Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, iulie 2016 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, iulie 2016

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 July 2016 - 03:08 PM

Aşa echipă, aşa suporteri, aşa primire.
https://youtu.be/-GIUUsRJUHQ

#22 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 10 July 2016 - 01:11 PM

Noutăţi de la EDUARD:

http://app.se11zt.cz...7e-002590a1e85a

#23 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 10 July 2016 - 09:47 PM

Un P-47 rezistent.....
Imagine atasata: P-47.jpg

#24 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 208
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 11 July 2016 - 08:14 PM

Vezi postareaZ-mare, la 04 July 2016 - 04:01 PM, a spus:

Langinus, tu privesti lucrurile din punct de vedere ...romanesc. E normal ca o cafea sa fie fierbinte, nu? Si e normal, pentru tine sa fii atent sa nu te arzi. Ei bune, pe canile du cafea din alte parti sceie ''Atentie, produs fierbinte!'' Si stii de ce, penteu ca un american care s-a oparit cu o cafea (de timpit ce era!) a dat firma in judecata si a cistigat milionul de dolari! roman, daca ii moare capra sau, Doamne fereste, copilul pentru ca a baut antigel dulce, nu da pe numeni in judecata! Zice ca a fost ceasul rau si pisica neagra!
Toate substantele care au un miros/gust imbietor (si benzina nu are!) trebuie modificate ca acest lucru sa diapara!


Din pacate era vorba de o "baba" care a castigat in prima faza cateva milioane de la McDonalds si pe care i-a pierdut la o organizatie pentru drepturile omului pentru ca s-a automutilat cu cafeau fierbinte , ironia sortii



#25 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 July 2016 - 06:41 AM

Exact asta e treaba, de aceea firmele isi iau masuri de precautie. Atit cit pot. Cind cumperi o arma, ti se face un instructaj, in care zice in ce condtii sa o folosesti. Daca tu vinezi politisti cu ea, nu mai e problema celui care a vindut-o, ci a ta! El te-a avertizat! In spital se face dezinfectie, sunt niste norme clare, deci teoretic e curat. Nu e treaba statului ca te infectezi! Cund cumperi nenorocitele de etnobotanice (cine drac le-a puns numele asta?), iti sune ca sunt aromatizante de baie, deci le folisesti ca arare, daca tu ti le injectezi, e treaba ta! Chestia e ca daca vrei, poti da in judecata pe oricine, pentru orice! Vezi chestia cu baba care s-a ''automutilat''!
Apropo, conform legii, nu ai cum transporta, acasa, cutitul cumparat de la supermarket!

#26 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 July 2016 - 06:04 PM

Ba s-avem pardon Z- etule , tocmai treaba statului e daca eu cetățean mă infectez ori ba, pentru că Ministerul Sănătății este o institutie a Statului, iar eu plătesc taxe tocmai acestui stat.'Geaba există proceduri, dacă nimeni nu verifică şi respectarea lor.
Acest minister are datoria să "vadă" ce se īntāmplă īn propria-i ogradă, īn caz contrar nu văd ce rost mai are existența lui. Dispune de "funcționari", birouri, secretare, maşini de serviciu,ba uneori, deşi nu se cuvine, chiar de coloană oficială.
Numa' că unii " funcționari" se dedulcesc la plăcinte şi iau mită, iar asta e tot problema statului. Eu,sincer, i-aş verifica dar nu pot pentru că nu mă lasă.
Cine ? Statul, evident.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 July 2016 - 06:06 PM


#27 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 July 2016 - 07:16 AM

Pai tocmaii asta spuneam si eu: exista procedura. Adica statul e acoperit, a dar procedura, nu e vina lui daca nu se respecta! Zi-mi si mie, citi bolnavi nu ies din spital, in halat si papuci, pina la magazinul din colt, dupa tigari, un corn sau un pachet de biscuiti? Citi din vzitatori poara halatul de unica folosinta si supraincaltari? Si daca le atagi atentia: ce ai ma cu mine, imi iau si eu un corn ca mi-e foame! Nu masina e de vina pentru accident, ci omul care de blana la acceleratie, bea la volan, adoarme pe sosea! Nici o institutie nu poate sta in spatele fiecarui cetatean, sa nu faca timpenii, si atunci se acopera cu norme si proceduri. Daca nu le respecti e treaba ta, el are acoperire: ti-am spus sa dai cu var! Ca omul nu da sau nu are var, e alta poveste!

#28 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 July 2016 - 08:07 PM

Īn contextul discuțiilor purtate, iată, īncă o "performanță" a sistemului:

http://lbhn-16023885.../stire/21154417

#29 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 14 July 2016 - 11:51 AM

Newsletter de la FineScale Modeler:

http://links.mkt746....zY4S0&mt=1&rt=0

#30 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2016 - 12:28 PM

Vezi postareaLonginus, la 13 July 2016 - 08:07 PM, a spus:

Īn contextul discuțiilor purtate, iată, īncă o "performanță" a sistemului:

http://lbhn-16023885.../stire/21154417

Din nefericire o sa mai vedem astfel de grozavii. Cum crezi ca o sa se intample cand la doi salariati plecati o sa se primeasca unul singur?
Crezi ca la salariile din ,,sistem" se va muncii altfel decat in dezinteres?

#31 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 July 2016 - 02:09 PM

Vezi postareaflo, la 14 July 2016 - 12:28 PM, a spus:

Din nefericire o sa mai vedem astfel de grozavii. Cum crezi ca o sa se intample cand la doi salariati plecati o sa se primeasca unul singur?
Crezi ca la salariile din ,,sistem" se va muncii altfel decat in dezinteres?

Bunule Flo...da-mi voie sa nu prea fiu de acord cu argumentul.
In exemplul nostru, cred ca ai remarcat ca managerul spitalului a demisionat ( desi era o masura superflua, cata vreme oricum mandatul sau expira intr-o saptamana).
Cat crezi ca are salar un "manajer" de felul asta ??
Dezinteresul se manifesta mult prea des, mult prea profund (a se citi la toate nivelurile), in atat de mare masura incat a devenit trasatura de caracter.Cam de aceasi orientare putem vorbi si in "pretextul" luarii de mita: veniturile mici. Si in acest caz, nu nivelul veniturilor (licite) ar fi problema, ci trasatura de caracter. Cunosc/cunoastem exemple de magistrati "primitori" de spagutza.
Unii dintre ei au un venit salarial in jurul sumei de 8000 sau chiar mai mult(vorbesc despre o medie).Este de notorietate exemplul unui judecator (cred ca era de pe la Iasi,sau cam asa) care primise mita...cateva kile de pastravi. Oare din venitul de apx.2000 de euro, la nivelul tarii noastre, chiar nu-si permitea niste peshte,daca asa a vrut inima lui ??
Alta(nu vreau sa dau nume) a luat spagutza...o haina de blana si niste bluze sau parfumuri.Si ar mai fi exempleeeee...din pacateeeeee!!!!
Crede-ma...nu salarul subtire e buba,ci obrazul gros.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 14 July 2016 - 02:10 PM


#32 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 July 2016 - 08:40 PM

Nu Longinus, nu obrazul gros e buba, se poate subtia mintenas...daca se vrea. Si nu neaparat sistemul e de vina: in Germania aia mult laudata, un pacient cu luxatie a fost programat la traament peste...trei luni!
La noi e altceva. Cind un manelist analfabet da cu fara numar, fara numar, cind un tigan care nu a muncit in viata lui are masina grosolana si casa cit palatul parlamentului, fara ca cineva sa le creeze probleme, de ce un meneger nu s-ar spurca la o ruda de cartabos, un kil de palinca sau o amarita de haina de blana! Pe de alta parte, cei puternici se cred arit de sus pusi, incit nici chiar Dumnezeu nu le-ar putea cere socoteala. Atunci, la ce sa ne asteptam? Ca un amarit de medic sau director de spital, cu un salar cit taxatoarea de la metrou, sa faca minuni de samaritean? Nu, el vrea masina ca Fane Salam, vila ca Voiculescu sau Videanu si atunci ia spaga o rusa de salam, gindindu-se ca a facut o economie de doi poli, la masina visata!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 July 2016 - 08:51 PM


#33 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2016 - 09:06 PM

Longinus, ai exemplificat fix cu o extrema. Managerii si magistratii. Da, acestia nu au salarii mici. Dar nu ei fac curat,nu ei fac munca infirmierelor si asistentelor, nu ei repara instalatiile electrice din cea mai cunoscuta matrnitate. Cei care trebuie sa faca astea sunt platiti mizerabil. Si din aceasta cauza multi incet, incet ingroasa obrazul. Nici nu-i mai judec cum o faceam inainte.
Bunicul ma invata: Fatul meu, stapanul invata sluga hoata.

#34 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 July 2016 - 09:10 PM

Zetule...iar rogu-te să mă scuzi, da' prin parcările spitalelor, alea rezervate "personalului" n-am prea văzut Loganuri !
Există destui " doftori" īn Cluj, īn special unu' care opera de rărunchi, pentru care "onorariu" de 6000 de roni, au fost, citez- " bani de frizer".
Deşi nu pare, nenea ăla merge acasă cu 2,,,3 mii de oiro pe zi !!
Mai există o categorie: doftorii de "păsărică" .
Un stagiar la Clinica de prune din Cluj serveşte uşurel mia de lei pe zi, aşa...ca antrenament.
Mi se pare că şeful lui se chema Achimaş Cadariu şi a fost la un moment dat chiar ministrul sănătății.
N-am probleme cu păsărici, da' vezi tu, vorba merge.
Aşa că nu le prea plāng io de milă.
Sigur, īntr-o țară īn care funcționarii şi-ar face treaba pentru care sunt plătiți, ciurubeii cu "fără număr" ar avea taxele plătite la zi.
Doar că funcțiinarii ăia, o rezolvă mai uşor cu " babe ce vānd usturoi" decāt cu pălărierii.
Tot chestie de mentalitate şi asta.
P.S. primul anafist al țării( īntr-o vreme) , unu de se cheamă după părinți Blejnar, iar dupa botez, Sorin, doar ce a primit trei(parcă) ani de țambal pentru...spălare de bani, grup infracțional, etc.

#35 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 July 2016 - 05:33 AM

Poate ați aflat deja.
http://m.digi24.ro/S...+multime+camion

Franța a strâns la sân foarte multe gunoaie, care acum o muşcă. E greu să lupți împotriva lor pentru că pot fi oricine, au cetățenie şi sunt născuți acolo. Jegurile astea nu fac excepție : tunisieni.
Toleranța şi drepturile omului sunt noțiuni ridicole, atunci când vine vorba despre aceşti indivîzi. Comunicatele de condamnare, asemena: vorbe goale.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 July 2016 - 05:38 AM


#36 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1367
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2016 - 01:11 PM

nu sunt de acord cu atentatele, nu sunt de acord cu uciderea de copii si, in general, de oameni nevinovati dar...din pacate se cam culeg nisca'i roade. Atat Franta cat si Anglia, Spania - si ar mai fi - au avut colonii o gramada si din cate stiu eu nu s-au purtat cu manusi. Cred ca ar cam fi timpul ca "oamenii civilizati" din tarile puternic industrializate sa-si revizuiasca putin atitudinea vis-a-vis de tarile mici si de cele detinatoare de diverse "bunatati" (petrol, gaze, minereuri, etc).
Pe de alta parte sunt convins ca se doreste instituirea unei stari generale de nesiguranta - nu instituim control maxim ca asa vrem noi, stapanirea. O s-o cereti voi, amaratii cand o sa va saturati de atentate (care sunt facute de "ISIS" - o grupare organizata tot de stapanire).

#37 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 208
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 15 July 2016 - 07:24 PM

Nu am crezut ca o sa vad un avion de linie facand asa ceva Boeing 787:

http://www.msn.com/e...MO35_NO_14JUL16

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 15 July 2016 - 07:24 PM


#38 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 208
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 17 July 2016 - 01:59 PM

A aparut nr. 11 al revistei Mascaron
http://www.modelista...-DIGITAL-11.pdf



#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 July 2016 - 01:55 PM

Din pacate "dezvoltatorul imobiliar" loveste din nou.
Desi a fost(si ar fi putut ramane) o firma celebra in materie, Guban Timisoara isi inceteaza existenta (fizica) chiar daca a facut istorie in Timisoara (si nu numai), timp de 200 de ani.A fost un etalon al calitatii, iar numele clientilor care au purtat produsele firmei spune tot.
Ceea ce mai reprezinta astazi, este o palida umbra a ceea ce era candva,"privatizata de italieni"fiind , iar restul se darama la pamant.
Desigur, CacaMaca SRL va construi un (alt) centru comercial, in care se vor vinde produse...exact...de c.cat(made in PRC).Sorry,dar n-am gasit alta rima.
Trist. Foarte trist.
http://adevarul.ro/l...ex.html?ref=yfp

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 19 July 2016 - 01:59 PM


#40 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 21 July 2016 - 02:11 PM

Newsletter de la HOBBYTERRA:

http://hobbyterra.com/

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi