Forum Machete,Modelism,Hobby: Help .... pls - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Help .... pls pls help me :D

#1 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 02 September 2006 - 07:02 PM

salut . sunt nou in acest domeniu (aceasta este prima mea macheta) si as avea nevoie de oarece sfaturi ... dupa multe ore de documentatie (atat pe siteul acesta cat si pe altele) am inceput sal construiesc.

respectiva macheta este un EUROFIGHTER TYPHOON 1:144 de la REVELL. am inceput deja so lipesc dar am de gand sa nu lipesc rachetele si trenul de aterizate pana nu vopsesc fuselajul ....

si acum problemele :-D cum il vopsesc ??? aerograf nu am k sunt incepator ... va dati seama . dak il vopsesc cu pensula pot sa pastrez detaliul care il da un aerograf ?

dupa ce il vopsesc , trebuie sa dau pe el cu lac ?

as avea nevoie de MULT MULT MULT ajutor :-D

#2 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 02 September 2006 - 07:03 PM

poze cu progresul ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00061.JPG

Aceasta postare a fost editata de alecu_ultras06: 02 September 2006 - 07:05 PM


#3 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 02 September 2006 - 07:06 PM

suportul rachetelor (srry da nush cum se numesc... dak stie careva ... ms)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00059.JPG


#4 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 02 September 2006 - 07:08 PM

inca una

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fata_stanga.JPG

Aceasta postare a fost editata de alecu_ultras06: 02 September 2006 - 07:09 PM


#5 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 02 September 2006 - 07:11 PM

si din spate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00060.JPG


#6 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 02 September 2006 - 07:12 PM

si acesta este KITul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_DSC00065_2.jpg


#7 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 02 September 2006 - 07:16 PM

si inca o intrebare : cum pot sa sterg urmele de adeziv ? super glue (de fapt e LOCTITE k nu macheta miam luato din carrefour si adezivul tot de acolo ... asa k nu am putut sa iau adeziv revell sau de "firma" :-D )

#8 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 02:11 AM

Bine ai inceput.
Si ai inceput destul de bine. Ai lucrat destul de curat si asta este salutar pentru inceput.
Urmele de lipici in general nu se pot sterge :cry: . Faza e ca trebuie sa fi atent ce si cum lipesti in asa fel incat la sfarsit sa nu se vada unde e lipit.
Daca totusi ai pe undeva lipici in plus trebuie sa-l lasi sa se usuce temeinic (superglue dupa cateva ore si lipiciul de polistiren 1 zi0 si dupa aia sa-l slefuiesti cu smirghel (fin) si cu apa pana ajunge la nivel.

In ceea ce priveste vopsirea:
Se poate vopsi si la pensula foarte bine. Totul e sa diluezi vopseaua atat cat trebuie. Asta inseamna ca scoti niste vopsea din borcan intr-un capacel (de medicamente si adaugi diluant pana e ca un lapte mai gros. (sa zicem 10 picaturi
de vopsea si 4 de diluant). Vopseaua trebuie insa agitata bine inainte.
Bagi in borcanel un batz (o andrea sa zicem, sau ceva asemanator si desprinzi de pe fund pigmentul daca e cazul. Apoi agiti bine de tot sticluta (cu capacul pus :-D ).
Ai nevoie de o pensula cu par fin si drept. Merita o investitie de 2-5 RON intr-o pensula buna (librarii mai pricopsite sau fondul plastic, uneori si la Cora sau alti mastodonti). Nu iti recomand pensule scolare. E bine ca varfurile firelor sa fie naturale (ascutite) si nu retezate.
Inmoi pensula in amestecul preparat si faci incercari pe o bucata de ABS - Pahar de iaurt sau inghetata. Trebuie sa nu lase dare. Fa tot posibilul sa nu dai de doua ori in acelasi loc. incearca sa suprapui usor marginile benzilor de vopsea. Dupa prima trecere pe toata suprafata lasa sa se usuce 1 zi. A doua zi repeta operatiunea, de data asta cu vopsea mai diluata 5 la 5 (vopsea diluant).

E foarte important ce fel de vopsea si diluant folosesti. Daca sunt vopsele acrilice (miros frumos sau putin a alcool) in general scrie pe ele de care sunt - le poti dilua cu apa. Daca sunt emailuri le diluezi cu White spirit (tot Cora, Metro, etc FOND PLASTIC).
Daca folosesti acrilice spala bine macheta inainte de vopsire cu apa si sapun (cu o periuta de dinti). Grasimea (demulantul din fabrica sau de pe mainile tale) nu lasa aceste vopsele sa adere bine.

Treci la vopsirea machetei numai dupa ce te-ai asigurat ca ce ai exersat pe plasticul de iaurt e multumitor pt. tine.
Apucate de treaba numai dupa ce ai toate materialele pe masa.
Nu te grabi.
Pune macheta la uscat sub o cutie sa nu prinda praf.
Dupa ce vopseaua e uscata bine (ca sa nu lasi amprente - 1 zi) poti sa pui decalurile. Scrie pe ele cum.
De-abia acum ai putea sa dai cu un lac (dupa ce s-au uscat bine si decalurile)
Deocamdata eu zic ca nu e nevoie.
Pregateste-te sa-ti iei un avion mai mare la 1/72 ca sa ai unde sa te desfasori.
Probabil ca o sa-ti mai dea si altii alte sfaturi - NU TE GRABIIIII !!!

#9 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 03 September 2006 - 04:00 AM

FELICITARI !!!
Un incepator in ale machetismului aero care are un asemenea curaj,prima sa macheta fiind una la 1:144 :-D :-) ... asta imi aduce aminte de mine cu multi ani in urma de mine cand tot am achizitionat din propriile fonduri un mig-29 1:144 Italeri :-D si cand imi aduc aminte ce verde i-am mai tras... :-D
In ceea ce primeste lipiciul te sfatuiesc sa folosesti ceva mai de calitate decat Superglue un SuperBond sau mai indicat Picatura ,daca ti-a ramas la imbinari mai mult decat vizibil de aproape atunci cu smirgel fin dupa cum iti spunea Mr.W iar cu vopsirea mare atentie daca vrei sa o faci cu aerograful :idea: Avand in vedere ca este un kit la 1"144 atunci neaparat mascare iar daca nu vrei, cu pensula.
In ambele cazuri atentie mare la diluarea vopselei.

Spor la munca si

#10 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 09:12 AM

As adauga si eu felicitarile mele :-D

Foarte ingrijit si foarte frumos, dar ai mare grija la cupola. Atat superglue sau CN cianoacrilat, cat si lipiciul Revell matuiesc destul de iremediiabil cupola. E bine sa o lasi la urma.

Felicitari inca o data si boala lunga...alaturi de noi

#11 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 03 September 2006 - 10:21 AM

va multumesc tuturor pt incurajari! in legatura cu cupola ..... :-D chiar asa am facut .... am "murdarito" din gresala cu un pic de adeziv si intradevar sa matuit :-D insa nu imi fac griji (fiind prima mea "opera" :-D )

o sa va tin la curent cu progresul machetei si o sa va tot bat la cap in legatura cu sfaturi atat in legatura cu eurofighterul asta cat si cu viitoarea (care probabil va fi un Boeing 747 sau un MIG Lancer --- depinde ce gasesc; astea ar fi preferatele mele :D ) .... sau dak imi puteti recomanda vreo macheta (1:72 sau 1:48) mai "pe puterile mele" ... vas fi recunoscator !


ms din nou

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 September 2006 - 02:01 PM

Bun venit in rindul "ciudatilor" :-D
Buna treaba avind in vedere ca e chiar ...prima! :-D
Poate putin chit pe la imbinarea aripii cu fuselajul nu ar strica!
La ce a spus Wurger privitor la indepartarea urmelor de adeziv as mai adauga: poti pune de o pare si alta a locului cu pricina bezi de scoci, astfel protejezi detaliile din zona. Atentie, plasticul se slefuieste numai umed, adica pui in locul respectiv citeva picaturi da apa sau inmoi hirtia abraziba in apa inainte de a purcede la treaba!
La pensulat as mai adauga: dai cu pensula, usurel, numai cu virful ei si doar intr-un singur sens! In cazul unor vopsele, cind dai al doiolea strat, e indicat sa nu insisti prea mult in acelasi loc, stratul precedent se poate dizolva rezultind urme nasoale! (Vopselele Model Master/Italerii fac destul de des treaba asta :-D ).
Te-as sfatui sa citesti lucrurile de aici:
http://cartula.net/m...s/smartsection/
si in special de aici:
http://cartula.net/modules/smartsection/ca...hp?categoryid=8,
vei gasi raspunsuri la multe intrebari puse sau nepuse ...inca :-?
Mult scucces!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 September 2006 - 02:03 PM


#13 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 03 September 2006 - 02:22 PM

ms pt sfaturi (sa stiti k inainte sa ma apuc de prima macheta am citit tot ce scria pe acest site si pe inca cateva in legatura cu constructia si vopsitul, dar nu am inteles chiar tot de aceea as avea nevoie de ajutor :-D )

aaaaaaaaa ............si ultima veste : de astazi sunt mandrul posesor al unui IL-28 Beagle (1:72 de la TRUMPETER) :-D

daca il intereseaza pe careva 8-) : in magazinul COCOR la et.3 cum urcati pe scari in dreapta (e intrun colt) super magazin !! gasiti o gramada de kituri belea trumpeter hasegawa revell etc si o multime de VOPSELE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



nu mama apucat inca de IL (vreau sa termin eurofighterul) dar as avea nevoie de niste poze cu IL-uri din fortele aeriane romanesti (am inteles k am avut si noi in dotare) si as avea nevoie de scheme de vopsire (romanesti; cu tot cu nr de inmatriculare) si dak se poate poze cu panoul de control. dak are careva ... ms ms ms

#14 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2006 - 03:40 PM

Ehe... saracu' dom' Craciunoiu... oare o face fata cu atatea belele :hammer:

Magazinul este MODELISM. si mai sunt si alte magazine prin bucuresti; Cehck six la OLAF. :hammer:

Succes in ceea ce intreprinzi :-D

#15 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 03 September 2006 - 04:29 PM

ai putea sami indici si mie alte magazine modelism prin bucuresti ? k eu doar pe asta il stiu si lam descoperit din greseala (lam gasit intrun forum dar nu mai stiu care) :-D

ms

#16 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 03 September 2006 - 04:36 PM

aaaaaaaaaa ... si era sa uit ! sa va arat progresul eurofighterului :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_3.JPG


#17 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 03 September 2006 - 04:38 PM

e mititel :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_5.JPG


#18 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 03 September 2006 - 04:39 PM

iam pus trenul de aterizare si 2 rezervoare exteriare (cred k sunt rezervoare... dak nu sunt pls corectatima)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_2.JPG


#19 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 03 September 2006 - 04:41 PM

aaa ... si as vrea sa va intreb dak pozele sunt facute bine ? sau cum trebuie sa fac poze unei machete k din ce am citit pe forum ... nu prea "understood" :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Resize_of_1.JPG


#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12652
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 September 2006 - 05:32 PM

Pai ar mai fi:
- www.parcmodels.ro, de toate la preturi bune
- http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...wtopic=757&st=0
- http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...topic=1096&st=0
- http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...topic=1320&st=0
- http://cartula.net/modules/ipboard/index.p...topic=1320&st=0
- magazinul Bucur-Obor , parter
- Mall Vitan, pe undeva pe la subsol (daca mai e :-D )
- benzinarii Shell.

Pozele sint bune, dar....nitel mai clare si mai luminoase!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 September 2006 - 05:34 PM


Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi