Forum Machete,Modelism,Hobby: Polonia, 1 septembrie 1939 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Polonia, 1 septembrie 1939 prima mea diorama

#41 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

Postat 19 September 2006 - 11:00 AM

Asa, estimativ, pe o scara de la 1 la 10, unde ati situa diorama? :-D

#42 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 19 September 2006 - 11:22 AM

AlexGiuglea? Baiatul cu miniavionul?
In cazul acesta carcotelile sunt neavenite (ma bucur cand se subtiaza randurile AERO :roll: ). Succes in continuare!

#43 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 September 2006 - 07:11 PM

In primul rand dati-mi voie sa-i urez celui mai tanar frate al nostru "Bine ai venit, Alex, in lumea dioramelor".

Citeaza

AlexGiuglea? Baiatul cu miniavionul?

Da, Alexie! AlexGiglea este tanarul licean cu avionul de sub lupa de la expo "Centenarul Vuia" (vi-l mai amintiti?). :-D

Uneori critica poate fi descurajanta cu atat mai mult in situatia cand este criticata prima lucrare asa ca, desi ar mai fi cateva greseli nesemnalate de colegii mei ... ei bine ... n-am sa critic lucrarea si n-am sa atrag atentia asupra greselilor.

Un lucru este foarte important intr-o diorama indiferent de tema ei. Trebuie sa gandesti actiunea per ansambu si apoi s-o redai corect in detaliu ... detaliu cu detaliu.
O diorama este un cumul de obiecte, personaje, vantul care adie, ceasul care indica trecerea timpului, iarba in roua diminetii, linistea cantecului pasarilor, tumultul luptelor, licarul sperantei sau durerea pierderii ei si multe multe altele care adunate sa dea un ansamblu. Trebuie sa ai grija ca fiecare dintre aceste elemente sa fie tratate cum se cuvine. Nu te descuraja. Incearca sa privesti cladirile vechi din Bucuresti (ai cateva chiar in zona liceului) si incearca sa faci ca timpul sa treaca la fel peste casutele tale. Priveste si ia aminte la vegetatie, arbusti, copaci, iarba, etc. si ai unde sa faci astfel de observatii :-D si nu in ultimul rand, dupa ce ti-ai facut temele, pentru intrebarile cu raspuns nesigur pe care ti le-ai pus, exista acest forum. Nu ezita sa intrebi ce si cum. Multe dintre greseli nu le-ai fi facut daca intrebai aici pe forum si la intalniri.
Nu-i bai! E prima si oricat ne-ar place noua "sa ne dam mari" toti am avut la activ si lucrari mai nereusite. Asta e! Ne-am scuturat si am mers mai departe lucru pe care ti-l doresc si tie si nu in ultimul rand ...
Bafta!

#44 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2006 - 08:06 PM

Aici are dreptate crios, dar m-a luat si pe mine valul, mai ales ca, spre rusinea mea de carcotas, si eu lucrez acum la prima diorama din viata. Deci, sa imi fie rusine. NU MAI FAC!!!

#45 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 19 September 2006 - 08:17 PM

Sa nu mai faci caci tu ai avut parte de multe ajutoare la intilnire. Cred ca toate criticile care au fost aduse aici pe forum nu au fost spuse cu rautate.

#46 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2006 - 12:03 AM

Quote:"Multe dintre greseli nu le-ai fi facut daca intrebai aici pe forum si la intalniri.
:-D Dar nici nu mai terminai diorama in viata asta. Oricum curajul de a posta o diorama in acest "cuib de viespi" este salutar. Am vazut multe diorame urate si ilogice de-a binelea pe site-uri cu pretentii. Iti stam la dispozitie cu idei si "sfaturi" la orice ora (ce ne mai place sa dam sfaturi !.... :-D )

Dragos, tu chestiile astea le stii pe dinafara sau le ai scrise undeva :-D . Te-ai gandit sa scrii o carte (plina cu poze) in care sa arati diferentele dintre anumite tipuri de ..... ce-or fi ele. Daca ai avea timp ar fi excelent.

Alex, cel mai impresionat sunt de faptul ca ai asemenea preocupari in timpul liceului......Mie mi-ar fi fost teama sa nu ma considere colegii geek. Jos cu peruca !

#47 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 20 September 2006 - 09:25 AM

wurger, la Sep 20 2006, 01:03 AM, a spus:

Dragos, tu chestiile astea le stii pe dinafara sau le ai scrise undeva :-D . Te-ai gandit sa scrii o carte (plina cu poze) in care sa arati diferentele dintre anumite tipuri de ..... ce-or fi ele. Daca ai avea timp ar fi excelent.

Normal ca le are scrise undeva .... direct in memorie !! :-D
Am fost martor ocular la o asemenea prezentare live.
Depun marturie (sub juramant daca e nevoie :-D ) !

O carte ?! Hmm ?! Si cine o s-o publice ?!
Poate Osprey sau Concorde :hammer: ?!
Da, de ce nu Dragos !

#48 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 September 2006 - 09:52 AM

Din punctul meu de vedere, care ma pricep la tancuri atat de mult cat si la fotbal sau la masini, totul arata bine. Singura observatie e cea cu spalarile/imbatranirile. Una din cele mai uzuale spalari e aia cu umbra naturala sau umbra arsa diluata cu esenta de terebentina (daca ai ulei din ala ieftin romanesc) sau cu diluant daca ai uleiuri straine mai fine.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Faci o solutie mai diluata astfel incat sa murdareasca dar nu foarte mult acolo pe unde curge apa, sare noroiul, etc. De exemplu la zidurile pe unde curge apa si mai cresc si ceva mucegai si licheni, in viziunea mea smerita arata cam asa:

Imagine postata

Ceea ce vreau sa spun este ca pentru prima diorama arata foarte bine, se vede o gramada de munca si o preocupare pentru detalii. In afara de aceste spalari si imbatraniri mai am o observatie legata de drumul ala. E de pamant? Parca trebuia sa aiba si alte urme in afara de cele de tanc. Si ca veni vorba, nimeni nu a comentat urmele alea de tanc daca sunt corecte sau nu.

#49 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 20 September 2006 - 10:57 AM

Olaf, eu am cam avut probleme cu esenta de terebentina. Cel putin pe modele vopsite cu email, esenta imi mananca vopseaua pana la plastic. Poate mai buna e terebentina traditionala.

#50 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 September 2006 - 11:51 AM

Citeaza

Poate mai buna e terebentina traditionala
Eu nici cu asta nu m-am inteles, asa ca folosesc cu succes D 509 sau cum s-o mai fi numind acum!

#51 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 20 September 2006 - 11:54 AM

Eu am avut probleme doar pe cele proaspat vopsite, de vreo 2 ore. Dar cel mai bine sa foloseasca tot diluant. Si sa fie ca un fel de stergere, nu sa balteasca ca atunci ataca si vopseaua veche.

Eu incercand sa imit lemnul dupa metoda z-mare cu pensula cu par tare bagata direct in pasta aia de ulei care sa lase urme gen fibra am reusit sa mozolesc ca naiba un scut. Am sarit repede cu carpa sa salvez ceva si rezultatul a fost multumitor asa ca i-am mozlit si pe restul mai departe. Deci merge si direct cu ulei si sters.

Spatele scutului nu se prea vede bine in schimb se vad urmele de ulei pe haine:

Imagine postata

#52 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 20 September 2006 - 02:45 PM

Fratiorilor, cu siguranta o sa evitati problemele amintite la spalari, intr-un mod foarte simplu.
Aplicati "sucul" de vopsea uleioasa, doar pe o suprafata lucioasa, de preferinta obtinuta cu un lac acrilic sau ... "future".
Doua mari avantaje. In primul rand "sucul" se va va strange prin capilaritate doar in adancituri iar vopseaua va fi protejata de "bariera" luciosului acrilic. Excesul poate fi sters cu usurinta cu un betisor bumbacos inmuiat in diluant sau cu o pensula curata. Deasemenea, prin aceeasi metoda puteti obtine si anumite "scurgeri" interesante...
Frate Olaf, poti incerca asta si la figurinele 72-iste ! Lacul acrilic le va proteja mai bine, iar "spalarea" va arata bine, fara "porcusori" si alte mizerii. La sfarsit, dupe uscare, aplicati un lac mat.

Io personal, datorita viciului, folosesc ca diluant pentru uleiuri la "spalari", benzina pentru bricheta Zippo sau white spirit. Dar... desi nu am incercat, esenta de terebentina cred ca este mai buna, TOCMAI pentru ca se usuca mai greu, iar pigmentul vopselei din "suc" are timp sa se sedimenteze doar in adancituri. Datorita "barierei" acrilice protectoare, timpul de uscare nu afecteaza vopseaua de baza.

#53 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 September 2006 - 07:02 PM

Dragos, eu patesc altceva: peste un anumit prag de dilutie, folosind terebentina, vopseaua "se rupe", capatind un aspect de nisip in apa, compromitind astfel operatia de "spalare". Folosind D509 nu patesc asa ceva!

#54 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 20 September 2006 - 07:14 PM

ar mai fi o varianta...future colorat cu tus/acuarele. se usuca destul de greu deci e timp de ajustare, are o oarecare vascozitate ceea ce duce la niste degrade-uri uniforme, si mai ales NU MIROASE..deci se pate lucra fara sa auzi mereu "cand termini odata cu vopsitul?" :)

Aceasta postare a fost editata de MiG: 20 September 2006 - 07:16 PM


#55 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

Postat 20 September 2006 - 07:52 PM

Cat despre drumul de pamant si alte urme:
Avand in vedere ca anul este 1939, nu oricine isi permitea masina, iar cei care aveau (bogatasii) nu mergeau pe drumuri de tara (decat poate foarte putini). Pe atunci, lumea nu era chiar atat de "mecanizata", iar o caruta trasa de cai nu cred ca lasa urme foarte adanci si evidente (daca nu deloc). Iar cum acesta este "Momentul Zero", nu au mai trecut alte vehicule germane pe acolo.

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 September 2006 - 08:25 PM

Citeaza

iar o caruta trasa de cai nu cred ca lasa urme foarte adanci si evidente (daca nu deloc).
Nu mi-o lua in nume de rau, dar fie ea si in doaiciland o caruta tot lasa sleauri! Mai mici.. mai mari..... Dar nu asta e baiu, omul cit traieste invata si vad ca tu vrei asta, mai ales ca ai mina! Daca sti engleza, o sa-ti trimit niste carti despre ce si cum in diorame. Continuam discutia pe PM.

#57 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 20 September 2006 - 08:29 PM

fara legatura neaparata cu diorama..(oricum o sa iti iasa din ce in ce mai bine pe masura ce faci si altele, nu ca eu as avea vreun drept sa comentez ca nu m-am bagat la nici o diorama inca) dar nu ma pot abtine pt ca am o experienta recenta, daca ai sa faci o vizita la tara ai sa observi:
carutele sunt bestiale...lasa niste urme de iti rupi masina in ele...nu am studiat ca sa imi dau seama de ce dar asta am constatat..poate carutasilor le place sa umble unul pe urmele celuilalt, poate copitele framanta si ele drumul, poate cauciucurile sunt inguste...nu imi dau seama cum au sapat transeele alea...sau poate pur si simplu nu era drumul pietruit

#58 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 20 September 2006 - 10:08 PM

Uitindu-ma pe net am gasit o poza de la invazia Poloniei.Poate te ajuta in viitor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: polishbarier.jpg


#59 Useril este offline   AlexGiuglea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 419
  • Inregistrat: 29-April 06

Postat 21 September 2006 - 07:34 PM

Multumesc pentru poza, dar am gasit-o si eu mai demult.

#60 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 22 September 2006 - 10:54 AM

Salut! Nu o lua prea in serios cu ce scriu ei/noi despre diorama :-? , in principuiu toti sunt bine intentionati :-D , numai ca unii o spun sub diferite forme (mai de sus...mai de jous..) :-D , asa ca nu o lua personal si cel mai bine este sa retii detaliile tehnice. Si de esemenea cred ca cel mai bine ar fi sa participi la intalnirea de luna viitoare cu tot cu diorama si vei vedea ca toata lumea te va invata cum poti sa imbunatatesti. Succes! :-D
Cata

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi