Forum Machete,Modelism,Hobby: Help .... pls - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Help .... pls pls help me :D

#61 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 September 2006 - 04:04 PM

Spirtul e eficient si nu ataca plasticul. Chiar si apa poate fi folosita. Inmoi un betisor de urechi in apa sau in spirt, freci putin zona pana se inmoaie si apoi indepartezi 'mizeria'.

#62 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 05 September 2006 - 04:12 PM

Exista pentru asa ceva un scoci special din hartie, care in "termeni tehnici" se numeste masking tape sau mai neaos banda de mascare. Un echivalent usor de gasit la noi este acel scoci de hartie folosit in zidarie exact pentru mascare. Se gaseste in orice Practiker sau Bricostore

#63 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 September 2006 - 05:54 PM

Probleme cu scociul se rezeolva oarecum daca:
- folositi unul mai de calitate, (aero, tamiya)
- inainte de a-l folosi este lipit/dezlipit de citeva ori pe palma
- nu-l lasati pe machta mai mult de 48 de ore!
- cui pe cui se scoate, zice romanul! Daca ramin urme de scoci pe macheta, lipiti peste locul cu pricina o banda de scoci (de data asta nu faceti figura cu palma!) dupa care o deslipiti imediat, tragind brusc de ea.

Banda adeziva de hirtie e buna, nu lasa "mizerie" dar...nu tine la apa :-D

"sanding paper"= hirtie abraziva, glaspapir, smirghel.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 05 September 2006 - 05:55 PM


#64 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2006 - 06:05 PM

Deci...spirt!

Scoate orice urma de banda adeziva, indiferent ca e de hartie, plastic sau leucoplast :-D

E probata de 'nshpe mii de ori!!!

Si pentru mascare la vopsire TAMIYA. Orice altceva e datator de batai de cap! Si la propriu si la figurat!

#65 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 05 September 2006 - 06:38 PM

Exista un leucoplast foarte bun de la 3M, se gaseste la farmaciile Help Net. E ceva gen hartie dar rezisent la apa! Mie mi-a tinut un bandaj anul asta la mare prins cu asa ceva :-D evident faceam baie si ma balaceam si eu ca tot omu! Nu am incercat daca tine si la acoperirea cu vopsea, cum prind ocazia incerc pe ceva cu o vopsea acrilica. Fata de scotch nu lasa urme, cel putin eu nu am constatat asa ceva pe diferite plastice utilizate in casa.
Un alt produs care trebuie testat (zic eu) ar fii banda izoltaoare electrica (dar nu rolele alea la 50 bani din piata). Este foarte flexibila, sigur tine la apa, acum ramane de vazut si ce fel de urme lasa pe plastic...

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 05 September 2006 - 06:39 PM


#66 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 September 2006 - 07:32 PM

Citeaza

Un alt produs care trebuie testat (zic eu) ar fii banda izoltaoare electrica
Nu prea! E cam groasa, risti sa se adune vopsea pe marginile ei chiar si la vopsit cu aerograful si nu prea adera bine putind "suge" vopsea sub ea!
Cea mai buna pentru vopsit, testata si rast-testata, este banda de hirtie folosita in constructii. Este excelenta, atia doar ca nu rezista la apa si nici mecanic, asa ca nu e buna la mascat cind pui chit la imbinari.

#67 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 05 September 2006 - 09:06 PM

Aham .... am cam inteles cum e treaba cu mascatul. Dar in legatura cu chituirea ? Ce chit e indicat sa folosesc ? Se foloseste precum chitul normal de imbinari ?

#68 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 06 September 2006 - 12:52 AM

Sunt chituri speciale pentru modelism. Plasto de la revell, Model filler de la Humbrol si mai e unu de la model master. Plus chiturile Tamya, foarte bune dar si foarte rare pe la noi.
In principiu un chit de genulasta contine pulbere de polistiren + material de umplutura + solvent care face pasta sa adere la plastic. Dupa uscare se poate smirghelui si avand de obicei o culoare asemanatoare cu a plasticului te ajuta mult cand vopsesti.
Poti folosi si alte mescambe dar pe barba ta.
Zicea cineva mai devreme ca poti gasi chit la magazin la Olaf (ultraprocoputers de pe pantelimon (harnicu)) :lol:

#69 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 06 September 2006 - 06:30 AM

In legatura cu chituirea, eu am gasit si folosit cu ceva ani in urma o metoda extrem de ieftina, simpla si tare la indemina. Metoda mea de chituire consta de fapt in plastic "dizolvat" ("amestecat") cu benzina. Pun ceva bucatele de plastic, din ramele pe care sunt prinse piesele kit-ului, in benzina si apoi dupa citeva minute, folosesc ca chit materialul plastic care se "inmoaie" (sau se "imbiba") cu benzina. Avantajul este ca asa-zisul chit are cam aceeasi compozitie cu materialul machetei in final. Dezavantajul este ca acelasi asa-zis chit trebuie aplicat in straturi relativ subtiri iar fiecare strat trebuie lasat sa se usuce citeva ore bune altfel se creaza bule de gaz in interior. Merita sa incercati si va rog sa ma credeti ca desi acum folosesc curent si din belsug chituri de la tamiya si squadron, uneori nu ma pot lipsi de plasticul "inmuiat" in benzina pe care l-am "inventat" cu ani buni in urma cind nu aveam mai de nici unele. Demn de mentionat este si faptul ca folosesc cu mare incredere si foarte curent benzina si ca lipici. Se "usuca" repede si nu lasa urme.

#70 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 06 September 2006 - 06:51 AM

cu singura mentiune ca benzina e oarecum mai periculoasa decat adezivii sau chiturile gen revell (mai toxica si mai inflamabila), in orice caz trebuie tratata cu mai multa atentie

#71 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 September 2006 - 07:53 AM

Asa mai poti folosi vopsea email amestecata cu pudra de talc. Se face beton, se lustruieste extra dar nu se poate grava.

Citeaza

Mai toate firmele producatoare de vopseluri si machete fabrica si chit (denumiri comerciale: putty, filler, plasto).
Am lucrat cu Tamiya[putty] (mi s-a parut foarte bun, se usuca destul de repede dar cam crapa la regravare), Humbrol [model filler](bun, se usuca nitel mai greu, se regraveaza mai bine dar se separa foarte repede componentele, asa ca periodic trebuie sa-i schimbi pozitia de pastrare: cind cu dopul in sus, cind cu el in jos  ) Model Master(acceptabil, se cam intinde, se usuca destul de bine si se graveaza bine) Revell[Plasto] (foarte bun dar are aceiasi problema ca si cel de la Humbrol).
Atentie, daca gaura este mare, nu o umple din prina, chitul se usuca foarte greu in adincime. Gaurile mari se umplu din mai multe straturi, lasindu-l pe cel precedent sa se usuce bine!.

Inaite de a pune chitul, lipeste de o parte si de alta a locului, la o distanta de cel mult 3 mm, benzi de scoci (nu din hirtie). Asta te ajuta, ca atunci cind slefuiesti chitul, sa nu pierzi detaliile din zona!

#72 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 07 September 2006 - 08:37 AM

Pudra de talc amestecata cu vopsea ''machetistica'' folosesc si eu. Am reusit chiar sa o gravez. :lol:
Gopo

#73 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 07 September 2006 - 11:01 AM

Praful de creta merge mult mai bine amestecat cu vopsea decat pudra de talc. Creta se comporta mai bine la shmirgheluire decat pudra de talc (talcul este usor lubrifiant si cand shmirgheluiesti se comporta ca atare). Ia o bucata de creta si "barbiereste-o" cu o lama sau freac-o cu shmirghel foarte fin. Incearca sa scoti un praf cat mai fin cu putinta. Amesteca praful rezultat cu vopsea intr-o proportie de 30% creta si 70% vopsea. Orice vopsea merge, dar e de preferat Duco ca se usuca mai repede. Aplica cu pensula. Lasa sa se usuce peste noapte inainte de a da cu shmirghel. Apropo, vopsea+creta e formula lui MrSurfacer.
HTH
Radu

#74 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 07 September 2006 - 11:28 AM

Hm...am mai invatat ceva.
Radu, se poate folosi si creta pastel?
Dar prin aerograf, trece chestia asta? Ma gandesc sa imi fac singur niste Surfacer de casa, si sa il dau ca si grund (pe afv, nu avioane) printr-un aerograf beginer de revell.

#75 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2006 - 11:36 AM

Pai daca ai nevoie de grund, cel mai important e sa 'muste' in plastic. La asta nu te va ajuta creta, talcul, sau alta umplutura.Astea te ajuta la umplut goluri si mici imperfectiuni.
Daca 'umplutura' e foarte fina, si poate sa treaca prin aerograf, nu vad de ce nu ar merge sa dai asa ceva cu aerograful.
Dar nu cred ca rezolva aderenta la plastic, care e data de 'baza'...

#76 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 07 September 2006 - 11:37 AM

Ahmed,
Nu stiu despre pasteluri. Unele pasteluri sunt creta obisnuita cu pigment. Altele sunt pasteluri de ulei. Eu am folosit creta obisnuita de scris pe tabla.
Nu am folosit amestecul asta in aerograf vreodata. Parerea mea e ca trebuie sa folosesti praf foarte fin de creta si sa amesteci foarte bine daca vrei sa faci asta. Daca nu e amesteacat bine, raman cocoloase.
Apropo, asta nu este ceva nou. Eu am invatat asta cu ani in urma de la un meshter zugrav care folosea amestecul asta ca sa umple crapaturi in lemnul cercevelelor.
Radu

#77 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 07 September 2006 - 11:52 AM

Cred ca in afara de filler. cea mai buna aplicatie pentru maglavaisul asta ar fi redarea texturii la elemente metalice turnate, blindaje de tanc. Cu aderenta nu ar trebui sa fie probleme daca e destula vopsea si creta cernita fin. Daca nu, eventual creta+aracet+apa dupa gust...
O sa fac niste experimente sa vedem ce iese.

#78 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 07 September 2006 - 12:15 PM

Nu stiu daca merge cu aracet. Aracetul este un material destul de elastic cand se usuca. In plus s-ar putea sa nu se lipeasca de plastic. Iti trebuie un suport (baza) rigid. Chiar si vopsele acrilice raman cumva elastice pentru mult timp dupa "uscare". Cred ca trebuie sa folsesti lacuri celulozice sau emailuri.
Parerea mea.
Radu

#79 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12658
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 September 2006 - 01:10 PM

Nitel pe linga: folosea amestecul asta ca sa umple crapaturi in lemnul cercevelelor. , mult mai buna pulberea/rumegusul de lemn ce rezulta la sfeluirea acestuia, mai ales cind vrei sa dai cu lac. In acest mod nu se mai vad urit petele de chit!

Sa revenim, in loc de creta obisnuita se poate folosi si pulbere de creta de munte, e mai fina.
Am auzit, cu ceva timp in urma, de un tip care, pe vopseaua semiuscata, pulveriza cu aerograful pigmenti/pulberi colorate in loc de drybrushing sau washing:-o. Nu am incercat.

#80 Useril este offline   Alecu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 216
  • Inregistrat: 31-August 06

Postat 07 September 2006 - 03:21 PM

Avand in vedere ca am ramas fara Super-Glue urmeaza sa ma duc sa imi iau niste adeziv mai "potrivit" pentru modelism. Drept urmare m-am gandit sa mai postez si eu inca o intrebare :lol: : ce adeziv sa imi iau ? (lichid, cum e super-glue-ul sau din acela vascol, polystiren)

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi