Forum Machete,Modelism,Hobby: F-4F Phantom II .REvell 1\72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

F-4F Phantom II .REvell 1\72 JG 73 Molders

#1 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 29 September 2015 - 03:54 PM

Imagine atasata: 1.JPG
Imagine atasata: 2.JPG
Imagine atasata: 3.JPG
Imagine atasata: 4.JPG
Imagine atasata: 5.JPG
Imagine atasata: 6.JPG
Imagine atasata: 7.JPG
salut.kit-ul revell este excelent.se monteaza fara probleme,si aproape fara a chitui deloc.cockpit-ul este destul de complet ,plansele de bord merita un drybrush in loc de acele decal-uri oribile.scaunele sunt lasate asa cum sunt.toata macheta este 'direct din cutie' fara nici un fel de adaugiri.un mare minus sunt partile transparente di 4 buc.care nu se aliniaza deloc bine,de aceea le-am reprezentat in pozitia deschis.nici decal-urile nu sunt nemaipomenite.in rest un kit excelent.cam asta a iesit.

#2 Useril este offline   Civilairliners 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 21-September 15

Postat 29 September 2015 - 05:01 PM

Frumoasa macheta, ti-o iesit Sorin, F-4 Phantom este un avion foarte robust si impresionant atat in marime naturala cat si macheta...acum cativa ani am vazut unul in marime naturala si senzatia o fost de nedescris...Felicitari din partea mea :clapping:

#3 Useril este offline   andrei_ilie 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 05-January 15
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2015 - 07:43 PM

Curat si Ingrijit.Frumoasa reprezentare!
Felicitari din partea mea!

#4 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 29 September 2015 - 09:11 PM

Salut, felicitari, si mie-mi place rezultatul stradaniei tale.
Un sfat, daca-mi permiti: decalurile au silvering, efect mai pronuntat la cruce si indicativele de escadra. Sunt remedii, le gasesti si aici in forum, si pe net. In doua cuvinte, e vorba de solutii gen Micro set , Micro Sol, si, musai, aplicarea decalului pe o suprafata foarte lucioasa. Vezi discutiile despre Future.
Numai bine!

#5 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 30 September 2015 - 07:57 AM

Salut.cum am mai zis de cateva ori intotdeauna pun decal-urile pe o supprafata lucioasa.nu folosesc niciodata future doar lacuri enamel sau gunze.sunt decaluri la care tratamentul cu zemuri specifice nu are nici un efect.interesant este faptul ca doar in poze se vede silveringul.cu ochiul liber nu.o sa incerc sa remediez.

#6 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 September 2015 - 10:23 AM

Salut Sorin, Ti-a iesit frumos Phantom-ul! Cum ti-a atras atentia teh, pacat ca ai din nou sivering pe macheta. Ai sa le vezi si tu, depinde de unghiul si lumina potrivita. Din experienta mea zemurile nu sunt o garatie pentru eliminarea silveringului. Mai ales daca atingi suprafata lacuita cu maine goale. Iti recomand folosirea manusilor de latex din momentul in care ai aplicat lacul lucios. Cum am scris si in alt topic, dupa aplicarea decalurilor se mai poate poate remedia cite ceva dar cu conditia sa nu fie sigilate. Fie intepi decalurile cu un ac acolo unde este sivering si aplici din nou Micro Sol sau o solutie similara de la alt brand, sau aplici diluant X 20 A Tamiya peste decal. Daca nici una din metode nu merge atunci mai exista un remediu mai riscant, aplici printr-o singura trecere rapida nitro diluant numai pe suprafata decalului. Pensula trebuie sa fie mica si pe cit posibil sa fie scurs grosul diluantului din ea. Asta merge sigur, cu grija am salvat decaluri pe zeci de machete.

Succes la urmatoarele projecte.
Tibi

#7 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4946
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 September 2015 - 12:00 PM

E posibil sa fie un fel de silvering invers :) adica sa se fi asezat bine si fara bule de aer peste suprafata lucioasa a machetei, dar decalul sa fie extrem de mat (cum sunt multe la revell) si daca nu ai dat cu un lac lucios PESTE decal (sa-l aduci la acelasi luciu ca restul ) si ai venit direct cu lacul mat peste tot la final.

#8 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 01 October 2015 - 11:25 AM

Multumesc Tiby pt sfaturi mai ales ca functioneaza.Edi cred ca ai dreptate.o sa incerc cu lac lucios inainte de a l aplica pe cel mat

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi