Forum Machete,Modelism,Hobby: Dark sea blue - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dark sea blue intrebare

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 13 May 2020 - 09:35 PM

M-am apucat de-un Grumman Hellcat,"Babby Doll",si m-am blocat la vopsire...Revell-ul da o schema ciudata,negru amestecat cu albastru,da o "chestie " mai mult spre gri,aproape un panzergrey.Am vazut acelasi avion vopsit in mai multe nuante[unele spre gri,altele spre albastru inchis],toti sustinand ca au folosit acelasi dark sea blue.Intrebarea e :care e totusi culoarea originala,reala?

#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 13 May 2020 - 10:36 PM

Păi dacă este varianta tîrzie( 1944) , vopsit overall monocolor , atunci ar trebui să fie ANA-623 Glossy dark sea blue, FS 15042 ( Gunze H-55, Vallejo 71295/70898, MM4744, etc.)

#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 14 May 2020 - 12:49 AM

Mersi de raspuns,dar am vazut ca nuanta difera de la o firma la alta,unele spre gri inchis,altele spre albastru...care-i aia buna?Si-n pozele reale se vad diferente...

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1753
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 14 May 2020 - 10:16 AM

Proaspătă , este un albastru închis. Doar că nu rezista la asaltul aerului sărat și umed, solvenților , combustibilului...Așa că se "spălăcea" într-un albastru-gri mai mult sau mai puțin închis, după cît era de expus avionul .
Americanii nu au făcut o pasiune din vopsitul avioanelor , pentru ei ele erau consumabile , se aprecia că nu apucă să se corodeze înainte de-a fi pierdute în luptă sau accidente. Ei aveau grijă de PILOȚI.
Așa că îl faci și tu cum crezi...eventual funcție de vre-o poză reală , dacă găsești.
Oricum , "Paper Doll" a fost aruncat peste bord ( Lt.Burnell a aterizat forțat pe USS Essex, rănit.) în timpul bătăliei din Golful Leyte, în oct.1944 , deci nu prea a avut timp să-și strice vopseaua :-)
Spor ! :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 14 May 2020 - 10:18 AM


#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 14 May 2020 - 10:59 AM

Ok,mare multumesc pt info!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi