Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, octombrie 2017 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, octombrie 2017

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 October 2017 - 10:16 PM

Vezi postareaalaur, la 06 October 2017 - 08:26 PM, a spus:

Sculpting Freddie Mercury
By Juliana LePine


Extraordinar. Asta-i artă deja !

#22 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 October 2017 - 11:10 PM

Super !

#23 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 October 2017 - 12:11 AM

Cat despre subiectul acela cu soldatii de la Stalingrad chiar vream sa va intreb , oare s-ar mai putea face ceva ... ?
Nu-mi iasa din cap .
Am tot citit despre acea batalie ,de multe ori am ramas cu impresia ca armata noastra a luptat acolo nu doar cu vitejie , ci in anumite momente cu niste eforturi supraomenesti , aproape greu de inchipuit . Chiar daca nu era lupta lor si-au facut datoria , cum rar as putea vedea in ziua de azi . In plus a fost unul dintre cele mai dureroase si mai crunte momente ale armatei noastre ; probabil cea mai grea infrangere .
Nu mai intru in amanunte , insa ceea ce sa intamplat la acea ceremonie mi sa parut o nedreptate oribila si nu cred ca se poate gasi o scuza pt. asta .
Oare nu am putea sa ne unim cu mai multe forumuri si sa facem o plangere , o petitie , sau poate doar un articol de impartit pe facebook ?
Probleama e ca eu nu ma prea pricep la redactare , dar as vrea sa ajut , daca pot .

P.s . ... Daca nu ... am sa ma multumesc iubindu-mi si mai mult tzara si istoria , inaintasii .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 October 2017 - 12:50 AM


#24 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 October 2017 - 12:25 PM

Dany, dacă tot vorbeai de Stalingrad...du-te şi tu cu băieții într-o misiune (dacă nu cumva ai mai fost).
Şi încă ceva: când vine la travers,trage puțin mai jos şi mai în față :-D
Succes.
https://youtu.be/8WmyR6Mjj98

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 October 2017 - 12:27 PM


#25 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 October 2017 - 05:04 PM

Citeaza

Dany, dacă tot vorbeai de Stalingrad...du-te şi tu cu băieții într-o misiune (dacă nu cumva ai mai fost).
Şi încă ceva: când vine la travers,trage puțin mai jos şi mai în față :-D

Am fost , mai demult , Longinus :-D Ne strangeam cu ai mei , uneori ne faceam sau personalizam skinuri si trageam cate o cafteala cu echipe online . ^_^

#26 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 October 2017 - 05:50 PM

Apropos de Saab Draken , cum se facea reclama prin anii 60 https://www.youtube....h?v=LhCSSlfNJk8

#27 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2472
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2017 - 08:48 PM

Vezi postareadany, la 07 October 2017 - 12:11 AM, a spus:

Cat despre subiectul acela cu soldatii de la Stalingrad chiar vream sa va intreb , oare s-ar mai putea face ceva ... ?
Nu-mi iasa din cap .
Am tot citit despre acea batalie ,de multe ori am ramas cu impresia ca armata noastra a luptat acolo nu doar cu vitejie , ci in anumite momente cu niste eforturi supraomenesti , aproape greu de inchipuit . Chiar daca nu era lupta lor si-au facut datoria , cum rar as putea vedea in ziua de azi . In plus a fost unul dintre cele mai dureroase si mai crunte momente ale armatei noastre ; probabil cea mai grea infrangere .
Nu mai intru in amanunte , insa ceea ce sa intamplat la acea ceremonie mi sa parut o nedreptate oribila si nu cred ca se poate gasi o scuza pt. asta .
Oare nu am putea sa ne unim cu mai multe forumuri si sa facem o plangere , o petitie , sau poate doar un articol de impartit pe facebook ?
Probleama e ca eu nu ma prea pricep la redactare , dar as vrea sa ajut , daca pot .

P.s . ... Daca nu ... am sa ma multumesc iubindu-mi si mai mult tzara si istoria , inaintasii .

Sincer, nu am urmarit cu prea mare atentie subiectul. Am vazut la un post TV cateva imagini cu groapa comuna in care erau erau insiruite cutiile, cu tricolor, in care se gaseau osemintele. Ce anume a starnit scansalul? Numai faptul ca s-au folosit cutii de carton? Acasa am vazut ca romanul foloseste sac de rafie.
Important este ca cimitirul sa existe. Am inteles ca am fost la un pas sa nu se faca nimic. Cumea este ca rusii ne-au atras atentia ca pierdem terenul pus de ei la dispozitie (afirma Ion Cristoiu).
Eram elev cand am auzit ca cehoslovacii ne intrebau "prieteneste" daca nu cumva ar fi mai bine ca mormintele soldatilor romani cazuti la Banská Bystrica sa fie aduse in tara. Autoritatile comuniste romane au refuzat. Sa inteleg ca aia erau mai patrioti?

#28 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 208
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 07 October 2017 - 09:48 PM

Am gasit acest articol poate stiati de el Record de înălţime pentru zbor fara motor
http://www.popularme...r-heigh-record/

#29 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 October 2017 - 10:07 PM

Bunule Flo, dacă spune Cristoiu e ca şi cum ar bate vântul, pentru mine. Sincer îl consider un eşec moral al moralei jurnalistice(câtă există).

În altă ordine de idei...
... despre "miezul problemei" ministrul apărării declara că "a văzut ceremonia şi există câteva aspecte care l-au deranjat" dar nu a specificat ce anume.
O chestie ar fi acele cutii de carton. Nu cunosc uzanțele sau să-i spun cutuma.
Presupun că "rămăşițele identificate" sunt de fapt un maldăr de oase de-a valma. Îmi dau seama că în toiul luptelor şi în ura determinată de tragismul evenimentelor, ruşii sau cine i-a îngropat pe cei căzuți, nu au stat să-i sorteze, ci i-au "depus" la groapa comună într-un amalgam care nu are nimic de-a face cu Judecata de Apoi.
Acum, în urma acestei "identificări" - aş fi curios cum anume i-au identificat persoană cu persoană- e evident că a rezultat un amalgam de oseminte care , generic, sunt "româneşti" , au venit în lume pe meleagurile noastre. Evident că ar fi fost mai elegant să fie încropite câteva sicrie din lemn fie el şi crud - cred că mai avem atâta- în loc de cutiile alea de arhivă.
Sunt absolut convins că eroilor nu le mai pasă ce şi cum. Ei sunt "la loc de verdeață de unde a fugit toată întristarea şi durerea"
Noi, în schimb, suntem aici.
Personal sunt dezgustat de tot felul de agenții care ar trebui să rezolve asemenea probleme şi care au o viteză de reacție împărțită în două trepte: "foarte încet" şi "deloc".

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 October 2017 - 10:09 PM


#30 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 October 2017 - 10:39 PM

Citeaza

Ce anume a starnit scansalul?

Flo nu stiu exact care este protocolul la noi , insa de cate ori am vazut reportaje sau filme pe la altii , de regula erau sicriele acoperite cu steagurile ,indiferent daca era un corp sau numai un deget , reprezentantii , garda , in fine ceremonia respectiva si la revedere . Solemn , demn fara sa prejudicieze cu ceva memoria lor .
Uite , nu se putea sa fie ceva de genul acesta ? : https://www.youtube....h?v=N5Dtxhox_ek
Noi ne-a purtat cu ei cum se poarta ei cu noi , sa zicem chiar de cand sintem in NATO? .
Le-am bagat eroii in cutii de carton apoi noi le-am interzis ceremonialul atragandu-le atentia ca vor pierde terenurile puse la dispozitie ?
Cu atat mai mult ma asteptam de fapt de la rusi la un gest de noblete si nu la tampeniile lui Rogozin . Le-ar fi dat distinctie , cavalerism si ar fi aratat o Rusie puternica .
Mie mi se pare un nou gest de umilire ... iar noi parem ca-l acceptam ...


Citeaza

Eram elev cand am auzit ca cehoslovacii ne intrebau "prieteneste" daca nu cumva ar fi mai bine ca mormintele soldatilor romani cazuti la Banská Bystrica sa fie aduse in tara. Autoritatile comuniste romane au refuzat. Sa inteleg ca aia erau mai patrioti?

Daca se intampla dupa 1968 , era de la sine inteles .
Cei pusi de rusi sa conduca Cehoslovacia ( dupa ce liderii de dinainte fusesera ucisi ) trebuiau sa-si arate in diverse moduri sentimentele antiromanesti fiindca i-am ajutat la acea revolta . De exemplu mi-a povestit tatal meu ca fiind intr-un turneu prin zona slovaca nu dorea nimeni sa-i serveasca prin magazine , desi le aratau banii , asta in timp ce doar cu putin timp inainte cand s-au refugiat aici in timpul revoltei toti jurau prietenie si ca le eram frati , etc .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 October 2017 - 11:25 PM


#31 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2472
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2017 - 10:59 PM

Chiar in acest moment, la Realiatea TV , Florian Bichir , doctor in teologie, tocmai explica ca acelasi procedeu il aplica si germanii (cutii de carton numerotate in interiorul carora se afla un saculet cu osemintele). El a asistat la ceremonie si a spus ca s-au respectat toate canoanele crestine.

Rusii au pus la dispozitie terenul inca din 2005 conform unui protocol initiat de Germania pentru cimitirele de onoare ale soldatilor. Romanii nu au facut nimic pana in 2015 cand germanii ne-au batut obrazul ca mortii nostrii se afla in cimitirul lor, organizat langa tereneul oferit noua. Rusii au atras atentia ca daca nu se organizeaza cimitirul in 10 ani, pierdem dreptul de a folosi terenul potrivit intelegerii. Asa, abia in 2015, manati de acest "pericol", romanii au reinhumat cateva zeci de eroi.

Asadar ne inflamam de pomana. Rusii au respectat, se pare procedura, mai putin faptul ca au refuzat prezenta unei garzi militare.

Aceasta postare a fost editata de flo: 07 October 2017 - 11:00 PM


#32 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 October 2017 - 11:07 PM

... Ei atunci m-am mai linistit .

Citeaza

mai putin faptul ca au refuzat prezenta unei garzi militare
;-)

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 October 2017 - 11:14 PM


#33 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 October 2017 - 06:49 AM

Bunule Flo, eu nu m-am inflamat pe ruşi, ci pe ai noştrii. De-asta am şi spus despre agențiile şi oficiile care uită rostul pentru care au fost înființate.
Dacă în cutii de carton e datina, atunci aşa să fie.
Cât despre morții noştri amestecați cu cei ai nemților, în cimitirul lor , eu zic că n-ar fi avut motiv să ne bată obrazul, că doară au murit împreună, la dracu-n praznic, într-un loc în care nu s-au dus de bună voie.
În schimb obrazul autorităților trebuie bătut, de noi, numai că este o problemă: nu prea îl vedem ca să-l putem bate.
10 ani de zile să nu faci nimic...când te numeşti Oficiul Național Pentru Cultul Eroilor...
În fine...înainte de a-i acuza prea tare,să vedem ei ce au de zis.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 08 October 2017 - 07:02 AM


#34 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2472
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2017 - 12:37 PM

Ce sa zica? Ca nu le-a sunat desteptatorul?

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 October 2017 - 03:36 PM

Cultul eroilor este doar atunci cind da bine la prostime. Adica, baietii destepti urmeaza sa fie votati, alesi, numiti, desemnati ca sa mai roada din ciolan. Atunci, daca se gaseste pe aproape un 9 Mai, o Sfinta Maria, un 25 Octombrie sau orice zi cu rosu in calendar, gata, da-i cu parazi, lacrimi de crocodili, piosenie prefacuta si coroane cu vesnica recunostinta (sanchi!). Altfel... jomanfu!
Dupa mine, rusii au procedat corect. 1. Ne-au anuntat, bai fratilor veniti incoace, sa vedem ce facem cu mortii vostri. Nu s-a deranjat nimeni. 2. Rusii au procedat ca la ei (ori, cum se zice mai sus, ca la nemti), adica au pus osemintele intr-o cutie de carton cu tricolor pe ea si nu saci de rafie, legati cu sirma, ca la noi. Apoi o slujba crestineasca. Parastaul trebuia sa-l dam noi.
Nesimtiti sunt ai nostrii alesi! I-au durut exact in partile anatomice ascunse de Soare. Pai nene, stiti cit ar fi costat atitea scrie, in care ce sa puna, ia acolo, niste oase??? Hai sa fim seriosi! Bine ca s-au gindit mujicii la cutii de carton, e drept cu tricolor, altfel intram la cheltuiala si nu mai aveam bani de pomeni electorale. Ce sa mai comentam! Vorba unui clasic in viata: bai, da prosti sunt astia de ne cred atit de prosti!

#36 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2472
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2017 - 04:25 PM

Corect. Este multa nepasare. In schimb, daca se poate ceva "imagine" se da navala mare. Imi amintesc cu jena, cum in 1998, personalul din spitalul militar a suportat cheltuielile pentru un mic monument funerar in curtea Bisericii Sfântul Gheorghe Plevna unde sunt inmormantati pompierii cazuti in 13 Septembrie 1848. Ce credeti? Primii care s-au inghesuit la poze, discursuri, interviuri, etc. au fost exact aceeia care aveau obligatia sa se ocupe ei de monument, dar a caror nepasare a fost maxima. Singurul efort a fost depunerea unei coroane si acest lucru facandu-se in ultima clipa.
Nepasarea asta este o meteahna veche la romani. Bunicul meu ranit chiar inaintea prapadului de la cotul Donului este externat din spitalul militar din Bucuresti in izmene , ca efectele civile se pierdusera. Asa numai in indispensabili a ajuns pe jos pana in Chitila, unde niste locuiau niste olteni din satul sau si de la care a facut rost de o pereche de nadragi.

#37 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 October 2017 - 10:28 PM

Nepăsarea asta trebuie să ia sfârşit, înainte de toate față de armată şi de nevoile ei.
Napoleon spunea
"Poporul care refuză să-şi hrănească armata, va sfârşi hrănind-o pe a altora"

Se pare că astăzi s-a semnat/parafat colaborarea cu General Dynamics pentru producerea de transportoare Piranha 5 la noi în țară.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 10 October 2017 - 10:32 PM


#38 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 October 2017 - 02:37 PM

Citeaza

Se pare că astăzi s-a semnat/parafat colaborarea cu General Dynamics pentru producerea de transportoare Piranha 5 la noi în țară.

Pe RoMilitary nu sint foarte optimisti https://www.rumaniam...ialitatea-casei
----

Citeaza

Pai nene, stiti cit ar fi costat atitea scrie, in care ce sa puna, ia acolo, niste oase???

Eu ma steptam totusi la ai nostri sa construiasca vreo 100 de sicrie , simbolic , unde sa puna acele ramasite . Nu cred ca putem vorbi de costuri cand e vorba de jertfa acelor oameni .
Daca austriecii , de exemplu ,se pot sterge la popou cu vreo jumate sau un sfert de padure romaneasca pe an fara sa plateasca aproape nimic statului roman , de ce ar fi atat de costisitor sa construiesti vreo 100 de sicrie ... dar in fine ...

Citeaza

Bunicul meu ranit chiar inaintea prapadului de la cotul Donului

Bunicul meu din partea tatei a luptat la Stalingrad . Din fericire a scapat de " onoarea" cutiei de carton fie ea si cu banda aceea tricolora. Era ofitzer de legatura intre 2 corpuri de armata si a fost trimis urgent cu documente/ordine . Chiar pe unde trecuse el la vreo ora rusii au inchis incercuirea .

#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 October 2017 - 04:50 PM

Dany...din cât am citit eu, vor fi 227 de Piranha V din care primele 30 şi ceva vin direct, iar restul se vor produce(eu cred că se vor asambla) în România.
Pe de altă parte, la Moreni nemții de la Rheinmetall vor să producă în colaborare cu ai noştrii un alt model, în total 550 de bucăți din care primele 50 vor fi Boxer 8x8 aduse de la mama lor.
Nu am citit nimic de genul " dacă câştigă licitația" nici la adresa lui GD nici la adresa Rheinmetall.
Oricum, la volatilitatea politică din România, ne putem aştepta la orice. Interesele naționale, majore, pot cădea în plan secund în orice moment, în favoarea intereselor meschine de ordin personal sau de grup. Ne putem aştepta la schimbării de macaz, n-ar fi prima dată.
Avem "N" exemple până în prezent.
Tocmai din acest motiv l-am citat pe Napoleon.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 October 2017 - 04:53 PM


#40 Userul este online   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4802
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 October 2017 - 10:01 PM

Citeaza

din cât am citit eu, vor fi 227 de Piranha V din care primele 30 şi ceva vin direct, iar restul se vor produce(eu cred că se vor asambla) în România.
Pe de altă parte, la Moreni nemții de la Rheinmetall vor să producă în colaborare cu ai noştrii un alt model, în total 550 de bucăți din care primele 50 vor fi Boxer 8x8 aduse de la mama lor.

... Si eu stiam asa ... Longinus .

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 October 2017 - 10:06 PM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi