Forum Machete,Modelism,Hobby: bine v-am gasit - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

bine v-am gasit sunt nou-nout in domeniu

#1 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 11:01 AM

salut!
sunt mai mult decat nou in domeniu (inca mai astept prima comanda sa vina si sunt innebunit ca nu mai apare :-) ) si as vrea sa va "deranjez" cu niste intrebari ;-) .
Stiti cumva daca e vreun membru al acestui club care sta prin Iasi si care m-ar putea ajuta si pe mina sa intru in rand cu lumea (adica sa-mi poata explica un pic tehnici de vopsire si asamblare?)
Si a doua mare problema : stie cineva daca e vreun magazin de specialitate prin Iasi ? Sau de unde as putea procura mai multe vopseluri si "scule" necesare acestui hobby ?
Multumesc anticipat ! :-)

#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 04 October 2006 - 11:05 AM

Bine ai venit. Cu putina rabdare, daca citesti ce scrie pe acest forum vei afla tot ce trebuie sa stii. Frumos catelul.

#3 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 04 October 2006 - 11:19 AM

salut

eu sunt din iasi

#4 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 11:36 AM

salut
Marhaba , tot citesc de vreo 3-4 zile , dar nimic nu se compara cu un sfat dat "in direct" :-)
Mig , ma bucur ca ma putut gasi pe cineva de aici si mi-ar face mare placere sa ne intalnim , daca se poate. ;-)

#5 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 11:39 AM

sau daca poti sa-mi spui de unde as putea procura niste kituri de aici din Iasi (poate are vreun magazin la vanzare) sau macar niste vopsele ,lupe etc...

#6 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 04 October 2006 - 11:45 AM

salut

kituri gasesti la ora asta la:
1.subsol iulius mall, la unul din magazinele pt copii (Revell, Italeri, cam scumpe)
2. pe scari la hala centrala, partea dinspre Anastasie Panu (putine, Italeri/Heller/Parc/rusesti)
3. Metro (putine, Italeri)

cel mai bine iesi ca pret cu comenzile online dar trebuie sa astepti

pensule gasesti la magazinele pt artisti (Cuza Voda, langa Teatru, etc), lupa nu prea iti trebuie decat daca ai probleme cu ochii sau lucrezi la scari f mici, se gaseste ocazional prin bazar o combinatei de veioza cu lupa

Aceasta postare a fost editata de MiG: 04 October 2006 - 11:46 AM


#7 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 04 October 2006 - 11:45 AM

Bine ai venit printre noi, frate Yeti !

Zi-ne si noua, care este zona ta de interes modelistic. Si eventual ce scara te atrage.
Adevarat ce zice fratele Marhaba, daca cotrobai bine prin maruntaiele acestui grozav site, vei gasi cam tot ce vrei sa stii. Te sfatuiesc sa cauti nu numai in articole ci si in diversele topicuri. Trebe sa ai rabdare si sa le iei la rand.
Uite aici un link (care s-a mai dat p'acilea) spre site-ul unui nene deosebit de amabil, care a sintetizat o buna parte din chestiile pe care vrei sa le afli :

http://www.swannysmo....com/Tools.html

#8 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 12:03 PM

Bine v-am gasit(sau mai bine zis bine CA v-am gasit!)
multumesc pentru ajutor , baieti ! Chiar acum plec sa vad magazinul ala pentru artisti de pe Cuza (eu chiar acolo muncesc ,daca asta se poate numi munca) sa vad ce mai gasesc.
Eu planuiesc sa fac cam asa: pentru inceput am comaNDAT NISTE TANCURI LA SCARA 1:35 pe care voi incerca sa le montez doar. Nu ma voi apuca de vopsit doar in momentul cand sunt multumit de rezultatele lipirii.
al doile pas : voi incepe sa vopsesc doar machete de tancuri , avioane... fara a ma atinge de oameni la care ma voi apuca doar dupa ce imi dau seama cum sta treaba si cu vopsitul :-)
in viitor nu cred ca ma voi apuca de diorame pentru ca eu sunt de fel din Brasov (in Iasi stau cu chirie pt. ca aici muncesc) si pana nu ma vad la casa mea (1-2 ani)nu cred ca voi face ceva de "amploare".
Cand ma voi intoarce la Bv imi voi face o camera dedicata nimai dioramelor si vignetelor( visez ,dar sunt 80% ca voi putea).
Spre deosebire de multi dintre voi am reusit sa-mi fac rist de o femeie care nu prea ma deranjeaza si nu umbla sa faca aiurea curatenie (mai am o colectie de aprox 1500-2000 de filme pe cd-uri de care nu se stinge decat cu acordul meu.
Cu timpul stau f.bine , cu rabdarea si mai si , iar cu banii binisor.
Visez de mult sa pot face asa ceva ,dar nimai acum mi-am luat inima-n dinti si ma bucur ca am facut-o.

#9 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 04 October 2006 - 12:18 PM

Gresit. Ca incepator o sa 'strici' ceva machete, ar fii pacat sa 'strici' 2 pentru lipire, si apoi sa 'strici' alte 2 pentru vopsire. Iti recomand sa iti cumperi cate putin la inceput, azi un lipici, maine o pensula, poimaine o vopsea neagra, apoi una oliv... plus ca de multe ori dupa ce ai terminat de lipit o macheta nu poti sa o mai vopsesti la interior.
Deci sfatul meu: cumpara o macheta, vezi ce iti trebuie si incet-incet cumpara 'scule' de machetist. Un flacon de vopsea o sa iti ajunga pentru mai multe blindate, asa ca daca ai nevoie de o nuanta uzuala, nu te sfii, cumpara sa nu iti para rau mai tarziu.

#10 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 12:33 PM

asa am si facut .
am comandat in paralel si pensule si kituri acum mai urmeaza culorile, dar nu prea stiu de care.
acrilice sau email?
am inteles ca trebuie sa dau si un strat de grund si am mai inteles ca unele machete trebuie chituite , apoi lacuite.
de unde iau toate astea si ce imi trebuie ? vopsele acrilice sau email (nu am inca aerograf). Pentru email ce fel de chit si ce lac imi trebuie? dar pentru acrilice?
:-) Cam multe intrebari , nu?

#11 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 October 2006 - 01:20 PM

Citeaza

asa am si facut .
am comandat in paralel si pensule si kituri acum mai urmeaza culorile, dar nu prea stiu de care.
acrilice sau email?
am inteles ca trebuie sa dau si un strat de grund si am mai inteles ca unele machete trebuie chituite , apoi lacuite.
de unde iau toate astea si ce imi trebuie ? vopsele acrilice sau email (nu am inca aerograf). Pentru email ce fel de chit si ce lac imi trebuie? dar pentru acrilice?
Cam multe intrebari , nu
?

Greu de raspuns in doua cuvinte la tot :-)
- unii se impaca mai bine cu emailurile (eu ;-) )(se usuca mai incet, pot fi date cu pensula) altii acrilicele (se usuca mai repede, nu prea merg cu pensula, au pigment mai fin) iar ...restul si, si :-) !
- Grundul nu este obligatoriu decit in cazuri speciale (ex. vopsitul in culori metalice). Obligtoriu este sa speli macheta inainte de vopsire cu apa si un detergent ce nu lasa pelicule de tot felul
-din pacate, de chit este nevoie mai mult ca sigur, dar chitul nu are nici o legatura cu ...lacul! Nu este obligatoriu sa lacuiesti machetele.
- le gasesti in diverse magazine (era sa zic de specialitate dar ...n-avem asa ceva!). La www.parcmodels.ro gaseti kit-uri, vopsele, etc
- daca nu ai aerograf, incepe cu vopsele tip email.
- cum spuneam, chitul nu are nici o legatura cu vopseaua sau lacul!
Inceraca sa citesti aici http://cartula.net/modules/smartsection/ca...hp?categoryid=8.

#12 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 01:33 PM

pai la email ma gandeam si eu , dar m-am uitat un pic pe www.parcmodels.ro si nu am gasit nimic. :-)
Chit nici atat, sau poate nu m-am uitat eu unde trebuie :D.

#13 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 01:41 PM

Mai stii de unde imi pot procura niste chit cel putin?

#14 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 04 October 2006 - 02:08 PM

http://www.machete.ro/product_info.php/cPa...products_id/700

poti sa incerci si la iulius mall, la subsol, cauti Revell Plasto
vezi ca ai si un PM

Aceasta postare a fost editata de MiG: 04 October 2006 - 02:15 PM


#15 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 02:32 PM

multumesc mult ,MIG!
Sigur o sa facem ceva in Iasi! Cum am prins de veste ca exista asa un club in Romania , am mai chemat niste prieteni care si-au exprimat dorinta de a incerca sa faca si ei ce ati facut voi! Sau macar sa incerce sa invete! :-)
Cel putin eu sunt f. hotarat si asta e hobby-ul meu de acum inainte!
L-am cooptat si pe cel mai bun prieten al meu (care acum sta in Bacau la filiala de acolo a firmei ) si e putin cam innebunit si el. ;-)
Asa ca se anunta vremuri mai bune sper eu pentru modelismul din Iasi.

#16 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 04 October 2006 - 08:11 PM

Ieti inca o victima! ;-)
Cunosc sentimentele ce te anima in aceasta perioada (merci domnu' hacker ca ai sters debutul meu "emotionant").
Te sfatuiesc sa astepti primirea "pachetului".Sa te apuci de lucu ca restul vine de la sine.
Bun venit!
P.S. 1-2 ani? Nici nu-i nevoie de diorame ptr. "amploare" (vezi tu :-) ).

#17 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 08:18 PM

Pai m-am scapat si m-am dus si mi-am luat deja, ca nu mai puteam sa mai astept :-) .
Acum lipesc de zor ca pe asta nu vreau sa-l vopsesc. Vreau sa-l fac asa "crud" ca sa vad unde gresesc si pe ce trebuie sa pun accentul.
Am zis 1-2 ani pt. ca abia anul asta am facut rost de niste pamant (prietena mea l-a mostenit ,pe undeva pe langa Bran) si doar pe la anul o sa am bani sa-mi fac o casa. Tocmai bine ,pana atunci am timp sa invat! diograme mici sau vignete cred ca o sa ma incumet sa fac pana atunci, dar as vrea sa-mi fac o camera cu o diograma ceva de genul : 2,20 m X 1,80 m . dar asta in viitor....... Visez si eu ce sa-i faci ;-) . In fond barbatii sunt niste copii , dar mai mari .

#18 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 08:19 PM

" diorama" - scuze, imi fug degetele de nebune:D

#19 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 04 October 2006 - 08:32 PM

Yety bai, omul zapezilo! :-)

Bine ai venit Yety in "clubul" nostru!
Dupa ceea ce ai scris pana acum am senzatia ca nici tu nu te mai faci bine :-) Singura sansa pe care o mai ai e sa inveti repede si temeinic si pe urma ... poti sa faci ce vrei ca pana una alta e un hobby frumos. Uneori poate deveni "sport extrem", dar daca nu te bagi prea tare in RLM-uri, RAL-uri si alte standarde de culoare, de interpretare de culori pe poze alb-negru si altele din categoriile de mai sus ... si alte categorii ;-) sigur "scapi cu viata" ;-)
Bafta!

#20 Useril este offline   yety 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 04 October 2006 - 08:54 PM

Multumesc Crios!
De mult ma tot gandeam sa incep (de cand am vazut filmul "Ronin") !
Ma bucur sa vad ca acest "club"e plin de lume faina si ca aveti adevarati artisti din ce am vazut pana acum (o mica parte ,sunt convins).
Sper , cu timpul sa devin si eu macar aproape la fel de priceput .
Pana atunci bag tare sa va ajung din urma! Am deja 7 ore (non-stop) vechime in acest hobby. Maine ma mai asteapta inca 10 ore si poimaine la fel .....
Sper sa va ajung cat mai repede din urma :D
Abia astept sa-mi vina produsele pe care le-am comandat ! Pana atunci mi-am luat eu un M40 de antrenament :D

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi