Forum Machete,Modelism,Hobby: PZL 11C -Mirage 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PZL 11C -Mirage 1/48 Aeronautica Regala Romana

#1 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 February 2016 - 01:09 PM

salut.de data asta un PZL la 48.kit ul produs de polonezi este superb.se asambleaza destul de bine iar photoetch-urile sunt un mare plus imbunatatind considerabil modelul.cu decal-urile este mai nasol sunt de tip linoleum,nu raspund la nici un fel de agent de inmuiere dar folosind cu incredere banalul otet alimentar am ajuns totusi la un rezultat destul de bun.asta a iesit,sper sa va placa.
Imagine atasata: WP_20160208_12_21_43_Pro.jpgImagine atasata: WP_20160208_12_21_57_Pro.jpg

Imagine atasata: WP_20160208_12_22_31_Pro.jpgImagine atasata: WP_20160208_12_22_41_Pro.jpg

Imagine atasata: WP_20160208_12_23_01_Pro.jpgImagine atasata: WP_20160208_12_23_30_Pro.jpg

Imagine atasata: WP_20160208_12_22_16_Pro.jpg

inca o poza
Imagine atasata: WP_20160208_12_24_33_Pro.jpg


#2 Useril este offline   Ta152 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 03-February 16
  • Location:chisinau

Postat 08 February 2016 - 02:48 PM

E bestial Sorine, sper și eu să fac unul. Probabil am să dezvolt tema cu avioane romānești

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 February 2016 - 03:47 PM

Arata foarte frumos! Asta este un model pe care vreau sa-l fac si eu, poate nu cu insemne romanesti dar ceva de europa de est...
Pentru decaluri poti folosii si apa mai calda (chiar fierbinte), am vazut destul de des ca rezultatele sunt mai bune si mult mai rapide decit cu un solvent pentru decaluri. Tehnica asta trebuie exersata dar cu putina atentie functioneaza excelent.

#4 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 February 2016 - 05:32 PM

Vezi postareaTa152, la 08 February 2016 - 02:48 PM, a spus:

E bestial Sorine, sper și eu să fac unul. Probabil am să dezvolt tema cu avioane romānești


multumesc

Vezi postareatibi22, la 08 February 2016 - 03:47 PM, a spus:

Arata foarte frumos! Asta este un model pe care vreau sa-l fac si eu, poate nu cu insemne romanesti dar ceva de europa de est...
Pentru decaluri poti folosii si apa mai calda (chiar fierbinte), am vazut destul de des ca rezultatele sunt mai bune si mult mai rapide decit cu un solvent pentru decaluri. Tehnica asta trebuie exersata dar cu putina atentie functioneaza excelent.


multumesc Tibi.la asta cand le am bagat in apa sau faramitat.probabil ca in apa fierbinte s-ar fi deyintegrat .dar la altele functioneaza intr-adevar

#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 February 2016 - 05:37 PM

Vezi postareasorintasnase, la 08 February 2016 - 05:32 PM, a spus:

multumesc Tibi.la asta cand le am bagat in apa sau faramitat.probabil ca in apa fierbinte s-ar fi deyintegrat .dar la altele functioneaza intr-adevar


Pentru ca sa previi dezintegrarea decalurilor Microsol ofera o solutie numita Micro Liquid Decal Film
Eu am si am folosit cu succes solutia asta...

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 08 February 2016 - 05:38 PM


#6 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 February 2016 - 05:40 PM

Vezi postareatibi22, la 08 February 2016 - 05:37 PM, a spus:

Pentru ca sa previi dezintegrarea decalurilor Microsol ofera o solutie numita Micro Liquid Decal Film
Eu am si am folosit cu succes solutia asta...


si de unde o pot lua?m-ar interesa asa ceva.

#7 Useril este offline   ajima109Emesser1980 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 20-December 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Militare, Auto, Feroviare, etc.

Postat 08 February 2016 - 06:26 PM

Salut ! Frumoasă realizare a PZL-ului, presupun că e kit-ul nr. 48 103. Poți căuta pe internet soluția Micro, de preferat să o iei din țările europene, ca să nu mai plătești vamă īn plus.

Mulțumesc.




#8 Useril este offline   dflc03 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 22-June 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2016 - 07:09 PM

Vezi postareasorintasnase, la 08 February 2016 - 05:32 PM, a spus:

la asta cand le am bagat in apa sau faramitat.probabil ca in apa fierbinte s-ar fi deyintegrat .dar la altele functioneaza intr-adevar


Si otetul alimentar le-a dez-faramitat? Arata prea bine. La al meu nu am putut folosi decalurile din cutie.
Felicitari!

#9 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 February 2016 - 07:27 PM

Vezi postareadflc03, la 08 February 2016 - 07:09 PM, a spus:

Si otetul alimentar le-a dez-faramitat? Arata prea bine. La al meu nu am putut folosi decalurile din cutie.
Felicitari!
nu pentru ca decal urile erau deja pe model asa ca doar le a inmuiat.sa stii ca chiar sunt decal urile din cutie mai putin tricolorul de pe coada care este vopsit.

#10 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1755
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 February 2016 - 09:06 PM

Arată chiar foarte bine , tizule ! Puțin cam prea curat pentru gustul meu , dar ... de gustibus non disputandum !! Am īntīlnit și eu decaluri de kokos . I-15bis de la ICM așa le-a avut . Subțiri , bine desenate , culori frumoase , dar se făceau bucăți īn apă...cīnd am īncercat să folosesc apă mai caldă ( nu fierbinte ! ) s-au dezintegrat pur și simplu . La polul opus , decalurile Revell sau EagleStrike sīnt pur și simplu excelente.
Spor īn continuare !
Sorin

#11 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 08 February 2016 - 10:18 PM

Vezi postareadakian67, la 08 February 2016 - 09:06 PM, a spus:

Arată chiar foarte bine , tizule ! Puțin cam prea curat pentru gustul meu , dar ... de gustibus non disputandum !! Am īntīlnit și eu decaluri de kokos . I-15bis de la ICM așa le-a avut . Subțiri , bine desenate , culori frumoase , dar se făceau bucăți īn apă...cīnd am īncercat să folosesc apă mai caldă ( nu fierbinte ! ) s-au dezintegrat pur și simplu . La polul opus , decalurile Revell sau EagleStrike sīnt pur și simplu excelente.
Spor īn continuare !multumesc.avioanele astea au fost supuse unei revizii asa ca aratau destul de noi.mai ales ca erau folosite in scoli nu pe front.(cel putin 315 -ele in cauza).ce nu sunt absolut sigur este culoarea capotei motor ului pentru ca nu am prea vazut poze cu respectivul avion.
Sorin


#12 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 February 2016 - 11:26 PM

Vezi postareasorintasnase, la 08 February 2016 - 05:40 PM, a spus:

si de unde o pot lua?m-ar interesa asa ceva.


Cauta pe net, asa cum a scris un coleg mai sus, incearca sa cumperi din EU ca sa nu platesti TVA 20% peste suma platita.
Solutia se aplica pe decaluri inainte de utilizare, aplici un strat sau chiar doua cu pensula. Riscul ca decalurile (mai ales cele foarte vechi) sa se dezintegreze scade, si poti lucra cu ele.

#13 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 09 February 2016 - 09:54 AM

Multumesc Tibi.asa o sa fac

#14 Useril este offline   Ta152 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 03-February 16
  • Location:chisinau

Postat 09 February 2016 - 01:57 PM

nu e simetrica amplasarea crucilor pe partea superioara a aaripii. e greseala sau nu?

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12653
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 February 2016 - 10:46 AM

Am avut si eu kit-ul asta in mina, dar fiind la 1/18, nu l-am luat.
Frumos executat, felicitari! :hi: :hi:
Am o intrebare, vad ca decalurile de pe intradosul aripii, au aceeasi dimensiune pe ambele directii, ori, in mod normal, pliindu-se, in lungul aripi, dupa acele ''creturi'', pe aceasta directie ar fi trebuit sa fie putin mai sacurta crucea. Ai facut ceva special?
TA152, e corect. Era o chestie tactica, adversarul se ghida, ca sa centreze cilimatorul, pe cele doua inseme, era mai usor asa, in acest mod fuselajul si pilotul erau exact la mijloc. Punind insemnele in acest mod, gloantele aveau toate sansele sa treaca pe linga fuselaj, deci si pe linga pilot. Povestea asta am auzit-o si eu, asa ca o dau mai departe.

#16 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 10 February 2016 - 01:53 PM

Vezi postareaZ-mare, la 10 February 2016 - 10:46 AM, a spus:

Am avut si eu kit-ul asta in mina, dar fiind la 1/18, nu l-am luat.
Frumos executat, felicitari! :hi: :hi:
Am o intrebare, vad ca decalurile de pe intradosul aripii, au aceeasi dimensiune pe ambele directii, ori, in mod normal, pliindu-se, in lungul aripi, dupa acele ''creturi'', pe aceasta directie ar fi trebuit sa fie putin mai sacurta crucea. Ai facut ceva special?
TA152, e corect. Era o chestie tactica, adversarul se ghida, ca sa centreze cilimatorul, pe cele doua inseme, era mai usor asa, in acest mod fuselajul si pilotul erau exact la mijloc. Punind insemnele in acest mod, gloantele aveau toate sansele sa treaca pe linga fuselaj, deci si pe linga pilot. Povestea asta am auzit-o si eu, asa ca o dau mai departe.
multumesc Z.nu an facut nimic special la acele cruci probabil asa trebe sa arate.

#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12653
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 February 2016 - 02:02 PM

Pai arata bine, ca eu, la 1/72, am avut probleme, pe lungimea aripii a iesit mai scurta, din cauza plierii pe acele "inadiri de table''.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi