Forum Machete,Modelism,Hobby: Haita de lupi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Haita de lupi Paul Bonner

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 23 January 2016 - 04:34 PM

In sfarsit, am terminat-o. O gramada de motive cat se poate de obiective au facut sa ma lungesc cu lucrarea asta mult mai mult decat imi propusesem, dar de bine de rau am ajuns la un final. Este facuta in totalitate de Apoxie Sculpt.....figurinele au 4.5 cm la nivelul ochilor...nu se ridica la nivelul artwork-ului, dar totusi sper sa lase o impresie placuta.
Deocamdata postez doar poza aceasta, maine o sa incerc sa fac poze din cat mai multe unghiuri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Bonner - Wolfen.jpg
  • Imagine atasata: WolfPack1.jpg


#2 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 24 January 2016 - 12:49 PM

Pozele finale. N-am respectat intocmai pozitia celor din poza, dar zic ca nu-i asta vre-un mare bai.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Wolfs1.jpg
  • Imagine atasata: Wolfs2.jpg
  • Imagine atasata: Wolfs3.jpg
  • Imagine atasata: Wolfs4.jpg
  • Imagine atasata: Wolfs5.jpg
  • Imagine atasata: Wolfs6.jpg

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 24 January 2016 - 01:44 PM


#3 Useril este offline   -Gabi- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 11-June 15

Postat 24 January 2016 - 08:20 PM

Salut, daca am inteles bine tu ai sculptat figurinele?Imagine postata

#4 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 24 January 2016 - 09:47 PM

Salut Gabi. Da, eu le-am sculptat.Imagine postata

#5 Useril este offline   -Gabi- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 11-June 15

Postat 25 January 2016 - 01:23 PM

wow, esti foarte talentat! Felicitari! Imagine postata

Pasta de unde o cumperi?

#6 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 25 January 2016 - 02:46 PM

Multumesc frumos Gabi Imagine postata. Apoxie Sculpt nu se gaseste la noi, l-am cumparat din Germania acum ceva bucata de vreme. cam 50 de euro 1kg

#7 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 25 January 2016 - 07:30 PM

Felicitari Silviu! Arata fain! :good:

A-si vrea s-o vad pictata de Bogdan. Ar fi ceva special!

M-am uitat un pic la compozitie. Nu-I nimic rau in cum ai gandit si realizat compozitia. M-am uitat la ilustratie si dupa cum observi personajele sunt aproape una de alta. Asta intensifica f. mult compozitia. Ii da o energie mai mare. Poate ca vei incorpoara in lucrarile viitoare acest concept.

Imi place cum a iesit! La mai multe!




#8 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 25 January 2016 - 09:24 PM

Multam frumos inca odata Zeno! Imagine postata
In privinta compozitiei, nu pot decat sa-ti dau dreptate. Stiu ca pozitia lupilor facuti de mine este diferita de cea din desen, insa m-am incurcat cam tare la realizarea terenului, asa ca intr-un final am ales sa-i schimb si pozitia lupului cu undita. Nici prea apropiati n-am vrut sa-i fac, pentru ca atunci chiar nu s-ar mai fi inteles mare lucru din poze (si asa pozele nu-s foarte ok facute). Iar in privinta terenului.....ce sa zic. E jale! Imagine postata. Nu cred ca mai fac prostia de a incerca sa modelez o suprafata atat de mare dintr-un material cu intarire la aer. Cred ca mai onorabil ieseam cu ceva lemn, pietre si alte d-astea care le gasesti pe ulita. Asta e.
In privinta picturii.....
Anul acesta am de gand sa particip si eu cu lucrarile mele la expozitiile care au loc pe la noi prin tara. Nu stiu cand este prima, insa parca am inteles ca ar fi prin primavara....Nu stiu daca ar avea timp cineva sa picteze toata scena, pentru ca zic eu ca este destul de lucru, si banuiesc ca fiecare are in plan propriile-i lucrari.
Poate daca va fi timp suficient intre prima expozitie si a 2-a....vom vedea.
Oricum, multumesc pentru sfat, am sa tin cont de el pe viitor.Imagine postata

#9 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 26 January 2016 - 10:33 PM

Silviule, ca fan al ilustratiilor lui Bonner, ma bucur sa vad aceasta scena finalizata. Stiu ca nu ai cautat sa reproduci intocmai scena, insa personajele sunt perfect recognoscibile si nu trebuie sa am ilustratia alaturi ca sa recunosc sursa de inspiratie. Asta inseamna ca ai facut o treaba foarte buna. Mi-ar placea totusi sa vad poze mai detaliate cu figurinele. (Sper sa reusesc sa le vad si pe viu.)
In privinta compozitiei, si mie mi se pare ca ar fi mers mai bine putin mai stransa. Dar asta inca se mai poate ajusta.
Pentru expozitii/concursuri nu este nevoie neaparat sa pictezi lucrarile tale. Poti sa le inscrii la sectiunea de sculptura si atunci sunt perfecte asa cum sunt. Dar daca le vrei pictate, tinand cont ca sunt patru figurine plus teren, ar necesita cateva luni de lucru pentru un rezultat de calitate. (Adevarul este ca tare mi-ar placea sa pictez asa ceva.)
Inca o data felicitari pentru inca o lucrare foarte reusita si pentru constanta in progesul calitativ al lucrarilor! Imagine postata

#10 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 26 January 2016 - 11:07 PM

Bogdan, cu putina sansa, s-ar putea ca prin luna mai, figurinele sa ajunga la Craiova prin intermediul lui Nicu. Tocmai asta ii spuneam si lui Zeno, pentru scena asta, ar lua mult timp mai ales ca tu esti prins si cu o gramada de alte probleme, de aceea nu puteam sa iau eu initiativa in ceea ce te priveste. In cazul in care lucrurile merg asa cum trebuie, daca Nicu va putea, lucrarea odata ajunsa la Craiova poate ramane la tine ca sa te poti ocupa de ea. In privinta compozitiei, n-am a obiecta, aveti dreptate si tu si Zeno.
Multumesc frumos pentru apreciere, si in masura in care se va putea, chiar mi-as dori ca lucrarea asta sa ia prinda "ceva culoare in obraji".Imagine postataImagine postata

#11 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 26 January 2016 - 11:32 PM

Silviule, foarte buna treabă, eu am avut privilegiul de a le vedea pe viu, aşa că ştiu ce-ai făcut acolo.
Ei, da, hai că ai făcut poftă, dacă le laşi pe mâna lui Bogdan...ştii că o să merite!
Cu drag le aduc la Alba!
Să ai spor la proiectele viitoare şi mă bucur tare mult că, în ciuda problemelor, te menţii în formă.
Ştiu că nu ţi-e uşor în ultima vreme să-ţi faci puţin timp pentru hobby, aşa că, o dată în plus, toată aprecierea mea!
Nicu

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 26 January 2016 - 11:32 PM


#12 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 27 January 2016 - 08:48 AM

Multumesc frumos Nicu! Sunt convins ca Bogdan o sa faca treaba foarte buna, mai ales ca tema in sine face parte din domeniul lui de interes. Sper ca lucrarea sa-i ofere posibilitatea de a-si desfasura cat mai mult talentul, totusi este o lucrare facuta de un amator.
In privinta problemelor, stii cum e, ce nu ne omoara.....Imagine postata.
Inca odata, multumesc frumos pentru suport!Imagine postataImagine postata

#13 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 27 January 2016 - 10:57 PM

Silviule, iti multumesc pentru increderea de a-mi incredinta lucrarea ta pentru a-i da culoare. Asa cum spui va fi executia unui amator, dar poti fi sigur ca imi voi da toata silinta si sper sa ti-o returnez intro forma care sa iti faca placere. Imagine postata
In aprilie trag nadejde sa ma degrevez de un anume proiect si sa pot sa incep sa ciup ceva timp pentru hobby.
Ne auzim. Imagine postata

#14 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 28 January 2016 - 12:18 AM

Bogdan, eu cand am spus "totusi este o lucrare facuta de un amator" m-am referit la mine! Eu sper ca ce am facut sa-ti permita sa-ti desfasori cat mai mult talentul. Tin minte ca atunci cand am facut craniul acela pe care l-a pictat Calin, el mi-a semnalat niste lipsuri, si era totusi la o marime rezonabila. Este posibil sa nu fi accentuat destul de mult musculatura incat sa-ti permita sa te joci cu umbrele/luminile (pentru mine este ok.....sa zic...cum arata, dar din punct de vedere al unui pictor......), sau sa fi construit suficient de bine lucrarea incat sa-ti permita sa-ti desfasori asa cum trebuie talentul. Asta este singura mea temere. In privinta ta, eu nu-mi fac nici o problema, o sa iasa ceva care o sa ma unga la suflet.
Imi pare rau pentru neintelegere.Imagine postataImagine postata



#15 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 28 January 2016 - 11:11 PM

Silviule, stai calm, nu este nicio neintelegere. Am inteles exact ce ai spus. Am vrut numai sa spun ca si eu sunt tot un amator. Dar sunt convins ca din munca noastra combinata poate iesi ceva frumos.
In privinta calitatii lucrarii tale, este suficient de buna incat sa ma faca sa imi doresc sa o tin in mana si sa ii dau culoare. Despre nivelul de detaliere vom discuta la momentul respectiv si vei primi cu siguranta un feedback care sper sa iti fie util.
Spor si inspiratie iti doresc, caci talent ai din plin!
Ne auzim. Imagine postataImagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi