Forum Machete,Modelism,Hobby: Abandon - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Abandon Prima mea diorama ...

#1 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 25 September 2006 - 09:39 PM

Ca sa nu ma fac uitat :-D , si sa imi completez seria de cunostinte modelistice, m-am hotarat sa postez si eu ultima mea "opera" :-D :-D :-D ! VA ROG NU DATI CU PIETRE SI PASTRATI-VA INJURATURILE (mi le spuneti la urmatoarea intalnire la care o sa fac tot posibilul sa vin!).... chiar prima mea diorama ....

Si acum story-line-ul:

Iarna anului 1942, undeva in Rusia. Diorama incearca sa reprezinte, foarte vag (sunt incepator :-D FOARTE INCEPATOR :cry: ), o transee ruseasca abandonata (probabil din cauza viscolului [nu mai aveau rusii vodka] ... o sa puteti vedea in interiorul ei si un morman de zapada, cazut fie in goana celui care a iesit de acolo fie viscolului de care va povesteam). In plus o sa puteti observa, sper, niste urme de vehicul, un transportor probabil si urmele unui ocupant al transeei ce alearga disperat inspre el!

Astept nerabdator ORICE critica, sperand ca in viitor sa fac ceva mai mare si cu un vehicul (probabil un tanc), am nevoie de orice indicatie !

Bafta . Si .... fiti duri ;-) :-o :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00313.JPG

Aceasta postare a fost editata de alecu_ultras06: 25 September 2006 - 09:40 PM


#2 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 25 September 2006 - 09:41 PM

Aici se vede zapada cazuta in transee!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00314.JPG


#3 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 25 September 2006 - 09:42 PM

si urmele rusului

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00317.JPG


#4 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 25 September 2006 - 09:43 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00316.JPG


#5 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 25 September 2006 - 09:44 PM

Si peretele celalalt.



Va rog sa ma criticati si pe mine, ca stiu ca nu e bine facuta... dar nu imi dau seama unde e greseala !!!!!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00318.JPG


#6 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 25 September 2006 - 09:47 PM

Salut,

Inceputul e bun dar ceva tot nu am inteles. Unde te grabesti?


Christian

#7 Useril este offline   Octavian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 131
  • Inregistrat: 12-August 05

Postat 25 September 2006 - 09:50 PM

Se vede ca ai acordat atentie mare. Imi place! :) Tine-o tot asa!

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 25 September 2006 - 10:04 PM

Ba, e uimitor de misto... :-D ...Parerea mea.
Singurele chestii care nu se prea pupa sunt urmatoarele: - Lemnul barnelor e prea alb (da-l cu niste smoala diluata in petrosin sau Whitespirit;
Si....Urmele rusului..... :-D ...Rusul era vrabie ?! sau i-au legat colegii sireturile ?

Este excelenta zapada amestecata cu iarba !!! Cum ai facut ??

#9 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 25 September 2006 - 10:07 PM

Faina diorama ta in lucru, insa trebuie sa ami acorzi ceva atentie la detalii. Niciodata nu o sa iti iasa asa umele in zapada cind alergi. In general punem un picior inaintea celuilalt. Culoarea bustenilor din transee ar trebui schimbata, nu prea cred ca aratau asa curati, poate putin noroi nu ar strica pe ele. Eu cam atit am avut de spus, spor la treba si tineo tot asa.

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 September 2006 - 07:45 AM

Citeaza

...Rusul era vrabie ?! sau i-au legat colegii sireturile ?
Nu, l-a pus capraru' la mersul brostei, ca i-a baut si ultima gura de motorola :-D
Bun, ce as mai adauga eu, pe linga cele de mai sus:
- idea e foarte buna, (scoala Alexie??? :-D ), promite.
- zapara din transee ar trebui mai "calcata in picioare", urme de bocanci si mai murdara, execeptie coltul de "evacuare", unde a cazut zapada.
- ceva "turturi" si urme de zapada pe busteni
- mai e o problema cu zapada: pare in strat gros, viscolita, dar in acelasi timp si ....topita. Daca e in faza de topire, ar trebui sa fie nitel mai murdara, iar in transee nu ar mai trebui sa fie decit, eventual, in coltul mai sus mentionat. Daca e proaspat ninsa/viscolita ar trebui mai uniform distibuita, iar in transee depusa intr-un star mai gros, pe peretele dinspre care a batut vintul.
- refa urmele si du-le ....oareunde :-?
Si...da-i bataie ca ai talent!

#11 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 26 September 2006 - 08:06 AM

Va multumesc pentru sfaturi si incurajari!


Pasii rusului au iesit asa, miam dat seama si eu :-D , pentru ca nu am avut o alta figurina si am fost nevoit s-o folosesc pe cea de la IL-ul acela pe care il fac; zapada a iesit ceva mai topita decat vroiam eu, s-ar putea lipiciul sa fie de vina (am folosit niste lipici din acela lichid din orice librarie) - eu vroiam sa iasa ceva mai viscolita :cry: .


Iarba am facut-o dintr-o sfoara din aceea de calt veche (dupa un sfat citit tot pe site :-D ) si zapada e bicarbonat de sodiu.

Citeaza

Unde te grabesti?

Chiar nu ma grabesc... pe asta am facuta in aproape 3 saptamani :hammer: si cutia are 10x8 cm ... deci chiar am stat ceva la ea (nu ca as fi vrut dar asa s-a intamplat). Am avut si o serie de probleme : structura am facut-o din polistiren si am incercat sa-l lipesc cu prenandez (nu-mi dadusem seama ca prenandezul contine acetona) si am stricat prima structura; apoi iarba ... dupa ce am taiat-o de pe sfoara avea tendinta sa se adune in gramajoare ... pana le-am rezolvat si pe ele au mai trecut 2 zile.

Sper sa gasesc solutii si mai bune pentru urmatoarea diorama; cum va spuneam am de gand sa bag si un tanculet pe acolo :-D . Ideea ar fi urmatoarea: o campie cu un paraias intr-o parte si in partea cealalta un Panzer I. Nu stiu daca e fezabila dar incerc.


Bafta tuturor

#12 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 26 September 2006 - 08:27 AM

Zapada arata foarte bine, dat fiind ca este sfarsit de septembrie pot spune : Arata infiorator de bine :-?
Cand mai prinzi "curaj" se merita sa dezvolti ideea.
P.S. Si podeaua trebuie revizuita (daca in Rusia se purta parchet, alexie nu stie) sau in luft-uri pune cateva picioare sau macar bocanci :-D

#13 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 26 September 2006 - 08:53 AM

Avand in vedere ca e abandonata (in urma unor lupte) ar merge ceva pete de sange, obiecte abandonate, ceva lazi de munitii, butoaie...........vreo mortaciune care se iteste de sub zapada.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi