Forum Machete,Modelism,Hobby: Intalnirea lunii septembrie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Intalnirea lunii septembrie

#81 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2006 - 10:32 PM

Neschimbat (Mishu)

De ne.....Calmat..... :lol: :lol:

#82 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 18 September 2006 - 11:17 PM

wurger, la Sep 18 2006, 10:32 PM, a spus:

Neschimbat (Mishu)

De ne.....Calmat..... :lol: :lol:

Acum exact 30 de ani am cunoscut expresia :"Cu stangu inainte, MARS!" Dar numai acolo era bine sa incepi cu stangul! Cum ziceam si mai devreme....
Misu

#83 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2006 - 11:26 PM

Am mai spus-o, o repet daca e nevoie...
Lasati micile greseli de limba romana, ca nu lingvistica ne preocupa. :-P

Z-Mare, te citez: "Daca tot faci o treaba, fa-o bine"... Adicatelea, ori vorbesti corect romaneste, ori nu.
Ori citezi DEX-ul si scrii cu i din a (deci vorbesti corect), ori vorbesti dupa cum iti vine si nu e nici o problema (dar nici n-ai pretentii). Nu te apuca sa tii prelegeri de limba romana daca nu vorbesti corect, exemplul personal ar trebui sa fie de baza :lol:
Si da, ambele cuvinte le-ai gresit. Conform DEX'98 pe care l-ai citat, cuvantul strimt nu prea exista, pentru ca se scrie stramt. Chiar daca nu vrei tu sa scrii corect :lol:
Vrei sa incepem iar, vorba lui Flyboy, cu cercul literar? Sau tii cont de ce am zis acum 2 zile, cand v-am rugat sa nu incepeti iar cu discutia cu 'locatie'?

#84 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 September 2006 - 08:07 AM

In afara de al cita pe AdyAero, mai am a spune doar ca nu trebuie sa fim chiar urmasii lui Alexandru Graur, mai scapi o greseala, mai din graba, mai din necunoastere, dar asta nu inseamna ca, lasind la o parte regulile gramaticale, trebuie sa trasformam forumul intru-un mirk sau chat!
Cit despre barbarisme.....
P.S. Scriu, si voi scrie cu i din i si nu din adeoarece mi se pare mai usor de citit, pentru ca, o sa te citez Cartula, in dictionar nu exista cuvinul strAmt!
Sa revenim, totusi la intilnire. Alecu, daca veri ne putem intilni intr-o zi, mai discutam si iti dau si un dispozitiv Wurger

#85 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 19 September 2006 - 09:47 AM

misu, la Sep 18 2006, 08:55 PM, a spus:

Ce dragut din partea ta ca ai remarcat celalat Pak si nu-i asa chiar te pricepi si poti sa dai exemple!

Nu prea inteleg care este problema si ce este cu acest ton. Spune clar ce te deranjeaza si se va rezolva.

#86 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2006 - 10:19 AM

Hmmm... Multumesc din suflet familiei ca mi-a stat alaturi in clipele grele... :roll: Multumesc prietenilor pentru ca sar ca lupii in strunga :-D Multumesc pentru limba romana ca imi ofera satisfactii belicoase :-x Multumesc Lui Dumnezeu ca (inca) mai am nervii intregi :-D

Va multumesc tuturor ca v-ati abatut de la scopul si intentia acestui topic si acestui forum si ca ati demonstrat inca odata ceea ce stiam cu totii de o viata intreaga sau de la fondarea natiunii:

Romanului ii sade bine cu capra vecinului (moarta in cotet) si cu taiatul (frunzei la caini) :hammer:

Va doresc sanatate si voiosie :-D

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 19 September 2006 - 10:21 AM


#87 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12651
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 September 2006 - 01:38 PM

Citeaza

Romanului ii sade bine cu capra vecinului (moarta in cotet)
Normal, vrea sa-i vinda pielea! :-D

#88 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 19 September 2006 - 02:19 PM

[quote name='OlafTheViking' date='Sep 19 2006, 09:47 AM'] [/QUOTE]
Nu prea inteleg care este problema si ce este cu acest ton. Spune clar ce te deranjeaza si se va rezolva. [/quote]
Nu-i bai!
Cu bine,
Misu

#89 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 19 September 2006 - 02:29 PM

Atunci e in regula. Credeam ca s-a intamplat ceva.

#90 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 September 2006 - 07:30 PM

aicisiintoatadiscutiaastaofftopicproblemanuestesriereacuvintelorgresitsifolosire
gresitaalor
datoratadupacumamspussnobismuluipursisimplu.inceeaceprivesteloclocatie(dacatotse
nerveazacareva)
amfostprimulcareamavutrugamintea(debunsimtziceu)caceledouacuvintesafiefolositeas
cum
secuvinesicuintelesuldinDEX.dacadoritisafacetidinastaovanatoaredevrajitoarenavet
decat.
astaeprotestulmeupentruatitudineatotalnejustificataaunoradintrevoi.
:-D :-D :-D
Bafta!

#91 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 19 September 2006 - 07:47 PM

Poate ca n-am dreptul sa intervin in aceasta discutie, dar... Mai fratilor, lasati-o mai moale cu nervii! Speram ca pe acest forum o sa discut(citesc) numai despre MODELISM. Cu mici exceptii (''de pe net'' ...).
Mai acum ceva timp se plangea Victor din Galati de un mesaj trimis de cineva... :-x care n-a avut ce face , zic eu.
De la o vreme tot apar discutii contradictorii cu privire la gramatica si semantica limbii romane. Cum bine a zis cineva, nu asta e scopul acestui forum.
Va rog frumos incetati !
Haideti sa discutam doar despre MODELISM (in plastic, lemn, piatra, etc.). Cu mici exceptii (''de pe net''...).
Eu atat am avut de spus.
Gopo

#92 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 September 2006 - 07:51 PM

In alta ordine de idei

misu, la Sep 18 2006, 10:58 PM, a spus:

... apartine lui Daniel si de la el poti invata cu conditia sa cunosti smerenia!
Care-i faza?
Deja am asistat la intalnire la un fel destul de ciudat de a pune problemele si este prima data cand Daniel m-a deranjat si fiind prima data n-am ripostat, dar asta cu smerenia ... mmmm... Ia mai ganditi-va mai baieti! :hammer:.
Daniel, acelasi lucru puteai sa-l spui cu alte cuvionte din care puteai sa excluzi "ca sa nu pleci dezbracat" (asta e doar varianta scurta), expresie de mare prost gust adresata unuia dintre colegi.
Imi pare rau, dar eu unul n-am de ce sa fiu smerit si nici altcineva de pe acest forum sau de aiurea. :-D
Bafta!

#93 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2006 - 08:01 PM

misu, la Sep 18 2006, 10:58 PM, a spus:

...cu conditia sa cunosti smerenia!

Saru' mana coane! Daca spuneti dumneavoastra :-D Deci, o sa ma smeresc cu gandul la cele spuse de cineva acum vre-o 2000 de ani :-? Deci ramane imparatia cerurilor la mine OK ??? :-D

Nu prea imi place sa fiu luat pe sus, si cred ca nimanui din cei pe care, cu respect ii salut in acest post si care se lovesc mai mult sau mai putin unii de altii prin acest forum. Viata m-a invatat sa nu intorc si celalalt obraz ca o sa mi-o iau de cateva ori mai rau decat prima oara. Deci intelegi poate de ce nu imi place sa mi se "confiste combinezonul" in avans pentru ceva ce nu am gandit, daramite sa fac :-x mai ales ca sunt obisnuit sa lucrez cu chestii fragile...meseria batu-o-ar vina (e corect asa dpdv gramatical ? :hammer: )
DAR...accept critici, in limita in care imi sunt permise si mie. OK? Va doresc si tie si lui Daniel numai sanatate si machete multe si reusite. Si BTW, PaK-ul ala al lui chiar e reusit, apropos de licente artistice.

Din punctul meu de vedere aceasta discutie este incheiata, ne vedem la intalniri, bem o bere si ne simtim bine. Este tot ceea ce imi doresc. Daca se doreste scandal, eu unul ma retrag, chiar cu riscul de a fii considerat pampalau :-?

Acum vis-a vis de "limbistica" :-D : Ok, ati castigat, sunt un pic snob si folosesc mult slang, poate ca e de vina si serviciul si mai multi alti factori. Respectele mele pentru cei care se straduiesc sa tina limba noastra romana in stare nealterata - Crios, chapeau bas - dar mai imi scapa si mie :-D

Aici inchei dizertatia si ma alatur fratelui Gopo: despre machete si "de pe net". Restul...c'est du bidon :hammer:

P.S. Mentionez ca acest post a fost pus inainte sa vad ce a scris Crios. :-D

Aceasta postare a fost editata de Flyboy: 19 September 2006 - 08:05 PM


#94 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 19 September 2006 - 08:43 PM

crios, la Sep 19 2006, 07:30 PM, a spus:

aicisiintoatadiscutiaastaofftopicproblemanuestesriereacuvintelorgresitsifolosire
gresitaalor
datoratadupacumamspussnobismuluipursisimplu.inceeaceprivesteloclocatie(dacatotse
nerveazacareva)
amfostprimulcareamavutrugamintea(debunsimtziceu)caceledouacuvintesafiefolositeas
cum
secuvinesicuintelesuldinDEX.dacadoritisafacetidinastaovanatoaredevrajitoarenavet
decat.
astaeprotestulmeupentruatitudineatotalnejustificataaunoradintrevoi.
:-D :-D :-D
Bafta!

Cum ai facut de te-ai procopsit cu calculatorul de la R.A.T.B?

#95 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 19 September 2006 - 11:07 PM

crios, la Sep 19 2006, 07:51 PM, a spus:

Imi pare rau, dar eu unul n-am de ce sa fiu smerit si nici altcineva de pe acest forum sau de aiurea. :-D
Bafta!

In comunitatile de modelisti din lumea larga s-au stabilit reguli iar in urma concursurilor si ierarhii! La noi NU! Toata lumea se simte datoare/in stare sa emita aprecieri!
Si incep iar cu:"A fost odata ca niciodata cand notele veneau din partea profesorilor si nu din partea celor care descopereau abecedarul!"
Si Crios da-mi voie, mie personal, sa recunosc ca pentru a realiza un Pak comparabil cu cel vazut sambata imi sunt necesar cam multi anisori (Prietenii stiu de ce!)
Cu bine
Misu

#96 Useril este offline   misu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 167
  • Inregistrat: 13-September 05

Postat 19 September 2006 - 11:29 PM

Flyboy, la Sep 19 2006, 08:01 PM, a spus:

Nu prea imi place sa fiu luat pe sus,

Nici mie!
Ceva mai calm,
Misu

#97 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 September 2006 - 11:40 PM

Intamplator sunt prieten si cu tabara "versa" si cu tabara "ad-versa" (daca se poate discuta despre asa ceva in hobby-ul asta). Ma vad deci dator sa va aduc in atentie faptul ca nu se prea poate vorbi despre machete corecte (sau mai stiu eu cum) si machete incorecte (pana la un punct - ala cand un Me 109 are profundoarele puse in locul aripilor si e vopsit cu rosu si albastru), ci e mai dgraba vorba de gusturi. Unora s-ar putea sa le placa mai mult Pak-ul meu 43 8,8 (de care nu vorbeste nimeni :-x ) si altora sa li se para "gresit" (recte urat), pentru ca nu asa isi reprezentau ei in visele lor piesa respectiva. Sanatate si la unii si la altii... E clar ca Daniel face machete de cateva decenii si e "rau" cand e vorba de detalii si le face si le strica de 1000 de ori pana ii ies, dar asta nu inseamna ca nu are voie sa vina un baiat la o expozitie sau sa intre intr-o galerie virtuala si sa zica ca lui nu-i place piesa(nu a fost cazul aici).
Chiar daca ICT a facut un A10 greu de egalat de vreunul de p-aici, nu cred ca acum e cazul sa-l zeificam si sa ii raspundem numai dupa ce ii cerem permisiunea sa oracaim.
In alta ordine de idei (sau in aceeasi), sunt caractere si caractere; uniii mai sensibili, altii mai bataiosi. Hai sa nu transformam intalnirile noastre RARE in ceva neplacut....Fiecare are defectele si calitatile lui. Nu e obligatoriu sa mergem la sfatul popular sa ne oficializam.
SPOR LA LUCRU (adica la relaxare) ! :-D

#98 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2006 - 12:00 AM

misu, la Sep 20 2006, 12:07 AM, a spus:

In comunitatile de modelisti din lumea larga s-au stabilit reguli iar in urma concursurilor si ierarhii! La noi NU! Toata lumea se simte datoare/in stare sa emita aprecieri!

Misule, cu asta ai dreptate PARTIAL. In sensul ca nu exista ierarhii...
Dar nici nu vor exista atata timp cat se trateaza 'romaneste' nou venitii ca pe niste persoane inferioare. Cei care o fac au cam uitat ca nimeni nu s-a nascut invatat, iar 'smerenia' de care vorbesti e defapt doar dorinta cuiva de a se simti superior in fata celui 'smerit'. Deh, probleme de compensare...

'Smerenia' cred ca ar trebui invatata chiar de catre cei cu state vechi, e in fond un semn de intelepciune in felul sau... Nu cred ca le poate stirbi valoarea sau imaginea un incepator cu niste remarci... Eu vorbesc de smerenie aici in sensul de modestie si bun-simt... Si sper ca e suficient pentru 'grei' sa stie pentru ei ca sunt buni... Nu sa astepte "note" ca sa se simta bine :-D Si sa realizeze ca au datoria intr-un fel sa-i invete pe cei "noi" fara sa ceara ceva in schimb, chiar si "smerenie", ci ar trebui sa fie ceva dezinteresat.

In fond, fiecare are dreptul sa aiba o parere, avizata sau nu. La care se poate pleca urechea, sau nu... Nu conteaza ca e incepator sau mare maestru cu diploma in rama.

PS: o singura remarca, pe langa a spune pentru a N-spea oara ca partea cu limba romana ma lasa relativ rece, nu stau sa corectez in public ce n-au reusit 8 clase obligatorii de scoala. Si nici nu aprob gestul... Studiati dictionarul de neologisme referitor la 'locatie' si o sa vedeti ca are o legatura si cu intelesul de pozitie / loc... V-am zis, daca vreti sa discutam pe baza asta si sa vedem cum prin extensie termenul e folosit aproape corect, va stau la dispozitie via PM. Daca nu credeti, deschideti "Dictionar de neologisme", editia a III-a, 1986, la pagina 635

PS2: Wurger, scrii si repede si bine, mie mi-a luat juma' de ora sa scriu atat :-D

#99 Useril este offline   toni 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 348
  • Inregistrat: 10-December 04

Postat 20 September 2006 - 12:12 AM

am deschis topicul sa vaz si eu 2 pagini de propuneri pentru urmatoarea intalnire...oha, gasesc doar iara bate, crampoane, abecedare si alte alea...
wurger, pakul tau e cel mai pak! :-D alte pakuri nici ca sunt...
chestia cu smerenia e tampita rau, cel ce a zis-o si-ar putea da seama si singur, nu trebuie sa-i zicem noi..daca cauta smerenie apai pe aici stocu-i gol..poate vreo macheta a voronetului sa faca cat de cat impresie caci altfel... :-D
asta cu locatia a devenit deja o obsesie... Asa de obsedat eram si eu intr-o vreme, facand observatii pana cand..mi-au schimbat academicienii lui peste limba...la o adica daca 15 indivizi inteleg prin locatie - loc si unul singur stie despre ce inseamna el prin dex atunci probabil locatie ar trebui sa insemne loc. ( sau si "loc")..la o adica asa se formeaza o limba, cei multi contribuie la dezvoltarea limbii nu cei putini ce tin cu dintii de ceea ce scrie in carte...
Flyboy, tu-mi pari cazut la mijloc, hai la bere... :-D
So? lingvistii lu' tata? Pana la urma cum ramane, pe unde ne-ntalnim de-o bere in octombrie?..la octoberfest? :-D

#100 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 20 September 2006 - 05:12 AM

Eu optez pentru bere :-D
Gopo

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi