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 05-October 05

Postat 30 October 2006 - 12:01 AM

:-) Am sa tin minte! Totusi, nu inteleg chestia cu "asa ca mai usor cu 'advertising'-ul"!... Simplul fapt ca i-am raspuns lui danusmaximus referitor la pret nu cred ca merita o astfel de abordare! :-x

#25 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2006 - 02:09 AM

Deci:
- Eu n-am spus ca Revell Hasegawa e prost.
- Dupa ce am facut deja 3 (trei, drei, three, trois) Italeri, le-am dat cu bani putini pe la diversi confrati. Cand machetele ies proaste e din cauza machetistului si nu a kit-ului.
- Faza e ca mai am un Italeri nefacut pe care il pusesem la vanzare.....Ei bine, nu-l mai vand. Si asta din cauza ca nu consider ca e prost.
- In ceea ce priveste kitul de la Roden (care nu e de la Parcmodels dupa cum putem vedea pe cutia de 1 metru patrat pe care scrie doar Roden :-) ), eu il consider cel mai tare dintre cele trei. Asta din cauza ca kit-ul e PE GUSTUL MEU.
Orshcum chiar daca era o flatulatie de kit tot il luam pt ca reprezinta alt model de He 111 (cu istorie si inmatriculari mult mai bogate decat variantele H).
- Sunt Gica-contra(S) pentru ca consider de datoria mea de om lucid sa nu halesc ce-mi servesc sursele comerciale in domeniu.

#26 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 14 December 2006 - 05:24 PM

@ wurger: cam care ar fi diferentele intre cel de la Hasegawa si cel de la Roden? Ma refer la felul in care sunt turnate,la nr detaliilor,gravajului...

#27 Useril este offline   Schumy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 181
  • Inregistrat: 27-September 06

Postat 20 December 2006 - 11:00 AM

L-am luat pe cel de la Hasegawa... .Ma gandeam la o eventuala inmatriculare romaneasca.Insa imi e destul de greu sa vopsesc decalurile.asa ca ma gandeam sa iau unele de la Pavel,cele pt bf109.Sunt prea mici pt HE-111 1/72 ?

#28 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 20 December 2006 - 11:12 AM

Citeaza

L-am luat pe cel de la Hasegawa... .Ma gandeam la o eventuala inmatriculare romaneasca.Insa imi e destul de greu sa vopsesc decalurile.asa ca ma gandeam sa iau unele de la Pavel,cele pt bf109.Sunt prea mici pt HE-111 1/72 ?

Salut Schumy,
Daca vrei sa faci He 111 H6 atunci sunt bune decalurile de la Pavel.Deasemenea acele decaluri sunt bune si pt unele H3, nr: 4, 10, 11, 13 ... si poate mai sunt...

#29 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 20 December 2006 - 06:05 PM

Domnilor, v-as supune atentiei memoriei Dvs. vechiul kit Revell (cel original ?), care se comercializa pana nu de mult. (pe cutii scria made in Poland )
He-111 de Italeri nu am avut nicodata, asa ca nu stiu daca acest "genuine" revell vechi, e diferit de Italeri sau nu ?!
Care e parerea voastra ?

#30 Useril este offline   babymihai 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-December 07

Postat 13 December 2007 - 04:49 PM

poate cineva sa-mi trimita si mie instructiunile de montaj de la He111H6 ITALERI ?

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 December 2007 - 09:37 PM

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni. Am eu unul dar...pe undeva prin suta aia de machete nefacute si trebuie cautat prin cutii. Acum sunt foarte ocupat, plec in provincie. Daca mai ai rabdare pina miercuri, joi se face!

#32 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2007 - 12:35 AM

Am vazut si eu acu'.
O sa caut si eu "prospectul" si daca il mai gasesc il scanez si-l pun.
Schumy, cand mai scri insista si mai posteaza de 2-3 ori pe zi ca iese din primele 10 si nu-l mai gasim.

#33 Useril este offline   bob 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 65
  • Inregistrat: 18-August 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 December 2007 - 11:05 AM

Salut!


Am eu prospectul la indemana, da-mi un PM cu adresa ta de e-mail si maine il iau la servici, il scanez si ti-l trimit.

Toate cele bune,

Bob

#34 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 16 December 2007 - 11:06 AM

Acum am vazut ca a postat si Bob. Aveam si eu la indemana prospectul dar nu aveam scanner, doar ap foto.

Aceasta postare a fost editata de paul: 16 December 2007 - 11:17 AM


#35 Useril este offline   babymihai 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 13-December 07

Postat 17 December 2007 - 04:42 PM

Vezi postareapaul, la 16 Dec 2007, 11:06, a spus:

Acum am vazut ca a postat si Bob. Aveam si eu la indemana prospectul dar nu aveam scanner, doar ap foto.


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi