Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR 80/81, probleme, dileme, intrebari, neclaritati - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR 80/81, probleme, dileme, intrebari, neclaritati

#141 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 01 July 2014 - 03:49 PM

Citeaza

Galbenul RLM 04 (cel auriu) era culoarea oficial folosita ca insemn de front pe avioanele Axei, deci garantat toate insemnele de front de pe I.A.R. (si celellate avioane romanesti) au fost o culoare daca nu identica cel putin similara.



Se pare ca totusi am ajuns la un numitor comun si sa dam o concluzie la cei care asteapta asa ceva.

Galbenul de pe cocarde/cruci si tricolor( directie) era un galben cat mai galben (indifferent ca se chema Ikarol, Hexol , Policolor :crazy: ) iar insemnele de recunoastere avioanele Axei ( capota motor, dunga fuselaj etc) era un galben RLM 04 sau un galben cat mai apropiat de galben auriu.
Cred ca asta este concluzia cea mai importanta care trebuie trasa din toate aceste discutii interminabile restul cu nuantele de galben, coduri, marci, firme de vopseluri sunt doar o "birocratie" modelistica ( pierdere de timp). :drinks:

#142 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 July 2014 - 07:18 PM

Vezi postareaAsgard, la 30 June 2014 - 11:04 PM, a spus:

vad ca se pune accent pe un panou de la un avion folosit cāteva luni bune īnainte de a-se prăbuși.


Nu ma prind unde s-a pus accentul pe panou. Eu am pus pozele cu el, dar in alt scop si am scris in care. Poate ar fi interesant si sa cititi nu doar sa credeti.
Ati mai scris ca:

Vezi postareaAsgard, la 30 June 2014 - 11:04 PM, a spus:

uitați-vă la "peticul" de hārtie din mana dl. Dan Melinte (dacă nu ma īnșel, sa-mi fie cu iertare). Vi se pare alb?


Mana era a lui Radu. Cred ca si asta am scris.

Asta doar asa, legat de dialogul surzilor sau orbilor, in cazul nostru.

Bafta!

#143 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 01 July 2014 - 07:53 PM

Buna seara!

Dl Crios am impresia ca dvs uitați ce scrieți și nu eu!
"Si teoria comparației culorilor nu doar īn teorie ci și īn practica"
Pai asta ce este? Jocul de-a ghicitul culorilor?
Acolo sunt cel puțin doua persoane cu nuantier īn mana... Ma refeream la primele postate (postul 123) Ufff... e greu...

Ma rog.. ah sa nu uit:
"Nu m-au interesat si nici nu ma intereseaza culorile IAR-ului 80/81 si nimic legat de aceste aparate."

Si totuși ați intervenit mai mult decāt mine, de exemplu!

Mda, asa sunt eu mai orb și surd. Trebuie sa ma scuzați. Tinerețea... sau bătrānețea?!

@Dl. Branzan comparația trebuia făcută asa:

Imagine atasata: Galben crom.png

ca sa știe lumea ce este galben crom?!

Cu stima.

PS: Dl. Cantacuzino perfect deacord cu dvs. Totuși īmi vine greu sa cred ca vopsitori aveau doua bidoane cu graben un pic diferit cānd vopseau avioanele. Nu spun ca nu e posibil totuși.
Am văzut altele și mai bizare.
Gata nu mai scriu nimic despre acest capitol, vad ca deja īncepem sa ne "scoatem ochii" degeaba și credeți-mă ca știu unde se ajunge.
Dl. Branzan mai bine acum semnele de īntrebare rezolvate, decāt după. Sper ca īnțelegeți ce vreau sa spun...

#144 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 July 2014 - 08:50 PM

Vezi postareaAsgard, la 01 July 2014 - 07:53 PM, a spus:



@Dl. Branzan comparația trebuia făcută asa:

Atasament Galben crom.png

ca sa știe lumea ce este galben crom?!

Cu stima.

Dl. Branzan mai bine acum semnele de īntrebare rezolvate, decāt după. Sper ca īnțelegeți ce vreau sa spun...


Asgard,
O sa compar daca imi spui cu care "galben" trebuie sa fac "comparatia":
Imagine postata

Este imposibil sa identifici o culoare din o astfel de poza.

Sincer sa spun nu "inteleg" ce trebuie "rezolvat", "inainte", "dupa", etc. Tot ce inteleg e ca tu ai creat o teorie "de neclintit" acum o saptamana - pana atunci tu nu aveai nici o boare de idee despre acest "galben". Ce "inteleg" e ca tu esti complet convins ca "ai dreptate" si ca esti "contra". In rest, chiar ca nu inteleg nimic altceva. De "rezolvat" s-a rezolvat acum cateva zile: au fost mai multe nuante din o multime de motive. Si pozele "tale" pescuite de pe gugal acum trei zile arata exact acelasi lucru.

Radu

#145 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 01 July 2014 - 09:21 PM

Dl. Branzan unde am scris eu ca ați greșit? Sau ca eu am dreptate?

V-am intrebat cum ati ajuns la galben crom? Nimic altceva!
Am pus pozele de pe "goagal" ( ca altele nu prea am. Asta este... fac si eu ce pot cu ce am....) pentru-ca īn poze se vede altceva.

De ce credeți ca nu am atașat niciodată culorile de pe cruce și deriva (cele desenate de dvs) peste capacul găsit īn Rusia sau la noi? Pentru-ca sunt contra?
De ce am spus ca galbenul uzat se īnchide?
De ce nu am atașat și deriva nr 100 pe poza cu Savoia.... Ca am dreptate?

Era destul sa se spuna ceea ce deja a spus si dl. Cantacuzino. Se vrea un avion nou ieșit din fabrica, se atașează decalul pe un fond alb. Daca se vrea uzat se lasă asa cum e, ca este corect.

Nimic altceva.

Cu stima.

PS: Ati văzut culorile de pe avatarul meu sau profile? Nu sunt contra dvs, sunt deja cel mai mare inamic... nu?
Dar trebuie sa fie si opozitie ca altfel nu este democrație? Sau greșesc?!

#146 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 July 2014 - 09:54 PM

Vezi postareaAsgard, la 01 July 2014 - 07:53 PM, a spus:

Dl Crios ...

Acolo sunt cel puțin doua persoane cu nuantier în mana... Ma refeream la primele postate (postul 123) Ufff... e greu...



Dragul meu domn, este intradevar greu. In poza din postul 123 este Dan Melinte facand comparatii dimensionale folosinduse de un cuter a caror dimensiuni le cunostea si un medalin in care apare o mana despre care am precizat intr-un post ce a urmat ca ii apartine lui Radu. Cum am mai spus, nu cititi ce scriu pentru ca altfel ati fi stiut ca am participat la respectiva intilnire si, imi este teama ca stiu mai bine decat dumneavoastra ce s-a intamplat acolo. Faptul ca nu ma intereseaza un subiect nu inseamna ca nu stiu despre ce este vorba in proipozitie cihar daca imi scoateti cuvinte din context ca sa dovediti ca aveti dreptate.
In alta ordine de idei: vi se pare ca avem ceva de impartit? Avem ceva mosteniri in comun? Ceva averi si nu ne intelegem la pret? Sau care-i faza? Vi se pare ca am scris eu undeva ca aia este culoarea x?
Inca doi colegi de forum au sris destul de clar ce reprezinta pozele, in mod special cele de la postul 123.
Cum spuneam: dialogul orbilor!
Daca dumneavoastra va doriti sa purtati un razboi cu mine pe forum, eu personal n-am nici cea mai mica problema sa-l port chiar daca, din punctul meu de vedere nu mi se pare constructiv.
Daca purtam aceasta conversatie fata in fata v-asi fi precizat ca exista o mare diferenta intre "a auzi" si "a asculta".
Bafta!

Aceasta postare a fost editata de crios: 01 July 2014 - 10:19 PM


#147 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 01 July 2014 - 09:57 PM

Asgard,
Asa cum ti-am zis... nu am nici cea mai vaga idee cu cine te certi si de ce... Tot ce se vede e ca esti "contra". Contra ce? Nu stiu.
Radu

#148 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 July 2014 - 12:17 PM

Citeaza

PS: Dl. Cantacuzino perfect deacord cu dvs. Totuși īmi vine greu sa cred ca vopsitori aveau doua bidoane cu graben un pic diferit cānd vopseau avioanele. Nu spun ca nu e posibil totuși


Este adevarat pe jumatate ce spui. Vopsitorii nu foloseau doua bidoane diferite de galben in acelasi timp la un lot de avioane . Dar daca mergem pe acesta logica ar trebuie sa facem machete pt avioanele doar cele iesite proaspat cu nr de avion in aceeasi ordine de pe linia de montaj Este valabil pt cine vrea sa faca o diorama cu linia de montaj IAR Brasov. Exista si ceva poze cu un lot de avioane care se lucrau in acelasi timp. Se pot folosi si documente care precizeaza ce serie si ce numere aveau un lot cand se trimitea in unitati.
Dar ca producatorii de kit-uri sau decal-uri sa precizeze acest lucru in foaia decal mergem prea departe. De asta eu sfatuiesc ca modelistul sa mai si cerceteze istoria (avionului caruia ii face machete) incepand de cand a iesit din poarta fabricii pana cand a fost distrus, sau scos din evidenta. Astfel coroborat cu fotografii poate sa decida daca trebuie sa foloseasca culori mai noi, mai aprinse sau mai sterse, mai germane sau mai romanesti. Pt ca nu poti sa le bagi pe toate in aceeasi oala ( respectiv acelasi galben,etc) ca sa decizi ce decal se potriveste si care nu.

#149 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 July 2014 - 07:37 PM

Citeaza

Eu asteptam o concluzie gen : intradosul- albastru deschis ...
Perfect de acord cu tine , Busila. La asta ma refeream si eu. Si, concluziile sau, ma rog, acorul unanimitatii, trebuia postat aici pe forumul modelistilor pasionati si de aviatie, in general si de IAR 80/81, in particular. Nu pe feisbuc sau bloguri, ca nu toata lumea are asa ceva. De exemplu, eu nu am! :pardon:

Citeaza

Noi vorbim de vopseaua galbena și nu de spectrul vizibil galben?!
Asgard, nu te supara, dar generic galbenul se intinde de la 574 la 590 nm!! Acea bucata de spectru se numeste, specrtometric vorbind...galben. Nu galben crom, nu galben lamie, nu galben portrocaliu, ci pur si simplu galben. Ca atare si nea Culaie, cind a scris nomenclatorul de vopsele pentru IAR, a spus, simplu, galben. Bine era sa fi scris galben STAS 04 si atunci nu mai aveam ce discuta! :whistle:

Citeaza

...se obține o nuanța (care ARE o denumire sau cod) și nu o culoare.
E, acum vorbim aceeasi limba!!!!!

Citeaza

mai mult sau mai puțin. Asta afectează transparenta stratului și implicit culoarea.
Nu neaparat. Totul depinde de substrat. Ori toate avind acelasi grund, culoarea nu trebuie sa fie influientata de grosimea stratului. Uite, eu m-am nacajit cu galbenul (crom) de la Tamiya. Oricit de diluata sau concentrata a fost vopseaua, nunata nu se schimba, dar raminea destuyl de transparenta!!

Citeaza

Vi se pare alb?
Pe tabla pusa de tine, albul e alb, rosul, rosu si albastrul, albastru, toate cum arata pe decalurile amintite. Doar galbenul difera, e mai portocaliu.

Citeaza

Care nu e galben crom?
Excelenta intrebare Radu! Da, care este galben crom, pentru ca desi pe poza apar cel putin 10 nuante de culoare, avionul este vopsit in una singura!!

Citeaza

Galbenul de pe cocarde/cruci si tricolor( directie) era un galben cat mai galben (indifferent ca se chema Ikarol, Hexol , Policolor :crazy: ) iar insemnele de recunoastere avioanele Axei ( capota motor, dunga fuselaj etc) era un galben RLM 04 sau un galben cat mai apropiat de galben auriu.
Cred ca asta este concluzia cea mai importanta care trebuie trasa din toate aceste discutii interminabile restul cu nuantele de galben, coduri, marci, firme de vopseluri sunt doar o "birocratie" modelistica ( pierdere de timp).
Cantacuzino, perfect de acord cu tine!!

Citeaza

Dl. Branzan comparația trebuia făcută asa:
Asgard, sa-mi fie cu iertare, dar nu e deloc asa! Tu ai acolo cel putin 5 setari diferite de "tiparire" a culorii, deci compari ce , cu ce?
Auziti, imi pare mie sau rosul de pe decalurile lui Radu nu e ca cel din poza???? B-) :-P :whistle:

#150 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2972
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 July 2014 - 08:48 PM

Eu cred ca daca, candva printr-o minune se va gasi un IAR 80 intact pastrat in conditii ideale, tot nu ar scapa de criticile aberante care vad ca au napadit aceste topice. Ma gandesc serios sa opresc Cupa IAR 80/81 ca vad ca oricum nimeni nu construieste doar se cearta!

#151 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 July 2014 - 09:57 AM

Vezi postareaZ-mare, la 02 July 2014 - 07:37 PM, a spus:

Si, concluziile sau, ma rog, acorul unanimitatii, trebuia postat aici pe forumul modelistilor pasionati si de aviatie, in general si de IAR 80/81, in particular. Nu pe feisbuc sau bloguri, ca nu toata lumea are asa ceva.


Problema e incapsulata chiar in acest thread: e imposibil sa spui ceva care sa fie acceptat. Chiar si aceste vorbe vor "supara" pe cineva care va spune "Ce buey? Nu iti place sa fii contrazis?" Nici gand! Nu am probleme cu "contraziceea" principiala ci am probleme cu "contrazicerea fara rost doar ca raspuns standard". Orice se spune trebuie sa fie luat la disecat, despanushat, rupt in mii si mii de bucatzele doar fiindca s-a impamantenit aceast idee ca daca cineva ii dovedeste altcuiva ca greseste asta il face pe "contrist" mai destept. De aia unii "blocheaza" orice tentative de dezvoltare. E o mentalitate de om primitiv: te simti mare numai daca il faci pe altul sa se simta mic. Asa cum foarte frumos a spus Crios, sunt oameni care au investist timp (ani de zile, nu saptamana trecuta pe gugal, scrisul ia mult timp), efort (vizite la arhive, vizite la vetrani, vizite acasa la istorici, carti citite) si bani (cercetarile, cartile, transportul la muzee si arhive costa bani) ca sa cerceteze subiectul, si care isi vad munca anulata cu un simplu "ntzzzz, nu-i asa cum zici tu!". Orice incercare de aparare e privita ca "orgoliu ranit", "artzag", si automat e luat ca un "lucru rau", pe cand contrarea fara rost e luata ca o "virtute", un "drept". Uite si mai sus! Unde e "modelistul pasionat de aviatie" la care te referi? Un pasionat isi nutreste pasiunea. Unde vezi tu "nutrire", "crestere", "dezvoltare"? Tot ce vezi e "distrugere", "anulare", "contrazicere doar asa de sanchi". Stii vorba aia cu sufletul in rai... Trebuie sa alegi: ori primesti ori refuzi. Ori una ori alta. Deocamdata, se refuza. Inca nu a sosit momentul.
Radu

#152 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 03 July 2014 - 10:29 AM

Nu-i chiar asa ,Radu
Daca se stie ceva sigur , sa se spuna. Si sa se arate .Daca nu se stie sigur , sa se spuna si asta. Noi ,putem accepta sau nu... si subiectul e inchis in 2 randuri.
Cine vrea , accepta si foloseste . Cine nu , nu . Fara incercari de convingere . Ai dovada , o pui . Nu ai dovada , o spui .
Utilizatorii decid ce fac cu informatia oferita: o folosesc sau nu , liberul lor arbitru. Dar fara convingeri fortate.Si cu dovezi clare.
Fara discutii inutile.Si trebuie acceptat de toti faptul ca nimeni nu detine adevarul absolut , toti gresim.
Deci : am informatia , o arat . Si gata.N-o mai lungim de loc . E buna, e rea, nu conteaza.Cum am mai spus , cine vrea foloseste , cine nu,nu.
Tu spui ca-i alba , eu neagra. Foarte bine , care-i problema ? Fiecare alege ce vrea. Nu vreau( si nici nu pot) sa detin adevarul absolut . Si nici tu.
Deci putem ( daca vrem) discuta linistiti la o bere despre orice.Respect parerea ta,respecti parerea mea . Ce mare scofala ?

Aceasta postare a fost editata de busila: 03 July 2014 - 10:30 AM


#153 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 July 2014 - 11:24 AM

Mersi, ai dovedit exact ce ziceam mai sus. Daca ziceai "pune si lumea iti va multumi" era altceva.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 03 July 2014 - 11:25 AM


#154 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 July 2014 - 01:04 PM

Un pic de curatenie. :whistle:

#155 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 July 2014 - 08:17 PM

Ca de obicei, cei care aveti nevoie de cunostintele mele imi puteti scrie in privat si ca de obicei va voi ajuta fara nici un echivoc.
Multumesc celor care mi-ati scris.
Radu

#156 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2014 - 11:41 AM

Aceleasi pasiuni dar cu un altfel de ton s-au purtat si pe forumuri dedicate aviatiei japoneze.
Pentru ca in japoneza si romana se spune: galben inchis sau galben crom sau galben portocaliu si in engleza se spune: dark sau deep yellow, sau crome yellow sau orange yellow, pe care apoi unii romani sau japonezi il traduceau cum stiau ei sa vorbeasca - portocaliu galbui.
In plus unii se refereau la culoarea cojii portocalei si altii la interiorul portocalei (erau si vreo 2 care se gandeau la suc) - de portocale grecesti sau turcesti....Si asa mai departe.

Ce sa mai zicem.....

Aceasta postare a fost editata de wurger: 04 July 2014 - 11:42 AM


#157 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4817
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 July 2014 - 06:23 PM

Ma bag si eu un pic in seama , dar fara intentii belicoase sau sa vreau sa par superior .
Daca cineva a spus galben crom , eu zic ca lucrurile erau foarte clare . La fel cum sa spunem verdele de china nu poate fi albastru cobalt .
Era foarte simplu , daca aveati posibilitatea sa treceti pe vreun magazin care vinde articole de pictura si sa-l rugati pe vanzator sa va artate mai multe tipuri/mostre ( daca avea) de galben crom si toata problema era lamurita .

#158 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4817
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 July 2014 - 06:38 PM

Citeaza

In plus unii se refereau la culoarea cojii portocalei si altii la interiorul portocalei (erau si vreo 2 care se gandeau la suc) - de portocale grecesti sau turcesti....Si asa mai departe.



:lol:
... da... Am vazut si eu o astfel de dezbatere pe un forum . Nu se hotarau daca respectiva culoare trebuia sa semene cu ceva capucino versus cafea cu lapte ...

#159 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 July 2014 - 08:34 AM

De ce ziceam eu ca e bun un cod!!!!. Adica putem zice culoarea cutare cod FS xxxx care se aseamana cu Humbronl yy, Tamiya zzz, Model Master xzx sau Gunze yyz. Asa nimeni nu mai dezbatea cit de crom e un galben crom. Pentru ca, asa cum bine a subliniat Radu, aceeasi culoare poate fi diferita de la o firma la alta. Pentru ca o culoare definita prin cuvinte pote nastere la interpretari. De exemplu: Revell zice Yellow, HUmbrol zice insignia yellow, Humrol zice Brown, Model Master zice Rust.

#160 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 05 July 2014 - 09:28 AM

Problema nu a fost ca eu am spus galben crom ci ca eu am spus galben crom. Orice spun eu pe acest forum este automat contrat de exact aceiasi doi-trei. Nu cred ca mai e un mister de mult la cine ma refer.
De multe ori ma simt ca un personaj in o sceneta de Monty Python. Nu stiu daca stiti poanta lor cu "Pet Shop" ( sau "Dead Parrot Sketch") - e pe youtube, a mai fost imitatat de mii de ori. Un om vine inapoi la magazinul de animale de companie cu un papagal mort in cusca. Ii spune proprietarului "papagalul e mort". Proprietarul spune "nu". Si dupa aia imcepe o lunga discutie: "papagalul e decedat, a dat coltzul, a dat ortu popii, s-a dus dintre noi, s-a dus pe lumea ailalta, s-a inaltat la cer, s-a dus in lumea celor drepti, s-a prapadit, etc..." Iar proprietarul tot fenteaza ca "nu", indiferent ce i se spune, el zice "nu". Asa si aici. Am zis "trebuie sa fie un galben auriu (crom, RLM 04, etc) dar din diferite motive au fost o multime de nuante". Raspunsul asta a fost dat de la bun inceput, si tot au urmat cateva zile de contrari. Si dupa zile de contrari care e "raspunsul"? Desi raspunsul a fost dat si se pare ca a fost acceptat de majoritate, totusi exista "dubiu" printre unii datorita contrarilor. Dar asa cum am zis, contrarile nu au fost puse fiindca oarecumva nu am fost eu clar, ci au fost doar contrari de sanchi fiindca doi-trei "neni", aceiasi doi-trei, mereu aceiasi doi-trei, plesnesc de invidie cand ma vad si simt nevoia sa imi taie mie macaroana. Si sa fim clari, "contrarile" nu sunt pe subiect (in cazul asta culoarea) ci sunt chestii de genul "du-te la doctor", "te crezi...", "raspunsul tau m-a dezamagit". Pierderea valorii informatiei nu e necesar problema mea. Pierderea e problema voastra, a tuturor. Fiindca in acest fel, prin "contrarea" oricarui raspuns, acel raspuns clar devine "neclar" si isi pierde valoarea. Si astfel pierdeti voi. Asa cum a mai zis si altcineva in alta parte, "contrarea" aiurea trebuie sa inceteze, vendetele irationale si reglarile de cont badaranesti trebuie sanctionate cu cruzime. Eu am o multime de informatii pe care vreau sa le impartasesc cu forumul dar nu am nici cea mai vaga intentie sa vad lucruri valoaroase distruse fiindca nu ma sufera pe mine vreo doi-trei.
Acest forum e citit si de alti de pe alte meleaguri (cu Google Translate). Primesc des mesaje de la oameni care ma intreaba "ce se intampla pe forumul Cartula? Se simte o degradare semificativa". Se vede, se simte.
Radu

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi