Forum Machete,Modelism,Hobby: informatii utile - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

informatii utile

#1 Useril este offline   raducu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 11-March 13

Postat 05 April 2016 - 08:04 AM

Magazinele DINOLAND - cu specific de jucarii - din hipermarketurile din Cluj Napoca ( Iulius si Polus)
si din Targu Mures ( la intrarea dinspre Cluj), au reduceri de 50 % (!!!!!!!) la toate produsele REVELL si ITALERI.
Stocul de machete s-a redus evident dar mai sunt, in special cele mari. De asemenea si materiale Revell (vopsele acrilice si emailuri)
etc. suna bine la jumate de pret. Consider util pt. cei din zona sau care au drum pe aici.

#2 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 05 April 2016 - 07:33 PM

Mda...informații utile pentru cei din zonă...pentru provinciali...nu mai apare nimic pe site :diablo: Sau poate nu văd eu :crazy:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 06 April 2016 - 12:40 PM


#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 April 2016 - 08:57 AM

Astfel de reduceri nu se regasesc in toate magazinele.
In cel din Arad de exemplu, o astfel de reducere a fost facuta acum vreo 4 ani, de atunci nimic nou sub soare, aceleasi preturi mari si machete care stau pe rafturi.

#4 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 11 April 2016 - 07:39 AM

Am fost si eu pe-acolo in luna februarie si zilele trecute, mi-am mai marit stocul de vopsele. Am impresia ca vor sa lichideze definitiv stocul de machete si vopseluri, nu cred ca au rulaj la ele, de cativa ani de cand mai trec pe la ei, tot aceleasi cutii stau pe raft si aduna praf.... Partea de "modelism" e limitata la un mic coltisor inghesuit si dezorganizat in spatele magazinului, asa ca sigur nu-i preocupa prea mult "problema".

Un magazin foarte bine aprovizionat in Cluj este Varuna, la parterul complexului Central - pentru gama Revell - au kituri noi, diversificate, vopseluri, accesorii, scule etc

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 April 2016 - 03:39 PM

Comertul cu machete, kituri de asmblat si tot ce inseamna conex, este o afacere din care nu strangi bani.
Nu mă mir de ai noştri: eu mă aflu īn acest moment la Roma,unde caut de cāteva zile un "negozzio di modellismo"
Rezultatul: canci, nix, nada, niente.
Găsisem unul in Pagini aurii, pe Via dei Gracchi la nr 31.
Am bătut vreo 6 km pānă să găsesc adresa, iar acolo vecinii mi-au spus că e " chiuso da due o tre anni fa"
Deci...e clară.
Or mai fi şi altele, dar Roma are vreo 3 milioane de cioloveci, iar eu doar două picioare.

#6 Useril este offline   Mannlicher 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 145
  • Inregistrat: 17-February 16
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:aviatie cu cate-o scapare spre blindate

Postat 11 April 2016 - 08:39 PM

Mda, exact de aceasi problema m-am lovit si eu in toamna trecuta, cānd am avut ocazia sa ajung la Praga. Cu ceva vreme inainte de plecare mi-am facut un traseu care, pe langa obiectivele turistice, sa atinga si cateva magazine de profil. M-am inarmat cu "lista de cumparaturi", dar ajuns acolo am reusit sa ajung la un singur magazin, la care dezamagire totala... dupa ce vanzatorul a studiat lista raspunsul a fost "aia nu, aialata nu.... asta nu mai avem" si pana la urma am cumparat doar cateva foi de PE pentru un prieten, iar pentru mine un set de fire din plumb si o pensula 00.... In ziua de azi magazinele "brick and mortar" ,vorba englezilor, profilate pe modelism si accesorii, se cam inchid. Vor supravietui doar cele virtuale, din pacate Desi oferta este mai bogata si mai variata la acestea din urma, parca prefer sa vad pe viu produsele pe un raft real. Oi fi mai de moda veche, n-am ce sa fac. Nu ne putem opune progresului ;)

#7 Useril este offline   George_B 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 319
  • Inregistrat: 20-August 13
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Avioane

Postat 12 April 2016 - 10:10 AM

Eu am avut placerea sa caut asemenea magazine in Padova, Italia. Am reusit sa gasesc trei magazine, unde oferta era slaba spre foarte slaba, la preturi provocatoare de atacuri de inima. Pentru un kit Italeri, de la mama lor, un aero ordinar 1/72 sa dai 15 euro.... Sa nu mai vorbim de oferta de vopsele care se rezuma la 20 coduri aka nuante de Italeri... fara sa se auda de Tamiya, Gunze, Revell...
deci no comment...

#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2016 - 02:45 PM

Vezi postareaGeorge_B, la 12 April 2016 - 10:10 AM, a spus:

la preturi provocatoare de atacuri de inima. Pentru un kit Italeri, de la mama lor, un aero ordinar 1/72 sa dai 15 euro....

:lol:
Că veni vorba despre prețuri...trăsnite, deşi e cam off topic:
ieri, în Roma,undeva pe lângă Piazza di Spagna, pe străzile comerciale exclusiviste, am dat cu ochii într-o vitrină, peste un fel de sutien (nevastă-mea zicea că se cheamă corset, mă rog),Balenciaga, ce costa nici mai mult,nici mai puțin, decât 4000 de euro !!! Mai erau acolo pe manechin, un soi de nădragi scurți (arătau mai degrabă a chiloți), nişte şlapi şi un fel de poşetică în care cu greu ar fi încăput un sandvich mai serios.Toată şandramaua bătea undeva la ...10 mii de coco(plus minus o sută).Cică "nuova colezzione Primavera 2016" :bang:
Am tras nişte "urări"de bine cu indicații precise la ce să facă ei cu țoalele alea, după care m-am îndepărtat ...a lehamite.
Oare chiar cumpără cineva cu aberațiile alea de prețuri ???

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 April 2016 - 03:11 PM


#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2016 - 03:19 PM

Da, cumpara.
Pe calea Victoriei la Punga de cadouri (scris pa englezeste) o pereche de pantofi costa 2700 eur. Si n-are nici o piata spaniola in apropiere.
Ce gasesti dupa 3 metri de la vitrina aia, e un grup de ..... tovarasi, liber profesionisti, care tin locuri de parcare cu ajutorul unor nevete de plastic.
Naveta se misca de pe locul de parcare in schimbul sumei de 1-2 lei la bugetari obositi, 5-10 lei la oameni grabiti sa incheie afaceri si bancnote de care eu n-am prea vazut, de la domnisorii cu masini exotice, care parcheaza temporar cat face cumparaturi din magazinul amintit, domnisoara din dotare.
Cand te gandesti ca fix din locul asta, prin 1998 mi-am luat din magazinul care dealtfel comercializa perdele si asernuturi de pat, un Horten Go229 de la Revell.....
Acum nici Zoukei Moura n-ar avea tupeul sa bage un kit la vanzare acolo. Sau ar trebui sa-i puna un adaos cam de 3 ori cat salariul meu care lucrez peste drum, la cucurigu.

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2016 - 04:53 PM

Eh Călin...oare domnişorii ceia...să aibă oarecumva părinți ce "lucrează" prin ...Administrație ???
Nu de alta , dar la ce sume şopteşte presa "pe surse" că se primeşte drept...lobby, pentru diverse nevoi...cred că ar rămâne crăcănat până şi Nea Balenciaga, că tot vorbeam despre el.
Tot colinďând "apostolorum" da de găsesc vreun sanctuar modelistic(poate nu mă credeți,da' am încercat până şi în Vatican !)am constatat că deşi toate drumurile duc la Roma,n-am văzut niciun...Ferrari.
Ei bine,azi de dimineață,pe Via del Corso, hop...unu'tras pe dreapta.Ultimul model !
Evident, las toate deoparte,nici "sonor" nu mai aveam, şi mă îndrept ață spre MAŞINĂ. Inutil să mai spun că în jur mai foiau vreo câțiva masculi întărâtați,mormăind in diverse graiuri şi manipulînd diverse smarturi , pentru pozele de rigoare.Apropos: interesant acest reflex, de a poza o chestie pe care de altfel o gaseşti în alte mii de ipostaze,reviste sau net, ba mai erau disponibile la toate chioşcurile din zonă, sub sigla Burago.
În fine.
Am privit monstrul,aşa...din toate unghiurile şi când dau să plec, ce mi dat să văd lipit pe parbriz ??!!!
DRIVE TEST !!!!!
Vă vine să credeți ? Am belit ochii cât cepele. Cum adică "drive test" ??? Cu un Ferrari pe stradă ???
Şi dacă nu mi-a fost destul,iacă apare lângă mine un tip mic,ascuțit şi cu capu mare, îmbrăcat cam şifonat, dar sunt sigur că era la ultima modă, şi-mi bagă una scurt:
- " vuoi fare una prova " ??
Nu ştiu ce meclă am făcut, da' tipu' a repetat întrebarea şi în engleză .
Desigur că n-am făcut nicio "provă" şi acuma îmi dau seama că n-am făcut nici poze cu Ferrari. Am uitat.
:crazy: Mă confuzasem cu totul.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 April 2016 - 04:57 PM


#11 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 16 April 2016 - 05:52 PM

Foarte tare faza cu ferrari-ul...

Eu m-am intors de cateva zile dintr-un concediu de la Valencia si in 7 zile de plimbari acerbe prin oras, nu am gasit articole legate de hobby-ul nostru comun decat la muzeul de istorie, la magazinul de la parter dar la niste preturi astronomice. Am plecat cu doar cu doua carti in spaniola una despre Divizia Albastra si una despre Legiunea Condor fiecare cate 10 euro.

Daca exista doritori pot pune cateva poze (facute pe furis) cu dioramele super si machetele 1/35 de la etajul 1.

#12 Useril este offline   Dan_Necrofor 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 900
  • Inregistrat: 28-February 08
  • Location:cartier Vitan, Bucuresti
  • Interests:Figurine 1/35 si 1/16 + vehicule 1/35 toate WW2...

Postat 31 May 2016 - 01:15 PM

Cateva poze cu machete si diorame scara 1/35... sunt micsorate sa le pot pune pe forum...

Ultima este o diorama scara 1/72 de la magazinul muzeului.

Numai bine!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20160410_124205.jpg
  • Imagine atasata: 20160410_124209.jpg
  • Imagine atasata: 20160410_124226.jpg
  • Imagine atasata: 20160410_124321.jpg
  • Imagine atasata: 20160410_124325.jpg
  • Imagine atasata: 20160410_124329.jpg
  • Imagine atasata: 20160410_124333.jpg
  • Imagine atasata: 20160410_132314.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi