Forum Machete,Modelism,Hobby: Are careva vre-o informatie poate? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Are careva vre-o informatie poate? caut magazin

#1 Useril este offline   pneu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 05-October 16

Postat 10 November 2016 - 02:50 PM

Poate stie cineva vre-un magazin ceva in judetul Suceava unde putem gasi kituri, noi astia din zona, inainte gaseam intr-un magazin in mall, dar acum ei nu mai aduc iar internetul a devenit singura mea varianta din pacate, m-am trezit eu cam tarziu dar asta e!

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 November 2016 - 07:53 AM

Cred ca cea mai buna sursa ramin, totusi, magazinele on-line. Si sunt destule.

#3 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 11 November 2016 - 08:00 AM

Si eu sunt din Suceava si, din pacate, nu sunt. Asa cum zice Z-mare, raman ca surse magazinele on-line.

#4 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 342
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 11 November 2016 - 08:29 AM

Magazinul din „mol” nu mai e? Acum ceva timp mi-am luat un Superhornet de acolo la un preț foarte bun.

#5 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 11 November 2016 - 09:52 AM

Vezi postareaBabacu, la 11 November 2016 - 08:29 AM, a spus:

Magazinul din „mol" nu mai e?

Care magazin? Ca daca e vorba de supermarket, apai deh... Anul trecut (sau acu' doi ani in urma, nu mai tin minte, oricum inaintea sarbatorilor de iarna...) au adus niste kit-uri de avioane cu niste preturi de-am zis pas(sau PA! Imagine postata ).

#6 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 11 November 2016 - 08:29 PM

Salutare,
cea mai buna varianta este cea online, in situatia in care nu exista un magazin dedicat in oras, si chiar atunci, pentru ca de regula astfel de magazine livreaza kiturile unui singur producator, maxim doi.
Supermarketurile nu mai aduc de multa vreme kituri, inainte se mai gasea cate ceva, insa cei care se ocupa de aprovizionare (de regula pe raionul de jucarii) nu au idee cu ce se mananca acest hobby. Astfel, de regula se aduc doar cateva modele, scumpe si lipsite de interes. Am vazut luna trecuta la Auchan ceva kituri Revell, la un pret mare. Insa si aici intervine nivelul de civilizatie al bastinasilor, care distrug cutiile. Multe kituri au fost vandute ulterior la pret redus. Solutia ar fi aprovizionarea cu o gama variata si pozitionarea intr-o zona greu de vandalizat prin desfacerea cutiilor. Insa cum astfel de "jucarii" reprezinta un procent infim din ceea ce se vinde de regula la acest raion, raman la parerea ca magazinele online sunt singura solutie viabila.

Ca o completare, pacat si si aceste magazine sunt cumva plafonate, de exemplu nu am vazut kituri de utilaje de constructii, care ar fi destul de interesante, dar probabil piata nu o cere.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 November 2016 - 07:56 AM

La noi este un cerc vicios, similar cu cel de la televiziuni. La tv se zice, ''asta se cere, asta se da", uitind ca, defapt, ei au educat publicul ce sa ceara. La modelism, situatia e oarecum similara in gindire: ''nu se cer domne, deci nu aducem". Si atunci, cum educi copiii, parintii, bunicii "sa ceara" ceva ce nu stiu ca exista?!

#8 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1769
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 November 2016 - 09:02 AM

Din păcate , exact asta este situația . Nenorocita de politică a "primului pas" . Cumva ca īn domeniul muncii : patronatul nu dă salarii mai mari , pentru ca nu se muncește bine și le scade profitul , iar salariații nu muncesc bine , pentru ca sīnt plătiți prost. Nu romānul este puturos ( de ce dracu' īn străinătate muncește romānul pe brīnci ?? Pentru ca este plătit bine !! ) ci sistemul este putred. Nimeni nu vrea să facă primul pas , de teama să nu iasă păcălit. Așa și cu kiturile. Generația mea ( Z-Mare , Wurger... ) am īnceput cu kituri rusești , poloneze și RDG-iste , care se găseau din abundență . Și am fost tentați de cutiile colorate din librării , deși inițial nu știam deloc ce-i īn ele. Dacă nu ar fi fost īn rafturi , nu le-am fi văzut , și logic , nu le-am fi cumpărat niciodată...Comercianții noștri nu sīnt negustori veritabili. Niște hiene puși pe căpătuială instantanee , dacă s-ar putea să facă avere īntr-o lună , ar fi excelent. Īn țările cu apă caldă , averile se fac īn generații . La noi , īn doi-trei ani...Tunuri , țepe , evaziune fiscală , asta-i cam tot ce știu ei. Evident , cele cīteva excepții doar vor confirma regula.

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 November 2016 - 07:55 AM

Dakian, cu parere de rau, ai mare dreptate!

#10 Useril este offline   pneu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 05-October 16

Postat 13 November 2016 - 10:54 AM

In mall magazinul nu s-a desfiintat, insa nu mai aduce kituri, ultimile erau la reduceri, insa nu mai e nimic, m-am tot plimbat cautand prin oras insa fara rezultat. Dakian are atata dreptate ca mi se face pielea de gaina, sunt frustrat de situatie ce mai..

#11 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 14 November 2016 - 02:35 PM

Imi aduc aminte ca prin 2002-2005 se gaseau kituri cu duiumul in Carrefour si in Cora. Nu foarte scumpe, nu foarte diverse dar se gaseau.
Necazul in super/hymer/mega marketuri este ca se distrug si se fura din ele. Lumea le deschide (desi sunt sigilate) si se uita la ele, eventual iau foaia de decaluri (le lipesc pe jucariile copiilor) si uite asa magazinele renunta la ele pentru ca sunt nevoiti sa le treaca la pierderi sau sa el vanda la reducere.
Sunt patit cu machetele Cararama 1:72. Nu mai vor sa le aduca pentru ca sunt usor de furat, lumea le desface ambalajele si rupe cutiile, le cad din mana si le strica. Prefera sa aduca alte porcarii.

#12 Useril este offline   pneu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 05-October 16

Postat 15 November 2016 - 02:18 PM

Am inteles, sper poate si eu la vre-un magazin undeva in oras sau judet cu ceva kituri uitate, e o chestie sa iei in mana cutia aia inainte sa dai bani pe ea.

#13 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 15 November 2016 - 09:13 PM

Salut. Sunt si eu din Suceava, si te sfatuiesc sa nu mai pierzi timpul degeaba, nu se mai gasesc kituri prin oras. In judet, nici atat. Deci net, schimburi cu baietii, sau second hand tot de la ei. Singura problema e ca sucevenii, cati ori fi, nu se stiu intre ei....

#14 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2016 - 10:06 AM

Ai dreptate Dakian, Ady Aero, Z-Mare si care a mai scris
SI de aici decurge o alta stare de lucruri - Se chinuie unii sa faca expozitii, concursuri, sa le dea alura internationala si nu le prea iese. Asta pentru ca interesul la nivel de tara e foarte scazut.
Si tocmai de aia e scazut, de ce ziceati mai sus.
Daca s-ar rupe cercul vicios si cineva ar risca ar trebui sa inceapa sa se mai schimbe lucrurile. Nu zic sa fie mai ieftine dar sa fie diverse, sa cuprinda o plaja mare de gusturi si oamenii sa le aiba in fata ochilor ca sa poata alege.
S-au mai incercat formule de ateliere cu copii (cu make and take), ba chiar si cursuri pe la corporatii, platite suficient de prost ca sa fie atractive pentru ei si cu banii luati dupa niste luni. Nu prea au rasunet. Nu stiu daca 1% din participanti au ramas cu ceva, sau si-au mai luat un kit dupa aia.
Dar chiar daca s-ar face constant toate eforturile astea (si se mai fac), educatia populara are inca mari carente (sau intr-o mare de carente poti sa descoperi si 2-3 trasaturi bune). Poporu majoritar vrea pe gratis frate. Chiar si daca nu stie ce e si ce se face cu el, daca se poate sa ia unul pe gratis, o sa ia 3...... Mai da si la vecini.
De cand fac eu machete, am vazut multi dealeri de machetism fortati sa vina cu bani de acasa ca sa plateasca chirie si alte facturi, sau sa plateasca o marfa noua care POATE se va vinde.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi